Odkalování dna

Čím prosím odkalujete dno ? Ne, že by mě to čekalo už zítra, ale jednou to přijde a nechtěl bych být zaskočen. Včera jsem do akva vpustil můj párek ancistrusů, mají tak k deseti centimetrům, no co ti mi tam uělali do rána za mazec ......... po jejich reji se očividně rozvířily ty nejjemnější frakce ze dna, které je složeno z drceného korálu fr. 0-1 mm, 1-2 mm a praného říčního štěrkopísku 1,5 - 3 mm, to vše v poměru zhruba 1:1:1. Půjde to vůbec odkalovat, nebo to mám zavčasu dokud tam nejsou tlamky potřetí vybrat a tu úplně nejjemnější frakci zkusit "vyprat"? Mám odkalovač HAGEN Easy Clean s trubkou asi 60 cm. Děkuji.

milan.k

20.2.2011 19:04

No muzes petkou, das na hadici, nasajes vodu a jedes, asi bude dobre trochu hadici skrtit, aby si nenasaval pisek.Ja to tak delam, vodu poustim primo do WC, odkalim zbezne dno a pak cekam, az vytece polovina akva.Pisek prohrabnu vzdy jen jednou kvuli bakterkam.Pokud mas odkalovac, co se vraci voda zpet do akva, ten neni dobry, ta voda by jiz mela jit z akva pryc!!!!

Miky1979
20.2.2011 19:14

Nějak nechápu, to se ti teď víří ten vápenatý pudr z těch drcených korálů? Ty jsi to nepral? Není to něco jiného? S tebou je sranda, já vždy viděl odkalovací zvony který se dají použít všude stejně.

Pavel 86
20.2.2011 19:31

Samozřejmě, že jsem propral i frakci o-1 mm, otázka je, jak dlouho bych to vlastně měl prát, aby z toho něco zbylo. Z Easy Clean se voda určitě nevrací do akvárka. Nevím, co je na tom srandovního, až tak jednoznačně bych netvrdil, že se všemi zvony je dobré odkalovat cokoliv. Dle mého mají podle tvaru a objemu velmi rozdílnou schopnost vytvořit podtlak. Easy Clean je roura eliptického průřezu cca 40 x 60 mm a délky podle hloubky akvárka. Substrát se v tom krásně propere a i ty relativně jemnější frakce se neodsají. Nechceš mi snad tvrdit, že ten písek vysaji stejně dobře tenkou trubkou a ubrzdím to zmáčknutím hadice ? Teď už teda aspoň vím, že nemám co zkazit.

milan.k
20.2.2011 19:59

Mě je to jedno, jestli je to kruhovy ,trojůhelníkové, nebo jak vajíčko. Sací podtlak dělá průměr hadice a výška spádu. Bud to bude malým zvonem pomalu nebo petláhví s hadicí na zahradu rychle. Frakci pod 0,5mm bych tam nedával ale není to moje. Měls terčovce tak víš jak saje zvon, nevím co radit. Třeba firmu co to bude udržovat.

Pavel 86
20.2.2011 21:25

Děkuji, z toho zbytečného balastu jsem si vybral to jediné relevantní, a to, že frakce pod 0,5 tam asi nepatří. Občas je průběh trochu dramatický, ale pokud se člověk nenechá odpálkovat, tak se většinou časem dozví alespoň část z toho, na co se vlastně ptal.S těmi podtlaky to nemá cenu dál řešit, šlo mi spíš o to, čím odsávat, ať mi to nebere i to, co nechci. Pokud u odkalování jde především o rychlost, tak na zahradu se to dá určitě ještě rychleji dostal kalovým čerpadlem. Kristova noho, pokud někdo nemáte na ty naše amatérské dotazy nervy, tak je prosím ignorujte.

