Po zimě přijde léto a pak...

Zdravím všechny. Ne, že by mě to zrovna teď trápilo, ale raději se zeptám na radu ostatních dříve, než pozdě. Jde mi o to zjistit, jak řešíte snižování teploty vody ve dnech "tropických veder", které čas od času v létě přijdou i do našeho Kocourkova. Mám s tím jednu dost tragickou zkušenost: vloni v létě jsem nechal akvárko 2 dny bez dozoru (nakrmil jsem a vypínání osvětlení mám automatické) a když se vrátil, byly jednoleté, do té doby v pohodě žijící rybky, břichama vzhůru. Nerad bych letos zažil něco podobného... Díky.

Bartas229

12.1.2008 10:24

kolik tam bylo stupnu kdyz ti posly? ja to nijak neresim proste netopim a hodne vzduchuju rybam podle me totiz nevadi teplota ale nedostatek kyliku ve vode

Johny
12.1.2008 10:25

dej akvárko na stinné místo a nedělej z něj solární panel

Petr. P
12.1.2008 10:49

Presne jak psal Johny.Nesvitit ( dalsi zdroj tepla ) a vzduchovat ! Investice do kompresorku je uz dnes miziva - cca 120 Kc a udela mnoho uzitecneho.Vzduchovani pres cerpaci hlavu znacne snizuje jeji ucinnost ! Vysoka teplota rybam kratkodobe nevadi, maji akorat rychlejsi metabolismus,takze se take rychleji kazi voda. Takze moje rada jak ja prezivam letni horka : vzduchovat,mene krmit, vice odkalovat,nesvitit. Ve tvem pripade jsi podle mne prekrmil a ve vysoke teplote se ti zkazila voda. Kdyz jedu na 2 dny pryc ,ryby nekrmim vubec, v pohode prezijou.Kdyz jedu na dovolenou tak dostanou nazrat cca 4x za celou dobu.Dospela ryba je hladova zdravejsi nez prezrana.

Tom
12.1.2008 11:54

přesně tak, ryby se udusily, v neprovzdušňované vodě s teplotou okolo 30st. je mélo kyslíku. Jednou se mi stalo, že mě eretmodusi zdechli, jsou náchylnější na kyslík. Teplota kolem 30ts.jim krátkodobě nevadí, v přírodě v mělkých místech a u hladiny mají někdy taky tak

Ondra
12.1.2008 12:06

Ohřívání vody v letních měsících dochází pomněrně často odborně se tomu říká letní zonace,což znamená že povrchová voda má přibližně stejnou teplotu jako okolní vzduch a směrem k hladině teplota klesá,musíš docílit toho že voda musí cirkulovat,to znamená zvýšit přísun kyslíku a proudění vody.Tom a Johny ti už odpověděli jak to eliminovat.Můžeš ještě do akva nainstalovat ventilátor s PC který ti bude čeřit hladinu a odvádět teplo.

pietro
12.1.2008 13:00

OK, díky za rady. Ta teplota vody při mém návratu lehce přesahovala 30 stupňů a je fakt, že v akvárku byla paseka. Neřekl bych, že jsem překrmil. Možná to nezmákla jedna z rybek a teplá voda v kombinaci s mrtvým tělem se postarala o zbytek. Pro Petra a jeho solární filosofii upřesňuji, že akvárko mám zabudováno ve stěně mezi dvěma místnostma (je tedy oboustranné), takže stěhování kamkoliv je nemožné. Každopádně ještě jednou díky.

Bartas229
12.1.2008 14:20

Mno docela mě pobavilo, když jsem se v záhlaví dočetl, že po zimě přijde léto... Jen bych dodal, že bych snížení teploty nepodmiňoval nesvícením. Radši bych podstavil světlo (kryt) nebo tak něco, ale svítil. Myslím, že nesvícení třeba 14 dní by rabám mohlo narušit metabolismus a zdraví. Nehledě na růst hnědé řasy.

roland.mynar
12.1.2008 16:18

Někde zpět jsem četl, že někdo dává do akva PET lahve se zmrzlou vodou. Částečně se voda asi dá ochladit. Myslím, že to není špatná rada. Pokud je tam dobrá cirkulace vody, aby se studená rychle promíchala. Aby ryby nenastydly. Je to jen tip.

Komar033
13.1.2008 23:14

Jasně chlapi. Díky za rady. Beru v potaz a něco vymyslím. Třeba ale nebude horko a budu to mít z krku...:-)

Bartas229

VLOŽIT ODPOVĚĎ