Sera Siporax - zázrak nebo podvod?
Sera Siporax - je to zázračné filtrační médium nebo jen marketinkový tah na zákazníky? Uvažuji o jeho použití ve vnějším skleněném filtru. Napište své zkušenosti.
dubici1
Ahoj, taky jsem zvedavy, narval jsem ho do fluvalu 405ky asi pred mesicem, cekam az se nacuca bakterkama a uvidim no ...
31.1.2011 19:09
lubnek: dal jsi siporax do celého filtru. Já jsem o víkendu vyměnil Atmana a čerpací hlavu s molitanem za Fluval FX5. Dal jsem do jednoho koše nové keramické válečky a do dalších dvou zaběhnutý molitan. Uvažuju, že při čištění vyměním v jednom koši molitan za siporax. Byl by v posledním koši. Co ty na to?
31.1.2011 19:39
Ahoj gringo .. osobne bych je nedaval az nahoru. Ja je mam ve fltru nad keramikou obyc fluvalackou. Takze dole mam tu keramiku, nad tim ten siporax, nad nim mam hruby akvacit a az nahore mam jemny akvacit. podle mne nejidealnejsi, ale kazdy ma jine nazory. Zatim mi to filtruje perfektne. A to je v zabehu cca jen mesic. Tedy ty valecky dole od fluvala mam ze zabehle 305 ky a ten jemny akvacit nahore taky. Ale maka perfektne. V te 305 ce mam dole keramiku, nad tim hruby akvacit a nahore jemny akvacit. S tim jsem maximalne spokojen. V te 405 mam to same, navic jen ten sipotrax. Ja osobne bych tedy ten siporax dal treba do predspodniho kose. Nahoru bych dal spise ten jemnej akvacit.
31.1.2011 19:43
btw : vyrobce uvadi, 1 litr siporaxu na 200 litru vody. Ja ale vice, jak ten 1 litr nechci, protoze se mi ten litr vejde krasne do jednoho patra akorat. Vic pater tim plnit nechci :)
31.1.2011 20:12
Já bych ten siporax dal co nejvýš.Pokud bude hodně dole je tady nebezpečí,že se zarve hrubou nečistotou a ztratí svou funkci.Já mám ve filtrech ehfisubstrát,což je podobné medium od konkurence a mám ho úplně nahoře.Nad ním mám jen slabou vrstvu nejjemnějšího biomolitanu.Ten sem dal místo vaty.
31.1.2011 20:18
AHoj wladysi, taky jsem nad timhle uvazoval. Ale fluval ma predfiltr, takze tak hruby necistoty by tam byt nemely. Ale asi na tom neco bude, ovsem ja ho necham v tom co mam a uvidim. Myslim si, ze tam bude idealni, pouzival jsem v tech kosich i jinou keramiku a jezky a podobne a makali tam perfektne.
Podle návodu jde voda u FX5 středem shora dolů, takže opačně, tzn., že siporax by byl sice ve spodním koši, ale šla by do něj nejčistší voda. Proto keramika nahoře a do budoucna uprostřed nechám molitan a dolů zmiňovaný siporax.
1.2.2011 0:09
v praxi je ale nejvetsi necistota u FX5 prave dolnim kosi, proto moc neverim tomu navodu u Fluvalu, jak jsme se bavili. Proto jsem dal Siporax do stredniho kose. Jeste ti napisu aktualni spotrebu, ta je dokonce 31,5W
1.2.2011 10:14
ad FX5 - stejna zkusenost, nejvice necistoty je ve spodnim kosi..
1.2.2011 10:32
ad FX5 - mrkl jsem na navod, opravdu tvrdi, ze filtrace jde zvrchu dolu smerem od sten dovnitr - tedy pres vnejsi bily molitan od vrchniho kose po spodni - misto Siporaxu pouzivam EhfiSubstrat Pro a mam ho take ve strednim kosi
1.2.2011 10:47
siporax, nebo eheim media na bazi ehfi substrat pro (nebo cokoliv dalsiho s velkou plochou osidleni bakteriemi) je vhodne umistovat az za nejaky dalsi filtracni blok ve smyslu je potreba aby se k tomuto mediu dostala voda co mozna nejcistsi.
1.2.2011 12:12
Ahoj kluci, tohle tema se mne docela hodi. Fluval jsme jeste nikdy nemeli, ale loni nam znamy prodal dva uplne nove nepouzite FX-5 za cenu jednoho a k tomu v krabicich ty molitany a pytlik nejakych bilych valecku, asi keramickych nebo sklenenych? (to taky nepouzivame). Nase voda ma strasne nizke KH, tak to chceme naplnit cely nalamanym koralem a po obvodu ty molitany. Zrovna dneska jsme to chystali. Chci dat ten koral do sitek, aby se to pak lip cistilo. Ja myslim, ze kdyz bude po obvodu ten molitan a ve 3 kosich kusy koralu 1-2 cm, tak by to melo byt taky OK, ne? Proc davate do tech kosu molitan, kdyz je po obvodu? Tu vatu nebo jemny molitan (Wladys) tam davate jenom na zachyceni drobnych necistot? Na tom se moc bakterii neudrzi, neni v tom tolik povrchu. Co byste mne poradili, prosim? Bude to nas prvni filtr, ktery ma kose :-) . Jeste pro upresneni - v prepadovym komine mame kostku hrubyho molitanu a ten zachytava prvni necistoty. Filtruje tam velky Eheim 2260, ale ten pujde s Mobama do vetsiho akva, a ten molitam v komine zustane dal v tomto akva. Je tedy ten Siporax to stejny co Eheim Substrat Pro? Ten mame taky, ale vzhledem k tomu, ze potrebujem zvednout KH, tak davame do afrik koral a ten by mel delat to stejny co Siporax a E. Substrat Pro - si myslim, protoze to ma taky pory ci kanalky, ktere jdou pusou profouknout, a o to prece jde. Co myslite vy? Dik.
