Ptyochromis sp Salmon
Dobrý den kolegové a kolegyně. Mám dotaz na všechny, kdo se pohybují kolem ryb. Zdali nevíte, kde se dá zakoupit tento druh Haplochromise z Viktorína jezera. http://www.youtube.com/watch?v=8SxqHU4w6vk Pokud máte jakékoliv informace ohledně této ryby, rád bych je uvítal. Děkuji za váš čas.
pietro

Také jsem je scháněl a ještě Paralabidochromis chromogynos. Bohužel jsem zatím neměl štěstí.
29.1.2011 22:31
Zdravím tě Vláďo. Nejsem si jist, ale tento druh je možné k dostání v Polsku. Mám tam jednoho kolegu, který se věnuje také těmto rybám a možná je schopen zrovna tento druh zajistit. Určitě mu napíšu a budu tě informovat.
30.1.2011 1:18
Ahoj kolegove :-) . Rada bych vam pomohla, ale jak na to :-( . Tady jsou oba druhy, nas znamy ma P. salmon momentalne ve velikosti kolem 2.5 cm a prodava je po $6/ks. Ty P. chromogynos 3.5 cm za $12/ks. No ja vim, ze vam to nepomuze, tak aspon ty ceny pro info :-( . Ale chtela bych se Te, Pietro, zeptat, vzhledem k Tvym zkusenostem, jak vlsatne funguje Victoria akva. Mne se zda, ze mas vic druhu ryb z tohoto jezera po nekolika malo kusech, ale zadna vetsi hejna. Mas vzdy jen jednoho samce a nekolik samicek nebo to sestavujes podobne jak se tu radi - kolem 12-15 ks od druhu a pohlavi neresit? Taky se u nich tristi agresivita vetsim poctem ryb od jednoho druhu? Mne by to docela zajimalo, pak napisu proc. Diky. Moliro, Ty mas taky Viktorku ?
30.1.2011 11:07
To Pietro: Také Tě zdravím a děkuji za snahu. Zkoušel jsem je sehnat přes naše importéry v Německu, ale nezadařilo se, tak snad budou Poláci snaživější. To A+I: Teď mám zrovna období, kdy se to snažím trochu oživit rybama, které jsem ještě neměl :). S Viktorkou je problém, že se nedá kvůli častému mezidruhovému křížení moc míchat. Já řeším tu agresivitu tak (a možná že pro někoho blbě), že jsem je přihodil k mbunám. Momentálně mám z Viktorky jen Astatotilapia (Paralabidochromis) sp. Rock kribensis MWANZA GULF a hledám ještě 1-2 méně běžné (aspoň v Evropě) druhy :)
30.1.2011 11:33
Ahoj Ali. Máš pravdu, že chovám více druhů těchto ryb. Druhové zastoupení v počtech kusů mám od 12-14/Ks. Přesné sestavení nelze napsat, jelikož u každého druhu je to inviduální. Zde platí odlišná pravidla, než jsou u Malawských a Tanganických cichlid. Převážné mám ve skupinách více samic a méně samců. Tedy abych upřesnil, mám 5-6 samců od jednoho druhu zbylé kusy jsou jikernačky. Příkladem uvedu Pundamilia nyererei makobe je to velice zajímavá ryba. Mám 6 samců, ale pouze Alfa samec je vybarven dokonale. Zbytek nemá tak výrazné zbarvení. Pokud bych odlovil Alfu samce tak zhruba do 5 dnů ho nahradí někdo jiný a okamžitě se přebarví. Tedy prodělá změnu do vrcholného stádia. Říkám tomu, že prošel pubertou a stal se mužem. U ostatních druhů jsem zatím nepozoroval takové výrazné změny. Například CH44,Nubily, Latifasciata, Paralabidochromis u těchto ryb je většinou vybarvení samců zachováno stále ale je pravdou, že Alfa je vybarven výrazněji. Při nákupu těchto ryb se přikláním k názoru, neřešit pohlaví jelikož vše se odvíjí úplně jinak než by si chovatel představoval. Tyto ryby jsou velice zajímavé a zajisté mají své kouzlo. Jediná nevýhoda je, že rostou pomaleji než ostatní cichlidy afrických jezer. Tedy tato poučka je pouze u juvilejních stádii. Většina těchto druhů dosahuje pohlavní zralosti 8-10 měsíci stáří. Samci se začínají vybarvovat od 3-6 měsíce stáří. Nelze to napsat přesně, jelikož u každého druhu je to jiné. Na požádaní jednoho nejmenovaného chovatele píši článek o těchto rybách přesněji o příbuzných druzích Pundamilia nyererei Makobe Island,Mwanza Gulf,Anchor Island atd. Pokud bude zájem rád vám článek přepošlu.
