Nedostatok rias

Mám trochu nezvyčajný problém - v akva sa mi netvoria riasy a tie, kt. boli (hnedá/zelená), pomaly miznú. Mám 2 anubiasy, ktorým sa celkom darí, ca. každé 2 týždne vyháňajú nové listy. Svietim 12 h denne 2x39W 6500K, stíšené na celkovo 52W - akvárium vyzerá dosť presvetlené. Pôvodne som mal jednu trubicu 4000K, po jej výmene za 6500K sa mi zdá úbytok rias ešte vyšší. Môže to byť aj nedostatkom NO3? Máme celkom dobrú vodu a ca. každý týždeň mením +/- 60%, takže NO3 ani nevystúpi nad 10mg/l. Môžem/mám trochu obmedziť tie výmeny? Ďalšie parametre a info k nádrži tu: http://rybicky.net/nadrze/18551 Ďakujem za rady.

Michal14

18.11.2013 13:07

Podľa môjho názoru vymieňate moc veľa vody

fishman
18.11.2013 13:50

Ja vo svojich nádržiach vymieňam 10% celkového objemu každý týždeň, mám celkom identické parametre vody ako vaša nádrž, nedávkovali ste predtým do nádrže prípravok na likvidáciu rias?, Nemáte vo filtri vložku ktorá likviduje fosfáty? Čítal som že vo väčšine prípadov sa riasy tvoria kvôli vysokým hodnotám fosfátov-ktoré sa do nádrže dostanú z vodovodu!!!-Divné, Ale hlavne kvôli vysokým hodnotám NO3-najviac rias sa vždy nachádza v nádržiach so závojnatkami-majú veľmi nedokonalú trávenie. Ale každopádne ste šťastný akvarista bez rias :)

fishman
18.11.2013 13:55

Rozhodně bych si netroufl dát radu jako fischman, když nevím, jak je nádrž velká a kolik je tam ryb a jakých. Nevím, proč tam ty řasy chcete mít, já o ně naopak obvykle nestojím, ale to je věc vkusu nebo obliby nebo jak bych to řekl. Jako potravní doplněk slouží pouze omezeně, jednak proto, protože se stejně k substrátu, na kterém rostou, dostanou v akváriu většinou jen dominantní samci a druhak, i odchytové ryby posléze v akváriu natolik zleniví, že stejně čekají u hladiny na zelené vločky a asu moc neozobávají a i kdyby, bylo by to mnžství zcela nedostatečné:-). Pokud máte díky výměně vody tak nízkou hladinu dusíkatých látek, tak buďte rád, je to pro ryby to nejlepší, co může být a má to myslím mnohem větí význam než příkrm nebo vzhled, ale to jen spekuluji o důvodu vašeho dotazu :-). Co by za to jiní chovatelé dali, za takovou vodu. Podle mých zkušeností má na růst řas spíš barva nebo typ zářivky než apriori množství světla. Uvedu proč si to myslím. V 300 litrové nádrži chovám (do nedávna jsem choval) 25 velkých dospělých tropheusů, takže se tam tvořilo poměrně dost dusíkatých látek. Svítil jsem tam jednou trubicí Sylvania aqua star a řasa se v podstatě vůbec netvořila. Před tím jsem měl v té nádrži jen cca 10 xenotilapia red princess, tedy ryby s celkovou cca pětinovou produkcí odpadních látek, svítil jsem tam trubicí triton. Vizálně tam bylo méně světla, ale řasa rostla hodně jak na anubiasech, tak na krycím skle a to řasa zelená. Netejte se měn na logický závěr, je to jen praktická zkušenost ze které vyvozuji, že zřejmě nejvíce záleží na barevném spektru trubice. Omlouvám se, že to bylo tak dlouhé :-). Zdravím.

miroslav kraut
18.11.2013 13:59

...a taky se omlouvám za překlepy a nedoklepy, píšu to z nedostatku času většinou velmi rychle a nemám obvykle čas to hned po sobě zkontrolovat :-). Zdravím.

