postupný úhyn tlamovců
Dobrý den pánové, když si tu čtu diskuzi k příspěvku kolegy kaufa z 5. ledna, mám téměř obavu se zeptat :-), ale mám podobný problém, a sice postupný úhyn tlamovců bez viditelné příčiny. Kus za kusem, dejme tomu v intervalech týden až 14 dnů cca. Průhledové "biotopové" akvárium 150*60*60 tj 540l založeno před vánoci 14, pak cca měsíc a půl postupného startování startovací chemií. Výška dna určitě hodně přes 5 cm, je tam daný polystyren a na něm kopa bílého písku Flexi nano, kámen vápenec -současné foto v příloze. Na konci ledna 6 šlo do akva předskokanů, poté do cca 14ti dnů zbytek do 40 kusů. Všechno mladé ryby. Akva i rybky ze Sklorexu (jsou moc šikovní, maximální spokojenost). Osazenstvo 5 druhů po 8mi kusech klasiky - maingano, hongi, černoploutve, socolofi a pseudo red (pokud se nepletu, jsem začátečník) + v akva je jeden ancistr. Filtr Eheim 2075 professionel III. Výměna vody cca 1/3 za 3-4 týdny. Filtr čištěn zatím jednou. Další "odstávka" v plánu na červenec. Voda je napouštěna přímo z kohoutku, přímo v teplotě na těch cca 26. Osobně ale nepozoruji žádný rozdíl mezi tím, zda ryba umře po výměnně vody, nebo 14 dnů výměně. Každopádně nikdy neumřely 2 ryby za ráz. Abych nezapomněl, je to trvá voda z Brna-střed, ale byla 2x měřena chlapci ze Sklorexu a vše bylo zjištěno v pořádku. Žádný problém neobjeven. Začal jsem dávat po výměně trošku Aquasafe, nebo zkoušel přidat mořskou sůl, ale nic se viditelně nezměnilo. Úhyny pokračují. Obvykle ryba napřed cca den polehává a pak exit. Dnes mi ale jedna odešla přes noc. Žádná nadměrná agrese mezi rybami není, žádní šikanovaní jedinci :-). Jsou přes den normálně aktivní, vyhledávají krmení atd. Ryby nejsou ani nafouklé, ani nemají propadlá břicha, či nemají bílé výkaly, de facto žádné viditelné stopy na nich při úmrtí nejsou. Nevšiml jsme si ničeho na žábrech, ani vypouklých očí (viz foto posledního exitáře v příloze). Krmení 3x denně po troškách (nic nedopadne na dno samozřejmě), a to vločky Eheim, o víkendu mají holky hladovku, páč je akva umístěno v kanceláři a o víkendu se nemaká :-). Ale v hladu podle mě problém určitě není. Provoz okolo akva žádný velký, ryby nejsou ve stresu, nejsou schované (resp. schovají se - chodí spát - když jim zhasne světlo :-) ). Ledka svítí cca 8 hodin denně, 2x vzduchování jede neustále. Teď mi v teplech vylezla teplota na 28, ale předtím byla klasických 26, a úhyny byli již dříve. Nevím, zda je to dost vyčerpávající, ale už mě nic nenapadá. Díky za tipy. Zkusím detailněji měřit případné posuny v PH a dám vědět. P.
PetrL
+ ta aktuální fotka akva
10.6.2015 12:20
Zdravím, než se tu začnete ptát zkutečných profíků, udělejte to jako já. Pořádně si pročtěte celé forum. Zabere to čas, ale potom jste z poloviny připraven. Určitě máte v nádrži strašně moc písku ve kterém zahnívají odpadní látky,ty zatěžují vodu. A bohužel další průšvih je ten, že neměníte dostatečné množství vody každý týden. Změřte hladinu přítomnosti NO3 ve vodě před výměnou.Vodu určitě měňte každý týden min 1/2 nádrže. Do napouštěné vody dávkujte přípravek na odbourání chloru a těžkých kovů. Tím bych asi začal já, zbytek nechám na zdejší odborníky. Mějte se
10.6.2015 13:01
No, problém je v tom, že zdejší forum (i jiná) jsem četl, ale někdo doporučuje častější výměnu vody a někdo přesně naopak, takže aby se v tom laik vyznal. Co se týče toho písku, ono to tak na té fotce vypadá, že je ho hodně protože na tu čelní stěnu to vytahal aktivní samec socolofi zpod kamenů. Prakticky se prokopal až na polystyren. Každopádně při odkalení je celý písek profiltrován až na dno. NO3 samozřejmě pánové ze Sklorexu měřili, ale zkusím se na to zaměřit před výměnou. Díky za tip.