1.2.2011 12:32
Alo, ja rychle co tam mam, 1. kos koral cca 3 cm nugety, 2. kos Siporax, 3. kos keramika, molitan jen ten co tam je. Zkousel jsem nahoru vatu a moc se zanasela.
1.2.2011 13:04
Tome, tak tu vatu jsi mel davat dolu, jako posledni medium, ne? To se nedivim, kdyz byla jako prvni, ze se to tak zanaselo ;-) . Ty mas taky ale nizky KH, se mne zda, ze jsi to jednou psal. Proc tam tedy taky nedas jenom koral? Ja si myslim, ze by Ti to pomohlo KH zvednout, ne? My toho koralu mame totiz 3 kyble. Dosatli jsme to jednou s akvariem, ktere bylo zarizene jako morske a tyhle kusy koralu tam byly na dne misto pisku. Tak to davame do filtru na zvyseni KH vody. Ja si myslim, ze ten koral musi pracovat stejne jako E. substrat Pro nebo Siporax. Proto se tu ale ptam - vic nazoru, vic rozumu. Proste by mne zajimalo, jestli je rozdil mezi Sera Siporax, E. Substrat Pro a koralem. Dik vsem za nazory.
1.2.2011 13:17
Alo, na dne je ten kos, jak jsem psal nejvic zaspineny, takze navodu neverim. Kh se zvedam slusne sodou, Gh horkou soli, momentalne mam Kh 11 a Gh 11, Ph 8, coz je akorat
1.2.2011 13:53
Já mám v Malawi v EX1200 od spodu keramika,korálová drť,biomolitan,eheim substratPro a nad substratem jemná vrstva jemného biomolitanu.Ten sem dal místo vaty,která se dost zanášela a snižovala markantně průtok filtrem. Do budoucna uvažuju ,že korálovou drť hodím do koménu k vnitřnímu filtru a do externáku hodím buď kuličky(černé) a nebo biomolitan. Alčo ten korál sice má skulinky,kde se uchytí nitrifikační bakterie,ale určitě není ta struktura taková jako třeba u toho ehfisubstratu či siporaxu.Takže bych to co do filtrační plochy nesrovnával.
1.2.2011 14:54
Kluci, tak dik. Wladys, jestli je to tak jak rikas, tak potom s tim Eheim Substratem nebo se Siporaxem muzes klidne delat vetsi vymeny vody, protoze mas zakonite hodne bakterii ve filtru a tak akva by tak snadno nezkolapsovalo - da se to tak pochopit? Tome, kolik mas KH ve vstupni vode? My mame KH=1. Ten FX-5 zitra reknu Ivikovi aby prozkoumal (pokud to ovsem nevi, protoze on vi vsechno, ale ted uz spi:-)) jak to v nem teda tece. Ja si jen pamatuju, ze jednou rikal, ze se v navodu vytahuji, ze se filtr sam odvzdusnuje, ale ze nase velky Eheimy 2260 jsou udelany tak, ze se zavzdusnit ani nemuzou. Coz mne rika, ze musi jit opravdu voda opacnym smerem nez na Eheimu. Ted mne napada .. jak to vlastne jde pres ten molitan? Proudi to tam dostatecne tak, ze se na molitanu muzou usadit bakterie? My pouzivame filtry Magnum od Marineland a tam je taky po obvodu molitan, ale tam proudi voda po obvodu filtru pres ten molitan dovnitr do kose, kde mame koral a pak vrchem do akva. Ale jak je to tady? To jde pres ten molitan voda dolu nasvislo?
1.2.2011 15:57
A+I ano větší plocha pro osídlení by měla zaručovat větší kolonie nitrifikačních bakterií.Ale nesmí se právě dát ten substrát moc dolů,protože hrubá nečistota ucpe pory a substrat ztratí svůj význam. ;o)
1.2.2011 16:02
Alo, jak pises nechame to na Ivika:) ja to zkoumal jen povrchne a nevyzkoumal. KH mame nemeritelne 0
Než jsem FX5ku zprovoznil, tak jsem ji vevnitř i trochu zkoumal, jak by voda mohla jít. Trubkou, která je přidělaná k víku napevno jde vstupní voda dolů, zespodu přes vnější žebrování košů se dostává odspodu až nahoru přes molitany(předfiltr) k vnitřnímu žebrování košů a přes toto vnitřní žebrování voda zbavená hrubých nečistot jde nahoru a vrchem přes okraj horního koše jde středem směrem dolů, kde pod spodním košem je čerpadlo, které pak tlačí kompletně přefiltrovanou vodu trubkou(pevně spojenou s kýblem) směrem nahoru ven z filtru. Takže si myslím, že ten návod nelže ;-)
1.2.2011 16:30
Ivik ať potvrdí nebo vyvrátí. Na 99,9% potvrdí.
