Rozhoduju se mezi Metriaclima callainos - modrou formu a M. estherae estherae

No, tak doufám, že jsem zdejší odborníky moc nenaštval kontroverzním tématem a budou mi ochotní poradit. Rozhoduju se mezi M. callainos - modrou formu - a M. estherae a tak jsem se chtěl zeptat na několik věcí. Za a)je modrá barva samců stejná u obou druhů, nebo se ličí? b) který druh dorůstá větší velikosti? c) který je agresivnější? resp. který je lépe použitelný pro kontrolu klidu v akváriu jako dominantní druh? No a když jsme v tom, zajímalo by mě víc věcí :) jaké velikosti dorůstá M. lombardoi a jaké L. trewavasae a L. fuelleborni? Díky mnohokrát všem za odpovědi. P.S. máte někdo zkušenosti s druhem Metriaclima mbenji?

Pomnenka

13.3.2016 19:13

Pomněnko, měla byste vědět, že když koupíte méně či více modrou malawku, značně tím pomáháte k vyhubení v jezeře. Zkuste spíše sbírat porcelánové panenky.

Mbuna v bermudach
13.3.2016 20:25

Ne všechny druhy jsou v přírodě na vyhynutí, ale díky za radu :)

Pomnenka
14.3.2016 9:54

ani jsem jinou odpověď pro pomněnku nečekal, :-)

vojta 12
14.3.2016 10:36

Zkusím poradit:-) M. callanois Bright Blue- řekl bych, že je světlejší s více bílými tony, než u M. esterhae. M.e. je robustnější a agresivnější. Lombardoi-13cm+-, při dobrém krmení se meze nekladou:-) L.trewavasae 12-14cm L.fulleborni-je takový robustnější, 14-15-16... Metriaclima mbenji je z okruhu zebra, a zase tak Ice Blue není:-), ale je to menší ryba, než normální zebra. taková jemnější, u nás jich moc nebude...

Martin_Parizek
14.3.2016 23:21

Pařez a ono je to naopak:-)) M.Estherae blue jsou oproti M.Calainos šedé myšky,ti májí příměs spíše metalické barvy,než bílé a samci mají kolem hřbetu krásný svítivý pruh.M.Estherae je menší samci cca 13cm,Callainos 15cm.Co se týče agresivity tak je to sporné,protože to bude vždy o tom jak to v té nádrží máš.Já jelikož jedu na kšeft jsem to měl 9+6:-))v 600l nádrži a k tomu hejno sweden,taky 9+6 a placidochromis Milonmo red 3+7.
Rozhoduju se mezi Metriaclima callainos - modrou formu a M. estherae estherae

Miran bez účtu
14.3.2016 23:36

miran: aha, tak je to o vnímání barev:-), já i na tý fotce vidím tu světlejší až do bíla:-), ovšem nepsal sem, že to znamená, že sou ošklivější a callanois sem viděl odchytový ryby, docela dost, a oproti normální zebře to je jak píšu..., prostě mi přišli subtilnější. a samci esterhae-asi tedy jak u koho:-), rozhodně větší i něž těch 13cm... btw-divný poměry:-)

Martin_Parizek
14.3.2016 23:48

je zajímavé,že věkem barva prochází trošku změnou malé ryby do 5cm jsou blankytně modré,pak ztmavne kolem 7cm a pak zase po 10cm ryby dostávají finální barvu.jak jsem psal není to bílá,ale spíše metalická barva,ty ryby normálně svítí.
Rozhoduju se mezi Metriaclima callainos - modrou formu a M. estherae estherae

Miran bez účtu
14.3.2016 23:51

A co jsem zatím zjistil porovnáváním tak jejich mladé jsou asi největší,mají 23den co jsem je odebíral 1.5cm !!Hned dostávali small fish:-))
Rozhoduju se mezi Metriaclima callainos - modrou formu a M. estherae estherae

Miran bez účtu
14.3.2016 23:53

tady je fotečka ryb,které mají kolem 4cm.Velké hejno úchvatná podívaná.
Rozhoduju se mezi Metriaclima callainos - modrou formu a M. estherae estherae

Miran bez účtu
15.3.2016 0:32

miran: hmmm, jako uznalé hmmm spojené s pokýváním hlavou, pěkný ryby.

Martin_Parizek
15.3.2016 7:54

Díky za rady! Jako ve všem, nebo skoro všem okolo mbun má každý jiné zkušenosti, teď co si z toho vzít... miran - to jsou samci, nebo samice? Ryby krásný teda. Z fotek jsem si všiml, že BB samci M. estherae se rozsvítí skoro do běla, když se naštvou (foto). Ten pruh na hřbení ploutvi je na fotkách taky někde vidět, tak nevím, možná tak nezáří. Ještě jsem všim takového oranžovožlutého lemu na ocasní a vzadu na hřbetní ploutvi u M. estherae, jestli to tedy není optický klam? A obvykle má vidět pruhy a taky víc jikerných skvrn. K velikosti - našel jsem, že M. estherae má mít různé velikosti podle místa výskytu, M. estherae Minos reef jsou větší, než ty z Chiofu, nebo Masinje. Celkově se ryby trochu liší, i v barvě samic, i samců, počtu skvrn. To by mohla být odpověď. Je možné, že u M. callainos barva variuje. Tuhle jsem se díval na stránky zooholding.eu a moc jsem jejich popisky nechápal, mají tam M. callainos blue+blue, M. callainos cobalt...? A pearl white, která má stejnou barvu jako cobalt. Zmatek. Taky tam mají M. estherae red fin...nic takového neexituje, předpokládám, že je to M. mbenji.
Rozhoduju se mezi Metriaclima callainos - modrou formu a M. estherae estherae

Pomnenka
15.3.2016 10:05

A to já se zeptám, co je hezčí, jestli M.c bright (cobalt) blue nebo white pearl:-)?

Martin_Parizek
15.3.2016 10:11

pomněnka: popisky u obchodníků, kort velikejch a ne přímých chovatelů, nebrat vážně. Ryby se nabízejí pod různými obchodními jmény.... a nikdo to něřeší...., fotky taky, často to sou fotky jen z netu, kde také nejsou vždycky správně. je dobrý umět odhadnout, co k čemu přiřadit:-) btw: třeba u Labeotropheus trewa Manda tam mají uplně jinou rybu....

