Pigmentová skvrna

Zdravím všechny, mám tu pár fotek mého dominantního samce Hongi, asi před 14 dni mu takhle zčernala polovina hlavy, je to stálé a minimálně tak jako na fotkách, spíše ještě tmavší, dočetl jsem se tu, že u Labidochromisů to je celkem běžný, ale takhle to vypadá docela zajímavě, co říkáte?

Petr75

Pigmentová skvrna
2.3.2009 12:14

další...
Pigmentová skvrna

Petr75
2.3.2009 12:18

a poslední
Pigmentová skvrna

Petr75
2.3.2009 13:22

Mě někdy trochu, někdy torchu více černá dominantní yellow, tohle je ale fakt dost až moc. Ještě jsem to neviděl, zajímavá ryba, potomstvo bych však za kvalitní rozhodně nepovažoval a tudíž likvidoval.

Pusta
2.3.2009 13:28

je to teda pěkně zajímavé :) akorát nějak nechápu proč by měl tyto ryby likvidovat? mám pocit že někteří lidé to trochu přehánějí s tím slepým honěním za standartem.

Turok
2.3.2009 16:32

:-) fakt je, že teď je to hvězda akva, kdokoliv přijde, tak si ho hned všimne. Fotka to tak nezachytí, ale v pohybu vypadá dost zlověstně :-).

Petr75
2.3.2009 16:39

jinak jeden Yellow mi taky trošku černá ;-)
Pigmentová skvrna

Petr75
2.3.2009 18:09

Černé buňky (melanofory) jsou buňky s četnými výběžky. Jsou početné ve škáře na celém povrchu těla. Nalézají se také v okolí cév, ve vazivu v okolí nervové soustavy, páteře, ledvin, střeva. Černé buňky obsahují černý (hnědý, černomodrý, modrý) pigment melanin. Je v buňce v podobě pigmentových zrn. Ke každé buňce vedou nervové vlákna autonomních nervů. Princip změny zbarvení spočívá v tom, že po nervovém podráždění se pigmentová zrnečka mohou v buňce pohybovat. Mohou být ve shlucích středu buňky. Takový okrsek povrchu těla je pak světlé barvy. Nebo mohou být roztažená do výběžku buněk a taková část těla je pak světlé barvy. Nebo mohou být roztažena do výběžku buněk a taková část těla má zbarvení tmavé, popřípadě černé. Je patrné propojení nervové soustavy a chromatoforů. Tím je možné vysvětlit, že ryby reagují svým zbarvením na změny prostředí velmi rychle. Nehledej v tom žádný problém. V přírodě je to normální jev. Hodně zdrau.

pietro
2.3.2009 18:11

Nehoním se za žádným standartem, když ale kupuju labidochromise, tak očekávám, že bude nějak vybarven, ne že bude černý. Jeden v hejnu je zajímavý, ale mít v akvárku místo krásně vybarvených ryb samé kominíky mi nepřijde příliš atraktivní. Myslím, že by víc lidí bylo zklamáno, kdyby z mladých, ne nijak odlišně vybarvených rybek se vyklubali samí kominíci. Už teď sehnat yellowy, které by nečernali, je dost problém. Pokud někdo bude chtít mít doma kominíky, ať je má, ale rozšiřovat je bez upozornění na barevnou odchylku mi přijde dost nezodpovědné.

Pusta
2.3.2009 19:06

jako rozhodně jsem něchtěl tímto nikoho urazit.. sice jsem to neznal takhle vědecky jak píše pietro, ale je mi proti srsti označování jinak vybarvených jedinců než standrtně za nějaké zmetky a jejich potěr pak likvidovat. já jsem nikdy v afrických jezerech nebyl a nevím kdo z vás ano takže si nikdy netroufnu řící která ryba, respektive její zbarvení je standartní a které ne. já osobně mezi odlišně zbarvenými jedinci téhož druhu nedělám rozdíl, nemám zde ted namysli různé /rasy/ které se líší zbarvení podle místa výskytu. já bych do budoucna ocenil kdyby se provedla nějaká hluobková studie jak je se vzájeným křížením jednotlivých barevných typů v jezeře a k čemu případně vedou. Nikdo z nás nerozumí matce přírodě, takže o jejich pokusech a výtvorech se můžeme jen dohadovat. osobně nemám rád lidi co zasahují do těchto výtvoru a pak se ještě zaštiťují titulem ochránce čísté linie. Nevím v jakém rozmezí se to děje v akvaristice ale jsou tyto zásahy docela dobře patrné v naší okolní přírodě. k těm yellowkám - není to z mé hlavy někde jsem četl že v jezeře má většina labidochromis caeruleus světlé spíše bílé zbarvení a že těch žlutých je tam velmi velmi málo. nevím či to pravda je či není ale pak se žlutí jedinci nebo ti s převahou černé barvy taky nemůžou brát jako standartní.