1.2.2011 16:36
A ještě jsem si vzpoměl. Taky v návodu píšou, že předfiltrační molitan v horním koši by neměl být zatlačený, ale při nasazení víka by se ho měl dotýkat. Tzn.má být asi 1cm vystrčený. Ale to jsou ve všech koších.
1.2.2011 16:38
uvidis pri 1. cisteni, ze je to jen teorie:)
1.2.2011 16:45
Shlédněte toto video od 3:20. Anglicky neumím, ale myslím, že potvrzuje, co jsem napsal http://www.youtube.com/watch?v=UYn3wrzNVsU&feature=related
1.2.2011 16:47
Troph3us: je to možné, sám jsem hodně zvědavý
2.2.2011 7:07
- souhlasim s Tropheusem, pouze teorie... schvalne pri pristim cisteni zkusim dat prvni 2 kose naplnene modrym mikro-molitanem a Substrat Pro az dolu... nad nej dam bilou penovou vlozku, mela by byt pri naslednem cisteni min. znecistena ...:-) protoze jak pisou v manualu, spodni kos by mel receives the purest water stream :-)
2.2.2011 8:06
Tak dik za duveru, kluci - Ivik dostal ode mne homework hned jak jsme se vratili vecer domu. A pak, az mne vsechno rekl, jsem mu ukazala tohle vlakno. No a vidime, ze Gringo taky patral. Zkratka: Ivik 100% potvrzuje Gringovu studii :-) . Soucast vika je trubka, ktera vede az na dno kyblu. Takze voda utika z akva touto trubkou az dolu na dno. Kose sedi jak na dne, tak i jeden v druhem, v obvodovych sedlech, tim jsou utesnene obvodove mezi sebou, takze je uplne odizolovana jejich vnirni cast od vnejsi po cele vysce kyblu (vznika vlastne valec ve valci). Spodni kos sedi ve stejnem sedle i na dne a voda, ktera se dostane trubkou na dno, se tam stoci, (diky tomu utesneni sedlem nemuze jit nahoru vnitrkem - pres stred kosu) a je nasavana nahoru - jde obvodovymi venkovnimi otvory a zebry pres molitany nahoru. Nahore na viku se voda zase stoci a utika dolu pres vsechny ty valecky, kulicky, siporaxy, umistene v kosich. Dole pod spodnim kosem ji nasaje motor do druhe trubky a je vyhnana zpet do akvaria. Mezi vnitrnim obvodem kyblu a kosiky je mala mezirka, takze je mozne, ze malicka cast vody se dostane k viku aniz by prosla molitanem. Avsak dolu musi 100% probehnout pres media. Motor je umisteny uplne dole vedle filtru, takze pripadne zavzdusneni filtru je jednou denne automaticky zkorigovano kratkym vypnutim filtru. Nase Eheimy 2260 maji vsak motor uplne nahore pripevneny na viku, takze pripadnou bublinku vzduchu vytlaci primo nahoru do akva a nemuze tak dochazet k zavzdusneni filtru. Vypada to, ze kazdy z techto dvou rivalu ma neco do sebe. Jak rikam, FX-5 se teprve chystame pouzit, takze veskera nase praxe s nim je nulova. Avsak podle Ivikove teorie by mel byt logicky nejvic zanesen molitan kolem spodniho kose, protoze ten zachycuje uplne prvni necistoty a horni molitan by mel byt nejmene spinavy z tech tri. Naopak napln v hornim vnitrnim kosi by mela byt spinava nejvic ze vsech tech vnitrnich kosu a spodni nejmin. Takze rika, ze logicky vatu nebo jemny molitan az uplne dolu do vnitrku spodniho kose. Zaroven vsak rika proc davat vatu, do prerybnenych afrik, kdyz se to do vecera ucpe a prestoze filtr tedy filtruje dal, snizi se jeho vykon a ztraci se tim filtracni ucinnost filtru. Doporucuje radej mit poradny prutok medii, (ale zase ne rychly az moc) aby stacil vetsi objem vody denne probehnout pres nitrifikacni bakterie. Avsak max. doporuceni je prefiltrovat vodu v akva 4krat za hodinu, protoze pri velkem prutoku pak voda zase jen profrci pres bakterie, ktere z ni nestaci jejich food v te rychlosti zachytavat a nebo se taky tim silnym proudem utrhavaji kusy slemu. Samozrejme cim vetsi zarybneni, tim driv nebo vic se filtracni media ucpavaji.