Martin_Parizek
15.3.2016 12:11

Martin Pařízek: mě přijde hezčí modrá forma. Bílá vypadá většinou fádně, perleťový (nebo jak bych to řekl) lesk často není vidět, bývají šedé fleky (tím nemyslím OB formu). Pěkná by mohla být kombinace obovou barev v jednom akva. P.S. L. trewavasae Manda tam vůbec nemají, tak tam asi chyba nebude...

Pomnenka
15.3.2016 12:16

a jo, von je to fulleborni, tak to je muj překuk. btw- ty callanois bych dohromady nedával, to se bude křížit...

Martin_Parizek
15.3.2016 13:58

Martin Pařízek: pokud se rozmnožující jedinci stejného druhu, nejde o křížení. V jezeře tyhle formy žijí vedle sebe. Nejsem si tím jistý na stopro, ale možná jde vlastně o O a BB formy, jak je známe třeba od M. estherae.

Pomnenka
15.3.2016 14:42

Pom: nevím, to by museli mladý štěpit na bright blue a white pearl, což se asi neděje. Pokud se smícha bright blue a white pearl, tak nevím co z toho poleze, jak je/není to zbarvení dědičné.. ovšem to teoretizuji, bo je nechovám.

Martin_Parizek
15.3.2016 18:22

Martin: mělo by to být, jak říkáš, s tou barvou mladých. Zajímavé je, že spolu žijí v jezeře vedle sebe. Kdo zná na toto odpověď?

Pomnenka
15.3.2016 23:13

No mě se osobně líbí Cobalty,ty white pearly jsou takové nevýrazné,mě se bílé ryby nelíbí.Popravdě koupit tyhle ryby mě přiměla tenkrát moje expřítelkyně,která jakožto naprostý laik byla úplně vedle z té modré barvy těch mladých ryb.Dneska jsou cobalty taky ex-ryby,chovné plavou u Luboše Čuhela a hejno z mých odchovů si udělal Vláďa Null.

Miran bez účtu
15.3.2016 23:38

já je viděl akorát v němcích a tam mi přišly docela podobný, ale to mohlo být podmínkama. Ok, tak cobalt blue je vyhodnocen jako hezčí:-) A jak to fungovalo s těmi Placidochromisy? Čistě teoreticky mi příde, že se to k sobě moc nehodí, ale fakt jen čistě teoreticky.

Martin_Parizek
16.3.2016 0:02

Fungovali dobře,protože mám vypozorováno,že pokud mezi Mbunou plave větší Hapka tak se tak nervou,protože sebemenší náznak nějakého konfliktu rozeženou.Pokud jde o tření tak jdou stranou a naopak,ale taky to chce aspoň skupinu 10-12 ryb,aby to bylo +- vyrovnáno.

Miran bez účtu
16.3.2016 0:10

Zajímavý info, Díky. to víš, sonduju, zatím mám jedno Malawi akva a asi k tomu přibude druhý, je s tím nějak mín práce:-)

Martin_Parizek
16.3.2016 8:12

jinak jsem celkem překvapený, jak malou velikost uvádíš Martine u těch Labeotropheů, myslel jsem, že to jsou opravdový obludy. Pamatujete někdo akvária v Brně na Radniční? Měli tam myslím taky docel dost cichlid a mezi nimi řekl bych nějaké Malawi. Byla to expozice brněnské zoo. Co tam měli za druhy?

Pomnenka
16.3.2016 8:31

Pomnenka Mohl by jste mi prosím vysvětlit Váše konstatování z př.16-citujipokud se rozmnožují jedinci stejného DRUHU, nejde o křížení. V jezeře tyhle FORMY žijí vedle sebe. Děkuji

Vl. Šebesta
16.3.2016 9:57

Pom: těžko říct, většinou se u nás chovají L.trewa, a jestli sem viděl nekdy ryby 14cm, tak je to hodně, já mám L.trewa Manda, z odchytu, a samec má tak 12cm, možná o něco víc, a to sem je kupoval v ca 10-11cm. L.fulleborni sem u nás vídal v pradávné historii, také ryby do těch 15cm, a to možná přeháním. Z odchytu také žádní extra obři- ca tech 12cm max, ale to může být ovlivněno výběrem ryb kvůli dopravě. Ve finále dost záleží na velikosti akva, krmení a stáří ryb, je možný, že to někde někomu naroste výrazně víc.

Martin_Parizek
16.3.2016 11:23

Vl. Šebesta - co přesně vám na tom není jasné? Zkuste to nějak specifikovat. Martin Pařízek. Mandy jsou krásný... Kde jsi je kupoval z odchytu? Většinou jsem viděl fuelleborni dorůstající takový 17, 18 cm...hřbetní ploutev jako plachta, obrovská ocasní ploutev... Příšery :)

Pomnenka
16.3.2016 11:47

Pom: V Německu, u Helmuta:-), sou to takový vděčný ryby. Fulleborni-já je naživo u chovatele už dost dlouho neviděl, ale to může bejt jen shoda okolností, a asi i můžou takhle vyrůst, když mají dobré podmínky.

Martin_Parizek
16.3.2016 12:42

Pom: Jen pro info, křížení to je - tzv. vnitrodruhové. Křížení pak může být i mezidruhové či mezirodové. Jinak internetové obchody jako zooshop.eu apod. bych bral jen jako lehkou inspiraci. Pokud nebudete mít opravdu jasno, tak bych navštívil nějakého chovatele, u kterého lze vybírat (pan Čuhel, Imro Fuljer atd.) a koukl bych se, jak při srovnatelné péči ryby vypadají a které se Vám opravdu budou líbit. Uvidíte i velikostní rozdíly, získáte další cenné informace. Z fotek internetových obchodů těžko být moudrý, jsou postahované ze všech koutů internetu...

pj
16.3.2016 13:27

Děkuji, tak to je pro mě překvapení, že naše děti jsou produktem křížení :) Logiku to tedy ale nedává.