miroslav kraut
18.11.2013 14:05

ja so to myslel tak všeobecne Ale ďakujem za opravy :)

fishman
18.11.2013 14:24

Ďakujem za odpovede. Hlavne sa mi to páčilo esteticky + ryby si aj niečo z toho dzobali, takže to bolo aj v tomto smere prospešné. Po založení akva v máji tento rok sa najskôr vytvorila všade hnedá riasa (aj na listoch), postupne ustúpila zelenej, ale iba čiastočne a posledné ca. 3 týždne badám ústup oboch rias a ostávajú len šedé kamene. Prípravky som nepoužíval na riasy žiadne. Tiež mám pocit, že to môže byť zmenou farby svetla (teraz svietim iba klasickými 6500K žiarivkami). Tie výmeny sú OK alebo mám ubrať? Aby to zas nemali moc sterilné :) V podstate som ešte nikdy nenameral NO3 nad 20 mg/l (tekutý JBL test) - aj to bolo po 2,5 týždennej dovolenke.

Michal14
18.11.2013 14:43

tak s tými výmena klesnite aspoň o polovicu

fishman
18.11.2013 16:20

Pro Michal14: pořád jste ještě nenapsal jak je velké akva a kolik je tam ryb. Zajeté akvárium sterilní rozhodně není. Dávat radu aby někdo snížil výměnu vody aby se mu zvíšily dusíkaté látky, slyším opravdu prvně. Podle mě je to hloupost a na hlavu postavené, ale opravdu je to jen věc názoru. Za mně vše, už nic jiného poradit neumím. Já bych to nechal tak, jak to máte, nevím jestli je to ideální pro Vás, ale pro Vaše ryby určitě ano .-). Zdravím

Miroslav Kraut
18.11.2013 18:08

p. Kraut: podrobné info k nádrži je v pôvodnej otázke, ešte raz link: http://rybicky.net/nadrze/18551

Michal14
18.11.2013 18:38

Kéž bychom měli NO3 po sedmi dnech do 10 mg/l. Já to nemám ani na vstupu.

dubici
18.11.2013 18:46

dubici: no jo, ale aspon mate urcite pekne riasy :) OK, asi sa s tym zmierim - dolezite je, aby sa rybam darilo, riasy nejako ozeliem... prip. myslite, ze ma zmysel pridavat nejake hnojivo na rastliny do vody? Ak by to malo mat akekolvek negativne ucinky na ryby, kaslem na to, ale ak nie, mozno by som to zvazil...

Michal14
18.11.2013 19:31

Niekedy riasy proste nechcu rast, treba sa s tym zmierit :) Riesenie by bolo presunut akva blizsie k oknu, kde by donho zasvietilo cez den slnko. Urcite netreba nic riesit s vymenou vody. Ani sa mi nechce verit, ze po tyzdni su dusicnany na 10 mg/l. Inak v tomto obdobi jesen/zima nastava ubytok rias a casto tiez zmena zo zelenej na hnedu kvoli nizsej intenzite denneho svetla. Akva je okrem toho len v plienkach, takze toto by som urcite este neriesil. Po 2-3 rokoch bude vyzerat inak. fishman: fosfor je v akva skor z krmiva.

canart
18.11.2013 20:15

pre canart: máte pravdu že je hlavne v krmive, ale čítal som že môže byť aj v zdroji vodovodnej vody

fishman
18.11.2013 20:32

Canart: Tak som dnes po dlhom case zmeral NO3 aj vo vodovode aj v AQ (vcera vymena 60%). Vodovod ca. 5 mg/l, aqua ca. 7 mg/l. Tiez sa mi to zda divne, ale testy vyzeraju byt kvalitne (JBL prasok + kvapky) a pred expiraciou, tak snad su dobre :)

Michal14
18.11.2013 21:42

k 3, nevěřím svým očím když čtu o záhadě proč se řasa dělala u xenotilápií a u tropheusů né. Tropheusi přeci řasu vášnivě žerou a xenotilapie minimálně a proto u nich naroste. Když nám u nějakých ryb anubias zařasí, dáme ho na den k tropheusům, či petrochromisům a je jak vypucovaný. Upozornění většina testů je velice nepřesných a nebo se stávají nepřesnými pár dní po otevření. Ty přesné jsou zase dražší. HD