Turok
2.3.2009 19:14

Pusta ano je o tom se komu líbí a co cche aby mu tam plavalo ale označení hezčí je v tomto směru irelevantní neboť každý má jiný vkus a líbí se mu něco jiného. ale za těch několik málo let co tak sleduju weby a rady těch keří už v tom chodí léta, pokud člověk chce mít jimi požadované ryby nekoupí je ve zverimexu ale u chovatele, který se chovu věnuje kde je možnost vidět rodiče. s tou nezodpovědností s tebou souhlasím.. je to dneska, ale vždy jen a jen o lidech. když člověk nepřizná co prodává tak je kupující pak zklamaný.

Turok
2.3.2009 20:11

Je to náhoda, ale zrovna mám rozpracován článek o charakteristice barev u ryb. Pokud budete mít zájenm rád vám ho zveřejním. Jinak bude uveřejněn v novém časopise Aquaristik Cz, který vychází v německu a nově unás.

pietro
2.3.2009 20:25

pietro to bys byl hodný tohle téma mě totiž hodně zajímá.

Turok
2.3.2009 20:59

No super i já bych si toto téma velice rád přečetl.Tvých názorů,vědomostí a zkušeností si velice vážím a myslím,že nejsem sám. Předem díky

Luba
2.3.2009 21:19

Ahojte,taky jsem tady nedávno řešil pigmentové skvrny u A.fire fisch,kde mi Pietro tento problém objasnil,a po čase jak říkal se skvrny skoro téměř vytratili,a moc se přimlouvám ke zveřejnění jeho článku,kde bychom se mohli dozvědět mnoho nových věcí.

Rosta
2.3.2009 22:30

Ten článek od pietra bych si se též se zájmem přečetl, věřím, že bude v mnohém přínosný. Bez pietrových příspěvků by tento web byl značně ochuzen. Možná jsem se v předchozích příspěvcích nevyjádřil zcela přesně. Dle mého názoru jsou např. zrovna yellowy tak populární právě kvůli své jedinečně žluté barvě. Kdyby byli mourovatí nemyslím, že by byli jedněmi z nejoblíbenějších tlamovců, jejich světlá forma také není nijak rozšířená. Nejsem odborník ani na genetiku ani na pigmentové skvrny, právě proto bych byl s rozšiřováním potomstva odlišně barevných jedinců velmi opatrný zvláště, když k finálnímu vybarvení ryb dochází mnohdy až v dospělosti, tedy v době, kdy jsou mladé ryby již většinou u nového majitele.

Pusta
3.3.2009 11:54

Preji hezky den, chtel bych poprosit Pietra jestli by si nezalozil vlastni web a vse zajimave (predevsim nemoce ryb ale i jine)by tam vse uvadel. Jestli uz neco takove existuje, tak nam dej vedet. Tve prispevky zachranilo mnoho ryb a vim, ze muze dal pomoci. Bylo by fajn i pro nas laiky co se nevyznaji v latinskych nazvech nemoci, tak aby byla i dostupna pripadna fotoreportaz s nemoci, aby si kazdy uz podle fotky a popisu nemoci snaze dokazali urcit diagnozu a urcit sprany zpusob leceni ci prevenci. Ja vim, ze by to bylo na dlouho, ale verim, ze by si pomohl mnohym akvaristum a bylo by to jen ku prospechu, kdyz bysme vedeli kam se obratit.Projdi si to hlavou a i tak ti touto formou dekuji, ze si sve vedomosti nenechavas jen pro sebe a mej se fajn chlape.

melanochromis
3.3.2009 12:01

jj...souhlas ..také jsem v údivu jaký je Pietro odborník. No já pracuji na vlastních stránkách a pokud by Pietro souhlasil, tak velmi rád ty jeho postřehy zveřejním na těch stránkách. Pouvažuj Pietro...:-)

Ondrášovi
3.3.2009 17:40

naprosto souhlasim s melanochromisem a primlouvam se za zverejneni toho clanku - take jsi mi uz poradil a diky Tobe mam sestavu stale v podstate beze zmen - diky Ti za to!!! At uz to zverejnis kdekoliv tak pls dej vedet kde at to nam laikum nahodou neutece. Ty Tve stranky s Tvou Viktorkou by mohly byt luxusni - co Ty na to? :-)

