nastaveni vypuste
mam dotaz.kdyz mam akva dlouhe 210cm a hlavici atman 203 zda se me ze se voda na druhe starne netoci dostatecne dolu a tudiz nezene vykaly k matraci.co bude naslaedovat kdyz vypust hlavice nastavim hadici nebo trubici treba o 25cm.ma to nejaky vliv na prutok.nebo?diky za tip.
marvi
ahoj, nema to vliv, ale ja bych nechal vyvod klasicky pod hladinou, aby prisavanym vzduchem prokyslicoval vodu, ma to tak bezproblemove spousta lidi.
1.9.2011 9:23
To že hlavice přisává vzduch není podstatou okysličování vody.Je to jen optický efekt. Pro marvi ani kdyby bylo aqa uplně holé tak nedocílíš úplného odsátí výkalu na matraci a už nůbec né v takovém rozměru.Výkali a jiné nečistty si v nádrži vždy najdou nějaké to místečko k odpočinku při cestě k matraci.Takový nedostatek řeší pravidelné odzávaní dna.
1.9.2011 10:15
Radex: tvoje odpoved s okyslicovanim, to myslis vazne? Nebo si opravdu myslis, ze kdyz se prisava vzduch a nasledne je vpousten do akvaria, je jen opticky efekt?
1.9.2011 10:54
no tak kluci nepoustejte se do zadnych vetsich akci-ja tam hlavice necham i se vzduchem.akorat me docela stve ze atman hlava je dost vysoka a vypust je nekde 15cisel pod hladinou.tak ji hadici vyvedu a na hladinu.a bude i s bublinama.jinak prisavam vzduch z venku a ne z mistnosti.to snad az na leke ochlazovani vody nevadi.
1.9.2011 11:49
ano jde jen o optický efekt vzduch zaobalený v bublině je zpět vypuštěn nad hladinu do atmosféry. Voda se okysličuje samotným pohybem jejich částic viz chemie
1.9.2011 11:58
no to si prave protirecite, zkuste si dat do akva Eretmodus (vcelku narocna ryba na obsah kysliku ve vode), dejte si filtr 15 cm pod hladinu bez prisavani vzduchu a ..... Neresim opticky efekt, ale s prisavanim vzduchu je proste voda vice okyslicena.
no mě ten efekt přijde větší páč ty bubliny na hladině čeří vodu, jde o to jak intenzivně je hladina v pohybu. Tím jsem chtěl říct , že vzduchovací kámen neprovzdušní tolik vodu jako čerpací hlavice bez nasávání vzduchu.
1.9.2011 12:20
jojo to je fakt.ja tam prisavani mam ale jen tu vvypust chci posunout co nejblize pod hladinu.
1.9.2011 12:46
Myslim, ze jsme si jen nerozumneli. To jestli bubliny ceri na hladine vodu a tim ji tez prokyslicuji je preci jedno, jde o princip, ze s prisavanim vzduchu je voda vice prokyslicena.
1.9.2011 12:59
jo to ja souhlasim taky jsem toho nazoru.jen me pripada ze ryby plavou pod urovni vypuste a proto ji posunout vic pod hl.
1.9.2011 14:46
Voda v aqa a důležitost jejího pohybu spočívá v několika důležitých faktorech které ovlivňují život v něm.Většina ryb jsou přirozeně dobří plavci a proudění vody využívají ke svému pohybu,dobře nakombinovanými proudy tak zpestříme život rybám které se v nich přirozeně vyskytují.Takové ryby potom lépe tráví,jsou v lepší kondici což se celkově odráží na jejich zdraví.Ryby které mají svou přirozenost plavat,plavat a zase plavat,(budu se bavit o Tropheusech když je o nich řeč) nebudou nikdy spokojenější v aqa s nějako kostkou nebo jednosměrným prouděním byť bude sebevětší,než ryby v aqa s dobře nakombinovaným prouděním vody.Prostě a jednoduše dostihový plnokrevník nechce stát ve chlívku nebo běhat po malém betonovém dvorku a co hůř trops jsou ještě výš než tihle plnokrevníci .Jsou to divocí mustangové proto když už se nemůžou prohánět po nekonečných pastvinách,tak jim do té ohrady přidám něco s čím se jim bude lépe žít . (Doufám že jsem to s tou metaforou moc nepřehnal. :-) ) Proudění vody také napomáhá míchat vodu která se ohřívá ať už od topítka ,světel,slunečního záření nebo jiného zdroje tepla.Takové teplo se potom nevrství v nádrži od nejteplejší až ke dnu,kde se drží voda studená,ale je dokonale promíchána. V aqa kde je pohyb vody nejen v prostoru nádrže,ale hlavně na hladině nedostatečný,vzniká jakýsi film,který zabraňuje nebo snižuje schopnost oxidu uhličitého,aby se uvolňoval z vody a naopak kyslík se do ní dostal.Jak zde polopaticky napsal Dvořák tak bublinka ať je sebe drobnější se nikdy ve vodě nijak nezmění a vodu jako taková neokysličí.Vždy vystoupá k hladině a tam se uvolní do atmosféry.Bublinky svým perlením zvětšují akorát obsah vodní hladiny čímž napomáhají jejímu prokysličení.( To však platí hlavně pro horské řeky,potoky a vodopády kde je tento perloví efekt mnohonásobně vyšší než v našich nádržích.)U vzduchovací kostky mají navíc efekt rozpohybování spodních vrstev vody a tím odbourávají tepelné vrstvy. PS:s Blbcem se chvíli hádat vydržím s tebou nemám důvod Troph3us. Doufám že tak jak jsem to shrnul do pár důležitých bodu se ti to bude líbit víc a takříkajíc se pod to podepíšeš. Ať se daří.