10.6.2015 13:20
no pokud tam profíci ze Sklorexu dali po 8kusech z každého druhu tak jsou opravdu šikovní.Tyhle ryby pokud se zakládá nádrž se osazují nejlépe 15kusy od druhu,jelikož se tím postupným dospíváním tříští narůstající agresivita samců a lépe se vytváří sociál hejna.Ty ryby se pomalu eliminují druhově mezi sebou.
10.6.2015 13:34
Pro PL: ta výměna, kterou popisujete je strašně málo - sklorex asi lepí dobrá akva, ale chov tlamovců zřejmě nebude jejich šálek kávy :-(. Výměna méně než poloviny vody týdně (raději více) způsobí prostě nevyhnutně nárůst dusíkatých látek v akváriu. Předpokládám, že asi nemáte akvárium plné rostlin nebo DEnitrifikační fitr. Laicky řečeno, rybky jsou postupně ve stále více zahnojené vodě, což je živná půda všem budoucím nemocem a stará voda k nim velmi přispívá. Co může relativně fungovat u neonek, africkým tlamovcům rozhodně škodí. Tvrdá voda nevadí - spíš naopak. Písku nejlépe opravdu jen do 1 cm, snadno se pak čistí a neshromažďuje se v něm kal. Záleží také na frakci písku, ideální je jemný křemičitý, velký problém naopak hrubší drť. Zdravím.
10.6.2015 14:22
...ještě jedna velmi podstatná věc...pokud máte pouze externí filtr, nasaďte na jeho sání v nádrži předfiltr (kostku molitanu), kterou pravidelně týdně s výměnou vody perte v akva vodě. Neumím z obrázku vykoukat, zad tam takový předfiltr máte. Četl jsem si až teď celý váš dotaz (mám bohužel málo času a píši vše jen v rychlosti)...to měsíc a půl prázdné akva a startování chemií a pak předskokani...to je fakt liga!! myslím to samozřejmě negativně :-(...ale samozřejmě ne na vás, vy jste byl zákazník, který to nechal na profesionály...to teda čumim :-) :-(.
To MK, tak ten měsíc a půl s Easy startem je doporučován obecně, co jsem četl. Lepší, než druhý den po nalití vody. Navíc už jsme o 4 měsíce dál. Předfiltr nemám, pouze externí. Deinitrifikaci mají zajišťovat některé ty náplně z filtru ne? Žádné rostliny. Díky za každý názor, ale není třeba hejtovat. Já bych Sklorex nehaněl, podle mě jsou dobří, zejména p. Šmerda ml. funguje jako nadstandardní profesionál. Ostatně důkazem budiž to, že tam mají dvě krásná akva tlamovců. 8 kusů od každého jsem si vymyslel já, to nebyl jejich návrh. Nicméně si nemyslím, že toto by bylo příčinou problému. Je faktem, že nejméně odchází socofoli, nejvíce hongi. Zkusím se více zaměřit na průběžné měření NO3 a PH.
10.6.2015 16:52
no je zajímavé,že jako začátečník,co jsi sám osobě prohlásil dokážeš posoudit co je profesionalní,ale je to tvůj názor.Tomu zajíždění nádrže by ti profík řekl něco jiného,jelikož bakterie v lahvičce neexistují,je to jen nějaká chemka,která má podpořit tvorbu nitrifikačních bakterií,ale v prázdné nádrži bohužel nic z ničeho nevytvoříš.To akvárko ti jelo naprázdno měsíc absolutně zbytečně i kdyby jsi tam dal každý den tu lahvičku jednu.a každopádně ti měli říct,že 8ryb od druhu je málo.tak zkus měřit a dej vědět co a jak.Jinak filtr aby se pořádně zajel a fungoval tak jak má potřebuje opravdu delší dobu než měsíc.