Jerry1
3.3.2009 20:22

Dobrý večer pánové. Děkuji vám všem za vaše komentáře. Jsem rád že se zde najdou lidé, co ocení trochu té vědecké teorie. Je dobře , že si to někdo přečte a snad mu to i pomůže. Celé toto fórum o tom vlastně je sestrojeno. Pracujeme tady jako skupina nikoliv jako jednotlivec, každý má své renomé a hlavně cenné zkušenosti, které jsou k nezaplacení. Je to fajn , že tu chodí odborníci a nebudu je raději jmenovat, abych na někoho nezapomněl. Myslím že je tady dobrá parta a bez vás všech by to zaniklo a to by byla nespočetná chyba.některé příspěvky jsou úsměvné, některé zase smutné. ale každý kdo ,zde tráví svůj čas je pro tento web přínosem a to své tady si ohlídá a dle mého , poradí v dobré víře.Prostě jednoduše řečeno, každý z nás je jedno kolečko velkého stroje a bez jednoho kolečka stroj ztratí svůj výkon, nebo se zastaví a to my tady nechceme!!! Jinak na svých stránkách pracuji, stále pořizují materiály, jak články, které si píši sám tak fotografie z různých zdrojů. Jinak mé stránky se budou jmenovat : Viktoríno jezero. Cz vše by se mnělo rozjet koncem měsíce dubna. O všem vás budu informovat a rád vás tam uvidím a doufám, že tam budete také korespondovat a radit jako tady, moc bych si to přál. Děkuji vám všem za vaše slova a podporu. Opravdu jste mne překvapily, a zato vám děkuji. Jinak, rád poskytnu různé tematické články do vašich webovek. Stačí si určit téma, něco napíši.

pietro
3.3.2009 22:29

Dik, Pietro :-).

A+I
4.3.2009 0:10

Uz se tesime a popravde ta pigmentova skvrna mi zvedla naladu po tech par dni;-)) Diky

melanochromis
4.3.2009 6:23

Jo,jo,tak už se těšíme na viktorku.Mnoho zdaru.

Luba
4.3.2009 9:07

to melanochromis: jsem si říkal, že by to už možná chtělo se trošku vrátit k rybkám ( a to se taky rád hádám s chytrolínama ;-)), mimochodem včera večer ta skvrna byla tak černá, že oko nebylo téměř poznat.

Petr75
4.3.2009 10:39

A jinak se chova uplne normalne? Nam se tohle stalo taky, nekdy loni v lete dominantnimu samci Melanochromis Exasperatus. Nejak se zacal stranit, prestal skoro zrat, pak mu uplne takhle zcernala pulka hlavy a do tydne potom byl pryc :-(. Nevime, jestli ta cerna polovina hlavy souvisela s jeho uhynem, ale vypadalo to dost strasidelne. Da se tomuhle vubec rikat pigmentova skvrna??

A+I
4.3.2009 10:47

Petre ja se nerad hadam a take sem se ani nehadal, ale ta Tva rybka me dostala. Vim, ze ryby meni barvy podle jak se zrovna chova, ale meni barvy po celem tele a ne, ze mu scerna jen hlava. Prvni ma reakce byla, hele on je pihatej ))) Ted ti zacina Yellovka blbnout), tak nevim jestli je to nahoda, protoze ryby chovam uz dost dlouho a jeste sem se s tim nesetkal. Pro mne je to zahada, i kdyz to pietro vysvetloval, tak ale proc zrovna jen hlava, kdyz ty cerne bunky jsou pocelem tele ?

melanochromis
4.3.2009 11:44

ted si nejsem jistý ale myslím že jedním ze symptonů některé ze zákeřnějších nemocí je zčernání hlavy... pietro bude určitě vědět líp já se už ani nepamatuju kde jsem to četl.

Turok
4.3.2009 11:52

to A+I: Chová se úplně normálně, jako dřív a nikdy dřív to neměl, ten Yellow to má už dlouho, mění se to dost výrazně podle toho, jak bojovnou náladu má. Ale Hongimu se to objevilo za jeden večer, možná během hodiny a spíš to víc a víc tmavne, než že by se to měnilo podle nálady nebo denní doby.

Petr75
4.3.2009 12:03

to melanochromis: ty hádky jsem samozřejmě nemyslel na Tebe, ale obecně :-). Jestli zčerná ještě jedna ryba, tak jim to černý uhlí fakt přestanu dávat :-))!!! Teď vážně, doufám, že to není předzvěst něčeho špatnýho, začínáte mě trochu strašit. Úhyn jsem v tomhle akva neměl ani nepamatuju (když nepočítám samce, že se zmastili), ostatní Hongi jsou ok a i ty Yellow jsou všechny normálně žlutý.

Petr75
4.3.2009 12:26

No praveze my jsme toho Exasperata bedlive pozorovali pac se nam nejak nezdal a pak po par dnech jedno rano jsem se ho lekla protoze mel najednou cernou celou pulku hlavy - presne jako ten Tvuj. Takze se mu to taky muselo udelat rychle (nejdyl behem noci). Vypadal jak z nejakyho sci-fi. A to se mne nezda, ze by se pigmenty takhle vydesily rychle najednou.

A+I
4.3.2009 12:32

Aha, tak vám se nezdál už před tím zčernáním, tak u mě zatím nic. No uvidím, budu informovat, kdyby se něco dělo...

Petr75

VLOŽIT ODPOVĚĎ