Regenerace ryb - poškozené ploutve

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jak je to s regenerací poškozených ploutví? V důsledku šarvátek má teď slabší samec Labido sp. yellow potrhané ploutve. Dal jsem ho do samostatné nádržky a chci se zeptat, jestli existuje nějaký přípravek nebo roztok, jež bych mu mohl připravit pro zlepšení jeho stavu a jestli je vůbec nějaké zlepšení možné. Díky moc.

Levas

17.3.2010 8:59

A proč tam máte jen dva samce ??? - proč jich tam není 10 aby se vnitrodruhová agresivita rozkládala na víc jedinců - viz sociální stavba skupiny??? Už se to tu řešilo xkrát. I kdyby vám ho veléčila Arabela za den, až ho tam dáte zpátky, tak mu ty ploutve ten dominantní samec zase orve (pokud mu neudělá něco horšího)...a tak stále dokola....na běžné hojení stačí dostatečně teplá voda - optimum 28st, dobré vzduchování a obyčejná sůl (lépe mořská), pokud nezabere, pak léky na bakteriální rozpad ploutví. Zdravím

miroslav kraut
17.3.2010 9:09

Já jsem vůbec neřekl, že tam mám jen dva samce, naopak, mám jich tam 6, i přesto má jeden ze slabších jedinců ty ploutve potrhané. Děkuji za rady.

Levas
17.3.2010 10:25

Tak to se omlouvám :-)...ale asi i těch 6 bude málo....jsou tam s nimi i jiné ryby na zozrušování vnitrodruhové agresivity?

miroslav kraut
17.3.2010 11:35

já osobně bych ho nechal u nich, zvýšil maličko teplotu a přidal trošku soli. Nedával bych žádné zázračné léky. A nedával bych ani samce pryč. Vracení zpět do akva by nemuselo být ůplně hladké

Jiří B.
18.3.2010 22:09

Souhlasím s p. Jiřím-nechal bych ho v akva. A je lepší mít minimálně dvoudruhové malawi, právě kvůli rozložení agresivity. U Yellowek mě to trošku překvapuje...možná málo prostoru, úkrytů...

Zip
19.3.2010 7:11

Panebože už zase !!!! Aby se vám ryby nervaly musíte mít úkrytů co NEJMÉNĚ a prostoru a ryb co NEJVÍCE. Tohle jednoduché pravidlo u afrických tlamovců všeobecně OPRAVDU PLATÍ!!! Omlouvám se za ty emoce, ale když už tady čtu podvacáté ty blbosti o těch úkrytech, už mně to trochu hřeje krev - tím se totiž dá napáchat tolik škody a tolik ryb zbytečně přijde o život.... Zdravím.

miroslav kraut
19.3.2010 13:07

p. Kraut má pravdu. Ale jistě tím nemyslí žádné ůkryty, jak by někdo mohl pochopit. Nějaké potřeba jsou ...

Jiří B.
19.3.2010 14:18

úkrytem jsem myslel např. větší volně ložené kameny, ne z nich sestavené katakomby. Takže dle mě úkryt je třeba, jednoduše proto aby zmizel z dohledu. U některých druhů je to myslím i nutné pro rozdělení teritorií.

Zip
22.3.2010 11:49

Pro zip: a vy už jste někdy viděl, že by dominantní samec nechal nějakého subdominantního samce žít za nějakým kamenem??? - myslí tím žít...nemyslím tím narvaného ve škvíře za břidlicí nebo za filtrem.. Samozřejmě v jedné, dostatečně dlouhé anádrži se může etablovat více dominantních samců - ve dvoumetrovce obvykle 2 - 3, ale v nádržích obvyklých bytových rozměrů do 150cm ...??.. Chovám africké tlamovce třicet let a měl jsem tak 100 druhů u Malawi i z Tanganiky a nikdy jsem se s velkou tolerancí dominantních samců nesetkal. Nejspolehlivějším úkrytem pro subdominantní ryby je VŽDY co největší hejno dalších ryb a je lhostejno zda jsou to ryby jen stejného druhu nebo jiného. V některých případech mohou jako úkryt posloužit bohaté trsy některých velkolistých rostlin - např. ten velký druh puchýřkaté kryryptocoryny, která často vytváří pod hladinou bohatou změť listů - tam se může určitá tyby schovat. Ale ve spodní polovině nádrže??, nebo u nějakého kamene???..to si nemyslím. Úkryty lépe řečeno tvarově rozeklané kameny nebo jejich skupinky - jejich omezený počet) jsou potřeba především pro dominantní samce, a to abyste jim vytvořili nebo lépe řečeno vnutili :-) tak velká teritoria, jaká chcete vy a ne oni:-) a aby se do nádrže případně vešla teritoria samců jiných druhů. Jinak samec považuje za své teritoriu celou polovinu nádrže a buší do všech ryb svého druh, případně druhu podobného tvaru a velikosti. To se ale fakt nedá vysvětlit popsat nebo naučit, to musíte vidět a vypozorovat sami. Chovatelé, kteří doma měli nebo mají např. Petrochromise a jim podobné ryby přesně vědí o čem píšu :-) a ono u Tropheusů a Mbuny je to velmi podobné. Zdravím.

miroslav kraut

VLOŽIT ODPOVĚĎ