milan.k
21.2.2011 1:27

Milan, ja Ti poradim podle mych zkusenosti. Odkalovani - to je u nas moje profese a to z 25 akvarii tydne. Vodu nevypoustime jen tak narychlo tlustou hadici popr. s nasazenou petkou primo do odpadu. Pri kazde vymene napred odkalim dno a zajizdim zvonem i dovnitr do pisku, protoze mrsky Piskorky nam tam stehuji rybi hovinka promenene z pevneho stavu na droboucke castecky. Zivi se totiz na vsech zbytkach a pak to zase pod piskem vylucuji. Jednu vymenu zajizdim do pisku na prave strane akva, dalsi tyden zase na leve polovine, abych nenabourala rovnovahu v AQ, protoze NA POVRCHU pisku zije hodne nitrifikacnich bakterii. Tvar odkalovaciho zvonu sice nema vliv na saci podtlak, ale ma vliv na to, ze s uzkou elipsou se dostanes lip do skvir mezi kameny. Pouzivam taky elipsovity tvar zvonu. Nikdy nepoustime vodu primo do odpadu, protoze se nam nekdy stane, ze nasajeme mensi rybu. Pred tydnem jsme nasali dokonce i 8 cm Microgeophagus altispinosa a toho jsem si vsimla, az kdyz jsem sla zvon vyplachnou do vany, ze se v nem neco mrsklo. Przil to. Uz nikdy nevyplachuju zvony primo horkou vodou, ale napred odrazenou, protoze jednou jsem si nevsimla, ze je v nem rybka a uvarila jsem ji :-((( . Jednou byla tetra dokonce uviznuta az v hadici. Takze odkalujeme do 25 l kyblu, ve ktere je pumpa a ta cerpa vodu z kyblu hadici do odpadu. Z velkych akvarii vypoustime vodu pro urychleni dvema zvony, coz je presne takovy objem, ktery cerpa pumpa z kyble pryc. Jednim tim zvonem napred odkalim, jak rikam, dno a pak uz tam oba zvony jsou jen tak a vypousti vodu. Na kyblu jsou konce hadic prichyceny svorkama, aby nevyskocily ven. S tou frakci si nelam hlavu. Ten nejdrobnejsi prach uz jsi musel vyprat ven a se zbytkem nic nedelej. Ty nejjemnejsi castecky postupne odkalis ven. Pokud zvon drzis kolmo, pisek se snadneji nasaje az do hadice. Kdyz zvon naklonis pod urcitym uhlem - dejme tomu 45`, tak se pisek bude ve zvonu protacet, spinava voda pujde do hadice a pisek se vraci zpatky na dno. S jemnymi casteckami pisku se nezaobirej, ty se fakt postupne odkali ven. Zkus neco odkalit i ted, dokud jeste nemas ryby. Je to vsechno, co jsi potreboval vedet?

A+I
21.2.2011 1:31

Oprava: Ten Microgeophagus to prezil. :-)

A+I
21.2.2011 11:16

Pro A+I : mockrát děkuji, díky lidem, jako jsi Ty se určitě od tohoto fóra nenechám odradit. Naštěstí mám ve firmě pod sebou smečku věčně nasraných zaměstnanců, tak něco vydržím. Ve Tvé odpovědi bylo napsáno vše, co jsem chtěl vědět a jak vidno, tak to jse i věcně bez zbytečných invektiv. To s tím mezikbelíkem zavedu, zatím mi nic takového nehrozilo, tak jsem to nemusel řešit. Čerpadlo mám na přečerpávání odstáté vody do akva, takže není problém. Včera jsem dělal nějaké testy, pH 8, Kh 10, GH 6. Jeden dotaz bych měl ještě ke vzduchování a tvrdostem, ale to až večer sem, nebudu zakládat nové vlákno. Díky.

milan.k
21.2.2011 12:28

Pokud mas jenom jedno akva, tak jedna pumpa na vytok z akva a pak napousteni do akva je OK. Pokud mas akvarii vic, tak urcite pumpy dve - jednu na vytok z akvarii a druhou na cistou vodu do akvarii, aby sis (kdyby nahodou) neroznesl nejakou pripadnou chorobu. Jestli chces neco o tvrdosti a vzduchovani, precti si napred to vedlejsi vlakno, kde se to zrovna resi. Ty hodnoty pH 8 a KH 10 mas v akvariu nebo ve vstupni vode?

