Povlak na oku?
Dobrý den, chtěla bych se na něco zeptat.. hned říkám, že nejsem nějaký skušený chovatel a tak vůbec nevím co mám dělat. Na jedné samičce tlamovce se mi udělal první takový povlak na oku.. no zdá se mi jak kdyby už na to oko snad ani neviděla, ta zornička je menší a je bledší než to druhé oko. Ostatní tlamovci asi zjistili, že je to slabší jedinec a trošku jí ožrali ocasní ploutev..no spíš trošku víc takže už se jí tak dobře neplave. Dala jsem jí do karantény a zdá se mi že mi aji trošku zbledla a moc nechce žrát spíš jen tak trošku plave a někdy se drží u dna nebo uplně nahoře a nechává se jen tak unášet takže mi připadá, že každou chvíli zdechne. Dneska se mi zdá trošku lepší, že více plave, ale zato je ještě bledší a vůbec nežrala. Do akvárka jsem jí přidala nějaké ty chemikálie co podporují regeneraci pokožky atd. no ale nezdá se mi, že se to nějak lepší. Chtěla bych se zeptat, jestli ji mám ušetřit trápení a radši ji zabít, nebo skusit jestli se z toho nějak vyhrabe.. spíš se bojím toho, že když jí pak zase pustím mezi ostatní a ona má tu ožranou ocasní ploutev, jestli se do ní zase nepustí... může dorůst ta ploutev nebo ne? Vím, že to tu píšu tak nějak zmateně, ale fakt vůbec nevím co mám dělat. Jinak to, že jí ožrali ostatní tak to se divím, protože mají plno ukrytů.. někdy nevidím ani jedu rybu jak si zalezou mezi kamení a krmení dostávají minimálně 1 krát děně, ale spíš víckrát.. jsou strašně nenažraní (dávám jim granule, dafnie, patentky a občas vločky). Budu ráda za jakoukoliv radu
Alena
přidám fotku.. je na ní zrovna to škaredé oko, ale fotka je docela špatná, ale lepší se mi nepodařilo udělat
7.1.2012 21:52
Ahoj, ta ryba je na tom špatně, propadlé břicho, potrhaná ocasní ploutev, to oko může mít poraněné od útoku, nebo mechanicky jako následek útoku, nebo od nemoci jako takové. Chtělo by to, aby jsi napsala něco bližšího o Tvé nádrži. Rozměr, kolik ryb tam máš, jaké druhy, jak často měníš vodu. S tou potravou je to špatně, patentky mbunám rozhodně nedávej, ale napiš víc.
7.1.2012 21:56
ta ryba už nebude nikdy v pořádku:-((
8.1.2012 16:18
Mám 400l nádrž a v ní mám 15 tlamovců různého druhu. Dno mám kamenité s pískem, úkryty mají hlavně z kamenů, ale je jich fakt hodně takže se mají kde schovávat, pár rostlin. Měním tříštvrtě nádrže co měsíc. Ryby jsou na sebe zvyklé už jsem je koupila, že bylo společně hodně druhů, dokonce jsem je dala ke svým které jsou menší a tak jsem se bála, že budou otravovat je, ale krásně si na sebe zvykly a když se na ně dívám tak tam ani nevidím, že by se navzájem nějak nepadali.. někdy se chvíli proženou, ale pak toho nechají. Ostatní ryby jsou krásné velké, jedna samička teď někdy bude mít mladé. Vypadají všechny zdravé, neožrané a tahle ryba mi z ničeho nic začala vypadat takhle a pak jí začal honit jeden sameček a ožírat ji až dopadla tahle. Myslíte si, že jí tedy z toho fakt nedostanu a mám ji radši zabít? je mi ji fakt líto, ale teď už se mi zdá, že více plave a trošku žere, ale fakt nic moc :-( Neporadíte mi třeba nějaké dobré vitamíny nebo tak něco co by jí aspoň trošku mohlo pomoc?