Hynek Dařbujan
18.11.2013 22:11

Hynek, pokiaľ sú Tropheusy normálne kŕmené, nebudú vášnivo riasu spásať. Určite si dzobnú, ale nebude to ako v jazere, že sa celý deň odrážajú od kameňov papuľou ako gumené loptičky :) Mám jedno akva zhruba s 55 Tropheusmi a polovica sú WF a je zelené skoro ako špenát, pozadie, kamene. Nie je šanca, aby zlikvidovali riasu. Sem-tam sa popasú, ale absolútne to nie je na riase vidieť. Michal14: však tebe tečie z vodovodu dojčenská voda ;) :)) Ako píše HD, na test by som sa moc nespoliehal a skôr si skús zistiť vo vodárňach, aké parametre má vaša pitná voda, to ti povedia a prípadne si daj otestovať niekde do labáku vodu z akva, ak chceš vedieť presne.

canart
18.11.2013 22:19

Kombinací dvou trubic Osram Flora + osram biolux a máš zelenou řasu jako lusk. Zbytek informací ti napsal kolega canart. Nad 6000K není pro řasy už to pravé. Optimální je 4000-5000K Hynku to je záhada?????? Mě už nic nepřekvapí!!! Možná jen špatná formulace. Nebo jsi zaujatý?

pietro
19.11.2013 7:50

Canart tak to nechápu, zřejmě ryby překrmujete, nebo do nich perete moc spiruliny a mají řasy plné zuby, jinak si to neumím vysvětlit. Rozhodne pro mě jako pro chovatele by byl stav, kdy tropheusi nežerou řasy k zamyšlení a nějak bych to řešil -např. úpravou krmné dávky. HD

Hynek Dařbujan
19.11.2013 9:15

Pro canart: děkuji za č. 16. Hynku, ty jsi fakt kašpárek, hlavně mít za každou cenu jiný názor...jinak ti moc děkuji za poučení, že xenos řasu nežerou a tropheusové ano, to jsem fakt nevěděl. Já myslím,že mi ostatní tu za tebou fakt výrazně pokulháváme. Podobnou zkušenost, že ani odchytoví tropheusové z pohodlnosti řasu nežerou a čekají na krmení, májí sice všichni chovatelé tropheusů u kterých jsem byl, ale to je jedno. Kromě toho se obvykle samice ke kamenům ani nedostanou kvůli teritoriálním samcům, protože akva není jezero, ale to už jsem také psal a ty jsi, jako obvykle, ignoroval. Jestli by ses na d krmnou dávkou neměl zamyslet spíš ty. To porovnání obou akvárií jsem tu popsal podle pravdy a své zkušenosti a ten vliv použité trubice byl markantní. Pokud tu chceš komentovat moje zkušenosti, tak si je pořádně přečti a nevybírej si z toho jen kousky vytržené z kontextu. Nejvíc byl ten rozdíl vidět na mokrém krycím skle, které bylo s xenos a tou tritonkou za pár dní úplně zelené. U trops a syslvanie, téměř vůbec. Ale pokud tví trophíci umí ožírat řasu i nad hladinou na krycím skle, tak klobouk dolů. Moji ne. Máš prostě všechno lepší :-).

miroslav kraut
19.11.2013 9:58

MK dokážeš napsat příspěvek bez urážek? Jinak vůbec dál nehodlám diskutovat nad úplně jasnými fakty. HD

hynek dařbujan
19.11.2013 10:40

K č.12 canart, to že řasa roste v zimním obdobý méně tady popisuješ jako nějaké pravidlo. Moje zkušenosti jsou ale takové, a už jsem to tu psal v jiném vlákně nedávno, že tím že je slunce v zimních měsících vzdálené od země, se sice snižuje intenzita jeho svitu, ale osa jeho cesty od východu k západu se snížuje v horizontu a sluneční paprsky dopadají zcela pod jiným úhlem. V jedné mé nádrži je krásně vidět, jak slunce svítí v letních měsících do aqa a kde se tvoří vlivem slunečních paprsků řasa a jinak je tomu v zimě kdy sluneční paprsky dopadají pod jiným úhlem do zcela jiných míst a podle toho se opět mění místo výskytu řasy. O tvorbě řasi vliovem letních nebo zimních měsícu zde proto nemůže být řeč jako o faktu. Něco jiného je naše příroda v zimě pod ledem a sněhem a něco jiného teplotně a chemicky stabylní podmínky v naších akváriích. Kdo svítí v obývákových nádržích svým rybám dostatečně tak aby měli pěkné světlo alespoň 10 hod denně, tak ví o čem tu píšu. V takových podmínkách je zařasení akvária stabylní a pouze se mění místo zvýšeného výskytu řasi vlivem toho kam ve kterých měsících dopadají sluneční paprsky. Je pravda že intenzivních slunečních dnů je v zimním období méně, ovšem řasám stačí opravdu málo a i když máme dojem že je zamračeno, tak fotosintéza probýhá i když je pod mrakem.