A+I
21.2.2011 19:53

Pro A+I : ahoj, děkuji, tvrdost a vzduchování pročtu. Uvedené hodnoty mám v akva, vstupní voda má ph mnohem menší a KH na úrovni dešťové vody. změn jsem se dopracoval po pěti dnech lžičkovou metodou přidávání sody, GH se zvedlo po JBL AquaDur. K to mu jsem se chtěl zeptat, jestli přidávání sody, kdy zvedám KH zároveň zvedám i GH, když je to celková tvrdost, či zda to jsou dvě úplně různé věci a opačně, když zvedám GH jestli to má vliv na KH. To až jednou zvládnu, tak si vypustím lampión štěstí za východního větru.

milan.k
21.2.2011 19:55

Ještě pro A+I : které vedlejší vlákno máš na mysli ? Díky.

milan.k
21.2.2011 20:08

Pro A+I : nezlob se, nebudu to študovat a zeptám se přímo , co mám na mysli. Zůstalo mi volné takové maličké čerpadélko Eheim, kterým jsem honil vodu do difuzéru CO2. Čerpadálko má přes nástavec možnost přisávání vzduchu. Jak ho mohu využít ? Předpokládám, že v každém případě osadit těsně pod haladinu a púokud jsem správně pochopil diskuzi ke skleněnému filtru, tak proud vody spíš otočit nahoru a vířit haldinu bez přisávání vzduchu, nebo přisávát vzduch a hnát proud vody s bublinami pod hladinu ? To zkouším momentálně a mám akva jak jemně perlivou minerálku ( to sem píšu naschvál, možná to zase někomu přijde srandovní :-).) Čerpadélko je to opravdu to nekmenší, co existuje a rozhodně to v akva netvoří nějaký golfský proud.

milan.k
21.2.2011 22:36

Já mám minerálku taky. Hustej proud bublin a ryby to milujou. Klidně to takhle použij...

Kozlik
22.2.2011 10:25

Pro Kozlik : a kam tedy směřovat ten proud vody ? Někam na střed akva, nebo ten výtok nechat částečně nad hladinou, ať ji nějak víří ? Pochopil jsem, že toto opatření má z vody vyhánět CO2, ale nevím, zda jej vytěsňují ty bubliny vzduchu, nebo to víření hladiny. Děkuji.

milan.k
22.2.2011 11:01

Ten proud je nejlepší nasměrovat doprostřed akva, ale můžeš to udělat podle potřeby jak ti to bude vyhovovat. Já mám ten vývod bublin asi 10 cm pod hladinou uprostřed boční stěny akvária a chrlí mi to přes půl délky akva. Přiznám se, že to nemám původně kvůli snížení CO2, ale kvůli provzdušňování. Ale jak nám to Pavel vysvětlil, tak je to v podstatě totéž :-)

Kozlik
22.2.2011 12:52

Kozlík přesně tak. Je to jak se sifonem, napřed dobrý sifon plný Co2 a nízké Ph, a když tam hodím vzduchování nebo s tím zatřepu je z toho po chvíli odstátá obyčejná voda, žádné bublinky a vyšší Ph. :-)

Pavel 86
22.2.2011 13:03

K odp. 12: Milane, to cerpadylko rozhodne nastav vytokem nahoru tak, aby to cerilo hladinu. Okyslicovani vody je vlastne zpusobeno stykem cerene hladiny s okolnim vzduchem.

A+I
22.2.2011 13:31

No tak teď jste mě dostali. Je to jak rostliny ano a rostliny ne :-). Pánové, jestli neudete mít nic proti, přikloním se k názoru A+I. A to už z několika důvodů. Pokud nebudu se sifonem třepat, tak tam to CO2 vydrží (tekže mu asi vadí ten pohyb když vezmu v úvahu, že vzduchovat ho nebudu). Pak jsem stejný názor našel u reakce na skleněný filtr zde a dále si selským rozumem myslím, že ve volné přírodě taky nikdo nic nevzduchuje a více kyslíku je v tekoucí vodě, než ve stojaté. Nicméně děkuji za všechny názory, jen bych ještě poprosil nějaké vysvětlení k mé podotázce v bodu č.10 KH versus GH. Děkuji.

