Otvory na bocích calvusů - lečit? Jak?

Dobrý den. Mám 450l akvárium založené před třemi měsíci. Před dvěma měsíci zakoupeny mladé ryby (Cyprichromis, Callochromis). Před třemi týdny doplněno o deset mladých A. calvus od jiného chovatele. Šesti calvusům se postupně objevil na boku nehezký "otvor" (jakoby prožraná díra v kůži, cca 2-3 mm v průměru, spíše ve spodní části těla kousek za žábrama, až na jednoho vždy na pravé straně). Někteří záhy přestali žrát a začali vyhledávat klidné místo, zrychleně dýchat, převracet se na bok. Tři takto po pár dnech (jeden dokonce po pár hodinách) byli KO. Zbylí tři postižení s otvory na boku to snad vydýchali. Jsou pořád aktivní, normálně se krmí a zdá se, že otvory jim už zarůstají. Můj laický názor je, že calvusi si od svého původního chovatele přinesli nějakého střevního parazita, který se projevil až u mě kvůli stresu z přepravy, nového prostředí a nového krmení (u mě mají téměř výhradně mražený cyklop + na doplnění Sera Vipan). Nicméně jsem doufal, že vše už bude OK. Jenže včera jsem přišel o největšího a nejhezčího Callochromise. Den předtím byl ještě v pohodě, ráno se už stranil, nežral a pohupoval se ze strany na stranu... a odpoledne byl KO. Sice jsem u něj neobjevil otvor na boku, ale laicky předpokládám, že může jít o stejný problém, který se jen u různých ryb projevuje mírně odlišnými příznaky. Co teď? Léčit? Jak? Entizol nebo Baktopur? Nebo oboje? Dávkování a postup jsem tu pročetl a snad i chápu, ale mám dva otazníky. 1. Co na to filtrace (mám vnější Eheim + vnitřní At-202)? Opravdu se filtrační bakterie po léčbě opět samy obnoví? Bojím se, abych je nevhodnou a možná i zbytečnou léčbou neodrovnal a nezpůsobil si tak možná ještě větší problém. 2. Díky mé kombinaci ryb si můžu v akváriu dovolit hodně různých rostlin, které se mi už krásně rozrůstají, a hodně nerad bych o ně přišel. Nevím, co by řekly na více než týdenní zatmění. Není nějaká možnost, jak léčit i za světla? Píše se tu, že Entizol se dávkuje jednou denně, ale zároveň, že účinkuje pouze 6-7 hodin. Co tedy zvolit postup, že vždy večer vyměním oněch doporučovaných 25% vody, nasadím léky a přes noc za tmy léčím... a přes den už normálně svítím a rostliny nijak netrpí? Bude to takto fungovat? Předem děkuji za smysluplné rady a názory.

Tony2

5.10.2012 8:49

To co popisujete se jeví jako napadení bičíkovci rodu Spironucleus v poslední fázi. Ryby s proděravělým bokem mají napadeny i ostatní orgány tělní dutiny. Méně napadené jedince je možné zachránit lečbou Entizolem či výborným přípravkem Flagellol od firmy Sera. Rostliny by to měly přežít. HD

hynek dařbujan
5.10.2012 9:21

Na flagellol pozor v pripade, ze tam mas mensi cyprichromise. Jednou jsem taky potreboval prelecit a lecbu flagellolem mi neprezila vetsina cyprichromisu pod cca 7-8cm.

Aldakr-nepřihlášen
5.10.2012 13:19

Děkuji moc za odpovědi a rady. Na Flagellolu by se mi líbilo, že v návodu se nepíše nic o zatemňování. Ale vystrašil mě příspěvek Aldakra - všechny moje ryby jsou totiž mladé, 4-8 cm. A navíc se musím přiznat, že z návodu Flagellolu nejsem vůbec moudrý. Poradíte mi prosím s jeho aplikací? Uvedené dávkování 1 ml přípravku na 40 l vody je myšleno jednorázově? Nebo vícekrát za sebou? S jakou periodou? Mimochodem, vícenásobná aplikace by vyšla na slušné peníze. Dále tam nerozumím formulaci: během léčby vyjmout biologické filtry. Jak to mám technicky provést, když nemám možnost nechat filtr běžet v jiném akváriu? Obávám se, že pokud vnější filtr na pár dní jen tak odstavím, tak v něm bakterie pochcípají, a netuším, jak je znovu rozběhnu, když standardní zabíhání trvá celý měsíc. Prosím o radu. A pokud bych použil Entizol, co si myslíte o mém laicky navrženém postupu bez zatemňování (viz. konec mého prvního dotazu). Předem moc děkuji za další pomoc.