2.2.2011 8:07
K uplne puvodnimu nametu tohoto vlakna Ivik rekl, ze vsechny Siporaxy a jine podobne substraty jsou komercni business, protoze vsechny pory a kanalky se v nich brzo ucpou a nitrifikacni bakterie tam pak stejne nemuzou zit, protoze se k nim nedostane kyslik. V tom vsak v ucpanych kanalkach zacinaji nastupovat denitrifikacni bakterie, ktere to denitrifikaci (bez pristupu kysliku) zpracovavaji a tim se pory zase uvolnuji ... aby se vsak nasledne brzo zase ucpaly :-) . Ale ta denitrifikace je tady tak zanedbatelna, ze nema prakticky zadny efekt ke snizeni NO3. Takze rika, ze denitrifikacni schopnost toho Siporaxu (puvodni dotaz) by byla mnohem lepe vyuzita fe filtru denitrifikacnim. V tech molitanech, ktere jsou v FX-5 po obvodu, bude pravdepodobne vic nitrifikacnich bakterii nez v kterychkoliv mediich umistenych v tech kosich, a navic voda pak protika vnitrkem rychleji nez po obvodu. K te komerci: Napriklad firma Hagen, ktera FX-5 vyrabi, doporucuje do horniho kose davat medium na zachyceni cpavku. No neni to komerce? Kde by se vzal v zabehnutem akva cpavek?? Do prostredniho doporucuji uhli! Ivik doporucuje uhli pod kotel :-)) . No, ja zatim nemam duvod Ivikovi neverit, protoze kdysi o denitrifikaci dost cetl a chtel to nejak aplikovat na nase akvaria. Jenze porad to melo v sobe nejaky risk. Denitrifikacni filtry, ktere se pouzivaji - udajne efektivne - i ve sladkovodnich akvariich, se tady dostanou koupit, ale jsou trochu drahe. Jak levne spustit denitrifikaci v akvariu, nahlodal Ivika uz drive jeden pan tady u nas, a on se te myslenky chytil. Skoda, ze nema vic casu, ale kdyby to zrealizoval a melo to pozitivni dopad na snizeni NO3, tak vam dam urcite vedet ;-) . Na zaver: Tak ja jsem chtela dat do vsech tech vnitrnich kosu koral, protoze potrebujeme pritvrdit nasi vodu. Ale Ivik rikal, ze do spodniho kose da molitan, protoze kdyby se nahodou uvolnilo nejake zrnko z koralu nebo jineho substratu, molitan by to zachytil a neposkodilo by to motor, ktery vodu nasava z mista pod spodnim kosem.
2.2.2011 13:57
Pro A+I: Takže vy jste názoru, že mnohem efektivnější použít klasický bioakvacit, který je mnohem levnější než keramika od různých výrobců, dochází zde mnohem lépe k nitrifikaci než v keramice, která se snadno ucpe a pak její plocha pro život nitrifikačních bakterií je zanedbatelná proti řídkému bioakvacitu. A s denitrifikaci nemá u siporaxu vůbec cenu počítat, protože je u snadno ucpatelných pórů zanedbatelná? Radši tedy častěji vyměňovat vodu, než spolehat na denitrifikaci a snížení NO3 pomocí siporaxu? Siporax se bude snadno uspávat i při zařazení až na konec biologického skleněného externího filtru?
2.2.2011 15:06
Já si myslím, že Sera siporax a Eheim PRO patří mezi špičková média, která srovnávat s biomolitanem moc nejdou. Ve flitru Eheim 2080 (obsah 25 litrů) mám EHEIMPRO ve všech koších krom spodního, kde jsou válečky Eheim a filtr při cca 70 rybách na 450L brutto dbourává škodliviny na 100% a voda je křišťálová (jediný biomolitan je předfiltr který má asi 3cm do výšky a je těsně pod hlavou). Filtr 2075 spodní koš Sera Siporax - zbytek EheimPRo (předfiltr biomolitan) funguje taktéž dokonale. Naopak se mi vydatně zanáší filtr Eheim Classic 2217, který mám naplněný pouze bioakvacitem. Co jsem se dočetla tak Siporax a Eheim máte napořád, kdežto biomolitan je dobré obměnit. Takže u mě vyhrává Eheim PRO a Sera Siporax :-))
3.2.2011 8:44
diskuze se nam tu hodne rozproudila :-) - jeste k FX5 - dulezite je take nechat po naplneni mediem v kazdem kosi nahore cca 1cm misto, aby kose do sebe mohly dobre zapadnout, je to zmineno jak v manualu, tak v inst. videu na Youtube - to by mohla byt pricina, proc i molitan ve spodnim kosi je zanesen = jde tam falesny tah vody mezerami mezi kosi... - kdyz ctu posledni prispevek od sarka.x, zacnu postupne vnitrni molitan naplne nahrazovat eheim substraty, jak bude molitan odchazet, necham jen vnejsi bily molitan jak predfiltr..