8.1.2012 16:37
přidám nějaké fotky ostatních ryb
8.1.2012 16:50
další fotky mi nejdou dát a nevím proč :-(
Ahoj Aleno, tak kde začít :-). Na 400 l, tam máš moc málo ryb, pak mohou být agresivní. Určitě to chce doplnit aspoň na 40 ks, ale teď jde o to jaké všechny druhy tam máš. Víš jaké to jsou druhy ? S té jedné fotky vidím, že máš ryby smíchané z Malawi i z Tanganyiky a jsou to ryby hejnové, tedy se nechovají jednotlivě, nebo v párech. Výměna vody je nedostačující. Chce to měnit, tak jednou týdně půl nádrže odstáté vody, nebo když je to z vodovodu, tak použít přípravek na odchlorování, někdo mění i 3/4.Jinak mohou ryby onemocnět. Na to dno dej jen jemný říční písek, kamínky jsou pro tlamovce k ničemu. Písek tlamovci jedí a tím podporují trávení. S tou rybkou v karanténě Ti uřímě napíšu, že bych jí utratil. Je nemocná a souhlasím s miranem, že dobrá už nebude, jenom se trápí.
8.1.2012 17:40
Poradím ti jednu věc Aleno a to aby sis tu prostudovala vhodné druhové složení a jejich počty na danou litráž,krmení takovýchto ryb, výměnu a filtraci vody a její kontrolu pro pořádek. Až zvládneš nastudovat tyto podstatné věci k chovu cichlid, tak to doplň dle druhu do počtu a dělej poctivě jak se má a to bude poloviční úspěch na správnou funkčnost tvého aqa. Ať se daří.
8.1.2012 17:42
To je ale náhodička ;-)))
8.1.2012 17:45
To je :-)
8.1.2012 21:21
Aleno, ještě mi to nedá, máš krásnou litráž, tak s tí něco musíš udělat :-), aby akva prosperovalo i do budoucna. Rád Ti poradím a ostatní určitě taky, tak klidně napiš. Jaké máš rozměry akva v cm ? Délka, výška,šířka. Je to taky důležité pro výběr druhu. Je taky důležité aby si znala jména ryb (druhů), které v akva máš, kvůli potravním nárokům, jak se v příspěvku 8 zmiňuje hr. Zatím bych dával hlavne vločky 3xdenně málo. Škoda že Ti nejdou vložit ty fotky (dalo by se poznat jaké druhy to jsou). Možná ty fotky chtějí zmenšit. Tak napiš :-).
8.1.2012 21:26
Ještě jaký máš filtr ?
9.1.2012 10:55
Tak jsem to akvárium měřila a zjistila jsem, že má 350 l, délka je 130, hloubka 60 a šířka 45. Je to už docela hodně staré akva takže jsem spíš odhadovala kolik má a myslela jsem že má těch 400 ale nějak jsem se spletla. Druhy tam mám tyhle: 4 melanochromis aurátus, samečka cynotilapia pulpican, ale ten se mi tak líbí, že bych chtěla od toho druhu koupit další rybky až na ně narazím. Pak samičku a samečka tlamovců černoploutvých a samička mi teď čeká malé tak doufám, že se to podaří a trošku se mi tihle tlamocvi rozrostou.. chci je dát do 100l akva než trošku vyrostou až mi je nesežerou pokud se mi to podaří. Pak tlamovce doboisův, melanochromis miango a 3 Metriaclima estherae. Filtr mám vnitřní a řekla bych, že není zas tak špatný. Písek tedy dokoupím a polovinu akva nechám kamínky a druhou dám pískovou. Vodu budu tedy měnit častěji, dávám tam přímo z kohoutku, ale mám na to nějaké ty chemikálie aby nemusela být odstátá.
