NITRIFIKACE - kdy začne? :)

Ahoj, máte někdo zkušenost s "pozdním" nástupem nitrifikace? Mám úplně novou nádrž 210x60x70. Je napuštěná od 8.5. a zatím jsem s NH3 i NO2 na neměřitelných hodnotách :( Celou dobu jede filtr, topím na 26°C, lehce krmím prázdnou nádrž a vzduchuju jak drak. Podle všech teorií už by dávno měl vyletět amoniak a mělo se tvořit NO2. Asi 3 dny zpět jsem si sehnal bordýlek ze zaběhnutého filtru a stejně nic a nic a nic ...

Vilém

18.5.2014 16:18

NO2 se většinou rapidně vyhoupne v nezajetých nádržích, které jsou zatížené rybí osádkou. Když neprobíhá nitrifikace, tak právě narůstá NO2. U tebe je vše v cajku a tím naočkováním bordýlku si to ještě sichroval. Klidně zarybni.

hr:-)
18.5.2014 17:10

Jenže NO3 je taky nulový. A výsledkem nitrifikace je přece právě NO3. Je to jako by ta voda vůbec nežila. Je fakt divní, že za těch 10-11 se nic z parametrů NO2, NO3, NH3 nezměnilo. Určitě tu vodu nechám aspoň 4-6 týdnů pracovat. Mám objednaný Trophíky a nechci je trápit, nebo o ně dokonce přijít.

Vilém
18.5.2014 18:25

k 1 Cituji: Když neprobíhá nitrifikace, tak právě narůstá NO2. Kdepak tak to není. Nitrifikací právě NO2 vzniká. První stupeň nitrifikace je přeměna NH3/NH4 na NO2. Druhý stupeň je přeměna NO2 na NO3. k 2 Za prvé jakými testy měříte¨? Většina nabízených testů je jen orientačních či zcela nefunkčních. Dále měřit vodu v neosázené nádrži je k ničemu. Problémy se totiž projeví až když je nádrž osázená. Voda vůbec nemusí několik týdnů pracovat, stačí když je odstátá. Důležité ale je aby byl filtr dobře zaběhlý a to trvá 3 měsíce. Tropheusi jsou enormně citlivé ryby na kvalitu vody a i mírně zvýšený obsah čpavku či dusitanu se rychle projeví onemocněních jejich střev. Ideální je získat kus zaběhlého bioakvacitu a píchnout ho na další čerpací hlavici. HD

Hynek Dařbujan
18.5.2014 18:46

Keď už som tu, pridám jednu osobnú skúsenosť. Zabiehanie nádrže na prázdno je vtákovina na entú. Výsledok može byť enormný nárast NO2 a to skokovo k hodnotám minimálne škodiacim zdraviu rýb aj po niekoľkých týždňoch prikrmovania vody. Kolega z vedľajšieho vlákna to vymákol a zabehol si filter v prevádzkovanej nádrži, ďalšia možnosť je zohnať si prevádzkovaný bioakvacit, zvyčajne však zostáva možnosť aplikovať obsah zo zabehnutého filtra na svoj nový ako aj do celej nádrže + nasadenie rýb a zároveň rozbehnutie nitrifikácie s výsledným NO3. Verte-neverte zabiehal som kedysi takto jednu nádrž niečo okolo 4-5 týždňov a tesne pred nákupom rýb hodnoty NO2 vyleteli k 0,4 mg/l a to boli informačné testy /JBL aj Sera/. Nasledovala celková výmena vody + aplikácia mulču zo zabehnutého fitra od jedného chovateľa + do 1-2 dní zarybnenie nádrže a samozrejme primerané kŕmenie. Dajte si poradiť - chodia ku mne ľudia a neustále majú problémy s NO2 v nových nádržiach a zároveň pýtajú mulč zo zabehnutých filtrov. Nie ste prvý ani posledný...

