Sestava osádky Tanganiky

Vážení Tanganikáři, chtěl bych vás tímto poprosit o názor na výběr osádky do 420l nádrže (plocha dna 150x50). Líbila by se mi následující osádka Xenotilapia sp. Kilesa, buď Opthalmotilapia ventralis nebo Cyathopharynx, Altolamprologus calvus a Neolamprologus leleupi, ale mám obavu, že se všechny uvedené druhy do této nádrže neposkládají a pro Opthalmotilapie vzhledem k jejich velké vnitrodruhové agresivitě bude možná i nádrž malá :o(. Předem děkuji za jakékoliv rady či chovatelské postřehy.

PetrK - nepřihlášen

17.10.2012 10:11

Petře K Váši představu o osádce raději nebudu komentovat a zeptám se Vás na oplátku já.Znáte knížku Tlamovci v akváriu? Tuto publikaci pro Vás vřele doporučuji,naučné,srozumitelné,přehledné.Sehnat se myslím bez problémů dá,není drahá a vše podstatné je v ní uvedeno.Přeji Vám,ať se rozhodnete správně a akva Vám přináší jen radost(-:Zdravím.

Vlastimil Šebesta
17.10.2012 12:56

Pane Šebesta, Vámi zmiňovanou knihu znám moc dobře a dokonce ji i vlastním :o). Zatím jsem získal osobní zkušenosti pouze z Malawi a tak mě láká okusit i Tanganiku zejména pro rozdílné (zřejmě i zajímavější) chování těchto ryb oproti Malawi. Proto jsem vybral druhy, které mě lákají vyzkoušet zrovna na základě informací načerpaných z uvedené knihy. Předpokládal jsem, že nebude možné nakombinovat všechny uvedené druhy. Vzhledem ke skutečnosti, že se zda v drtivé většině z Tanganiky diskutuje o Tropheusech a např. o Opthalmotilápiích téměř vůbec, očekával jsem, že by mi někdo ze zkušených Tanganikářů mohl odpovědět třeba v tomto duchu. Kombinace všech zmíněných druhů je absolutně nevhodná. Aby mohla nádrž smysluplně fungovat, volil bych dle mých zkušeností následující kombinace: 1) Jednopruhová nádrž pouze s Opthalmotilápiemi v celkovém počtu cca 30 ks. 2) Jednopruhová nádrž pouze s Cyathoparinxi v celkovém počtu cca 12 ks. 3) Xenotilapia (cca 12ks) + Calvus + Leleupi 4) Calvus + Leleupi + případné jiné druhy substrátových cichlid Toto je mé doporučení a teď už záleží pouze na Vás pro jakou výše zmíněnou variantu se rozhodnete.To jen abych Vám přiblížil jak moje otázka byla myšlena. Jinak Vám děkuji za odpověď.

PetrK - nepřihlášen
17.10.2012 13:42

PetrK V tom případě se samozřejmě omlouvám,přesto trvám na tom,že tak jak jste Váš úvodní článek koncipoval,nabyl jsem přesvědčení(a myslím,že nejenom já),že hodláte všechny Vámi uvedené druhy ryb chovat v jedné nádrži.Proto byla moje odpověď taková jaká byla,nicméně v dobrém úmyslu míněná. Váš záměr chovat jiné Tanganické druhy ryb než Tropheus je samozřejmě v pořádku,k Vámi uvedeným příkladům kombinací snad jediné,není xenotilapia jako xenotilapia(nevím,který druh máte konkrétně na mysli).Jinak s Vámi souhlasím i v tom,že nejvíce diskutovanou rybou z Tanganiky je nepochybně Tropheus,nakolik si tuto výsadu jako druh zasluhuje je na posouzení jednotlivých přispivatelů zdejšího webu.Ať se daří a zdravím(-:

Vlastimil Šebesta
17.10.2012 14:28

pro VŠ - myslel jsem Xenotilapia kilesa.