Tony2
5.10.2012 13:35

co takhle použít kýbl? HD

hynek dařbujan
5.10.2012 13:52

Omlouvám se, že ptám hloupě... filtr vydrží těch několik dní vypnutý jen v kýblu s vodou? Jestli ano, tak by mi asi stačilo vnější filtr pouze vypnout. Cirkulace vody se zastaví a biomolitan a další fitrační náplně zůstanou v neléčené vodě. Jak dlouho filtrační bakterie takto přežijou? Nezahnije filtr bez průtoku vody?

Tony2
5.10.2012 13:59

Dobrý den. Hynek D. již vám odpověděl. Já pouze doplním pár věcí, které je nutné nezaměňovat. Nevím, který jedinec napsal nesmysl o účinnosti léku 6-7 hodin. Tyto fakta nejsou nikde zaznamenány, a pokud ano tak jedině někde ve vědeckém magazínu nebo webu, na který asi nebude bez kreku nebo kódů se dostat atd. U dospělého člověka vážícího 70-80kg se Entizol většinou doporučuje dávkovat 2x denně ryba, která má v průměru 20-30g by to nemusela přežít. Pokud je celý obsah léku takovou to rybou pozřen. V čisté formě Metrodiazolu se v ichtyologii používá 3-4g na 1kg živé váhy ryby nebo na 100 litrů vody. Zde je mnohokrát popsána dávka Entizolu : 1tab obsahu 250mg / 25 litrů vody. Terapeuticky je tato dávka dostačující!!! Světlo a teplota, nemá žádný vliv na účinek léčiv. Ohledně filtrace tam bych si dával pozor, jelikož se může stát, že léčiva mohou určitou část bakterií usmrtit. Hlavně u léčby čistým Metrodiazolem je to běžné. Jak budou reagovat rostliny, mi není známo ale je to přece jen chemický koktejl a může poškodit nenávratně také. Dále bych vám doporučil kvalitní krmení, které je důležité v této fázi nemoci používat pro svůj terapeutický účinek. Toto krmivo je určeno pro ryby, které trpí na vnitřní parazity. V krmivu je obsažen extrakt česneku+ vitamíny k tvorbě chrupavčitých tkání, které jsou poškozeny vnitřními parazity. Název krmiva New Life spektrum Thera +A (medium fis Formula).

pietro
5.10.2012 16:04

Do kýblu dejte vnitřní filtr a vedle kýblu postavte venkovní filtr, propojte kýbl s filtrem jako by to bylo akvárko a pak to všechno pusťte. Jak prosté že ? HD

Hynek Dařbujan
5.10.2012 16:05

Jo zapoměl jsem pro úplnost uvést, že do toho kýblu musíte dát vodu z akvária. HD

Hynek Dařbujan
5.10.2012 17:50

Děkuji za rady. Pane Pietro, omlouvám se za nepřesnou formulaci. Ale někde se tu píše doslova, že poločas rozpadu účinné látky Metronidazole je ve tmě 6-7 hodin, na světle mnohem dřív. A dále se doporučuje dávkování 1x denně. Z toho mi vychází jako ideální dávkování večer těsně před zhasnutím. Pokud rozsvítím po 10-12 hodinách, účinné látky už v tu dobu ve vodě stejně moc nebude a světlem toho tedy už moc nepokazím. 1. Je tato má úvaha správná? Pane HD, vnější filtr tedy zapojím přes kýbl podle Vaší rady. Dnes večer si zajedu k místní MVDr. pro Entizol, vyměním 2/3 vody a zahájím aplikaci (1tbl./25l). Následující dny výměna 1/3 vody + Entizol. 2. Kolik dní mám takto postupovat? Připomínám, že momentálně žádná ryba netrpí žádnými zjevnými obtížemi, třem děravým calvusům se jejich díry už zřejmě hojí... takže se jedná v podstatě jen o prevenci. 3. Vydrží ryby po tuto dobu bez filtrace?