milan.k
22.2.2011 13:42

K odp. 10: Milane, zatim zhasni lampiony, protoze toto je vedni obor, ktery se studuje roky a nechtej tady po nikom to vysvetlit v jednom prispevku. Ve vode vsechno souvisi se vsim a hlavne pri tom zalezi na mnoha faktorech. PH (potential of hydrogen) to znamena, ze merenim tzv. pH vlastne zjistujes potencial vodiku v danem roztoku. Zkratka voda nejsou jenom molekuly vody, ale i kationty a anionty a dochazi v ni k redox... KH (uhlicitanova tvrdost) je tvrdost prechodna. Delaji ji uhlicitany (napr. soda) a plyny (napr. CO2). GH (general hardnes) je tvrdost celkova a delaji ji mineraly cili soli. Morska voda obsahuje vsechny soli, nejvice je v ni vsak soli vapniku a horciku. Na tomto zaklade jsou na mereni tvrdosti vody postaveny bezne testy i akvaristicke testy. Takze tim chci rict, ze kdyz se meri tvrdost vody, meri se v ni vlastne pritomnost vapniku a horciku. Pritomnost ostatnich soli se nemeri. Muze se klidne stat, ze v nejake horske lokalite neni vapnik ani horcik, ale je tam plno jinych soli - treba v Utahu, Great Salt Lake. Tam zmeris tvrdost a zmineny bezny test ukaze, ze je voda uplne mekka i kdyz je vlastne tak tvrda, ze si o ni muzes rozbit nos. V mori je voda taky tvrda, ale pH nijak zavratne vysoke neni. V Tanganyice je zase voda sice zasadita s vysokym pH, ale pritom neni nijak tvrda. Dnesni veda dava mnohem vetsi duraz na tzv. redox nez na pH. Bylo by tezky v kratkosti vysvetlit co je redox potential a oxidacne-redukcni reakce. Je to studium plne chem. vzorecku a kdyz se o to budes chtit zajimat, urcite si literaturu najdes. Potom bys pochopil, proc je tezky to vysvetlit jen kratce a taky proc nejde odpovedet jednoznacne na Tvou otazku a poslat lampion po vetru. Na Tvou otazku Ti muzu rict jen to, ze kdyz pridavas do akva sodu, zvedas KH, ale nemusis tim zaroven zvednout i GH, protoze tady zalezi na vyse zminovane redox a pomeru horciku s vapnikem. GH vsak urcite zvednes pridanim vapniku (napr. koralem) a horciku (Epsom soli). Navic kdybys byval opravdu chtel, tak sis tady nasel vlakno o tvrdosti vody, kde, uz davno, Pivo napsal super prednasku, a najdes tam hodne z toho, co chces vedet. Je to napsany tak polopate, ze to uz lip napsat nejde a ja uz ani dal nic vysvetlovat nechci nebo mne tady zase nekdo napichne na vidle, ze jsem nekde neudelala carku. http://wds.cz/tlamovci/forum_reagovat.php?id=4240

A+I
22.2.2011 13:44

Dyk už jsi starej ostřílenej akvarista, tak přeci víš, že stojatá hladina není okysličovaná, a to ani v akva ani v přírodě (pokud ji nečeří větřík). No a pak už je na tobě, jestli budeš vodu v akva okysličovat proudem vody, který čeří hladinu, nebo proudem vzduchových bublin pod hladinou :-) GH, KH, CO2, sifóny a jiné běsy ti tady vysvětlí, o to nemám strach :-)

Kozlik
22.2.2011 14:05

Jenze, Kozliku, problem je v tom, ze ty bubliny vodu neokyslicuji, ale vyprchavaji ven a tim pohybuji s hladinou, ktera se okyslicuje stykem se vzduchem nad hladinou. Stejny je princip vzduchovaciho kaminku. A ted mne rekni, co tu hladinu rozhybe vic - ty bublinky a nebo proud vody nasmerovany na hladinu? ;-)

A+I
22.2.2011 14:31

Já myslím, že i ty jemné drobné bublinky se už s vodou během toho chrlení spojí, takže ji okysličují. Ne jen tím, že rozpohybují hladinu. Proto je lepší mít u vzduchovacího kamínku co nejjemnějsí bublinky. To už vím z dětství ze základů akvaristiky :-)

Kozlik
22.2.2011 16:07

Pro Kozlik : díky. Nekamenuj mě prosím za mou akva minulost, ad 1. jsem se tím nezabýval od dětství, ad 2. jsem potřeboval cu grunt všechny hodnoty opačné. Vodu co nejměkčí, pH nízké, CO2 jsem tam cpal z bomb. S Malawi to opravdu nemělo nic společného. Pro A+I : děkuji za obsáhlý referát, cosi jsem tady už sice načetl, ale udělat si z toho někdy jednoznačný závěr není moc lehké. Na vzájemné ovlivňování jsem se ptal proto, že jsem právě došel k závěru, že se neovlivňují, což mi bylo divné. Mylně jsem se domníval, že Kh je součástí GH, když se tato nazývá celková. Vzduchování jsem uzavřel, vlevo v komoře se sáním filtru kamínek, vpravo výtok z filtru do malé horní komory, kde se část vody vrací do akva malým otvorem a jelikož tento nestíhá přísun od filtru, tak část vody klokotá vrchem přes pozadí. Čerpadélko s přivzdušňováním těsně pod hladinou, takže ji čeří taky. Tak by tu už snad mohlo zůstat.