30.1.2011 15:05
Mám zájem :)
Vláďo pošli E mail adresu.
30.1.2011 20:26
Ahoj Pietro. Mohl by si, prosim, poslat mi foto nadrze s Victorkou? Zajima me jak to vypada. Treba na mail ... Ciste ze zvedavosti ... diky ;)
30.1.2011 22:21
Petře mě taky prosím fotku s aktuální Viktorkou + fotky ryb i se jmény.Hodím to na web.Dík.
30.1.2011 22:31
Rozhodil jsem sítě s těma Ptyochromis sp. Salamon ;-)Jestli někde jsou, tak je budeš mít :-D
1.2.2011 12:42
Ahoj Peto, taky se primlouvam za fotku Tve Viktorky. Sice ji znam, dokonce i z videa, ale treba tam mas nejakou zmenu ted - nejakou rasu konecne, at Ti to stale nemusim bez te rasy zavidet :-)). Dik za vycerpavajici info. Ani jsem nevedela, ze mas tak pocetne zastoupeni od druhu. V podstate si tedy myslim, ze Viktorka i tak pracuje na stejnem principu jako Malawi a Tanganyika v tom tristeni agresivity ve vetsim poctu. Aspon tedy nam se toto potvrdilo v Tanganyice i Malawi uz mockrat. Ptala jsem se Te kvuli nasim Haplochromis burtoni, kteri sice jsou z Tanganyiky z delt prilehlych toku, ale skoro se mne zda, ze se tam nejakou zahadou museli dostat od jezera Victoria - vypadaji vzhledove i chovanim uplne jako nektere tamni cichlidy. Co jsme o nich cetli, tak pry muzes mit jen jednoho samce a nekolik samic, protoze by se udajne samci vybili. No, ja se svym experimentem jich mam 21, protze jsem tu chtela vsem dokazat, ze ve velkym poctu se samci nevybiji. To stejny v podstate delam s Mobama. Lidi se tu ze mne chytaji za hlavu, ze jich mame 28 a ze se nam to pozabiji. Kazdej tu ma Frontos 1, max. 3 samce a par samic a samci se jim nekdy rvou tak, ze musi toho alfa dat pryc. Jestli se to ovsem bude bit i nam, tak mam po experimentu :-))) . No, ale ti Burtoni jsou ted jen v 80 litrech, kde vyrostli od prcku a mame v planu je brzy prestehovat do vetsiho, jenze mam strach, ze jak budou mit kolem sebe prostor, muze zacit problem. Co myslis, Peto? Asi k nim radej dat jeste nejaky ryby, ze?
1.2.2011 13:09
Upresneni: Tim tady nemyslim lidi tady na foru, ale tady kde bydlime ;-)) .
1.2.2011 21:31
Velice zajímavé téma. Ohledně těchto krásných ale bohužel opomenutých ryb jsem nastudoval spoustu materiálu. Nikdy jsem je osobně nechoval, ale vím o nich dost, abych si dovolil něco napsat. Také jsem měl možnost je pozorovat a studovat ale bohužel ne u sebe doma. Ani nevím důvod, proč jsem si tyto krásné ryby nepořídil. Je to ryba, která je svou etologii velice zajímavá. Tedy abych upřesnil, velice se liší od ostatních Haps. Také jsem zhlédl jeden odborný dokument o tomto druhu. Bohužel název dokumentu si již nepamatuji. Byl tam jeden známý americký Ichtyolog s kalifornské univerzity, který provedl pokus na těchto rybách a natočil o tom velice pro mne aktuálně známy příběh. Podobný pokus jsem uskutečnil doma i bez takového zázemí, jako měl zmíněný odborník a musím konstatovat, že to opravdu funguje, jak popsal a zdokumentoval ve své vědeckém zkoumání, Pokus nebyl nikterak finančně náročný. Dal se zrealizovat velice jednoduše. Spíš u mne nešlo o pokus ale náhodu. Což mě dosti překvapilo. Nebudu zde podrobně popisovat veškeré náležitosti tohoto náhodného pokusu, ale výsledek mě opravdu překvapil. Abych dopředu avizoval je to jenom souhra náhod. Nikoliv záměr. Od mého náhodného zjištění uběhly cca 2 roky, než jsem zhlédl zmíněný dokument. Sice pokus proběhl s jiným druhem ryby, ale řadil se do stejné skupiny Haplochormisů jako zde zmíněný Burtoni. Záměrně neuvedu, o jakou rybu se jednalo. Abych neodbíhal od tématu. Také se myslím, že v Tanganickém jezeře se tato ryba vymyká druhového zastoupení. Mohla se zde dostat alternativní cestou nebo evoluce tohoto druhu pronikla až do zmíněné lokality. Na tuto otázku bych chtěl znát odpověď. :-) Nepřekvapuje mě, že ve vašem chovném akváriu se nachází pouze jeden zástupce samčího pohlaví. Viz náhodný pokus. U těchto ryb je to charakteristické. Pokud odlovíš samce a umístíš ho do jiné nádrže, jsem si na 99% jist, že jeho pozici nahradí jiný jedinec ze stejné skupiny. Tento jedinec je ukryt v juvilejním šatu. Tedy není pohlavně zralý. Jelikož nedosáhl vrcholného přebarvení důsledkem pozice dominantního alfa samce. Obava s přemístěním do jiné nádrže nebude tak ožehavé, pokud tyto ryby rostli společně od počátečního stádia ve skupině. Většinou se stejně odvíjí vše jinak než by si chovatel představoval. Časem dojde na přirozenou selekci. Sociální vazby jsou většinou stabilní. Rád bych si přečetl jiné názory a zkušenosti s touto rybou.