3.2.2011 12:46
Ahoj, ja jsem se snazila to dost podrobne napsat, ale koukam, ze jste mne, kluci (neo a dubici) moc nepochopili. Tak se omlouvam, jestli to nebylo srozumitelne. Pro Neo: jaky falesny tah mezi kosi? Pisu nahore, ze kdyz usadis ve filtru kose na sebe, vznikne valec ve valci a ty jsou od sebe navzajem izolovane oddeleny diky sedlum po obvodu vnitrnich kosu (zespodu), ktere do sebe zapadnou. Zadny falesny tah tam rozhodne nemuze byt. Ten vnitrni valec, slozeny ze 3 kosu na sobe, nepropusti do boku k molitanu vubec nic, protoze tam nejsou zadne otvory vedouci k molitanu, je otevreny jenom nahore pro privod vody a dole s mrizkou pro odvod vody. To, ze je zaneseny spodni molitan nejvic, je logicke, protoze tam se zachytavaji prvni necistoty z akva. Pise to tam Gringo i ja dost srozumitelne, ze voda z akva jde trubkou na dno kyblu, pak obvodovymi molitany nahoru a pak stredovymi kosi dolu. Z toho vyplyva, ze molitan ve SPODNIM kosi bude spinavy NEJVIC a medium ve SPODNIM kosi bude zaneseno NEJMIN. Rozumis tomu ted lip? Dubici, ja jsem nesrovnavala Siporax nebo Eh.Pro s bioakvacitem, ale srovnavala jsem je s koralem. Nahore jsme se bavili s Wladysem, jestli koral a nebo kulicky Eheim Pro. Vyfotila jsem dnes tu strukturu a stejne porad nevim, jestli muzu verit, ze v tech kulickach muze byt vic bakterii nez v koralu, ktery je taky porovity a ma kanalky. To, ze jsem psala o ucpani kanalku v Siporaxu a ze tim uvnitr nasledne probiha denitrifikace =(odbouravani NO3 v bezkyslikovem prostredi), zatimco na povrchu Siporaxu probiha nitrifikace =(premena NO2 na NO3 v prostredi s pristupem kysliku) byla ode mne reakce na reklamu, kterou Sera tomuto vyrobku dela. Ta reklamovana denitrifikace nema prakticky efektivnost pro snizeni NO3, pokud je Siporax jako filtracni medium v kanistrovem filtru s tak velkym prutokem vody. Pri denitrifikaci, jako takove, musi voda prochazet nesmirne pomalu a filtr vlastne pracuje jinak nez filtry v nasich akvariich. V FX-5 bude asi vic bakterii na tech molitanech proto, ze tam se dostane voda nejdriv a tak se tam zachycuje vic odpadnich latek, ktere jsou vlastne zivinami pro bakterie. Pro premenu NO2 na NO3 je vhodne takove filtracni medium, ktere ma co nejvetsi povrch. Toto, zarucuje jak Sera, Eh.Pro, tak i bioakvacit, ale podle mne i koral. Nekdo na filtrovani pouziva i ve velkych akvariich hlavy s nasazenou, primerene velkou, kostkou molitanu uvnitr akva a bakterie ma ocividne dost i v prerybnenych akvariich s afrikou. Mne se vsak nezda nejlepsi reseni davat do kanystrovych filtru jenom bioakvacit. Lepsi reseni je volit media od hrubsich po jemnejsi, protoze pak se stane to, ze prvni kos (komora) se ucpe nejdriv a dal uz neni potrebny prutok filtrem a ztraci se efektivnost filtrovani.
3.2.2011 12:49
Pokracovani: Kdyz se filtr uz ucpe natolik, ze prutok je skoro zadny, zacne to v nem zahnivat a kazit vodu v akvariu, protoze v akva narustaji cpavky z organickeho odpadu a nasledne NO2, ktere nestaci byt zpracovany temer ucpanym filtrem skoro bez pristupu kysliku nitrifikacnim bakteriim, ktere tam tim padem odumiraji. Pokud chce nekdo jenom bioakvacit do filtru - at uz kanystroveho nebo komoroveho, mel by byt molitan v prvni vrstve co nejvic ridky a pak cim dal hustsi tak, aby se prvni cast filtru brzo neucpavala a ke konci byla voda dobre zbavena drobnych castecek. Na zaver vsak nezapomente, ze v kazdem filtru se utvori tolik nitrifikacnich bakterii, ktere je schopno se uzivit. Pokud treba odlovite polovinu ryb, ubyde i nitrifikacnich bakterii. Naopak pri pridavani novych ryb je potreba opatrnosti, protoze se bakterie musi nejdriv namnozit. Proto zezacatku ryby ani nekrmime a pak zacneme opatrne po malych davkach. A jeste nezapomente, ze zadne filtracni medium, pokud je jeho objem primerene velky vasemu akvariu, neovlivni mnozstvi NO3 v akvariu. To je zavisle na hustote zarybneni, typu krmiva, davkach a frekvenci krmeni = na mnozstvi odpadnich organickych latek v akvarijni vode. Zkratka kdyz filtrujete treba pres molitan a vyhovuje vam to, po vymene vody se NO3 zvedne za tyden napr. na 50, tak kdybyste vymenili ten molitan za eheim kulicky a nic jineho se v akva nezmeni, budete mit za tyden zase NO3 50. Spis je potreba brat zretel na to, co se driv ucpava, co se snadneji cisti, na cem zustane po vycisteni filtru vic zivych bakterii (asi nezustane moc na hladkem povrchu) atd. Uz z toho mam zase slohovy cviceni :-( . My jsme se nakonec domluvili, ze dame do toho FX-5 do horniho kose hruby koral, do stredniho o neco drobnejsi kusy koralu a do spodniho molitan. A uvidime. Zatim nam koral filtruje ve vsech afrikach, u Gibberos ho mame v Eheimu 2260 asi 15 litru a na konci asi 5 cm silny molitan. U Geophagu mame stejny filtr a misto koralu je tam asi 15 litru Eheim substrat a na konci zase 5 cm molitan. Nevidime v tom vubec zadny rozdil, vodu musime menit stejne ;-) . Mam na vas 2 otazky: Zkousela jsem nasypat eheim kulicky Pro do toho kose a ruzne velke kulicky tam zapadly ruzne hluboko, skoro uplne to ty mrizky zacpalo. To musi zmensit prutok vody, ne? Mate to tam volne nebo v sitce? Ten nasavaci kos u FX-5 ma tak velke otvory - nemate problemy, ze to nasaje nejaky poter?