Tony2
5.10.2012 18:10

Tak jim v akváriu alespoň vzduchujte HD

hynek dařbujan
5.10.2012 20:02

Nechal bych filtry jak jsou, pouze vyprat a po léčbě stejně znovu zajet nádrž. Když to podpoříš něčím tak to jde. Rostliny pochřadnou ale až se chytne znovu filtr se zas rozrostou. Světlo je nespasí tak to řešit nemusíš.

Pavel 86
5.10.2012 20:53

Nenech se zmast tim,ze se jim diry hoji.Strevni bicikovci se sami nevyleci.Filtry radeji dej do kyble jak radi HD.V akvariu s lecivem silne vzduchuj a svit co nejmin.Leciva nekombinuj!Pri vymene vody pri leceni radeji i odkaluj dno.Ale stejne si myslim,ze ty Calvusy to uz nerozchodi,budou mit napadeny a poskozeny vnitrni organy.Ale zkus to a treba to vyjde.Drzim palce.A pri nakupu ryb od jineho chovatele nezapomen na karantenu.Ted by jsi tyhle problemy mozna nemel.

petrikza
5.10.2012 22:35

Souhlas s petrikzou, ale až na tu karanténu, která by v tomto případě nic neřešila. Spirunucleus se v omezeném množství běžně vyskytuje u jezerních cichlid a v podstatě jim neškodí. Problém je, když se přemnoží jako následek oslabení imunitního systému. Toto oslabení může nastat nevhodným krmením, teplotou a špatnou kvalitou vody. Velice důležitý faktor je stres a tady je kámen úrazu zavřeme ryby do nějaké menší nádrže, které hrdě říkáme karanténa a ryby nám v ní stresují a pak často onemocní. Klasický případ karantenní nádrže předvedl ve vláknu Tropheus - potrhané ploutve i tak zkušený chovatel jako je pan Kraut foto č.40 a 41. Co tedy poradím, kupovat kvalitní ryby u dobrých chovatelů a vytvořit jim co nejlepší podmínky. Pak nebudou problémy. HD