1.2.2011 22:38
Zdravím, k těm Burtoňákům- před rokem 89 jsme je chovali v akvaristickém kroužku v nádrži okolo 300 litrů, přesné kusové zastoupení hejna si už nepamatuji, ale bylo tam dejme tomu šest samců a deset samic. V akva úkryty z větších kamenů. Rybky to byly absolutně bezproblémové, nijak se nervaly, samci se nikdy nezabili a co je zájímavé vzhledem k výše uvedeným zkušenostem, v nádrži byli vybarvení +- všichni samci, někteří vice,jiní mene. velikost samců byla přes 10 cm, samičky byly menší. Rybky ochotně žraly všechno, co spadlo do akvária-nítěnky, malá paví očka, rozmačkané šneky a samozřejmě i normální krmení:-) Ochotně se množily a samičky s jikrama jsme dávali samostatně do zvláštního akvária. Byla to potom úchvatná podívaná na samičku, jak se stará o houf prcků. Burtoňáci měli jedinou nevýhodu-nikdo je pak nechtěl, na výkup, do akvaristik-nedali se prodat. něco si pak rozebrali kamarádi, a v jejich nádržích pak rybky ještě nejaký čas přežívaly dále. Pro me, který v té době akorát objevil Oranže, to byla příliš obyčejná rybka, což si rozhodně nezasloužili. Byla s nimi zábava. Už strašně dlouho sem je nikde neviděl.
2.2.2011 18:33
Zdravím, prosím Pietra o zaslání článku o Pundamilia, Haplochromis jestli je to možné, také by mě zajímalo zda jsi sehnal H. Coper Black a Limax, o kterých jsi tu kdysi psal. Já mám v jednom akva 200 l taky H. Yellow Belly a dost se mi vybíjejí. Díky, mail lifago@seznam.cz
2.2.2011 18:53
Ahoj všem, článek od Petra je zde kdo by měl zájem.... http://malawiatanganika.blueforum.cz/13096/tema/19170/#post-119862 Díky Petře :-)
3.2.2011 13:27
Ahoj Pietro, co jsi myslel tim pokusem? (jeste jsem nemela cas precist clanek na odkazu od Sarky). Ivik to pochopil tak, ze vzdycky se v hejnu udela aspon jeden samec. A ja zase, ze jenom jeden samec bude vybarveny jako dominantni. Kdo z nas to pochopil spravne(ji)? To je ale celkem bezne treba u Hapek z Malawi. A nebo i u mbun - treba P. saulosi je dobry priklad. Kdybys vylovil dominantniho samce, zaujme jeho pozici jiny a vybarvi se. Kdyz tam puvodniho dominantniho zase vratis, porvou se a ukaze se kdo z koho :-) . Jeste nerozumim teto Tvoji vete: Nepřekvapuje mě, že ve vašem chovném akváriu se nachází pouze jeden zástupce samčího pohlaví. Ja prece nikde nepisu, ze mame jen jednoho samce, naopak se mne zda, ze samcu je tam vetsina. Ten vybarveny nahore si obcas meri sily tady s tim na obrazku a zajimavy je to, ze nemaji uplne stejnou barvu, hlavne ta zluta ma u toho nahore studenejsi odstin - a to i nazivo. Ryby jsou v podstate porad v hejnu, ale uz by si fakt zaslouzili vic mista. U nas to vypada tak, ze jsou ted jiz opravdu nahusto - 21 Burtoniku v 80 litrech. Budeme mit co nevidet velky rybi stehovani. Zacneme u Gibberos a pak bude nasledovat akce kulovy blesk. :-) Martin taky napsal dobry, pro nas dulezity, poznatek. Zaujalo nas, jak se maminy staraly o prcky. A ja jsem rada, ze se samci spolu snaseli nebo prinejmensim aspon tolerovali. Diky vam obema, kluci. Premyslime, jestli je nechat v 200 litrovem akva samotne a nebo dat do 600 litru spolecne s Leleupi a Marlieri, popripade jeste s Lepidiolamprologus hecqui. Kde by jim bylo lip?