10.6.2015 17:10
Pokud mohu prispet se svou troskou do mlyna, ja bych videl problem v tomto: - nevyhovujici pocty ryb - Miran to napsal dobre, myslim ze mate jeste rezervu a pocty bych navysil na min 12 ks - nedostatecna vymena vody - 1/3 za 3-4 tydne je opravdu zalostne malo - min tu 1/3 tydne, ale ja bych nesel pod 1/2 - po kazde vymene pridavat pripravek na odstraneni chloru - vysoka vrstva pisku - neni to o nejakem samci, je ho tam opravdu MOC - zredukujte to na 1-2 cm a vyndejte ten polys pod nim, kde se urcite take hromadi b...., z prasknuti akva nemejte strach - pruhledove akva - s tim nic neudelate, ale na klidu ryb to neprida - filtr, ten Eheim 2075 professionel III je pro 540 litru na hrane, ale pokud se naplni slusnymi medii, tak by se dal - co v nem mate? A ten predfiltr je supr vec, takze pokud nemate tak jen doporocuji. Drzim pesti a mejte se krasne
10.6.2015 17:10
To miran. Nemůžeš mě úplně chytat za každé slovo. Myslel jsem profesionální přístup k zákazníkům. Samozřejmě ale za nima nesedím každý den, celý den a nevím, co s rybičkama dělají. Ostatně, upřímně, ani bych tomu nerozuměl. Toto je mé první velké akva, takže zkušenosti nemám a jen pozoruji, čtu a sbírám informace od zkušenějších. Počítám, že je to lepší, než se na ty ryby vys.., nechat to vychcípat a kupovat nové. A navíc, líná huba, holé neštěstí.
10.6.2015 17:20
To Jerry1. Ve filtru je ta klasika od Eheimu professionel 3. Nahoře modrá tvrdší porovitá houbička, pod tím bílý jemný filtr (vata), pak kuličky SUBSTRAT pro, pak bio Mech a nakonec 2 patra pružinek MECHpro. Pokud si to tedy dobře pamatuju (z igelitu jsem je vyndal :-) ).
10.6.2015 18:48
Petře profesionální přístup k zákazníkovi pro mě znamená,že jim dostatečně osvětlím a zdělím všechno co se dané věci týče, a mám dostatečné znalosti jak a co funguje.Ne,že jim dodám v daném termínu požadované zboží+udělám co mi zákazník řekne,aspoň já to tak mám.A chytám se toho co mi tu napíšeš,to je pro mě směrodatné.A s tou línou hubou-měl ses ptát tak před půlrokem než sis to vše pořídil jako Snake ve vedlejším vlákně,je to škoda ryb. Co se týče té vaty ve filtru není to dobré médium,jelikož se rychle zanáší a snižuje se průtok a vnější filtr dostatečně zajet trvá minimálně 3měsíce,aby fungoval opravdu perfektně.
10.6.2015 19:41
To miran: No, fajn, tak jsem se dozvěděl, že sem blbej, páč jsem se před půl rokem neptal na správné otázky. Může být, ale ono se docela špatně ptá, když člověk existenci dotazu ani nezná, zvláště pokud je nováček. Navíc, já bych potřeboval znát především odpověď na otázku, na co konkrétně ta která ryba zemřela. To by počítám mohlo nalézt příčinu úmrtí, kterou bych pak mohl vyřešit. Nicméně, abych byl vůči sobě fér, základy chovu ryb, způsob zakládání akvárií, základy o tlamovcích jsem si samozřejmě přečetl + menší akva s jinými druhy už jsem měl. Stejně tak jsem vše konsultoval při koupi, když doporučení byla, že tlamovci nejsou až tak druhem náročným na chov. Myšlenka, že se člověk napřed musí stát akademickým universitním profesorem v oboru chovu tlamovců, než si je koupí, my nicméně přijde poněkud zcestná. Nějaký tip na nahrazení toho bílého jemného vatového filtru? Díky.
10.6.2015 19:53
Ja dal místo vaty bioakvacit.Úplně to sem nepatří,ale taky jsem si všim,že se kanystr zajíždí vždy dýl i při srovnatelné velikosti filtr. medii.Ví někdo proč? :)
10.6.2015 21:40
Petře vídím,že vysvětlovat ti tu něco je asi zbytečné,takových lidí je fakt velká spousta-mě osobně je to úplně fuk,protože po těch tvých názorech mě přechází chuť s tebou ztrácet čas.Zjistit na co ta ryba umřela ti dají na veterině a zajdi si v Brně místo do Sklorexu na Mendelovu Universitu tam ti to dají akademici do kupy,protože jestli dotyční zastávají názor,že tlamovci jsou méně náročný druh tak to jsou Obr profíci.Teď už chápu proč začali jezdit lidi od Brna a Olomouce pro ryby a rady na Ostravsko.-)).tak Zdař bůh! PS-my tu sice jenom rubem prachsprosté uhlí,ale na to jak má co fungovat žádný titul nepotřebujem.