Hynek Dařbujan
6.10.2012 14:12

Ahoj, jsem ted po 4 mesicich na Tlamovcich a vubec netusim, co se tu celou dobu probiralo. Tony, hned nahore je Tvuj dotaz(y), a tak Ti s tim pomuzu. Podle popisu to opravdu vypada na premnozene bicikovce - Spironucleus nebo Hexamita. Ale mohla se k tomu sekundarne pridat i bakterialni infekce. Ke Tvym dotazum hned nahore v uvodu: Zda se, ze vis jak a cim lecit, kdyz se ptas na Entizol nebo Baktopur. Urcite zacni co nejdriv s Entizolem a kdybys pozoroval naznaky infekce, tak pak prelecit jeste Baktopurem direct (pozor - nezamenit s pouhym Baktopurem). Baktopur direct je v podstate nifurpirinol a ten dokonce muzes s Entizolem kombinovat (coz se primo doporucuje pri silnem premnozeni bicikovci u Tropheusu). 1. Lek Flagellol neznam, zato mam bohate zkusenosti s lecenim (nejen nasich ryb) metronidazolem (Entizol). Pokud budes lecit s Entizolem, je uplny nesmysl vytahovat z akvaria filtry. Metro nema na nitrifikacni bakterie negativni dopad a ma se normalne filtrovat. Vubec nechapu, proc Ti to tu nekdo nenapsal. Ani davkovani metrem 3krat denne (250 mg na kazdych 25 litru vody) neposkodilo nitrifikacni bakterie. Jestli jsi ty filtry uz vytahnul, tak je zase radej vrat, protoze v akva minimalne 8 dni bez filtru si akorat zadelavas na prusvih. (Pri lecbe vsak nikdy nefiltrovat pres aktivni uhli!) Nifurpirinol muze mit ve sladkovodnich akvariich jen castecne negativni dopad na biorovnovahu, a ta se po lecbe celkem rychle zase obnovi, takze po dobu lecby a tesne po lecbe Baktopurem direct, nez se da biorovnovaha do poradku, je dobry omezit krmeni na nezbytne minimum a nebo nekrmit vubec, zalezi jak jsou ryby stare; dospele ryby vydrzi hladovet dele. Takze ani pri lecbe nifurpirinolem bych nevytahovala filtry. Bakterie nemoci navic muzou sedet i ve filtru a tak by se melo prelecit Baktopurem direct vsechno vcetne filtru. Navic pri filtrovani v kyblu po dobu 8-10 dnu bez prisunu potravy (cili cpavku) by ve filtru pocet bakterii stejne znacne poklesl. 2. Pri hubeni sinice se v akva (i s rostlinami) nesviti 10-14 dni a pokud nemas nejake rostliny vylozene citlivky, tak to preziji. Muzes je prece pozorovat, jestli nejak nechradnou. Mam zkusenost se 3 tydennim nesvicenim v rostlinnem akva a nic se nestalo. Spis bych mela strach, aby rostlinam neublizilo nejake lecivo nez nesviceni :-) . Pokud vsak to sviceni-nesviceni chces kombinovat tak jak pises, tak bych svitila max. 2-3 hodiny denne nebo obden tesne pred vymenou vody a novou davkou Entizolu. Entizolem lec asi 8 dni. Pri dirach v bocich se doporucuje lecit minimalne 10 dni, tak uvidis. Hlavne musi vsechny vylecene ryby jest, jidlo neplivat, byt vitalni a musi mit zdrave vypadajici hovinka. Snad je to vsechno, co potrebujes ted vedet ;-).

A+I
6.10.2012 14:13

K odp. 6: Pietro, ja bych chtela opravit tech par veci, ktere je nutne nezamenovat, jak pises. Ten jedinec, ktery napsal nesmysl o ucinnosti doby leciva metronidazole a vlivu primeho svetla, je jeho vyrobce Merck Laboratories, ale i dalsi. Jak muzes lidi balamutit, ze to neni nikde zaznamenano? :-) Podle vyrobcu leciva metronidazole je polocas jeho rozpadu 6-7 hodin, takze jeho ucinnost po cca 7 hodinach je uz jen polovicni a pak dal slabne. Neni pravda, ze se doporucuje davkovani metronidazolem dospelym lidem vetsinou 2krat denne, ale skoro pri vsech onemocnenich se doporucuje 3krat denne po 8 hodinach a pri nekterych onemocnenich dokonce 4krat denne po 6 hodinach a to nejen dospelym, ale i uplne malym detem. Svetlo a teplota ma vliv na ucinek metra. Vyrobce uvadi, ze prime svetlo poskozuje lecivo a snizuje jeho ucinnost. Pri nedostatecne vysoke teplote metro v akvariu zvlockuje, nerozpusti se a klesne ke dnu. Na Entizol se prece nemusi psat do navodu, ze se musi uzivat ve tme pri teplote nad 27`C, protoze logicky v cloveku pusobi ve tme a nad 36`C:-). Ale kdyz ho akvaristi pouzivaji do akvarii, meli by tohle vedet. Petre, cemu, prosimte, rikas cista forma Metrodiazolu? Metrodiazol, pokud vim, je cesky veterinarni prasek pro holuby. Ale co je jeho cista forma? Mne to ted zaujalo, protoze jsi onehdy radil Metrodiazolem (tim praskem pro holuby) lecit ryby a pritom rozhodne nevypinat filtraci a ted tady pises, ze lecenim cistym Metrodiazolem je bezne, ze se usmrti cast bakterii ve filtrech. Je to matouci a tak by urcite i pro ostatni bylo dobre vedet, co je za rozdil mezi Metrodiazolem (lek pro holuby), kdy radis pri jeho aplikaci filtrovat a cistou formou Metrodiazolu, kdy rikas, ze ohledne filtrace by sis daval pozor. Metronidazole urcite nitrifikacni bakterie neposkozuje a ja myslela, ze Metrodiazol je taky vlastne metronidazole... Dekuju za vysvetleni a mej hezkej den.