milan.k
22.2.2011 16:26

Já jsem s Kozlíkem O2 i Co2 se vážou na vodu hned, Co2 se taky nefouká po hladině ale pouští se u spodu akva aby byl tlak. O2 je na tom stejně, je to plyn. Rybám taky nelítají od žaber bublinky, nebo si myslíš že to uvidíš na vzduchovým kamínku se vzduchem? Ale jde vidět čistá bublinka Co2 velikost 5mm jak se umí rozpustit za 20-30 vteřin tak že se stratí.O2 je na tom podobně.

Pavel 86
23.2.2011 11:40

V jake souvislosti se tady mluvi o bublinkach litajicich od rybich zaber, to vazne nevim. Z tech prochazejicich vzduchovych bublin si voda moc kysliku do sebe nenabere. K okyslicovani vody dochazi na hladine pri vymene plynu, tzn. CO2 z vody ven a O2 do vody. Pokud hladina stoji, dojde k okysliceni jen horni vrstvy vody. Kdyz se hladina dostatecne ceri, dochazi k okysliceni dalsich a dalsich vrstev vody, dostavajicich se k okolnimu vzduchu. Proto ma byt v akva zabezpecen dostatecny pohyb vody filtrem a cereni-promichavani hladiny. Do akva nikdo O2 nefouka, jak pise Pavel. Do akva se fouka vzduch a vzduch obsahuje pri zemskem povrchu necelych 21% kysliku. Bublinky z kaminku nemaji na prime okysliceni vody skoro zadny vyznam. Voda je kratce ve styku jenom s povrchem bublin a ten je v porovnani s povrchem hladiny maly. Vetsi vyznam vzduchovacich kamenu nez prime okyslicovani vody bublinkami je ten, ze michaji hladinu, na ktere teprve k okysliceni dochazi.

A+I
23.2.2011 12:37

Zdravím, také si myslím že je důležitá styčná plocha hladiny a její pohyb ve všech vrstvách, ale stejně akva bez bublin bych si ze strachu o ryby sám nedovolil, je to pro mě taková pojistka, která se mi v praxi osvědčila.

Ladislav Čech
23.2.2011 12:41

Nam se taky nekolikrat osvedcila. Vzduchovaci kamen mame v kazdym akva, protoze pomuze na nejakou dobu pri pripadne zastave fitru. Obcas nam totiz piskorka vleze k vrtulce a je to hned. Taky nemusi kazdy filtr naskocit po vypadku el. proudu.

A+I
23.2.2011 12:57

Ano, přesně to mám namysli Álo, dobrá voda to je prostě základ všeho. Měj se

Ladislav Čech
23.2.2011 13:01

J, i piva ;-) . Taky se mej!

A+I
23.2.2011 13:03

Ano jde o tu plochu, ven jde nejvíc Co2 vrchem, nicméně kdyby se spočítala plocha bublin u kamínku, tak bude mnohem větší než plocha hladiny. A nemluvě že pod krytem, a hlavně pod krycím sklem vzduch stojí, nový doplnuje motorek či difuzor co saje mimo kryt. Stejně si voda naváže jen to co potřebuje podle tlaku a teploty. Ale máš pravdu plocha hladiny má bý velká.

Pavel 86
23.2.2011 14:10

Já osobně ,vzduchovací motorek jsem schoval do skříně a filtry čeří hladinu a nemám probléma jo a filtry mám dva a to by byla kromě elektriky velká náhoda kdyby se zastavily oba a když vypadl proud tak ryby v poho vydržely,proud nešel 8 hod ,občas jsem tam přilil čerstvou vodu a bylo.Co taky jiného že ,Čez nikam nespěchá :-)

kenyho
23.2.2011 14:25

To je dost paušálně řečeno, ono je to odvislé od počtů a velikosti ryb a také četnost a množství vyměněné vody s tím má poměrně co dočinění, řekl bych :-)

Ladislav Čech
23.2.2011 14:45

na ten odkalovaci zvon se dá nasadit síťka třeba z plastovýho pletiva. Je to furt jednodušší než nasávat ryby a vypouštět vodu přes kyblík a několik čerpadel..... jinak sleduju ty neustálé diskuze o vodě a jde mi hlava kolem. když je takovej mazec kolem tlamovcu, tak to se do tech drobnoustek a panceřníčků ani radeji pouštět nebudu:-))

Martin_Parizek
23.2.2011 14:50

Však taková Závojnatka v kulaté dóze na stole v obýváku má také určitě své nezaměnitelné kouzlo :-).