Marin
18.5.2014 19:04

HD-Děkuji za opravu a upřesnění chemických ciklů. Marin- jak píšeš, na prázdno je to horší a zdlouhavější proces, než když založíš novou nádrž, kde necháš den nebo dva odstát vodu, a vleješ do ní bordel s funkčního filtru, nebo jak píše HD použiješ do nového filtru nějaké zajeté médium a další den můžeš zarybnit Bakterie se množí tak rychle, že většinu nádrží které jsem založil tímto způsobem, se !nikdy! nesetkaly s nějakým nárůstem NO.

hr:-)
18.5.2014 19:07

Mám kufřík mladého chemika od Tetry. Je mi jasné, že jsou ty testy orientační, ale hodnoty se mi podle nich vůbec nemění, což je divné. Po těch 10-11 dnech by se něco málo stát mělo. Mám ještě 5 in 1 test od Sery, ale ten už tuplem beru jako hračku. Bohužel ve svém okolí neznám moc akvaristů, a tak bordýlku do filtru jsem získal jen poměrně málo. Je to boj :(

Vilém
18.5.2014 19:18

Je tu jedna taková hloupost co napsal Vilda. Krmit prázdnou nádrž krmivem pro ryby je opravdu totální nesmysl. Vím, odkud tyto informace pocházejí (Internet). Abych namnožil, respektive udržel bakterie při životě, musím jim předložit biologický odpad, který začnou zpracovávat a tím naběhnou biochemické děje ve vodním prostředí. Házení krmení pro ryby do akvária, pouze zhoršíme kvalitu vody. Nastanou hnilobné procesy vznik nebezpečných látek a také plísní. Je nutné nádrž tzv. naočkovat a následně tyto bakterie zapojit do procesu.Aby začali kolonizaci potřebují několik důležitých věcí.Musí se něčím živit a musí mít určitý obsah kyslíku.

pietro
18.5.2014 20:22

Je to problém ... co člověk, to názor. Krmit prázdnou nádrž mi přijde taky jako nesmysl, ale člověk už se pak chytá každý pitomosti.

Vilém
18.5.2014 20:49

Vilém: Chce to kľud, viem, že chcete zabezpečiť ideálne podmienky pre vašich nových zverencov, len ste zvolil nesprávnu cestu. Neviem kde budete kupovať ryby, ale predpokladám, že u nejakého chovateľa a zároveň sa Vám naskytá možnosť požiadať ho o mulč zo zabehnutého filtra. Ja to nazývam mulč, niekto bordílek, iný kal, ale vieme o čom sa bavíme. Zabudol som dodať, že podobný scenár bol kedysi aj u mňa, voda nemala žiadne merateľné hodnoty na mne dostupných testoch. Až po týždňoch rapídne stúplo NO2. Takže nejaká nitrifikácia sa síce naštartovala, ale tá voda bola tak nestála že keby som ju zaťažil rybami tak mám problém. Snažte sa vyhnúť pobiehaniu pred už Vami zarybnenou Vašou nádržou s testom v ruke s nameranou hodnotou 0,2 - 0,6 mg/l NO2. Ryby dostanú riadne zabrať a kľudne situácia môže dospieť až k ich zdravotným problémom či úhynu. Keby ste zháňali nejakých Tropheusov tak o nejakých viem :) http://www.tropheus-marin.sk/

Marin
19.5.2014 9:04

Názorů na zabíhání akvárií mají skutečně různí lidé mnoho. Odborníci, ale jen jeden. Nepodceňujte prosím důležitost přidání starého filtru. Hrozí totiž, že zde otevřete opět vlákno na téma Hynou mi tropheusi. HD

hynek dařbujan
19.5.2014 9:12

Kyblíček s vypraným filtrem jsem si dovezl. Bohužel to nebylo nic extra špinavého, takže koncentrace bakterií pravděpodobně nebyla nijak extra vysoká. Nicméně nádrž nechám zajet, co to půjde a spěchat určitě nebudu. Trophíci si to nezaslouží :)