9.1.2012 11:03
zmenšená fotka
9.1.2012 11:03
další
9.1.2012 11:06
další
9.1.2012 11:28
Aleno stále platí to co jsem ti psal výše + to co ti zde psal JS. Doplňující info : zvolil bych tři druhy ryb které se ti nejvíc líbí a také by tam mohli spokojeně žít.Yellow,Pulpican,Maingano tyhle druhy bych okamžitě navýšil na 10-12 ks od druhu a zbytek bych daroval nějakému chovateli, nebo do zverimexu.Čekat na nějaký vlastní odchov je trochu mimo.Sama uvidíš že po doplnění druhu do správných počtů se aqo uplně rozzáří a změní rytmus.Žádné kamínky a jiné dekorace tam nenechávej bude se ti v nich akorát víc usazovat bordel. 1-2 cm jemného říčního štěrku na dno a je to značka ideal.Tu jeskyň pro lovce mamutů co tam máš zruš a dej tam 2 větší kameny na každou stranu aqa a k nim pár menších a bude to jak esteticky hezčí, tak lepší pro ryby. Jinak co se týká filtrace, tak bych jim dopřál externí filtr tak na 500l nádrž a nebo klasiku čerpací hlavu + velkou bio matraci. Top na 24-26 C měň pravidelně vodu 1x za týden 1/2 nádrže a bude to šlapat. Ještě bych doplnil že bych krmil klasikou jako je např sera flora + sera vipan a z mraženého cyklop tím nic nepokazíš. Drž se takového stereotipního chodu nádrže a bude to to nej co můžeš udělat.
9.1.2012 19:52
To co napsal hr můžu celé podepsat, ale přidám taky něco za sebe :-).Na to doplnění si najdi nějakou pěstírnu ryb blízko bydliště, nekupuj je v akvaristice. Budeš ryby mít levnější a i kvalitnější. Dno určitě jen ten jemný říční píseček, třeba se dá koupit v Hornbachu v akva potřebách a mají tam velký výběr různě velkých balení (a levné). Píšou že je písek propraný, ale ještě ho několikrát proper v horké vodě-uvidíš tu špínu :-). Kameny nedávej úplně do rohů, ale nech tam tak 20cm, no to uvidíš, aby tam bylo místo ke tření. Jinak bych se opakoval a psal to samé jako hr. Kdyby něco, tak se tady klidně zase zeptej. Tak hodně štestí a držim palce.
9.1.2012 20:16
Mohla bych se zeptat kolik kg toho písku na mé akva budu asi potřebovat? nedokážu to nějak odhadnout. A je možné použít i dekorativní písek? Většinu bych dala ten říční, ale napadlo mě že by bylo zajímavé do toho dát i jinou barvu. Děkuju za rady
Záleží na ploše dna, kup 6 kg a uvidíš dokoupit můžeš vždy, ale mohlo by to stačit. Barevný písek tam prosím nedávej. Přirozený, přírodní, říční je nejlepší a nejhezčí :-).
9.1.2012 20:52
Tak tak,akvárium založ co nejnaturálněji.Ten barevný kýč tam nahradí ty krásně zbarvené ryby.
9.1.2012 21:04
Dobrý večer Alenko. Nebudu vás nikterak kritizovat jelikož v této sféře jste asi nováček.Zatím působíte jako zvídavá žena a určitě vám není jedno jaký osud bude mít vaše akvárium.Ono není chyba ani tak ve vás ale v celém systému školních osnov jelikož tam chybí podstatné informace o etologii zvířat.Kdyby se tento obor učil okrajově už na základních školách, ubylo by různých zvířecích neštěstí.Jelikož si člověk neznalý pořídí domů živého tvora a následně zjistí,že vlastně o tomto živočichu nic neví, nebo jsou jeho informace velice chabé a chytne se hned první příležitosti. Pročte hromadu nekvalitních publikací nebo webových stránek a tam já vidím fatální selhání chovatele,který je prakticky odkázán do bran pekelných. Vrátím se zpět k tématu. Písek jak z hlediska funkčnosti tak estetiky je důležité vybrat s jednoho zdroje.Frakce mohou být různé jelikož to bude působit přirozeně a ne jako prosévaná mouka(filtrační křemičitý písek).Kameny lze volit také v barvě substrátu dna.Uvedu jednoduchý příklad: písek obyčejný kopaný žlutý pro stavební účely+ travertin nebo pískovec.Různé velikosti a přirozených tvarů. Poházet po nádrži .Nestavět hrady a zámky. Prostě to tam dejte jako by to tam odnesla voda.Nádrž by měla působit přirozeně. potom sama zhodnotíte, jaká je v jednoduchosti krása a účelnost.Ryby se vám určitě zavděčí. Ohledně obsádky nádrže vám zde již zdejší diskutéři řekli své a já s tím souhlasím.