A+I
6.10.2012 14:34

Petre, ted se divam na to starsi tema, ze ten prasek pro holuby se jmenuje Metrozol a ze je to vlastne lecivo metronidazole, jak jsem si myslela. Co je potom teda vlastne ten Metrodiazol a jeho cista forma? Ten neni ani v Entizolu ani v Metrozolu. Dik.

A+I
6.10.2012 16:38

Ahoj Álo!!!!!!!!! Je fajn, že tu seš a píšeš. Pozdravuj Iva Šárka

sarka.x
6.10.2012 20:33

Ještě jednou díky všem za Vaše rady. Včera večer jsem tedy vyměnil cca 2/3 vody a dojel k místní MVDr. pro Metrozol (ten na holuby). Po návratu mě čekalo nepříjemné překvapení, další Callochromis byl KO, ačkoliv se ještě odpoledne všichni aktivně krmili. Nasadil jsem Metro v doporučeném dávkování a zhasnul. Filtr jsem nakonec jen propláchnul a nechal v provozu. Jednak jsem už večer neměl sílu na složitou demontáž hadic zpoza akvária a taky jsem prolezl pár neafrických fór, kde se to vesměs doporučuje z důvodu nutnosti přeléčení celého systému včetně fitru. Zároveň mě uklidňilo, že se tam o Metrozolu/Entizolu píše jako o léčivu friendly k rostlinám. Tak snad mají pravdu. Dnes jsem rostlinám dopřál 5 hodin svícení a rybám špetku vipanu. Pak výměna 1/3 vody, druhá dávka Metrozolu a dobrou noc rybám. Zatím byly všechny OK, jen koukali hodně hladově. Chudáci si budou muset zvyknout na leningradské příděly.

Tony2
6.10.2012 20:56

A ještě jeden dotaz na paní Álu. Píšete: ...kdybys pozoroval naznaky infekce, tak pak prelecit jeste Baktopurem direct.... Poraďte mi prosím, jaké náznaky infekce konkrétně myslíte? Na co mám dávat pozor? Jak jsem psal, nejdřív mi chcípli tři děraví calvusi a po nich dva Callochromisové bez zjevných vnějších příznaků. Jediné, co je teď v akváriu na oko špatně, jsou hojící se díry u třech dalších calvusů. Ale jinak se mi zdá vše OK, všech cca 50 ryb žere, aktivně plave a ani žádné dlouhé nitkovité výkaly jsem u nich nikdy nepozoroval.

Tony2
7.10.2012 13:07

Dik, Sarko :-) . Tony, pri leceni metrem muzes krmit normalne, ale radej stridme at nejsou ryby zbytecne zatezovane. To az kdybys lecil tim Baktopurem direct, tak krmeni omez na minimum - to zase aby nebyla zbytecne zatezovana nitrifikace, protoze nifurpirinol muze castecne biorovnovahu akvaria narusit. Nifurpirinol je taky citlivy na svetlo a je potreba ho aplikovat do zhasnuteho akvaria, aby mela lecba smysl. Metronidazole by nemel rostlinam ublizit. S nifurpirinolem ale nevim - Furan2 je podobne lecivo a ten nekterym rostlinam ublizi, napriklad Valisneriim. Zato mi ale Furan2 nikdy neznicil nitrifikaci. Bakterialnich onemocneni je plno a bez laboratorniho vysetreni tezko poznat a jeste hur bliz specifikovat. Pokud jsou zasazeny vnitrni organy, ryby muzou hynout bez viditelnych pricin popr. je ke konci videt ze maji nejake problemy s plavanim - zacnou se tocit do vrtulky apod. Nekdy se vsak ryby nafouknou nebo jim odstavaji supiny takze vypadaji jako siska. Dalsi vnejsi priznaky jsou napriklad ruzne vredy, bile chomacky na tele nebo v tlamce (neni to plisen, ale columnaris), vystouple oci, rozpadaji se ploutve, muze se na tele utvorit dira nebo flek, ktery vypada jako odrenina ale casto byva na nem nebo okolo videt nekroticka tkan, muzou se tvorit krvave skvrnky po tele a hlavne u zakladu ploutvi, cast tela muze zbelat, vetsinou od ocasu a byva to casto lemovano krvavym okrajem, atd. Ja bych to udelala tak, ze pokud po vyleceni strevnich parazitu bude uhyn pokracovat bez nejakych zjevnych pricin (samozrejme i s viditelnymi pricinami), tak bych ryby prelecila tim antibiotikem Baktopur direct. Ale snad to nebude potreba. Nemas fotku jak ty diry vypadaly?