hr:-)
19.11.2013 10:47

k č. 18: Hynek, svoje ryby určite neprekrmujem a dokonca ani do nich netlačím nejak zvlášť spirulinu. Nekŕmim ryby tak, aby z nich boli buldozéry a som skôr za striedmejšie kŕmenie a zachovanie prirodzenej konštitúcie rýb. Som si isty, ze keby som vzal Vaše ryby a umiestnil do môjho akva, tak by sa išli zblázniť od radosti, koľko rias tam je. Ale po 2 rokoch by ich už takmer nezaujímala. Je niečo iné dať rybám napr. zariasený kameň, keď v akva nemajú takmer žiadnu riasu a niečo iné, keď v tých riasach žijú dlhú dobu. A som si istý, že keby som dal do môjho akva nový, zariasený kameň, tak by ho išli ryby preskúmať a určite by ho odzobali od rias. Ale to len preto, že sú zvedavé (bavíme sa o Tropheusoch). Aj nové ryby sa tak správajú, odchyty tiež vždy najprv prispôsobujem podmienkam zariasenými kameňmi, ktoré s radosťou ohlodávajú. Ale časom ich to prestane baviť. Je to myslím celkom pochopiteľné, keďže všetci kŕmime koncentrovanou potravou a z hľadiska chovateľského by bolo asi dosť zlé upraviť kŕmnu dávku tak, aby som donútil ryby spásať riasy. Tých nikdy nebude toľko a v takej kvalite, ako majú v jazere, ostatné živočíšne zložky v nich žijúce ani nespomínam. Proste úbytok kŕmnej dávky nemôžu doplniť tou trochou riasy v akva. Ako píšem vyššie, ryby si dzobkajú počas dňa, ale nie je to spásanie, ktoré by mohlo nejako výrazne obmedziť rast rias. V tom mojom akva sa dominancia neuplatní, keďže sa riasa nachádza všade...celé pozadie a kamene po celej nádrži, takže každá ryba, keď chce, tak si môže dzobkať. No a teplota svetla určite ovplyvňuje rast rias, ako tu už bolo spomenuté. Pod studenším svetlom mám skúsenosť, že rastie skôr hnedá riasa.

canart
19.11.2013 11:30

cnart a cvo takhle jeden, dva dny půst? HD

hynek dařbujan
19.11.2013 12:44

k č. 21: hr, písal som o intenzite svetla v lete a v zime, nie o priamo dopadajúcich lúčoch do akva. Ja mám tieto skúsenosti (leto/zima) z niekoľkých lolalít, nie len z jedného bytu alebo izby alebo akvária. Tu nejde o to, či prebieha fotosyntéza, to je snáď jasné...otázka je, do akej miery. k č. 23: HD, pôst nepomôže, pokiaľ by mal byť len zriedkavý a 1 deň je málo. Pravidelný pôst 2 dni nevidím pri chove chovných rýb, ktoré majú zabezpečovať reprodukciu ako vhodnú voľbu. Okrem toho, pôst som realizoval aj podstatne dlhší v čase mojej neprítomnosti a veľký vplyv na riasu to nemá. Mne osobne však o likvidáciu riasy nejde.

canart
19.11.2013 12:55

Canart, máte nějaké vysvětlení proč tomu tak u Vás je? Nepřipadá mi dobré, když se ryby v akváriu chovají jinak než v přírodě. HD