PetrK - nepřihlášen
17.10.2012 14:40

Jak sis napsal první dva body tak to by byla pecka.ve třetím bodu,bych ke xenotilápiim místo těch dalších substrátových ryb pořídil hejno 25-30 cyprichromis Jumbo nebo Microlepidus.pokud tě baví calvus a leleupi tak je vyměň za xenos a opět to vykombinuj s cyprichromisy a nebo Paracyprichromisy.Jinak se tu debatuje o Tropheusech protože tu většina buď jiné druhy nechová a nebo nezná:-))to platí o Malawi tam asi ještě více.pokud chceš na dno xenos tak se snaž co nejméně zaházet dno kamenama a chtělo by to aspoň ještě tak 20cm délky hrany navíc.

miran
17.10.2012 15:46

PetrK K bodu 1 není co dodat,k bodu 2-pro Cyathopharynx je dle mého názoru vel.nádrže na hraně,spíše nedostačující,k bodu 3-osobně bych xenotilapie(obecně)choval samostatně,v počtu min.10ks a víc(dospělí samci mají klidně 15cm),správně zvolený sociál hejna-tzn.dostatečný počet samců,jedině tak docílíte přirozeného krásného vybarvení ryb,při zažitém a často používaném způsobu chovu jeden samec +několik samiček této barevné podívané docílíte jen při tření a to je dle mého názoru škoda.Na velikost Vaši nádrže bych viděl zhruba 12 jedinců.V případě,že se pro xenotilápie rozhodnete,dle mého názoru nebudete litovat,na dno pár menších kamenů,klidně vysázet rostliny(např.Anubias,ale není to dogma),nádrž správně nasvítit,vhodně krmit a ubezpečuji Vás,že je to moc pěkná a zajímavá podívaná. Calvus,Compressiceps,Neolampr.Leleupi a pod.bych já viděl spíše v nádrži 700 l.a víc ve společnosti např.Gibberos a Cyprichromisů. Toť můj názor,nic víc.Tak správnou volbu(-:

Vlastimil Šebesta
17.10.2012 15:51

Na to nejdůležitější bych zapomněl,kvalitní fungující filtrace a pravidelné týdení dostatečné výměny vody jsou zvláště pro tyto ryby nezbytné.Zdravím.

Vlastimil Šebesta
17.10.2012 16:59

PetrK Nerad bych Vás nudil nebo obtěžoval,ale protože mám chřipku a tudíž čas,doplním ten mnou uváděný vhodně zvolený sociál(dostatečný počet samců v hejnu)a jeho vliv na celkové vybarvení hejna jako takového.To,co Vám popisuji u Xenotilápií platí rovněž u Cyathopharynxů,Opthalmotilápií,Tropheusů,Cyprichromisů a dá se v podstatě říct,že u jakéhokoliv hejnového druhu ryb.Vemte si např.40 člené hejno Tropheus např.Red Rainbow,Bulu point,Bemba atd. a mějte v nich pouze např.3 samce.Hejna budou mdlá,nevybarvená,v podstatě ryby(pouze tyto samce) v plných,sytých a přirozených barvách uvidíte jen při soubojích nebo při tření,samice k plnému,přirozenému vybarvení v podstatě nic nestimuluje.Vemte ale totéž hejno při počtu samců třeba 15-20ks a garantuji Vám,že pohled do takové nádrže bude diametrálně odlišný,sytost barev jak samců tak samic při vymezování a obhajování teritorií,při imponování samicím,při krmení a pod.bude o poznání jasnější,výraznější a dojem při pohledu na takové hejno daleko přirozenější a intenzivnější.Hejno např. 20 Bemb se dvěma samci je v podstatě nudná podívaná,dejte tam samců 10 a uvidíte tu změnu,jak se hejno tzv. rozsvítí.Já chápu do jisté míry takovýto způsob chovu za účelem co největšího počtu mláďat,zároveň je ale třeba si uvědomit,že co do přirozeného způsobu chování takového hejna má tento model chovu daleko.Už raději ani nedomýšlím,co se děje se všemi těmi nepotřebnými(nadbytečnými)samci,kde asi končí?Ale aby mě někdo nenařkl z toho,že nepíšu k tématu,dodávám,že u Xenotilapií tato skutečnost platí dvojnásob(-: Zdravím.