Pomnenka
16.3.2016 15:50

Pom: no, v některých případech to produkt křížení rozhodně je,viz třeba poslední verze pohádky o Sněhurce, ale pšššt, aby sme nedostali nějakou tu nálepku:-))

Martin_Parizek
16.3.2016 20:19

Pomněnka V podstatě mi nejde o nic a odpověděl Vám za mě už přispivatel pj v první větě svého příspěvku.Snad se mi podaří Vám zjednodušeně vysvětlit,že Vaše konstatování,které jsem ocitoval,je prostě nesmysl! Říká Vám něco tzv.taxonomie nebo monografie, např.rodu Tropheus?Jednu z nejlepších vědeckých prací na toto téma zpracoval p.P Schupke,totéž(i když někdy v rozporu s p.Schupkem) popsal p.Konings a pokoušeli se i další.Jedná se o podrobný rozbor druhů, geografických ras,příbuzenských linií a populací vrámci rodu Tropheus,zpracovaný na základě výzkumů příbuznosti pomocí rozborů DNA. Rod tropheus zahrnuje několik druhů vrámci rodu.Jedná se například o druhy:Tropheus Duboisi,Tr.Moori,Tr.spec,Tr.Brichardi atd.Je jich ještě víc.Každý tento druh zahrnuje spoustu geogr.ras(populací),myslím,že těch je už kolem stovky a další neustále přibývají. Takže,pokud se vytřou a rozmnoží mezi sebou zástupci příbuzných geogr.ras(populací) vrámci druhu(Vaší terminologií stejného druhu),nejedná se podle Vás o křížení vrámci toho kterého druhu???To snad ne! Nejenom že jedná,navíc se jedná o křížení nežádoucí,kterému by se měl seriozní chovatel snažit zabránit,tzn.tyto geogr.rasy společně nechovat,aby k nežádoucímu vnitrodruhovému křížení nedocházelo!!!Sice jsem na začátku příspěvku psal,že mi nejde o nic,dodám tedy,že mi jde(a mělo by jít každému serioznímu chovateli)o to,aby těmto vnitrodruhovým nežádoucím křížením předcházel. Že může docházet i ke křížení mezidruhovému a dokonce mezirodovému,na to už upozornil pisatel pj. Ale aby jste mi rozuměl.Přesto,že s některými Vašimi názory a příspěvky nemůžu souhlasit a je z nich bohužel ledasco poznat a vyvodit,vůbec nic proti Vám jako osobě nemám. Zdravím.

Vl. Šebesta
16.3.2016 21:17

Pomněnka Ta Vaše odp.29 se Vám taky moc nepovedla. Homo=ROD Homo sapiens sapiens=DRUH(lépe řečeno poddruh druhu homo sapiens) a jediný žijící zástupce RODU homo.A v rámci DRUHU se v dnešní době rozlišují 3 základní lidské rasy. Cituji: Bílá = euroasijská (kavkazoidní). Představuje asi 25 % celkového počtu populace planety. Charakteristické znaky: Pokožka je nejen tradičně bílá, ale někdy přechází až do bronzové či hnědavé. Typická je hojnost ochlupení a vlasů (rovných i zvlněných) – od světlých až po černé (i rusé). Vousy u mužů, strmé nebo ustupující čelo, vystupující nos (úzký i širší), rty převážně úzké, variabilní barva očí od světlých (šedé, modré, zelené) až po tmavé (hnědé). Rozšíření: původně v Evropě, západní Asii, severně od Sahary Žlutohnědá = asijsko-americká (mongoloidní). Tvoří 50 % všech obyvatel. Znaky: Pokožka světlé bronzové barvy se zlatavým nádechem. Zpravidla tmavé tvrdé a rovné vlasy, široký obličej s vystouplými lícními kostmi, šikmé hnědé oči, tmavá skvrna v oblasti křížové, lopatovité řezáky. U mužů i žen většinou není tělní ochlupení. Uvádějí se tři vedlejší rasové větve: severomongoloidní (např. Mongoli), jihomongoloidní (Malajci aj.) a americká (indiáni) Rozšíření: Většina asijské pevniny a ostrovy v jihovýchodní Asii, původní obyvatelé amerických kontinentů. Ti byli nesprávně nazýváni Indiáni, ačkoli na kontinent nepřišli z Indie, ale byli to potomci dávných asijských praobyvatel středoasijských plání. Černá = ekvatoriální (rovníková) či negroidní. Tvoří cca 15 % celkového množství lidí. Znaky: Tmavá barva pleti, očí i vlasů (kudrnaté, zvlněné), úzké lícní kosti, vypouklé čelo, vpřed vystupující čelisti, velké rty a široké nosy. Rozšíření: Zástupci rasy se přizpůsobili tropickým podmínkám, zejména intenzivnímu slunečnímu záření a horkému, místy velmi vlhkému klimatu. Příklady: černoši, australští domorodci, obyvatelé jižně od Sahary, částečně i v jihovýchodní Asii. Poznámka: Zbývajících necelých deset procent počtu obyvatelstva světa, které už v roce 1999 dosáhlo počtu šesti miliard a svižně spěchá k sedmičce, patří k tzv. malým rasám či typům roztroušeným v různých koutech světa. Kříží se běžně některé tyto lidské rasy vrámci DRUHU homo sapiens?Jsou produktem tohoto vnitrodruhového křížení děti? Odpovězte si sám.Už Vám to tu logiku dává? Zdravím.

Vl. Šebesta
17.3.2016 7:18

Nedávno byl dokonce objeven kříženec ryby a člověka. Myslím že žijí v Malawi nebo Tanganice a byli už úspěšně rozmnoženi v zajetí. Nemá někdo kontakt na chovatele v ČR nebo zkušenosti s chovem? samgladiator.wikia.com/wiki/File:Fishman-blue-haven-5.jpg

hr
17.3.2016 9:50

Též mám zájem, jak je to prosím s agresivitou, potravní specializací a dalšími nároky na chov? Bude stačit 200l nádrž?

pj
17.3.2016 9:51

No, něco k tématu není? Nechci chovat krysoholuby ani mulaty. Mulat je kulat. P.S. druh Tropheus spec., pane Šebesta? To se vám tedy moc nepovedlo... :)

Pomnenka
17.3.2016 11:18

Pomněnka No když myslíte,vyvracet Vám to nebudu!