3.2.2011 13:45
Zdravím tě Libore. Tyto ryby jsem bohužel objednal u jednoho importéra,který se mi už neozval. Ale mám Haplochromis Nubilus a je úplně stejný jako black coper který je už Taxonem : Neochromis greenwoodi. http://www.african-cichlid.com/Greenwoodi.htm zde Nubila http://www.african-cichlid.com/Nubila.htm Tvoje Yellow Belly Albert druhové zařazení Astatotilapia aeneocolor (Greenwood, 1973). Nežijí ve Viktorínem jezeru ale v jiných jezerech George, Edward a Kazingském říčním kanálu. Nádrž o objemu 200 litrů je pro tyto ryby nevhodná. Potřebují větší plochu dna, kde musíš s kamenu vytvořit vetší či menší teritoriální ostrůvky. Tímto lze úspěšně eliminovat agresi aktivních jedinců. U těchto ryb je důležité chovat je ve větším hejnu. Hlavně v období páření jsou ryby velice agresivní a většina bojů mezi samci mají tragické následky.
3.2.2011 14:29
Abych ti to vysvětlil. Někdy u těchto ryb je pouze jeden samec, který je vybarvený tedy subdominantními když je tam víc samců mohou se maskovat jako samice. Pouze po určitou dobu než dosáhnou pohlavní zralosti. Zde názorně přiložím jedno video, jak jsem to myslel. http://www.youtube.com/watch?v=DC15KHsZwsQ Můj pokus se týkal jiného druhu z jiné lokality. Zakoupil jsem 20 ks ryb stejného druhu. Pohlavní znaky a další náležitosti nebyli znatelné. Všechny ryby byli identicky vybarvené a žádný kus se od druhého ničím neodlišoval. Já jsem nabyl přesvědčení, že bohužel jsem si vybral samé jikernačky. Tedy byl jsem v zoufalé situaci. Část ryb jsem odlovil a přemístil do jiné nádrže s tím, že prodám nebo je nechám pro možnou záměnu. Odjel jsem na pěti denní služební cestu. Stále mi vrtalo hlavou, jak jsem mohl koupit samé jikernačky. Jelikož v inkriminované době, když jsem ryby kupoval, nebylo možné rozeznat pohlaví. Ryby byly přibližného stáří 8 měsíců. Když jsem dorazil ze služební cesty, nastalo překvapení. V každé nádrži se vybarvil pouze jeden samec. Tedy vznikl poměr 9+1. Ryby jsem odlovil a dal do společné nádrže o objemu 600 litrů. Uplynulo několik hodin a jeden samec se částečně odbarvil. Pouze jeden byl v plné své kráse. Tato situace se opakuje pravidelně. Mám tam 5 samců ale pouze jeden je top, zbylé kusy se nevybarví, pokud někdo nezlikviduje Alfu. Kdybych ho odlovil tak do několika hodin se vybarví jeho nástupce.
Jestli dovolíte napíši mou zkušenost s rybou Pundamilia nyererei.Těchto ryb mám v akváriu 15 kusů.Čtyři samci,kteří dosáhli pohlavní dospělosti jsou plně vybarveni a nejde jednoznačně určit.který z nich je subdominantní.Je samozřejmé,že neustále svádí souboje o toto postavení,ale jak se zdá,ani jeden nechce ustoupit. U ryb Astatotilapia aeneocolor jsou samci normálně vybarvení,jen subdominantní samec zčernal a je u něj patrná zvýšená agresivita vůči ostatním rybám,Zde by mne zajímalo jestli má někdo s touto rybou podobnou zkušenost(myslím tím to černé zbarvení)
19.7.2011 20:52
Dopátral jste se někdo již zmiňovaného druhu Ptyochromis sp. salmon??
25.7.2011 20:49
Nikdo? Žádný importér?