osazení nového akva 300l

Dobrý den, zařídil jsem nové akva 300l a pomalu končí čas záběhu a čímdál víc musím uvažovat nad druhy ryb které bych chtěl do nádrže nasadit. Nejvíc bych se chtěl věnovat rodu Tropheus, myslíte že se najdou i druhy kterým by 300l stačilo? případně v jakém počtu...dá se i kombinovatvíce druhů Tropheusů v jedné nádrži? děkuji a jsem vděčný za každou radu.

Hondzik78

2.1.2009 18:32

300 litrů je pro Tropheusy celkem dostačující, v takto malé nádrži je místo pouze pro jednu formu. Hodně jižních Tropheusů je celkem mírných, ale vždy je nutné mít hejno minimálně 25dospělých ryb (tz.koupit jich alespoň 30, lepší než kdyby ti jich 15 zdechlo a časem bys chtěl nějaké další dokupovat...). Jinak já budu mát za cca 2 měsíce na prodej Tropheus sp.red Lupota :o)

Ondra
2.1.2009 20:55

Tropheusy bych tam klidně taky dal,ale asi bych zůstal u jednoho druhu.......počet jak psal Ondra.........proto jeden druh.......dva druhy by museli být po cca 15 kusech a to je celkem málo.Není to nemožné,ale je lepší větší skupina.

memeo
2.1.2009 21:05

Díky moc za rady,a máte nějaký typ na Tropheusy kteří nebudou moc agresivní? přecejen těch 300l opravdu není mnoho vody...vzhledově by se mi líbilo mít tam Maswy nebo bemby...ale rád si nechám poradit co by se tam hodio, jde především o ty rybky...

Hondzik78
2.1.2009 21:39

Ahoj,Tropeus Dubosi,moc krásní a mírní,fakt se mě líbí jak se změní,jsou to takové akvarijní křepelky:o) Nechytračím, tuto informaci pouze reprodukuji z knihy pana Krauta! Přítelkyně mě jí dala k vánocům, sice mám Malawi, ale i tak je super:)

los.laiblos
2.1.2009 21:57

to los.laiblos: jojo dostal jsem pod stromeček od přítelkyně tu samou knihu... je super! :o)

Hondzik78
2.1.2009 22:00

laiblos: napsat, ze Duboisi jsou mirni je dobra rada

Troph3us.
3.1.2009 9:38

Ondro, mohl bys sem napsat, ktere jizni druhy Tropheusu jsou mirne? V jizni casti jezera ziji druhy Tropheus red a Tropheus moori a oba tyto druhy, pokud vim, jsou docela rvave. Dominantni samci si tvrde haji sve pozice, nekdy muze dojit i k zabiti soka. Hodne zalezi na povaze ryb, velikosti hejna, usporadani kamenu atd. Na zaklade zkusenosti muzu ja rict, ze nejmirnejsi jsou Duboisi.

A+I
3.1.2009 9:59

Já osobně doporučuji na začátek třeba i Tr.Bemba,Ikola,Kiriza......... Jsou taky krásný a hlavně celkem cenově dostupné......cena za ks je okolo 70-90.-kč a to si myslím,že je pro začátečníka přijatelnější,než třeba Ilangy a jiné druhy,které se pohybují okolo cca 180.-Kč a více za ks.Je samozřejmě i mnoho dalších druhů,které se nechají sehnat levněji,ale tyto jsou u nás celkem v pohodě k dostání.