Hynek Dařbujan
19.11.2013 13:55

zajimavá diskuze, všichni moji tropheusové-včetně těch mutantních,petrochromisové, eretmodi,spathodus i tanganicodové mají tendence v akvárkách něco ožírat, ne pořád, ale sem tam je to popadne-sklo, kameny, pozadí. Tropheusové řasu jako takovou neožerou uplně, ale to je tím, že v akváriu roste jiná řasa, než požírají v jezeře, nejsou na to zařízení. Na rozdíl od Petrochromisů,ti dokážou vyluxovat uplně všechno, když jsou v hejnu. Jejich tlamka je dokonalý čistič. Porovnání složení potravy těchto dvou skupin sem dával kdysi pan Srp. Krmím zcela normálně, přiměřeně, mám za to, že je to obírání baví:-) btw-moje ryby umí žrát nad vodou:-)) jo, občas mají tendence obírat vločky nalepené na vnitřní straně krycího skla, nebo se o to alespoň pokoušejí, jsou to docela hlasité ťukance:-)

Martin_Parizek
19.11.2013 14:01

No, debata sa síce už uberá iným smerom, ale pre úplnosť doplním info - práve mi odpísali z vodární, že hodnota NO3 v našej lokalite kolíše od 8,9 do 12,1 mg/l - takže testy sú asi nepresné, ale zas nie veľmi. Mne zatiaľ stačí, že riasy si žijú svojim životom a moc s tým nenarobím - lepšie málo ako veľa :) A btw. moje saulosky tiež radi a dlho ozobávajú kamene aj listy anubiasov od rias.

Michal14
19.11.2013 14:55

HD: vysvetlenie je jednoduché...ak nemajú ryby v akva riasy a pridám im zariasené kamene alebo ich vypustím do akva s riasami, tak ich budú náruživo ožierať. Ale keď si zvyknú na túto možnosť zábavy, tak ich to už nebude tak baviť, ako na začiatku. Žiadnu vedu v tom nevidím. Ja som reagoval na Vašu vetu: Tropheusi přeci řasu vášnivě žerou... Ak na riasu nie sú zvyknuté, tak áno, vtedy môžem hovoriť o vášnivom ožieraní...inak je to len dzobkanie, aké pozná asi každý, kto chová tieto ryby. Ryby všeobecne majú tendenciu stále niečo hľadať pod zub, ale je rozdiel vidieť napr. odchyty ako skupinovo poskakujú po kameňoch a po dlhšom čase v zariasenom akva, keď si každá ryba sem-tam dzobne. Martin: moje ryby tiež dočahujú na sklo prilepené vločky a niekedy je to dosť veľký buchot :)

canart
19.11.2013 16:59

canart: vida, uskalí internetové komunikace:-)) tedy moje ryby neožírají řasy vášnivě:-)), ale řekl bych že zaujatě:-), pokud se tedy už rozhodnou ožírat:-)) krycí sklo: ano, kolikrát sem se až lekl:-), cože se to děje:-)

Martin_Parizek
19.11.2013 17:01

Michal: klasika:-), k rustu řas nevím co bych napsal, ale k jejich ožírání toho mám docela dost:-))

Martin_Parizek
19.11.2013 18:49

Martin: áno, internetová komunikácia niekedy skresľuje, ale čo ja rozumiem pod vášnivým ožieraním rias, som napísal vyššie. Hľadať synonymá je zbytočné, vieme, čo je to ohryzávanie a čo nie. Keď sa už rozhodnú...jasné, že sa čas od času rozhodnú, ale nezotrvajú v tom hodinu v kuse. Plávajú po akva a dzobnú si, niekedy viac, niekedy menej. Michal14: som si istý, že po roku bude akva vyzerať inak. Odfoť si ho spredu teraz, o pol roka, o rok, o dva a uvidíš rozdiel. Potom sem môžeš dať fotky alebo založíš tému Nadbytok rias ;) :))