Vilém
19.5.2014 9:33

Vildo, nelze tak posuzovat: Co myslíš pod slovem špinavé. Když bakterie nelze spatřit lidským okem ale pod mikroskopem :-). Bakterie jak známo žijí v různém biologickém a organickém odpadu. To že je něco špinavé neboli máš v kýblu marast, neznamená, že je to velká kolonie různých bakterií. Proto nemůžeme soudit, zdali je toho hodně nebo málo. Nechci slovíčkařit ale prostě tomu tak je. Bakterie osídlují různé povrchy, na kterých mají možnost se uchytit. Nežijí pouze v umělohmotné akvarijní matraci.

pietro
19.5.2014 9:59

Jasně, to jsem napsal špatně :) Spíš to bylo myšleno tak, že pán měl cca 3 týdny lehce vypraný akvacit, takže otázka je, jak moc ho před tím šetrně pral a jak velká kolonie v něm (z)byla.

Vilém
19.5.2014 10:34

Jinak díky za vaše postřehy, rady a zkušenosti. Rozjížděl jsem už několik nádrží, ale vždycky do 450 l a vždycky stačilo 4-5 týdnů počkat a nádrž ožila a vše bylo ok. Teď rozjíždím daleko větší nádrž a nějak mě prostě zarazilo, že po téměř dvou týdnech nic. Navíc nemáme s Trophíkama žádnou zkušenost a nechci něco podělat. Takže jsem maličko nervní :)

Vilém
19.5.2014 10:38

Připojuji se k názoru (ne porvé), že zajíždět akvárium bez ryb je hloupost, ale to se tu neřeší poprvé. Vildo pokud jste v dojezdové vzdálenosti ke mě (Bohušovice n.O. - cca 40 km severně po dálnici D8 od Prahy) a máte zájem, tak se mi ozvěte, právě vyndávám jednu starou menší filtrační matraci z rozplavávačky od mláďat, mohu vám ji věnovat.

miroslav kraut
19.5.2014 12:03

Vážený pane Kraute, moc si vážím Vaší nabídky a velmi za ni děkuji. Bohužel jsem z Trutnova, takže to mám hodně z ruky :( Každopádně filtr je v rámci možností naočkován a v nádrži plave 30 zajížděcích teter černých - snad to není pitomost.

Vilém
19.5.2014 17:25

Zajíždět akvárium pro tropheusy tetrami černými je opravdu pitomost. HD

Hynek Dařbujan
19.5.2014 18:23

Dobře, tak jaké ryby?

Vilém
19.5.2014 18:30

ty asi moc nečteš co ti tu lidi napsali,že??vymácháš bordel s filtru do nádrže,kde je odstátá voda a do 48 hodin můžeš dát finální ryby.ze startu se krmí velice střídmě.

miran
19.5.2014 18:39

A tys asi nečetl, že nemám k bordelu z filtru přístup a možná ani spoustu dalších X článků tady o zajíždění akva minimálně 4 týdny :( Byl jsem teď rok bez nádrže, takže vše úplně nové a nechci nic uspěchat. Zvlášť když chci nasadit Tropheusy.

Vilém
19.5.2014 20:17

Viléme, v každým městě je někdo kdo má akvárium nebo je v dosahu akvaristika. Chce se to jen trochu snažit ten bordýlek získat.

fajanek
19.5.2014 20:28

Vilému tvůj přístup a nechci být na tebe nijak hrubý,hrozně diletantský.U nás by ti řekly,že jsi zhnilý=líný,nechce se ti.U mě byly kluci pro násadu do filtru co bydlí 100km ode mě!!hrozně jiný přístup,než tvůj.Nečekej,že vše příjde za tebou.A narovinu ti tu říkám,že když vidím tvůj přístup k daným věcem a celkové znalosti,tak do 3měsíců je po tropheusech-nic ve zlém.

miran
19.5.2014 21:23

Ano, misto rady je lepsi cloveka odsoudit a neznat pri tom okolnosti. Vzdycky jsem se radam na forech vyhybal a uz to zase dlouho neudelam :) Diky tem co se snazili poradit a s vami ostatnimi se louci diletant, ktery si nechce jet 100 km pro bakterie, kterych by privezl polovinu mrtvych :)

Vilem
19.5.2014 21:28

Miran: Vilém má o dosiahnutí funkčnej nitrifikácii svoju predstavu. Hejno tetier zakúpených predpokladám v zoomixe/infekčnej stanici/ má tiež svoje kúzlo. Vilém: snaha poradiť bola, ale samozrejme každý z nás je pánom svojich rozhodnutí. Nech už to dopadne akokoľvek, pravidelne merajte hodnoty vody a sledujte správanie rýb. Nechutenstvo, otieranie sa o dekoráciu, zrýchlené dýchanie, všeobecne vystresované ryby sú prvotné príznaky,že niečo nie je v poriadku.