Vl.Šebesta
17.3.2016 11:43

Pro Pomnenka. Zdravím Vás. Je to zajímavá debata. Mohl bych vás poprosit o nějaké fotky ryb které chováte? Ryby pana Šebesty a ostatních přítomných chovatelů jsem na fotkách už viděl. Ráb bych se pokochal. Díky moc předem a hezký den přeji.

snake1194
17.3.2016 12:03

To je mi jasné, že mi to nebudete vyvracet, jak byste to asi udělal, když žádný druh Tropheus spec neexistuje. Splet jste se, no, to se může stát. Jen jsem vám chtěl ukázat, jak příjemná je vaše dikce. snake: díky za příspěvek k tématu.

Pomnenka
17.3.2016 12:19

Pomnenka: To je vše? Žádná fotka nebude? To je škoda, chtěl jsem si prohlédnout hezké ryby a to myslím k tématu je, je to přece o rybách. Mějte se hezky.

snake1194
17.3.2016 12:54

Pomnenka No když myslíte? Že Vám to nic neříká mě nepřekvapuje,naopak utvrzuje v tom,co si myslím už od začátku.Nechcete mi tedy udělat radost a obohatit mě o Vaše jistě nemalé znalosti? Pokuste se mi prosím taxonomii rodu Tropheus objasnit,rád se nechám poučit.Pro Vaši informaci, pánové,které jsem Vám v příspěvku č.31 uváděl(Schupke,Konings,p.J.Novák atd.)jsou lidé,kteří se touto problematikou-taxonomií rodu zabývají cca 30 let,studují ji a svá tvrzení opírají o gen.informace,přesto se v některých aspektech jejich názory rozcházejí.Možná by také uvítali,kdyby je někdo vyvedl z omylu a jednotlivé druhy vrámci rodu Tropheus-(kam samozřejmě Tropheus sp.patří)pojmenoval,zařadil a jejich zařazení zdůvodnil lépe,než to udělali oni. Jinak se připojuji k snake1194 a rovněž bych uvítal,je li to možné,kdyby jste vložil nějaké foto Vašich nádrží(popř.nádrže)nebo ryb,které chováte.Děkuji.

Vl. Šebesta
17.3.2016 19:01

Kdybych sem dal fotku své nádrže, byl bych sám proti sobě, vím, jak to na tomto fóru chodí. Pane Šebesta, já nijak nerozporuji taxonomii pana Schupkeho, nebo Koningse. Já rozporuji jen a pouze to, že existuje druh, který se nazývá Tropheus spec, což jste uvel vy. To je celé. Každý se může splést, to není tragédie a nedělá to z něj horšího člověka.

Pomnenka
17.3.2016 23:04

zadej si do vyhledávače Tropheus spec anehádej se,si fakt urpuťák a ignorant

Miran bez účtu
18.3.2016 3:21

Pomnenka tu knizku od Schupkeho si precti at muzes byt v obraze.

melanochromis
18.3.2016 8:36

Nechtěl jsem vám pánové odborníci zasahovat do plodné debaty, ale když mě sere skupinové slepé souhlasení s kamarády, tak mi to prostě nedá. Poslední tři oponenti tu obhajují názvosloví species neboli zkráceně spec. nebo sp. které se přiděluje druhům nezařazeným. Když už zde byl jako příklad uveden tropheus, tak pomalejším vysvětlím, že u tropheus sp. je známo že je tropheus, ale jak správně pomnenka píše žádný druh to není, dokud ho podle nějaké indície jako DNA a podobně nějaký z výše jmenovaných pánů odborníků nezařadí a nepřiřadí mu ono chybějící druhové jméno, které ho teprve zařadí mezi nějaký druh. Pomnenko, tady musíš mít trpělivost, protože zde mozek u některých jedinců supluje vlčí chování smečky a tak co píše nebo dělá kamarád s grupy tvrdí nebo dělají i ostatní a tak jako jedinec, i když používající selský rozum a obhajující správný názor nemáš prostě šanci.

hr
18.3.2016 9:33

Děkuju hr. Je to přesně tak, jak říkáte. Sp. nebo spec. Je to pouze zkratka slova species, která nám oznamuje, že se jedná o jedince patřícího do toho kterého rodu - Tropheus spec. je tedy ryba patřící do rodu Tropheus, Ancistrus spec. je ryba patřící do rodu Ancistrus, ale autor neví, do jakého druhu. Není tedy žádný Tropheus spec. No, opsal jsem jinými slovy, co napsal hr. Opakování matka moudrosti, říká se :) Jen připomínám, že jsem vděčný za každý příspěvek, zvláště tedy za ty méně konfliktní. Např. přes omyl pana Šebesty se mi jeho příspěvek líbí i přes jeho dikci, je to o rybách,je to poučné. Vzhledem k tomu, že přispívají zasvěcení, trochu mě mrzí, že není více příspěvků k tématu. Co se Tropheusů týká, tak tam se mi hrozně líbí tvar těla a výraz, jsou to takoví milouši. Mají ale nevýrazné jikerné skvrny a hlavně mi nějak nepřirostl k srdci způsob chovu v jedné či dvou barevných formách a ve velkém hejnu.

Pomnenka
18.3.2016 10:35

Tvorba druhů je docela zajímavé téma, když už jsme to načali. Je zajímavé, že značně odlišené barevné rázy například právě Tropheusů patří do stejné druhu, kdežto naproti tomu např. Metriaclima s červenou hřbetní ploutví, s minimálními rozdíly vzhledu, patří do 4 rozdílných druhů. Nebo Metriaclima mbenji a greshakei - vzhledově prakticky (na první pohled) totožné ryby, ale patří do dvou druhů. Přijde mi, že hranice tvorby jednotlivých druhů nejsou všude stejné. Pokud vím, tak aspoň v případě Malawi Konings moc testy DNA nepoužívá, řídí se dejme tomu triviálnějšími znaky, jako barva, sklon vomeru, počet a morfologie zubů. A na závěr poznávačka, nádherná mbuna :)

Pomnenka
18.3.2016 11:45

Pomnenka. Species je druh, ne rod jak uvádíte. :)

VS2
18.3.2016 13:09

VS2: já neuvádím, že species je rod, to jste si špatně přečetl. Uvádím, že se jedná rybu patřící do toho kterého rodu, ale neznámého druhu.