3.2.2011 13:03
- pardon nenapsal jsem to jasne, ja mam ve spodnim kosi VEVNITR dane 2ks MODRE, kruhove molitanove vlozky (ne ta bila obvodova) - a pri cisteni jsem zjistil, ze je velice hodne zanesena prave TATO MODRA, VNITRNI vlozka ve SPODNIM KOSI - k tomu by asi nemelo dochazet, pokud mam nahore v kosi č. 1 jeste to stejne a voda jde zvrchu dolu a navic predtim obvodovym bilym molitanem jako predfiltrem... ad jak sedi kose - mrkni se dovnitr, kose na sobe sedi a do sebe ZAPADAJI cca 1cm - pokud tedy spodni kos naplnis napr. tvrdym substratem az nahoru vrchovate, kose do sebe nemusi zapadnout - v manualu, i v instr. videu na Youtube primo od Hagenu na to upozornuji, nechat cca 1cm nahore volny, aby kose dobre dosedly
3.2.2011 13:07
ofic. Fluval FX5 setup tutorial http://www.youtube.com/watch?v=hdjv_6mPhtM 8:47 - 1cm volneho mista nad mediem v kosi, aby kose sedly
3.2.2011 13:26
- ad. kulicky Eheim Substrat Pro - souhlas, pri cisteni by se mnohem lepe pracovalo se sitkou, dolovat ty kulicky jednotlive je o nervy..
3.2.2011 13:41
A joooo, ja to tady po Tobe ted 3krat ctu a uz vim, co myslis. Teda doufam, ze vim. Ty mas ty kose moc naplneny, takze nesednou dobre do sebe a pak je mezi nima mezera (mezi vrchem jednoho a spodkem druhyho) a tou mezerou se vlastne dostava prvni voda z akvaria dovnitr do strednich kosu ... ?? To je ten falesny tah? To by asi bylo mozny, proto porad zduraznuju, ze kose maji ty sedla, ktere do sebe zapadnou a utvori se valec ode dna az k viku (a ne 3 valce na sobe :-)))) . Akorat moc dobre nerozumim, jestli to mas tak nacpany vatou, ze to zveda kos nad tim.
3.2.2011 14:27
U filtru Eheim 3 mám v návodu že se má substrát po 6 měsících 1/3 jednoho koše měnit. Když vemu 3 koše tak po asi 4-5 letech je celková výměna. Nedělám to ale je to tam.
3.2.2011 14:52
Alo: Pokud by kose nezapadly, pak nejde cely filtr uzavrit. Jinak mam ty kulicky v sitce, protoze maji akorat velikost drazky a hrozi bud ucpani nebo propadnuti. Z praxi mam proste nejvic spinavy spodni molitan (coz souhlasi), ale i prostredni spodni kos (udajne cista voda), proto tomu toku vody moc neverim, uvidite sami, po 1. cisteni:) Ahoj
Pro A+I: Moje skeptická myšlenka zní: Siporax se ucpe a pak funguje hůře než běžná filtrační média jako je bioakvacit. Zkušenost s ním nemám a protože je poměrně drahý a budu ho potřebovat velké množství, tak nechci udělat ukvapený nákup. Množství nitrifikačních bakterií a schopnost biologické filtrace záleží na účinné ploše v jednom litru filračního média. Samozřejmě jsou zde i další faktory jako množství kyslíku, množství živin pro nitrifikační bakterie atd.. Sera siporax má obrovskou účinnou plochu jen díky mikropórům, které jak tvrdíš ty se snadno ucpou. Pokud přichází do filtračního média voda bez mechanických nečistot, bude v věm snadno docházet k nitrifikačnímu porcesu. Zde bude siporax fungovat mnohem lépe než biokvacit. V laboratorních podmínkách určitě, tam jsou schopni odfiltrovat mechanické nečistoty. Ale otázka zní: Jsme schopni v našich akvarijních filtrech dostat k siporaxu vodu bez mechanických nečistot nebo jen s minimálním množstvím mechanických nečistot, které by ho neucpaly? U bioakvacitu s velkými póry nedochází k úplnému ucpání pórů a nitrifikace může snadno probíhat, protože i při poměrně velkém znečištění biokvacitu pořád přes něj proudí okysličené voda. Pokud by se siporax v běžných akvaristických podmínkách snadno ucpával, tak se jeho účinná plocha zmenší na minimum a jeho výhoda ve velké účinné ploše oproti jiným filtračním médiích (např. biokvacit) zmízí. Nitrifikace bude probíhat jen na vnějším plášti siporaxu. Siporax se tak stane poměrně drahým filtračním médiem s minimálním filtračním účinkem. Otázka zní: Jsme schopni při zařazení siporaxu na konec biologického filtru zajistit to, aby nedocházelo k ucpávání mikropórů.
3.2.2011 15:38
Podle mě to řešíte úplně zbytečně. jak siporax ,tak ehfisubstrat od Eheimu jsou roky vyzkoušená media,která prostě fungují. U mě teda funguje filtrace mnohem lépe po výměně za ehfisubstrat.Filtr se mnohem méně zanáší.Funguje bez problémů. A taky to čištění je mnohem jednoduhší a rychlejší,než třeba u biomolitanu. Pro alču...ty pory jsou mikroskopické,pouhým okem neviditelné.Podle mě je to srovnání s korálem nemožné. Viz astránky eheimu,kde je fotka pod mikroskopem.