Marin
19.5.2014 21:28

Vildo, drž se rad zkušených akvaristů. Vymáchej zajetou houbu ve svém akva nebo ji nasaď na čerpací hlavu a nasaď ryby. Nečekej žádné 4 týdny.

dubici
19.5.2014 21:36

Vildo.Úplně jednoduše tam kde meškáš meška i kolega Sony. http://www.akvazoosipek.eu/ Stačí použít Google a za dvě sekundy najdeš co potřebuješ. Zdar.

pietro
19.5.2014 21:46

nevím Viléme co tu brečíš,když ti někdo upřímně řekne svůj názor-spíš se nauč i děkovat za takový názor.Nikdo ti totiž není povinný radit a nečekej jen kladné reakce na svoji neochotu.Pokud foukneš sáček kyslíkem,který má snad každý kdo ryby nějakým způsobem prodává tak nevím proč by ti měla polovina chcípnout.Říkám už teď chudáci ryby.

miran
19.5.2014 21:57

dubici a pietro: Jo jo, pana Šípka už jsem kontaktoval, ale nechtěl jsem ho s tím otravovat. Vůbec ho neznám a nepřišlo mi to fér ho s tím prudit. Asi to s ním dopadne. :) S tetrama jsem to napsal špatně. Plavou ve vedlejším akva, kde byly připravený - kdyby náhodou. Nejsem pako, abych si do svojí nádrže dal ryby ze zverimexu. Ikdyž pako asi sem, když mě, bohužel až po chvíli, trklo, že zajíždět tanganiku tetrou je asi kravina ... Jinak pořád z toho nejsem chytrej. Je spousta názorů, že stačí vymáchat houbu a může se zarybňovat, ale spousta lidí na to stejně útočně napíše, že je to kravina a pokud se nezajíždí 5-6 týdnů, pak je to špatně. :(

Vilém
19.5.2014 22:03

Tady nejde o to jestli zajet tanganiku tetrou nebo nějakým jiným druhem, ale vůbec o to, rvát si do nové nádrže ryby ze zooshopu, které jsou většinou nositelé kožních parazitu a jiných podobných problémů, které se potom na vystreslých trofanech nasazených do nové velké nádrže rychle podepíší. Toť celá záhada nevhodnosti jakýchkoliv neprověřených testovacých pilotů.

hr:-)
19.5.2014 22:10

zdravím,asi takto před 2 lety jsem si koupil akvo 160*60*60,měl jsem stavájící 240l,z malého akva jsem přečerpal cca půlku vody a zbytek jsem dopustil novou odchlorovanou dal jsem si 1* čer.hlavu novou a druhou zajetou z maleho akva pustil ryby a ok...,žádná věda ryby cca 48 tropheusů žije spokojeně dotedka v novém ,konec pohádky.

luboš kovařík
19.5.2014 22:21

Viléme,ještě si nám tu nenapsal,kde si na ty rozumy byl,kdo ti řekl takové nesmysly,krmit nádrž na prázdno.Vymáchat zajetou houbu do akvária je věc všeobecně známa to není,žádná revoluční metoda.

miran
19.5.2014 22:28

Někdy je asi holt nadmíra informací ke škodě :) Mimochodem asi všichni víte, kde se tyhle teorie probírají, takže není nutno jmenovat. To vlákno je hodně dlouhé. Ale právě že i tam se lidi hádají, jestli zajíždět X týdnů nebo jen vymáchat houbu. Pak z toho člověk nemá mít hlavu jak pátrací balon. :-/ :)