10.6.2015 23:02
Jen se připojím pár větami. Jelikož mi to nedá. Miran ti bohužel píše pravdu respektive realitu.Proč uhynuli ryby,to ti bohužel neřeknu jelikož je to velmi složité zjistit i ve vybavené laboratoři.Musel by jsi vyloučit mnoho faktorů.Hlavně si nech změřit hodnoty vody,jelikož to je důležitá a zásadní věc.Tam bych začal.Následně bych si pořídil kvalitní krmivo a nádrž bych také jinak zařídil.Jsem na pochybách zdali pánové ve Sklorexu jedou stejný model kýče,který ti tam poskládali.Akvárium jako celek je odfláknuté a evidentně nefunguje.Rád ti poradím ale zde to řešit nebudu.Raději jinou cestou jsem ochoten ti pomoci.
11.6.2015 7:29
To Pietro. Diky za nazor. Voda se samozrejme měřila, ale zkusím častěji. Vlocky od Eheimu by kvalitní byt měly, ale nechám si poradit. Docela by me zajímalo, co myslíš tim odflaknutym akva, ale jiný kontakt na tebe nevidím.
11.6.2015 10:36
Myslim, ze resit duvod umrti=nemoc ve vasem pripade je zbytecne, protoze to bude podle me zpusobene spatnou kvalitou vody a socialem. Doporucuji vyndat vatu, misto ni dejte ten predfiltr a ten zbytek bych vyplnil substratem pro (ten modry molitan tam nechte), vyrazne se Vam zvedne objem fitracni plochy, ktera bude moci byt osazena bakteriemi. Samozrejme stale plati co jsem Vam doporucoval posledne.
11.6.2015 11:11
Odfláknutá nádrž myšleno nevodně zařízená situovaná atd.Tady je můj návrh jak bych to zrealizoval já aby zapůsobila na klienty,kteří dojdou do kanceláře na jednání.Jinak zde kontakt: p.birsak@seznam.cz
To jerry1: Děkuji za tipy. Vyzkouším. To pietro: Díky za názor. Situování i průhledovost byly takto řešena zcela vědomě a účelově, a to již v rámci fyzické rekonstrukce kanceláře (rozvody vody a dopady), řešení nábytku, sladění barev atd, vše za pomoci architekta. Ono ta fotografie je poměrně zkreslující, nicméně výsledný efekt je perfektní. Každopádně to tvé je taky moc pěkné.
11.6.2015 14:34
Architekt byl zřejmě borec na sladění barev s nábytkem, ale o rybách věděl kulový. Jako bod č.1 vyndej ten polystyren a uvidíš kolik je pod nim bordelu. ( Vlastní zkušenost - taky jsem měl napoprvé strach aby mi kameny nepropadly sklem :) ) Bod č. 1.1 - začni měnit vodu. V africe se to ošvindlovat nedá.
11.6.2015 15:27
charvis: polystyren jsem tam při založení dával, protože jsem se na webu dočetl, že to tlamovci můžou podkopat, kameny spadnou a sklo může prasknout...? Nemám ale žádnou osobní touhu, aby tam zůstával. Jinak dnes dle rad provedena výměna něco mezi 1/3 a 1/2 vody z nádrže (předchozí výměna a odkalení byla 1.6.). + odstraněna část písku. Ph kleslo ze 7,7 před výměnou na cca 7,4. No3 z cca 50 před výměnou na o něco méně, ale zase nijak výrazně. dotaz na ten předfiltr (molitan) , je tím myšleno nahradit ten nasávací ochranný košík, který tam na sání v nádrži eheim má? Děkuji.
11.6.2015 15:45
Kupte kostku č.4 nebo č.5 od firmy Atman. Ta kostka má uvnitř nasávací děrovanou trubici. Původní košík ze sání Eheim odstraňte a nasaďte na sání trubici s kostkou molitanu. Tu perte jednou za týden v akvarijní vodě. Získáte dvě věci najednou. Za prvé se vám nebude zanášet venkovní Eheim bordelem a bude fungovat jako biologická filtrace a zároveň nasazená kostka na sání bude odstraňovat mechanické nečistoty.S touho kostkou získáte další litry filtračního materiálu a další plochu pro osídlení bakterií.