Pomnenka
18.3.2016 13:22

Ještě jednou poznávačka, nějak se nenačetl obrázek, doufám, že se to už povede.
Rozhoduju se mezi Metriaclima callainos - modrou formu a M. estherae estherae

Pomnenka
18.3.2016 13:31

Pomnenka.Pardon, máte pravdu.Špatně jsem Vás pochopil, podruhé jsem to přečetl správně.:)

vs2
18.3.2016 13:40

Na přiložené fotce: Melanochromis lepidiadaptes. https://www.youtube.com/watch?v=px15JNX2I5M

Pietro bez.reg
18.3.2016 13:49

Krásná ryba. Není to náhodou požírač šupin? Nemýlím se? Chová je někdo? Díky

snake1194
18.3.2016 14:06

Pietro správně, palec hore :) Na mbunu má neobyklé zbarvení. Je to požírač šupin, ale v akváriu se to běžně nestává. Ani v přírodě se požíráním šupin asi neživí. Sehnat o tomto druhu informace není jednoduché, co se ale zjistit dá, že na Melanochromise je nezvykle málo agresivní, nezabírá totiž v přírodě teritoria, jako jiní Melanochromisové. Naopak je to údajně výborný krotitel vášní do akvária. Má jen pan Fuljer, co jsem viděl.

Pomnenka
18.3.2016 14:08

Konings v DNA moc nejede, v tom jede Schupke:-) jinak Tropheusové sou opravdu prokletý téma:-)

Martin_Parizek
18.3.2016 15:53

Martin Pařízek Neviděl bych to tak černě(-: S tím DNA máš pravdu,Schupke v tom dělá hokej(ale už prý našli společnou řeč a dokonce i s nějakým japončíkem,nemůžu si vzpomnět na jméno)(-: Pomnenka+Hr Dovolil bych si ocitovat pasáž Hr: Když už zde byl jako příklad uveden tropheus, tak pomalejším vysvětlím, že u tropheus sp. je známo že je tropheus,žádný druh to není, dokud ho podle nějaké indície jako DNA a podobně nějaký z výše jmenovaných pánů odborníků nezařadí a nepřiřadí mu ono chybějící druhové jméno, které ho teprve zařadí mezi nějaký druh. Ale ono už se tak i stalo Hr,víš?Oním druhovým jménem je zatím? ono spec.red,spec.black,spec.Bulu Point atd. Jestli si to pánové ovšem,už poněkolikáté opět nerozmyslí(leli) a nebudou čekat dalších třeba 10 let na další testy DNA k potvrzení nebo vyvrácení výše uvedeného.Nebo je sežerou krokodýlové a bude po ptákách,resp.budou stále Tr.sp.black,Tr.sp.red,Tr.sp.Bulu Point,Tr.sp.Ikola a to má vždy každý druh?spec.několik populací,s výjimkou Tr.sp.Ikola. Vždycky to bylo a je složité(s taxonomií rodu Tropheus)a vzhledem ke stále novým objevovaným lokalitám,na kterých žijí spolu dvě i více populací Tropheus to na zjednodušení moc nevypadá,spíš naopak. Zatímco Konings zastává k potvrzení existence rozdílných druhů fakt,že v jezeře existují populace žijící společně na stejném místě- např.Tr.Moori a Tr.spec.red a nedochází mezi nimi v přirozeném prostředí ke křížení,jedná se o různé druhy(samostatnou línii).Naopak Schupke,který zprvu souhlasil s rozdílnými druhy,ale po provedených testech DNA ty stejné populace na základě těchto testů zase jako druhy zpochybnil.Totéž se děje v severní části jezera na společné lokalitě s Tropheus Duboisi a Tr.spec.black,tam ještě dokonce společně s Tr.Brichardi. Dodávám,že poznatky k výše uvedenému jsou vyčteny z odborně přeložených všech možných a dostupných vědeckých publikací,článků,knih,časopisů a materiálů vůbec od výše jmenovaných pánů(nejen jejich) a v neposlední řadě také z knihy Tlamovci v akváriu od Mirka Krauta,který tuto problematiku popisuje +- stejně ve stati o Tropheusech a tuto jeho publikaci jsem při psaní tohoto příspěvku rovněž použil. Co dodat,snad největší odborník na ryby rodu Tropheus p.Konings,který jim a jejich zkoumání v přirozeném prostředí zasvětil mnoho let uvádí Tropheus spec.black,spec.red,Tr.spec.Bulu point,spec.Ikola jako druhy a já nemám důvod mu nevěřit.Svůj názor si ale musí udělat každý sám za sebe. Zdravím.

Vl. Šebesta
18.3.2016 18:57

Co na to napsat??? Krom pravdivého citátu je to zbytečný, je to zbytečný, je to zbytečný, už jen dodám. Například Tropheus moorii je určený druh, který se vvyskytuje v různých populacích, které se od sebe liší místem výskytu, tvarem, barvou atd. Kdežto jakékoliv ryby s označením sp. jsou druhově neurčené a pouze mají rozeznávací název podle místa výskytu, nebo nějakého zbarvení a podobně. Když se podaří objasnit, že např T.sp.bulu point je např... moorii, tak se bude jmenovat třeba Tropheus moorii bulu point a ne s přívlastkem sp. To je celé přátelé, tak to prostě je a nemůžu za to že někteří zdejší lidé nechápou co znamená sp. spec. species. Potom bych zde rozhodně nezmiňoval cituji: Dodávám,že poznatky k výše uvedenému jsou vyčteny z odborně přeložených všech možných a dostupných vědeckých publikací,článků,knih,časopisů a materiálů vůbec od výše jmenovaných pánů(nejen jejich) a v neposlední řadě také z knihy Tlamovci v akváriu od Mirka Krauta,který tuto problematiku popisuje +- stejně ve stati o Tropheusech a tuto jeho publikaci jsem při psaní tohoto příspěvku rovněž použil. Brožura od MK je pouze a jenom opis něčeho o čem mohou psát Konings, Schupke, nebo snad nějakej ten japončík, ale rozhodně ne starej popletenej černokněžník a alchymista MK, protože ten může tak akorát opisovat. Já pořád nechápu to vaše řiťolezectví a plácání se po ramenech.

hr
19.3.2016 9:16

Opět můžu jedině souhlasit s hr, zejména je to zbytečný, je to zbytečný, je to zbytečný a řiťolezectví a plácání po ramenech podtrhuji. Už se celá debata stejně posouvá někam jinam,původní pointa je, že jste pane Šebesta za druh vydával cosi jménem Tropheus spec (bez nějaké další specifikace), což je omyl, nesmysl... Joo,kdybyste napsal např. Tropheus spec. Bulu point, tak už bychom mohli být jaksi shovívavější, ale stejně to hr napsal naprosto přesně - jsou to pouze pracovní názvy, nikoliv názvy druhu. Doporučuju vám buď doplnit si znalosti i biologickém názvosloví, nebo zatápat ve svém svědomí a umět uznat svou chybu.