memeo
5.1.2009 8:47

Dobrý den, děkuji panu Vanatkovi a laiblos za uznání ohledně knížky. Samozřejmě mně to velmi potěšilo. Duboisky bych křepelkami asi nenazval, ale máte pravdu, že jsou krásné a poměrně mírné, mám pro ně velkou slabost, což dokládá i název mých net stránek. Jen bych upřesnil, že jsou jen o něco mírnější, beránci to také nejsou. Do té třístovky bych se asi také přimlouval za jeden druh. Počet alespoń 30 - 35kusů, jak píše Ondra. Bemby i Kirizy se mi zdají výrazně rvavější než jižní moorii. Z těch jsou podle mých opakovaných zkušeností nejmírnější vzhledově velmi podobné rasy Kasakalawe, Katoto, Mpulungu a Kalambo. Červení tropheusové o mnoho rvavější nejsou. Ona ta rvavost je u všech ras a druhů tropheusů dána jednoznačně složením chovné skupiny. Nejlépe opravdu fungují nahusto a v poměru cca 1:1. Snažit se napodobovat hustotu ryb v přírodních podmínkách je v akváriu skutečně iluzorní. Prostě to podle mého názoru není možné, protože základní podmínky jsou naprosto odlišné. V podstatě každý dominantní samec tropheusů je rvavý (i duboisi) a tvrdě hájí své teritorium, jde jen o to aby byla osádka tak hustá a zasamcovaná aby nedokázal terorizovat celou nádrž. Naposled se mi samci vzájemně zabili, když jsem měl ve 450l nádrži přechodně pouze 30ryb (což tady mnoho choavtelů doporučuje). Nyní je tam 55 ryba je tam naprostý klid a mnoho samic nosí v tlamkách mláďata. No po pravdě řečeno, už se tady skoro bojím něco napsat a doporučit, aby to zase neznělo (jak jsem se dozvěděl dle mnohých) povýšeně a arogantně. Zdravím

Miroslav Kraut
6.1.2009 6:48

Všem moc děkuji za rady, ještě vše důkladně zvážím, ale v tuto chvíly to vypadá že bych se přiklonil k Ikolám v počtu cca 30 ks

Hondzik78
6.1.2009 9:02

Dobrý den pane Kraut, jen pro jistotu, to přirovnání ke křepelkám bylo proto, že jsou v mládí kropenatí(černí s b.tečkami) a s přich.dospělostí se krásně přebarví:o), vůbec jsem si tím nedovolil hodnotit jejich chování. Bohužel jsem je na živo nikdy neviděl, ale až půjdu do Tanganiky tak jsou první volbou! Ale všechno má svůj čas. Jinak bát se napsat svůj názor mě přijde zbytečné. Vždy najdete lidi co stejnou věc dělají nebo nad ní přemýšlí naprosto jinak než vy. Nemyslím, že je to špatné nebo dobré, každý vyrůstal jinak a jinde, stejně jako naše ryby. Samozřejmě když to někdo dělá naprosto blbě tak to nedělá jinak ale špatně. Ale to nemyslím, že je to případ mnoha lidí zde. Narážím na samo na výměnu vody. Dám příklad z mnou stráveného Silvestra. Nebudu popisovat párty, ale večer jsem byl uložen v obýváku rodičů kamaráda. Ráno mě čekal tristní pohled na akva cca 200L. Dno hrubý štěrk až kamení(vrstva 10 cm),kořen (hladina jak kdyby se tam potopil ropný tanker), voda nažloutlá. Osazenstvo různé velikosti asi cca 10 druhů(cca 25ks), od m.auratus,l.yellow,ps.solusi,1ks ps.zebry,1ks alunacary a mnoho dalších tlamovců po 1 nebo 2 ks (omlouvám se za pojm.ryb,nechce se mě to hledat). O stavu ryb (potrhané ploutve a podobně) nemluvím. Takže můj názor je, že pokud se o to někdo stará a 1x týdně akva čistí a mění vodu tak už se v porovnání s tou mučírnou ryb jenž jsem zde popsal zdá z mého pohledu rozdíl ve výměně 1/3 nebo 2/3 vody až malicherný, ale pokud se tady přete o to kdo se „stará o ryby lépe“, tak já říkám jenom dobře a to především pro naše ryby. Mějte se a ať se Vám v novém roce vše daří! To platí samo pro všechny. Omlouvám se za délku:)

los.laiblos

VLOŽIT ODPOVĚĎ