3.2.2011 17:28
Wladys:psal si tu,ze mas filtr EX1200.Mam ho taky a chci se te zeptat,jestli si tam nechal v hornim kosi ty 2 pytle s aktivnim uhlim.V origos baleni byly v hornim kosi pod vatou.Ja je tam nechal,ale slysel jsem nazory,ze se ma radeji vyndat a dat ho az treba po nejaky lecbe a pote ho zas vyndat.Jinak ta horni vata se me taky dost zanasi a snizuje prutok.Premyslel jsem ze ji taky vyndam a dam misto toho molitan.
3.2.2011 17:58
klitosaure, jak píše Ala, uhlí je dobré tak pod kotel. Jako stabilní filtrační médium nikoliv. Používá se jen ve specifických případech - např. po léčbě. Pro wladys: správně píšeš, že pory jsou vidět jen pod mikroskopem a z toho vychází moje skepce. Málokdo se dokáže přesvědčit, zda-li jsou póry po užití průchodné. Samozřejmě netvrdím, že se siporax stává úplně neúčinným, ale pokud se snadno zanese, tak jeho účinnost klesá na hodnotu akvacitu. A mě jde o to, jestli je u siporaxu nebo obdobného materiálu opravdu problém se zanášením pórů. Máš možnost toto u svého filtru posoudit nebo spíše usuzuješ ze subjektivního pocitu - po užití došlo k zlepšení, nedošlo k zlepšení. Ikdyž uznávám, že i toto pozorování může být relevantní. Podotýkám, že mi nejde o nečistoty, které jsou viditelné okem, ale o nečistoty na mikroskopické úrovni. Vyndám siporax po měsíčním užívání z filtru, dám pod mikroskop nebo provedu mechanickou zkouškou průchodnosti, zjistím průchodnost a podle zjištěného udělám úsudek.
3.2.2011 19:14
Aktivní uhlí je velmi dobrá věc. Udržuje vodu čistší bez žlutavého zbarvení a odebírá spoustu věcí z vody. Právě je vhodné do nádrží bez rostlin. Problém je v tom, že saje do sebe a může sát jen omezenou dobu, pár dní. Pak je už k ničemu tak se musí dávat pořád nové což něco stojí nebo ho nepoužíváme vůbec nebo jen někdy na odstranění chemie, zbytky léků. Uhlí není určené na osídlení bakterkama jako substrát, je to jen specifická pomůcka co umí odebírat, nasávat některé věci jako léky a barvu, těžké kovy atd. po určitou dobu.
3.2.2011 21:21
http://www.seachem.com/Products/product_pages/Matrix.html zazracne medium, co ma 10x vetsi plochu nez Eheim Substrat Pro :-), narazil jsem na to nahodou, kdyz jsem hledal neco o JBL MicroMec
3.2.2011 21:25
http://www.seachem.com/support/SpecificSurface.pdf pokud ma nekco zajem, dokonce 10-str. pojednani se vzorecky :-)
3.2.2011 23:43
Ahoj Wladys, ja rozumim, ze Ehfisubstrat ma na sobe vic povrchu nez koral, ale mam pro Tebe otazku: Proc jsou, v tech mediich, jako napr. Ehfisubstrat, ty mikroskopicke pory ci kanalky? Ja si myslim, ze se bez Tve odpovedi asi jinak nepohneme z mista a byla by to skoda, protoze debata tady je docela pekne rozvinuta. Mne se totiz porad zda, ze je tady nejake nedorozumeni. A Dubici patra po pravde ;-) . To Neo - zajimave odkazy a hlavne zajimavy puvodni ucel vyroby toho materialu Matrix. Jesteze se naslo pro nej mnohem lepsi vyuziti ;-) . O tom uhli to Pavel napsal dobre a srozumitelne. My nepouzivame uhli ani po pripadne lecbe - radej vymenime plno vody. Troph3us - k tem kosum v FX-5 nemuzu bez praxe uz nic vic rict, protoze teoreticky by to melo byt tak, jak jsem psala. Pokud je vsak praxe jina a je nejvic spinavy spodni kos, tak tam neco nehraje. Pokud by byla voda do filtru tlacena, tak by snad mohlo byt vysvetleni, ze ten tlak mirne nadzdvihuje spodni kos ode dna, ale jelikoz je voda motorem nasavana, tak by to melo ten spodni kos spis pricucnout - kdyz uz. Co treba vysvetleni, ze na substratech v hornich kosich probiha biologicka filtrace, kdezto na spodnim molitanu (nejjemnejsi medium) mechanicka a tam se zachytavaji nejmensi castecky?
4.2.2011 19:48
Mám výbornou zkušenost s MicroMec od JBL. Ale bylo to akvárium s Terčovci. Mezi Vámi jsem nováček.
9.10.2013 22:41
Máte po letech někdo nové zkušenosti s použitím Siporaxu apod.? Zajímá mě skutečný vliv na množství dusičnanů ve vodě. Rád bych dopřál rybám co nejlepší životní podmínky.
10.10.2013 12:58
http://youtu.be/EMjxRSeV_i0
10.10.2013 13:16
Zajímavý test. Předpokládám, že nalevo je siporax a uprostřed a napravo keramika?