Pomnenka
19.3.2016 16:25

Milá(ý) pomněnko,pokusím se Vám naposled vysvětlit,CO jsem psal,PROČ jsem to psal a DŮVOD který mě vedl k tomu vůbec něco psát. Přečtěte si prosím chronologicky Vaše příspěvky od Vašeho nesmyslu v č.16,který byl tím prapůvodním spouštěčem toho,že jsem se začal vyjadřovat.(jednalo se o to Vaše kostatování o křížení vrámci druhu). Protože jsem s tím nemohl souhlasit,reagoval jsem a v dalším průběhu diskuse jsem Vám jako příklad(pořád ve vztahu ke křížení) rod Tropheus(pro Vás možná nešťastně,uznávám)a snažil se Vám vysvětlit,že vrámci rodu existuje x druhů a některé tyto druhy Tropheus jsem Vám uvedl,mezi nimi i Tropheus sp,spec,prostě jak chcete.Jenže jsem současně také uvedl druhy jako Duboisi,Moori,Brichardi.A teď to podstatné!Tak,jako jsem Vám např.u Duboisi nevypisoval-označení nebo názvy dle místa výskytu- Kigoma,Maswa,Karilani,nevypisoval jsem Vám u Moori-všechny rasy pojmenované dle místa výskytu(protože bych se upsal),stejně u Brichardi jsem nevypisoval všechny rasy pojmenované dle místa výskytu,protože bych se upsal,tak jsem i u druhu spec.nevypisoval,že se dělí na spec.red,spec.black,spec.Bulu point,spec.Ikola,spec.Mpimbwe.Některé druhy jako např. Annectens jsem neuvedl vůbec,myslel jsem si,že jako příklad Vám budou stačit jen některé. Kdybych k tomu spec. měl vypisovat ještě všechny názvy dle místa výskytu u jednotlivých red,black,Bulu point,Mpimbwe,tak bych se opět upsal.Jediný sp.Ikola je bez dalšího členění. A to jsem právě udělal chybu(uznávám),protože jsem se mylně domníval,že se bavím s člověkem,který chápe proč příspěvek píšu a který o této jistě složité a nepřehledné problematice(taxonomii)rodu Tr. něco ví.Teď vím,že jsem se mýlil,uznávám.Tolik na vysvětlení onoho sp,spec,vyberte si. Na Váš další blábol v.29 jsem se Vám rovněž snažil slušně odpovědět a hned Vám vysvětlím proč ho zmiňuji. Po mě na jednu stranu chcete,abych uměl uznat svoji chybu(ale jakou????,že zastávám stejný názor jako p.Konings?),ale u Vás už to tak jaksi být nemusí, nebo to není nutné?Nebo jsem si jenom nevšiml,že Vy jste uznal ty svoje nesmysly v č.16,19 a další třeba ve vlákně o Saulosi.Pořád jste přesvědčený o tom,že když si někdo koupí fx generaci uvedených ryb od někoho,kdo chová fx tou generaci,že napomáhá k likvidaci druhu v jezeře? Pokud jste jenom trochu soudný člověk,jistě si uvědomujete také to,že jsem Vám prioritně odpovídal na to Vaše nekřížení v rámci druhu a to proto,že nejenom že se o křížení jedná,ale dokonce o křížení NEŽÁDOUCÍ!!!Protože díky takovým názorům,které jste presentoval je spousta lidí,kteří těm Vašim blábolům uvěří a nechávají pokřížit kde co s kde čím,víte?Já s toho ale kovbojku nedělám,pouze upozorním,že to správné není,nic víc,nic méně.Rozhodně ale nejsem tak naivní jako Vy a neprožívám to jako Vy,když ste myslel na blaho lidstva v souvislosti se záchranou druhu Saulosi!(-: Na závěr mi dovolte Vám sdělit,že si beru Vaše doporučení k srdci a budu se snažit si vědomosti doplňovat(snažím se o to ostatně celý život a nejen v oblasti akvaristiky)a v neposlední řadě Vás ubezpečuji,že svoji chybu uznat umím a nemám s tím problém. Pokud tedy i po přečtení výše uvedeného budete přesvědčený o tom,že jsem udělal chybu,přijměte prosím moji upřimnou omluvu. Nevím,kde jste přišel v souvislosti s mou osobou na nějaké plácání po ramenou nebo dokonce řiťolezectvi(s kým jako nebo komu???),ale vyvracet Vám nic nebudu,protože je to další z Vašich blábolů,alespoň co se odhadu na mou osobu týká.Že s někým někdo souhlasí a s jiným ne je přece normální a ke slušné diskusi prostě patří.Co k ní ale dle mého názoru nepatří,je odepisovat někomu,kdo se stydí za své jméno a vystupuje uboze pod rouškou anonymity jako pomnenka. Zdravím.

Vl. Šebesta
19.3.2016 17:20

Pomnenka Oprava,resp.doplnění-5tý řádek Protože jsem s tím nemohl souhlasit,reagoval jsem a v dalším průběhu diskuse jsem Vám jako příklad - chybí slůvko UVEDL před závorkou.........................