Ladislav Čech
23.2.2011 18:34

No to se nám to tady pěkně rozšouplo. děkuji úplně všem za Vaše názory, podle kterých jsem se zařídil, a to následovně : ve svislé šactě za pozadím, ve které je sání filtru mám vzduchovací kamínek, který napomáhá cirkulaci v šachtě ( dle pokynů výrobce pozadí). Na výtoku z filtru mám originální difuzor Eheim, jelikož voda z výtokové šachty nestíhá vytékat otvorem v pozadí cca 3 cm pod hladinou, tak zároveň klokotá vrchem. Dále jsem nainstaloval ten maličký Eheimek, který rovněž přisává vzduch, je cca 2 cm pod hladinou a výtok je směrovaný vzhúru, takže tvoří takovou malou tsunami. velice si vážím všech Vašich názorů, ale v této oblasti už asi více udělat nemůžu. Nicméně jsem dnes začal lehce laborovat s LED osvětlením, vinou e-shopu však došlo k omylu v dodávce, takže nějaké relevantní závěry budou až v polovině příštího týdne. Pokud o toto téma máte alespoň okrajově zájem, založím pak nové téma.

milan.k
24.2.2011 1:42

Odp. 31 pro Kenyho: Tim, zes tam prilil cerstvou vodu, at uz ze studny a nebo vodarenskou z trubek, jsi moc nevyresil. Tato voda neobsahuje kyslik. Ucinnejsi by bylo vzit sirokou varecku a cerit a cerit a cerit hladinu. Martine Parizku, klidne se do tech drobnustek a pancernicku pustte, zadna veda to neni. Jedina veda je vymyslet misto na dalsi akvarko ;-) . Nahore pisu, ze potrebuju se zvonem zajizdet dovnitr do pisku, protoze je v nem binec od piskorek a to by se sitkou na zvonu neslo. Cerpadel nepotrebuju nekolik, staci mne na to jedno a tento zpusob nam vyhovuje vic. Nedovedu si moc predstavit, ze mam jeden konec hadice ve WC, skoncim odkalovani v jednom akva a potrebuju jit do dalsiho - odkalujem treba 10 akvarii naraz. Chodit se zvonem plnym vody po baraku? ...

A+I
24.2.2011 7:40

Taky je bezva vynález, kohoutek na hadicu aby se pak nezavzdušnila. Proč chodit s plným zvonem fakt nevím ale jiný kraj tak pohoda.

Pavel 86
24.2.2011 10:04

Pro A+I hrubá sítka z plastového pletiva, taková tím neprošla rybka, ale dalo se s tim vrtat v písku. hadici-normálně zlomím a přendám do jinýho akva, neco vody vyteče, ale zbytek velmi bohatě stačí na pokračování vypouštění..... ovšem-každej si to může dělat podle svého, o tom žádná:-)) místo na nový akva je už vybojováno. Vodu budu řešit jen na výtěr, a docela se na to těšim, je to zase něco nového.

Martin_Parizek
24.2.2011 10:04

No protoze jsou moc natesno a jdou strasne tezko odpojovat od hadice. A nez bych dosla treba se zalomenou hadici nekolik metru, tak by plno vody proteklo stejne. Jinej zpusob nevim.

A+I
24.2.2011 10:08

S takovym sitkem, aby neprosla ani ryba jako treba Otik, ze do pisku nezavrtam. Mame zvony, ve kterych je nahore mrizka, aby neprosla ani mala rybicka, ale musela jsem tu mrizku vykuchat ze zvonu, se kterym odkaluju v akva s rostlinami, protoze se to stale ucpavalo - hlavne s Java moss. Jak jenom na vyter? Co mate v palnu?

A+I
24.2.2011 10:11

Oprava: - .. SE do pisku nezavrta. Co mate v PLANU ?

A+I

VLOŽIT ODPOVĚĎ