10.10.2013 13:21
Ano, je tam znázorněno to jak porézní je siporax materiál oproti jiným produktům které se tváří podobně pouze vzhledem.
10.10.2013 19:23
Já nějak nechápu, proč se porovnává neporovnatelné? Srovnávat Siporax s keramikou(pokud to je keramika) je nesmysl. Spíš bych zkusil porovnat Siporax s Ehfisubstratem. ;o)
10.10.2013 19:50
No, možná to porovnávají právě proto, aby bylo všem jasné, že tyto dva materiály jsou neporovnatelné :-)
10.10.2013 19:57
wladys, ty používáš Ehfisubstrát, daří se u tebe denitrifikačním bakteriím?
10.10.2013 20:59
Spíš bych položil otázku konkretněji, jestli se změnily hodnoty vody mezi jednotlivými výměnami v rozdílu před používáním Ehfisu a poté co se usadil ve filtru.
11.10.2013 8:40
Tak to netuším, já nic neměřil a nezkoumal. Já tehdy ten ehfisubstrát dostal s novým filtrem, vyzkoušel ho a pak pořídil i do dalšího. Mám ho třeba i v malém přepadovém filtru v jednom krevetárku, kde jsem od založení cca 2 roky neměnil vodu, jen dolívám to co se odpaří a krevetky spolu s minirasborkama prospívají.Ehfisubstrát v tom krevetárku jednou za půl roku propláchnu v odstáté vodě.
11.10.2013 10:46
Hmm hm, škoda že nemáš alespoň údaje o měření mezi týdenní výměnou na filtru s biovakcitem a třeba jinými médii a potom třeba po roce provozu s přidáním nebo výměnou za jiné médium s Ehfisem. To by bylo už konkrétnější kdyby si tu napsal třeba že po ročním provozu filtru s ehfisem jsem zjistil při náhodném :-) měření že voda před výměnou po týdenním provozu vykazuje o 10 mg/l méně N03 než před používáním E. Takže Wladys vyhoď z filtru E. a vraž tam biovakcit za tři měsíce během třech cyklů výměny změř a zapiš hodnoty, potom vrať do filtru E. a za rok proveď rovněž tři měření po sobě před výměnami a taky zapiš. Po bezmála roce a půl se zde slezem a ty sem hodíš výsledek který nás naprosto všechny ohromí, a to že E., siporax a nebo nějaký jiný zázrak moderní doby je sice porézní jako nic jiného, ale výsledky měření jsou stejné jako s jinými médii :-)))
11.10.2013 11:46
Pro hr: Na konci svého příspěvku č. 58 jsi udělal nějaký závěr: siporax a nebo nějaký jiný zázrak moderní doby je sice porézní jako nic jiného, ale výsledky měření jsou stejné jako s jinými médii :-))) Jedná se jen o předpoklad nebo u tebe již podložený závěr nějakého pokusu? Porovnával si již filtrační materiály v praktickém použití?
Zde odkaz na další porovnání póreznosti filtračních materiálů: http://www.youtube.com/watch?v=1RBnw8Hqy7E
11.10.2013 15:07
To nebyl závěr, ale předpoklad toho jak by to mohlo dopadnout po testu který výše wladysovi navrhuju. Je to samozřejmě legrace a předpokládám že nic takového už dělat nebude, leda že by to udělal za provozu před použitím E. nebo sipor.já jsem vždy ve filtrech používal kombinaci biovakcitu s fluvaláckou keramikou a plastovýma ježkama, a tak nemám s čím porovnávat. Samotného by mě taková zkušenost zajímala, jestli savost těchto materiálů kterou demonstruje siporax na videu je také zárukpou toho že tento materiál je i tak rozdílně lepší než jiné podobné média.
11.10.2013 18:31
Na nějaké testy se rozhodně nechystám. Maximálně můžu porovnat hodnoty vody ze dvou krevetárek. V jednom je zmíněný Ehfi a v druhém klasický biomolitanový bublifuk.
12.10.2013 20:38
muzu jen za sebe, ve starem akva 300 l jsem mel Ehfi substrat Pro od Eheimu v Eheimu :-)+ biomolitan, ted mam v 650 l Siporax + biomolitan V FX5, při vymenach nebo cisteni filtru se siporaxem nikdy zadny problém,to cistim media normalne pod vodou brněnskou z kohoutku a nic,v tom mensim to byl nekdy problém :-),mozna to ale bylo tim, ze tam byly tropheusy a ve vettším hapky kapři, nebo ne ?
12.10.2013 20:40
kazdopadne obojí spicková media,tomu verím, např. v Rakousku,kde jsem mel tu cest,ani jina v podstate nepoužívají do kanystrových filtrů,je to standart.
14.10.2013 7:31
Miky a proč ten siporax neproplachuješ odtékající vodou z aqa :-O ??? U toho propláchnutí jde pouze a jenom o odstraňení mechanického znečištění a tak jakékoliv proplachování vodou z řádu může naopak uškodit, než přispět k udržení standartního stavu.
14.10.2013 11:14
Radku vím,když jsem měl 2 nadrže, tak jsem to přesně takhle delal, ted cistím filtr,tak už u toho neodpouštím vodu z akva,ale nikdy nemam problém, proste studenou tekoucí vodou to rychle proplachnu a je to,navíc u nas se moc nechloruje :-))