A+I
7.10.2012 21:00

Díky moc za podrobné informace. Zatím jedu podle plánu jen s Metrozolem a ryby jsou na pohled v pohodě. Jen se objevila jedna menší nepříjemnost, na některých rostlinách se začaly tvořit chomáčky jakoby vaty a na skle mléčný povlak (ten jde naštěstí snadno odstranit houbičkou). Četl jsem o tom už na jiném fóru, že snad prý za to může bramborový škrob, který je součástí Metrozolu. Nevím jestli je obsažen i v tabletách Entizolu, pokud ne, doporučil bych případným dalším léčitelům použít tablety. Snad po týdnu nebudu mít akvárium plné vaty.

Tony2
10.10.2012 16:39

Ahoj Tony, nevim, co to je, mne se nikdy zadny povlak na nicem neudelal. Ja pouzivam metro v jemnem prasku, ktery je vyrobeny primo pro akvarijni ryby. Jinak bramborovy skrob obsahuji i tablety Entizolu: pomocné látky jsou bramborový škrob, želatina, tekutá glukóza, magnesium-stearát. Asi se od Pietra nikdy nedovime, co je cista forma Metrodiazolu a mozna ani co je vlastne ten Metrodiazol. At to hledam jak chci a to i pres ceska veterinarni centra, ustavy, poradny a ordinace, tak to pokazde rekne, ze to slovo nebylo nalezeno. Jedine co mi google nasel, je vlakno na Cichlid Portal, kde Pietro doporucoval Metrodiazol a nikdo tam nevedel, co to je :-) . Rika tam, ze pro veterinarni ucely se pouziva Metrodiazol a ten lze nahradit Entizolem a ze oba leky obsahuji lecivo metronidazole. Potom ale nedava smysl, proc by mel Metrodiazol zahubit nitrifikacni bakterie a Metrozol nebo Entizol ne, kdyz vsechny leky maji stejnou ucinnou slozku a to metronidazole :-/ .

A+I
10.10.2012 21:33

S tím škrobem to byla mylná informace. Později jsem si zjistil složení obou léku a u Entizolu škrob uveden je. Naopak u Metrozolu jsou pomocné látky laktóza a sacharóza. Jinak situace u mě není úplně ideální. Vata roste. Těžko se to popisuje. Na pozadí a rostlinách to není souvislý povlak, spíš semtam chomáček. Na pozadí to vypadá skoro jako pavučiny nebo babí léto. Sklo je tím potažené komplet, obden to dávám houbičkou dolů. Z kytek a pozadí to jde hůř, nebo spíš vůbec. A těm jemnolistým se to už asi moc nelíbí. Horší je, že to asi vadí i rybám. První tři dny byly OK. Včera (čtvrtý den) ráno se mi už nějak nezdály, ale přikládál jsem to jejich zmatenosti ze zatemňování... no a odpoledne po rozsvícení jsem našem dva calvusy a jednoho Callochromise KO. Ostatní ryby byly hodně divné, seděli u dna a lapaly po dechu. Rychle jsem vyměnil půlku vody a během půlhodinky byly úplně v pohodě. Večer jsem nakrmil, dal další dávku Metrozolu a zhasnul. Ale dnes ráno se mi už zase nelíbily (v hejnu u dna, žádná aktivita, podivné dýchání), takže opět výměna části vody a během chvíle byly jako rybičky... A to samé se opakovalo odpoledne... Prostě měním vodu už dvakrát denně. Tak mě napadlo, že i tu dnešní večerní (šestou) dávku Metrozolu rozdělím na půlku a odteď budu dávkovat i ráno. Dvakrát denně poloviční dávky. Nevím, co je špatně. Buď se rybám nelíbí přímo něco v tom Metrozolu nebo to zlikvidovalo filtraci. Snad to ryby i já vydržíme ještě tři dny. A doufám, že pak zmizí bičíkovci i vata a ryby s kytkama budou v pohodě jako dřív. A hlavně už nechci nikdy nic léčit. Mimochodem, už přes šest mám ještě čtyři další (menší) akvárka s jinýma rybama (Malawi, skaláry+tetry, živorodky, krevety) a nikdy jsem nic léčil nemusel. Všude jsou ryby v pohodě, kytky rostou, voda křišťál, žádné problémy s řasou... tak snad nějak zvládnu i tu Tanganiku.