12.6.2015 10:56
Presne jak pise snake. O vyndani toho polyse jsem uz take psal a ty bachorky o spadnuti kamenu jsou proste nesmysli. Proste polozte kameny primo na sklo (dno), pokud je budete vrstvit/skladat nahoru tak se ujistete ze nespadnou sami od sebe a na dne nechte cca 1-2 cm pisku - ve vyssi vrstve pisek zahniva = zhorsuje kvalitu vody. Pisek pri odkalovani prohrabte. Ja osobne bych ve vasem pripade to nasavani fitru s predfiltrem oblozil trochu temi kameny a mozna bych je vyskladal az nahoru (ale at se ma sanci nasat dertit). Nemyslim zaskladat cele akva, ale jen jednu stranu coz by mohlo/melo dodat rybam alespon trochu klidu kdyz uz nemaji zadnou pevnou stenu a akva je pruhledove. Vy byste tim schoval i techniku a docilil tim kyzeneho estetickeho hlediska, ktere je pro Vas evidentne dulezite. Doufam, ze jste pouzil pripravek na odstraneni chloru?! To je za me uz asi vse, ted uz je na Vas, co si z toho vezmete, drzim pesti a preji at se dari Vam i rybam.
12.6.2015 12:34
Ti snake a Jerry. Budu zkoušet. Díky za tipy a vás čas. Zvyšovat kameny asi nebudu. Ty rybky bez problémů využívají celou plochu akva a jsou tam aktivní. No a když chtějí, schovají se do kamenu všechny. Ono ta fotka možná zkresluje, ale kamenu je tam relativne hodně, a jsou i hodne schovane v písku, což spravim odebráním dna.
12.6.2015 13:20
Ještě k těm kamenům. Já pod ně raději umístil 2mm slabé plexisklo. Koupil jsem tabulky cca 25x40cm. Je absolutně hladké,přilnulo ke dnu a bordel se pod něj nedostane. Navíc je opravdu slabé a není viděť ani když ryby kameny podhrabou.
12.6.2015 13:28
Takhle nějak to vypadá.
12.6.2015 14:39
Ja take nemyslel navysovat pocty kamenu, ale ty stavajici vysladat na te prave strane vice do vysky, tu dekoraci nalevo bych vyndal a misto toho bych tam premystil 1-2 kameny zprava. Byl bych celkem rad, kdyby se tu v budoucnu objevila fotografie po zmenach s nejakym Vasim popisem zmen, predem diky.
12.6.2015 15:37
To není dekorace, ale Sepiakův domeček (kdo zná Spongeboba, ví :) ). Sice tam je kvůli mym dětem, ale prekvapive ho rybky pravidelne osidluji. A me tam taky nijak neuráží. :)
15.6.2015 16:24
Jen pro info, pokud se týče odchlorování, ptal jsem se u zdroje a bylo mi řečeno, že na Brno-střed se voda čistí ozonem a chlor se použivá jen velmi výjimečně při kalamitách. Odchlorování tedy není třeba a nemůže být důvodem úhynu. Tato informace mi byla potvrzena v nejbližší akvaristice, kde rovněž jedou vodu přímo z kohoutku bez úprav.
16.6.2015 8:53
To neděláš dobře Jaromíre! Jednou se Ti to vymstí. Neriskuj, protože Ty tu kalamitu nepoznáš a když Ti zrovna náhodou přijede při výměně vody chlorová nálož, tak nebudeš stíhat valit oči jak to jde rychle. Kdysi mě tohle potkalo u Altumů a byl to fofr. Vyměnil jsem sotva 100 l v tisícovce, ryby začaly lítat jak postřelený a za pár vteřin ležely břichama nahoru. Nalil jsem tam celou 1,5 l lahev odchlorovače a nakonec to většina přežila. Byl to fofr a nepřál bych to nikomu zažít.
16.6.2015 9:24
pro PL - muzete zde napsat, co konkretne jste zmenil od zacatku tohoto vlakna?!