Vilém
19.5.2014 22:41

Vilém: Ak položíte otázku, dá sa očakávať, že dostanete rôzne odpovede, od rôznych ľudí prezentujúcich svoje názory, skúsenosti, nálady... Môže nastať situácia, že postupy budú odlišné, niekedy zavádzajúce. V konečnom dôsledku konečné rozhodnutie zostáva len a len na Vás. Keby ste chcel mať ozaj istotu, tak ideálne riešenie je nechať si zabehnúť, alebo zohnať si už zabehnuté filtračné médium zo zdravého fungujúceho akvária. Ďalšia možnosť je aplikácia toho bordílku zo zabehnutého filtra. Ale to sa už vlastne opakujem. Akva musí byť pripravené na novú osádku. Ešte jedna vec ohľadne ubezpečovania sa, že všetko podľa testov a nameraných hodnôt je v poriadku. Testy Vám môžu ukázať nulové či blízke hodnoty 0 škodlivých látok. Človek si povie, že nastal ten správny čas, nasadíte ryby a dôjde k zaťaženiu vody a na oko funkčná nitrifikácia sa zloží a hodnoty NO2 vám vyletia behom pár hodín. No a to je to kúzlo veci, pokiaľ tam budete mať zabehnutý biomolitan, primeraný počet rýb a budete zo začiatku striedmo kŕmiť tak nitrifikácia nabehne tak ako má. Aj tak to bude celé trvať niekoľko mesiacov než Vám nádrž vyzreje. Takže pokiaľ ste čítali pozorne, tak viete o čom to celé je.

Marin
19.5.2014 22:51

Marin: Děkuju! Rád se budu těchto rad držet. Ale je to přesně o tom, že názorů je moc a navíc si většinou každý za tím svým stojí, jako by dělal akvaristiku 100 let. Já mám rybičky s přestávkami 20 let a pořád je spousta nových věcí. Vždycky jsem je měl pravda jen pro radost a ne na chov. Letos jsem si udělal radost velkou nádrží, tak snad bude vše ok. A vůbec ... nejlepší je se s lidmi bavit naživo. Takto na dálku často spousta věcí vyzní jinak, než má ... :(

Vilém
20.5.2014 6:31

Někteří lidé jsou prostě nepoučitelní a není jim pomoci. Chudáci ryby. HD

Hynek Dařbujan
20.5.2014 8:27

HD: tiež to vnímam hlavne z pohľadu tých rýb. Tie ryby za to fakt nemôžu do akých podmienok sa dostanú. Zodpovednosť je vždy len a len na chovateľovi.

Marin
20.5.2014 9:07

A proto jsem se snažil pročíst, co kde bylo. Každopádně opouštím všechny ostatní teorie z netu a budu se držet vašich rad. :) Mimochodem ... získaný bordel z filtru mám dát především do filtrační nádrže, nebo i do hlavní nádrže?

Vilém
20.5.2014 11:35

Vilém:bakterky na zajetí neřešte,jak jsem slíbil o víkendu se stavte a dostanete jich celé kýble.Řeknu Vám jak stím naložit.

Sony12345
20.5.2014 11:49

Sony12345: Skvěle, děkuji. Začínám být trošku klidnější. Člověk chce pro ryby udělat jen to nejlepší, ale často se pak přemírou snahy stane to, že něco podělá. Chci se tomu vyvarovat :)

Vilém
20.5.2014 12:05

To dáme do cajku v pohodě.

Sony12345
20.5.2014 13:37

Tak nakoniec to dopadne dobre:) a navyše získate možnosť prebrať problematiku chovu s chovateľom tlamovcov. A to sa ráta. Ja to vravím stále, jedna hodina strávená u skúseného chovateľa = desiatkam hodín /niekedy úplne zbytočne/ presedených pred netom:) Nech sa darí.

Marin
20.5.2014 13:53

TO ROZHODNĚ! Těším se jak malé dítě na Vánoce :)

Vilém

VLOŽIT ODPOVĚĎ