Tony2
10.10.2012 23:41

Tony, mrzi mne, co mas za patalie. Rozdelit davku metra na dve denne nema smysl. I kdyz se davkuje 2krat nebo 3krat denne, tak vzdy s plnou davkou leciva. Metronidazole nitrifikaci nezlikviduje a myslim, ze ani ty pomocne prisady z Metrozolu jako laktoza a sacharoza by nevyvolaly takovyto vatovity jev. Mne spis pripadne, ze jsi mohl odrovnat nitrifikaci v sobotu tou 2/3 vymenou vody zaraz s vypranim filtru. Neproplachoval jsi filtr vodovodni vodou? Napoustel jsi novou vodu odchlorovanou? Kolik vody jsi bezne menival pred tim? Kdyz zmeris NH3/NH4, popripade jeste NO2, budes vedet, jestli je nitrifikace OK nebo ne. Ale vypada to podle mne, ze neni a ze mas ve vode cpavek a asi dost vysokou hodnotu, kdyz se rybam spatne dycha a po vymene vody se jim vzdy ulevi. Metronidazole jim urcite neublizuje. Zkus otestovat tu vodu a dej vedet. Ach jo :-( .

A+I
11.10.2012 10:06

Nemyslím si, že by za to mohla výměna vody. Ty 2/3 jsem měnil i předtím pravidelně každý víkend. Vodu mám z vlastní studny, tvrdou, PH 8 a hlavně v ní není žádný chlór. Pije ji celá rodina, do Malawi a krevetám ji dávám dlouhý roky a nikdy žádný problém nebyl (do ostatních akvárek si vozím v barelech měkčí a kyselejší vodu z práce). Neumím si představit, že by se kvalita vody ve studni nějak náhle změnila a zase rychle vrátila do normálu. Nabourání filtrace proplácnutím filtru vyloučit úplně nemůžu. Ale je možný, že při tak častých výměnách vody, rostlinách v akváriu a minimálním krmení stihne 50 mladých 5-8cm ryb za půl dne zanéřádit 450 litrů natolik, že z toho i chcípají? Laicky bych řekl, že jediné, co může být špatně, je něco v tom Metrozolu. Třeba něco, co mají holubi rádi, ale rybám moc nechutná. Ostatně i dnešní noc zvládly ryby mnohem líp. Po večerní jen poloviční dávce byly ráno v mnohem lepším stavu než předchozí dny. I přesto jsem pro jistotu vyměnil část vody, zlehka nakrmil, dal druhou půlku 6. dávky a zase zhasnul. No ještě zbývají dva dny z osmi, to tu už snad všichni kromě bičíkovců nějak přežijeme a pak se snad všechno zase usadí do normálu.

Tony2
12.10.2012 1:32

Tony, nac spekulovat, neni lepsi vodu otestovat a vis hned na cem jsi? Mas test na cpavek? Melo by se to zavcas resit a ne az budou ryby polomrtve se spalenymi zabrami od cpavku. Cpavek narusta v akvariu strasne rychle.

A+I

VLOŽIT ODPOVĚĎ