16.6.2015 14:28
Plný souhlas s první větou klasika v odp. č. 31. Dnes už se téměř všude voda ošetřuje ozónem a pak se jaksi pro jistotu dochloruje :-(. Zrovna tuto sobotu jsem to viděl v jedné reportáži z úpravny z Prahy, podotýkám, že nešlo o to snámou nedávnou kauzu. Věřit takovým ubezpečováním úpraven vody je skutečně značně riskantní až naivní a kalamita může v jejich podání znamenat ledacos. Znám z vlastní, velmi draze vykoupené, zkušenosti, kdy mi onehdy oni způsobili kalamitu a velmi bolestivou. Zdravím
16.6.2015 14:47
To jerry1, jak jsem psal: Zrychlil jsem výměnu vody, ubral část písku (při příštím odkalení opět odeberu), začal provádět průběžné měření Ph a NO3, abych věděl. Koupil jsem si přípravek na odchlorování, změnil rybkám žrádlo. Při příštím odkalení zkusím i odebrat menší část polystyrenu, která není až tak pod kameny (dvě desky, první 100*50cm, druhá menší 60*50cm) abych se podíval, jak to pod ním vypadá. + při příští návštěvě akvaristiky zkusím koupit ten předfiltr Atman dle rady Snake. No a jinak kontroluji a pozoruji, zatím žádný další úhyn, ryby se chovají normálně, jsou aktivní, žerou. Dekorace zůstala, pokud se ptáte :-)
16.6.2015 21:21
Proc proboha pod ty sutry rvete polys??
17.6.2015 14:31
To Bajer Luborr: Páč jsem se to dočetl v radách na internetu, než jsem to akva zakládal. Stačí si toto vlákno přečíst. Spíše by mě zajímalo, doporučili byste pánové rostlinky? A to ve smyslu toho, zda je obecně vhodné/nutné tam nějaké mít? Díky.
17.6.2015 15:22
Pro PL: Mohl by jste prosím upřesnit v jakém složení jsou ty vločky Eheim? Kolik procent podílu mají tuky, bílkoviny a rostlinné složky? Stačí aby jste překrmoval a průsvih je na světě. Považte, že každé jednotlivé nakrmení vytvoří tlak na bakterie které balancují chemizmus vody. Uvedu příklad sám na sobě. Myslel jsem , že mám všechno opravdu zmáknuté. A výsledek? Nebýt zásahu trpělivých kolegů měl bych po rybách. Do dnes nevím kde jsem udělal chybu. Neřešte prosím zatím rostlinky. Řešte základní podmínky pro život ryb. Ať se daří.
17.6.2015 17:48
dekuji za objasneni, krome toho co jste zmenil by me zajimalo i cim jste to nahradil, protoze teprve pak se da poradit, uz z prvni informace nejsem moudry Zrychlil jsem výměnu .... interval a mnozstvi vymenene vody je jaky? O vyndani postyrenu jsem Vam tu psal 2 a nebyl jsem sam, otazka je zda nase rady budete brat v potaz nebo ne.
18.6.2015 9:05
To snake: Eheim vločky professionel food. Bílkoviny 39%, tuky 13%, vláknina 2%, píšou zvýšený podíl čerstvých mořských řas, ale už ne kolik. Překrmování podle mě nehrozí, dostávají po troškách 3x denně a o víkendu drží hladovku. Jak se pozná? To jerry: nevšiml jsem si, že bych vaše návrhy nebral v potaz. Zrychlenou myslím 1/3-1/2 vody za 7-10 dnů. Pokud se podíváte, kdy jsem toto vlákno startoval, je zřejmé, že jsme to zatím nemohl stihnout více než jednou. Mimochodem, asi to nedělám až tak úplně blbě, protože dnes jsem mezi kameny zahlédl první potomstvo, ale zatím se mi ho nepodařilo vyfotit. Chci se při té příležitosti zeptat, není ancistr nebezpečí pro odchov? Díky.
c 19. pietro. Opravdu bys to takhle udelal ty? Takze by si mixoval malawi x victorino ?
18.6.2015 21:23
Zebry s aulonocarama a s victorkou. Tak jo no :) kdyz je to predvadeci nadrz toho, jak by si to udelal, tak okej :)
19.6.2015 10:02
Ani v předváděcí nádrži to není OK a je fakt jedno, že to tak má 70% chovatelů a že to pro laika může vypadat barevně atraktivně. Akvárium je pronstě něco jiného, než jezero, kde si druhy své potraví niky selektivně najdou. Optimální je prostě karnivorní a herbivorní ryby v akváriu nemíchat a možností, jak udělat i tak atraktivní nádrž, je dost a dost.
22.6.2015 10:54
Update k 22.6. O víkendu proběhlo další odkalení a výměna cca 1/3 vody. Před výměnou NO3 cca 28, PH 7,8. Znovu odebráno pár kilo písku. Zatím žádný další úhyn.
27.6.2015 9:47
Další odkaleni uspesne proběhlo. Přidán před filtr - zelena kostka atman. Odebrána část polystyrenu. Byl uplne ciste bily, nikde žádný borcus. Zatím žádný další úhyn. Díky.