Vl. Šebesta
19.3.2016 19:29

Odpovím za pomenku, aby mohl napsat že souhlasí. :-))))) Řiťolezectví je myšleno tím, že uvádíš MK jako jednoho z těch co popisuje dělení trops, jako kdyby tento chudák, bez toho aby to opsal, něco takového objevil a tím ho uvádíš do společnosti výše jmenovaných badatelů vědců. Tolik k rektálnímu alpinismu. A tvůj elaborát, zbytečně dlouhej na obhajobu tvé nevědomosti co znamená zkratka sp. spec nebo celé slovo species, byl zbytečnej, protože i když ses omluvil, tak stejně nevíš za co a pořád plácáš ty svoje nesmysly. Pomenko můžeš :-))))

hr
19.3.2016 19:40

Že existuje mezidruhové křížení, to mi vysvětlil už před vámi pj, kterému jsem za to poděkoval a napsal jsem, že je to pro mě překvapení - vy jste to nečetl? Veškeré další vaše reakce byly zbytečné, protože Na základě jakých mých názoru by nechal kdekdo pokřížit kdeco s kdečím? Na to jste přišel jak, proboha? Nojo, ono jde o to, že vy jste udělal zjevnou chybu, kterou ale nejste schopen uvědomit a veškeré vysvětlování nepomáhá. Tropheus spec není žádný druh a tečka. Biologické názvosloví.

Pomnenka
19.3.2016 19:42

oprava: Vaše další reakce byly zbytečné, protože vše bylo vysvětleno.

Pomnenka
19.3.2016 20:02

Hmmm... a já si myslel že budeš jen souhlasit :-)))

hr
19.3.2016 20:20

Než jsem to odeslal, už jsi napsal :)

Pomnenka
19.3.2016 21:24

Vlasto, možná jste některé věci zprvu nenapsal úplně šťastně, ale jistě se dalo pochopit, o co Vám jde. Zatímco HR a pomněnka si vystačily s řešením Vámi zmíněného Trop. spec., předpokládám, že Vám celou dobu šlo o řešení problematiky možného křížení, resp. o větu pomněnky: pokud se rozmnožující jedinci stejného druhu, nejde o křížení, která je samozřejmě nesmysl, což doufám uzná i HR. Celé se mi to jeví tak, že právě Vámi zmíněné Trop. spec. umožnilo pomněnce odvést pozornost od původního problému a přejít do ofenzívy a HR tak zase získal nějakou příležitost Vás dehonestovat, patrně z důvodu Vaší menší či větší náklonnosti k osobě M. Krauta. Být Vámi, hodím to celé za hlavu, v tomto případě opravdu nemá cenu dále ztrácet čas. Pomněnka třeba nemá v úmyslu své ryby množit a pak je co se týká možného křížení jedno, jaké druhy tlamovců či jejich forem ve svém akváriu namíchá. Na druhou stranu si myslím, že kdo je do ryb opravdu zapálený, tak dříve či později chce nějaké mladé odchovat.

pj
19.3.2016 22:14

pj: Původní problém vyřešen ve chvíli, kdy jsem přijal vaše vysvětlení, že vnitrodruhové křížení existuje, a poděkoval vám za ně. Nic víc už nebylo potřeba dodávat, vaše vysvětlení bylo stručné a jasné. Vlasta se snažil něco přidat, což je od něj hezké, byť zbytečné. Udělal tam chybu, na kterou jsem ho upozornil. Poté následoval už ne tak hezký zbytečný kolotoč jeho příspěvků, ve kterých jsme se mimo jiné dočetli, že třeba o taxonomii rodu Tropheus nic moc nevím, což nebylo moc fér (jak by to sakryš Vlasta mohl vůbec vědět?) Mohl klidně uznat, že Tropheus spec. Skutečně žádný druh není, na čemž se určitě spolu shodneme a místo toho, abyste to Vlastovi normálně, přímo řekl, zaobalujete to do slov, že něco nenapsal šťastně. A mě házíte mi na hlavu nějaké odvádění pozornosti a přechody do ofenzívy - což už je krapet přes čáru. Já bych řekl, že se Vlasty snažíte tak nějak zastat přesto, že jeho chyba je naprosto zjevná (byť bezpochyby o Tropheusech něco ví). A na to sedí slova hr o poplácávání po zádech jako zadek na hrnec. Bohužel jste mu svým příspěvkem dal jedině za pravdu.

Pomnenka
19.3.2016 22:26

Pokud chcete vést řeči o ofenzivě, podívejte se, v jakém duchu napsal pan Šebesta svůj příspěvek č. 31. TO je ofenziva.

Pomnenka
20.3.2016 2:45

Pomnenka Tím uznáním ohledně křížení myslíte tu Vaši 29- Děkuji, tak to je pro mě překvapení, že naše děti jsou produktem křížení:) Logiku to tedy ale nedává.??? To vyprávějte někomu jinýmu a přidejte ještě tu O Karkulce. Co se týče mé náklonnosti k MK,viděl jsem ho 2x v životě a pokud je moje souhlasné stanovisko k valné většině jeho praktických znalostí a zkušeností projevem náklonnosti nebo řiťolezectví,prosím,vyvracet Vám to opět nebudu.Jenom by mě zajímalo,z čeho pramení Vaše náklonnost k Hr a hlavně Vám přeji,aby Vám vydržela(-: Tak zase někdy,pokud tedy nebudete hloubat nad logickým zdůvodněním,jsou li,nebo nejsou děti projevem křížení mezi rasami vrámci druhu,nebo nebudete zachraňovat Saulosi před zánikem jejich výskytu v jezeře a budete se umět alespoň podepsat,můžem v debatě pokračovat.Prozatím bych se s Vámi rozloučil,když dovolíte(-: Milý Hr(-: I když jsem se tě na nic neptal a přesto máš potřebu odpovídat,nevadí mi to a zdravím tě,tebe speciálně(-: Mě je důvod tvé averze vůči MK(možná i vůči mé osobě) jasný,ale v případě MK nepochopitelný.Co se týče mé osoby,je mi to jedno. Ať už bych měl ale na MK jako na člověka jakýkoliv názor,jedno bych uznat musel.Jeho znalosti a praktické zkušenosti v akvaristice jsou nesporné a tvoje zbytečné nenávistné projevy a reakce vůči němu na tom nic nezmění.Ale bav se klidně dál,když ti to v něčem pomáhá.Já mám radost,že ty máš radost(-: A teď tedy něco spec. pro tvoje pobavení(-:(-: (-:Ta poznámka o těch dlouhejch elaborátech, to zrovna od tebe sedí!!! A až pujdeš zase někde něco zarybňovat,Ikoly a Bulu P. spolu nedoporučuj a nedávej,mohli by se křížit.Jo a taky bacha na to dávkování PRVKŮ do vody,až je budeš vážit.Ale ty to určitě dáš,o tebe strach nemám(-:Tak se taky zatím měj a neprožívej to tak,vždyť ta akvaristika je jenom společný koníček a na světě jsou důležitější věci. Zdravím.