canart
20.11.2013 12:58

Pro canart: je mi opravdu líto (hlavně kvůli některým ostatním), že Vám zase musím lézt do... :-)), ale mám naprosto stejné zkušenosti, jaké popisujete v č. 22 a v č. 28 jen s tou malo výjimkou, že mám poměrně málo kamenů a subdominantní ryby se k nim skoro nedostanou a na bocích nádrže mám díky zvoleé trubici řas poměrně málo. Důležité je to, co jste zdůraznil, že by ta dávka byla i tak naprosto nedostatečná. Hynku myslíš jako bavit se slušně a bez urážek,,,něco jako s tou tvojí chcípající kobylou?? Aha. Jinak ta tvoje opakovaná hláška, že by se měly ryby chovat stejně jako v jezeře, je taky úplně mimo. Prosím tě, co je v akváriu stejně jako v jezeře? prostor? teritoria? množství a kvalita vody? tedy všechno pro tlamovce to hlavní? Podle mě jsou stejné akorát ty ryby samé a třeba velikost a barva jejich jiker. Pro MP: moji tropheusové bohužel na krycí sklo nedosáhnou :-), ale moc řasy tam díky sylvánii stejně není a hlavně je normálně krmím a půldenní půst dám jen občas :-))

miroslav kraut
20.11.2013 16:12

Pre mňa zaujímavá téma - od rias k správaniu odchytových rýb v umelých podmienkach na margo príjmu potravy. Všimol som si už niekoľko krát rozdielne správanie u niektorých jedincov čo sa teda príjmu potravy ako takej týka. Pokiaľ niektoré ryby dokážu hltavo prímať potravu po určitom čase jej ochutnávania /niekedy vypľuvania/, iné trávia mnoho času okusovaním vnútorných priestorov akvária a napokon je tu skupina rýb ktoré najradšej vyhľadávajú potravu dolovaním z dna nádrže. Podotýkam, že sa jedná vždy o konkrétne ryby s konkrétnymi prejavmi správania. Časom však zvyčajne pristúpia na príjem potravy formou vločiek, či iného druhu krmiva. Vychádza toto ich správanie z ich návykov z domovského prostredia? Dokonca som si všimol pre mňa jeden zvláštny prejav správania v podobe vystrkávania hláv nad vodnú hladinu-podotýkam nie po výmene vody či NO2-3 2500 mg/l :)

Marin
20.11.2013 16:22

Inak plne súhlasím s canartom, odzkúšané v praxi orientácia nádrže voči dennému svetlu + zmena zimného a letného obdobia = rôzna intenzita rastu rias. Je zrejmé, že určité podmienky sa dajú nasimulovať aj umelo pomocou osvetlenia, ale to som neriešil.

Marin
20.11.2013 16:28

Marin ne to není chování z divočiny, ale takhle běžně se chovají i generace fx tropheusů a jiných ryb. Prostě a jednoduše je to způsobeno podmínkami v nádrží a tím co které rybě více vyhovuje. Některé ryby z hejna si budou ochotněji chodit pro potravu k hladině jiné raději od začátku pročesávají dno a stejně tak je tomu i s dobýváním řasy v nádrži. Okusování řasy se rozhodně odvíjí od jídelníčku ryb a jejch potřeby se takhle napást. I když jsou ryby nenažrané, tak když jsou plné tak nebudou z dlouhé chvíle spásat řasu. Možná tak cupovat a likvidovat tím rostliny. Moje bývalí tropheusové byli občasní spásači řasy a jak tu psal HD, tak intenzita spásání byla vidět hlavně po půstu, kdy tyto neposedné ryby s rychlím metabolismem měly potřebu zřejmě doplňovat energii alespoň s řas v nádrži. Z pěti druhů které jsem choval byli nejpilnějšími spásači řas Bemby a nejpilnějšími pročesávači dna Duboisy.

hr:-)
20.11.2013 21:58

MK: u mě to delaj hlavně po nakrmení, kdy se pár vloček připlácne díky jejich aktivitě na horní sklo. sou to popelnice a pro kus žrádla i hlavu z vody vystrčí:-))

Martin_Parizek
20.11.2013 22:03

canart: hodinu neobírají, ale třeba 5min v kuse ano, pak pauza různě dlouhá. to tedy popisuji termínem zaujatě:-). obírají třeba i přední sklo, kde žádná řasa není:-)), max je tam nějaký ten povlak (viz diskuze někde jinde). prostě je to baví.

Martin_Parizek

VLOŽIT ODPOVĚĎ