Vl. Šebesta
20.3.2016 2:59

pj S prvním odstavcem a první větou v druhém odst.Vašeho příspěvku 65 naprosto souhlasím. S tím zbytkem už méně,protože i když nemám v úmyslu ryby cíleně množit za účelem dalšího prodeje,neměl bych vědomě dopustit možné vyrábění paskvilů,ale je to jen můj názor(-: Jiná věc jsou tzv.zbloudilé spermie,kdy může v akvárku dojít k nežádoucímu křížení nechtěně,ale to už je jiná písnička. Zdravím.

Vl. Šebesta
20.3.2016 7:31

Tím uznáním ohledně křížení myslíte tu Vaši 29- Děkuji, tak to je pro mě překvapení, že naše děti jsou produktem křížení:) Logiku to tedy ale nedává.??? To vyprávějte někomu jinýmu a přidejte ještě tu O Karkulce. Co k tomu dodat? Smutné.

Pomnenka
20.3.2016 8:02

Vl. Šebesta: Ještě bych pochopil, že jste moje slova nepochopil napoprve. Ale když vám opakovaně explicitně řeknu, jak jsem to myslel a vy mi na to napíšete, ať tu pohádku vykládám někomu jinému, tak je to z vaší strany ubohost. Nesnažte se nikomu podsouvat, co svými slovy myslel, to ví on sám nejlépe. Já tady s váma žádnou křivou hru nehraju. Mimochodem, na otázku jste mi neodpověděl.

Pomnenka
20.3.2016 9:30

pomnenka Jenom proto,že je skutečně slušnost na otázku odpovědět,tak to na závěr učiním.Dovolte mi ale připomenout Vám,že Vy jste mi neodpověděl také a to hned na vícero otázek. 1-př.58-Po mě na jednu stranu chcete,abych uměl uznat svoji chybu(ale jakou????,že zastávám stejný názor jako p.Konings?),ale u Vás už to tak jaksi být nemusí, nebo to není nutné? 2-stejný př.58-Pořád jste přesvědčený o tom,že když si někdo koupí fx generaci uvedených ryb od někoho,kdo chová fx tou generaci,že napomáhá k likvidaci druhu v jezeře? 3-stejný př.58-Nevím,kde jste přišel v souvislosti s mou osobou na nějaké plácání po ramenou nebo dokonce řiťolezectvi(s kým jako nebo komu??? A nyní k odpovědi,kterou vyžadujete.Doufám,že se nepletu,a dotaz zněl-z Vašeho př.61-Na základě jakých mých názoru by nechal kdekdo pokřížit kdeco s kdečím? Na to jste přišel jak, proboha? Pokud by jste četl pozorně a vše,musel by jste si všimnout,že jste již odpověď dostal a světe div se,také v př.58 !Ocituji Vám ji tedy ještě jednou-Pokud jste jenom trochu soudný člověk,jistě si uvědomujete také to,že jsem Vám prioritně odpovídal na to Vaše nekřížení v rámci druhu a to proto,že nejenom že se o křížení jedná,ale dokonce o křížení NEŽÁDOUCÍ!!!Protože díky takovým názorům,které jste presentoval je spousta lidí,kteří těm Vašim blábolům uvěří a nechávají pokřížit kde co s kde čím,víte? To,že se stydíte nebo bojíte pod svoje názory podepsat už řešit nebudu,je to jen a jen Vaše věc.Dovolte mi ale současně sdělit,že zase mojí věcí je,jestli mám zájem pokračovat v konverzaci s někým,koho neznám a kdo má potřebu se schovávat za nějakého pomnenku.Navíc si myslím,že naše výměna názorů už nikoho nezajímá a já nemám ani zájem,ani potřebu v tom pokračovat.Nemyslím to vůči Vám nijak zle,prostě to tak cítím. Mějte se pěkně a omluvte mě. Zdravím.

Vl. Šebesta
20.3.2016 9:52

Neuvěřitelné :)))) ad 1) polovina této otázky byla zodpovězena už předtím, než jste tuto otázku vůbec položil a od té doby tu byla zodpovězena už několikrát a druhá polovina otázky je tu také zodpovězena už několikrát. Jak je možné, že se vám podařilo to nepochopit/nečíst/odignorovat nevím, ale podařilo se vám to. ad2) no comment. Pročtěte si znova celou tu diskuzi, smysl toho, co jsem říkal o Ps. saulosi, vám zjevně unikl. 3) co se týká plácání po ramenou, měl jsem na mysli mirana bez účtu, melanochromise a později pj. ad vaše odpověď na otázku - ???? Co to je? Já jsem se vás zeptal na to, který můj názor máte na mysli a vy jste mi odpověděl kopií nikoliv mého, ale svého názoru. Chápete, kde se stala chyba? Směšné. :) :) :) To jsem rád, že už v diskuzi nechcete dále pokračovat, nic jiného si už delší dobu ani nepřeju.

Pomnenka
31.7.2016 21:47

Ahoj...mam tlamovce pestre..a nějak po delši době jsem jim komplet vyměnil vodu tzv.i propral štěrk atd..jenže po komletním vyčištění sem si všim jedne male rybky co ted mam dělat mam ji vylovit..nebo nechat tak...vim že je mají v tlamičkach ..a chrani ..ale asi tim čištěním sem jim naboural přirozeny koloběh...mam z toho špatny pocit poradte

Wierzba
1.8.2016 5:42

Wierzba, malou rybku neřeš, spíš se zamysli nad provozem akvárka, protože údržba jakou zde popisuješ, akvárku a rybám škodí.

hr
1.8.2016 14:59

Ano..zamyslim...a děkuju za odpověd ..už od začatku sem věděl že je to blbost..dočetl jsem se že jednou za pul roku j dobre vyměnit celou vodu..a asi vim že je to chyba a budu raději filtrovat...děkuju

Wierzba

VLOŽIT ODPOVĚĎ