Vlastimil Šebesta
17.10.2012 22:16

VŠ určitě mě nenudíte, ba naopak. Množsví samců je mi jasné a dle mých zkušeností platí např. i u Malawské mbuny. Kilesy jsou krásné, jen mám trochu obavu, že se ryby budou zdržovat pouze u dna a 3/4 nádrže bude prázdná, ale to je pouze moje možná i mylná doměnka. Pro jsem třeba uvažoval Kilesy na dno a k nim přidat ty Opthalmotilapie nebo Cyathopharynxe. Na druhou stranu jsem měl zase obavu, aby se tyto dva druhy vzájemně nerušily při vytváření písečných hnízd. No vidíte, a já co jsem pročítal knihu MK jsem nabyl dojmu, že nádrž je dostačující spíše pro Cyathopharynx (sice větší, ale za to méně agresivní), ale mohla by být malá pro Opthalmotilapie (sice menší, ale za to podstatně více agresivní). A to je právě ten hlavní důvod, proč žádám o rady zkušené akvaristy, kteří mají s těmito druhy hlavně praktické zkušenosti, které jsou nad zlato :o). Jinak i u stávající mbuny měním týdně cca 80% objemu nádrže, takže s tím by neměl být problém. Tímto děkuji Miranovi i Vám za rady a přeji brzké uzdravení. Jinak teď budu do pátku mimo PC, tak mě prosím nekamenujte pokud nebudu reagovat.

PetrK - nepřihlášen
18.10.2012 4:40

K odp9 Je třeba si uvědomit,z čeho při chovu Vámi vybraných ryb vycházíte a to je velikost nádrže.Ta je prostě dle mého názoru pro druhy Cyathopharynx a Opthalmotilapia na hraně.Do Vaši nádrže bych viděl jako optimální ty Xenotilapie,máte pravdu,že se budou zdržovat spíše u dna,máte li pocit,že by byla nádrž jinak prázdná,lze zkombinovat s hejnem Cyprichromis a pod.,je třeba si ale uvědomit,že i tito dokáží být v době tření pro ostatní obyvatele hodně otravní.Nikdy by mě nenapadlo,že cca 15cm Cyprichromis(samec při tření)bude agresivně vyhánět 20cm Gibberosu beze strachu,že by mohl třeba špatně dopadnout(-:! Cyathopharynx-ano,není sice tak agresivní při hájení hnízd jako dominantní samec Opthalmotilapie,ale s ohledem na jejich velikost v dospělosti je dle mého názoru Vaše nádrž opět to,co Vás limituje,do chovu je třeba pořídit větší počet jedinců s ohledem na skutečnost,že se jedná o hejnové ryby. Opthalmotilapia(obecně)-problém je u nich ten,že dominantní samec má na práci jediné: obsadí jako teritorium vyhlédnutý šutr,bude se tahat s pískem a vyhánět nejenom ostatní samce vlastního druhu,ale v podstatě všechny další společné obyvatele nádrže z dosahu klidně půl metru a máte tím pádem třetinu Vaši nádrže pryč.A jelikož se opět jedná o hejnové ryby a pořídíte třeba 20 jedinců,moc jim toho prostoru ve Vaši nádrži už nezbude,potažmo ještě v kombinaci s jiným druhem ryb.A teď babo raď(-: Ale nebral bych to tak vážně,jakási základní pravidla chovu je třeba dodržet,hlavně co se týče kvality vody a potravních návyků těchto ryb,na druhou stranu je třeba si uvědomit,že i to sebevětší akvárko je a vždycky bude jenom jakási hodně miniaturní napodobenina toho,čemu se říká Tanganika. Zdravím(-:

Vlastimil Šebesta
19.10.2012 7:57

Ahoj Vlasto, dovol abych tak trochu nesouhlasil s tvým obecným návodem na vybarvené hejno trops. Měl jsem dvě třicetihlavá taková hejna cca 1:1 a můžu říct, že pravidlo vybarvenosti samců, je stejně individuální jako skoro vše u těchto ryb, co se jejich zbarvení týká. V případě početné skupiny, kde jsou v rovném poměru jak samci tak samice, se také může stát to, že dva až tři dominantní jedinci si vyberou svá teritoria v nádrži a zbytek vybarvených samců v hejnu se samicemi, které se pohybuje po nádrži kolem jejich území, hodně rychle zklidní tak, aby své barvy tlumili a kdo se bude v hejnu předvádět, ten bude nejbližším takovým dominantním jedincem zase upozorněn na jeho přítomnost. Tito dominantní samci tolerují přítomnost proplouvajících ryb kolem svých trdlišť, ovšem ten kdo by se předváděl víc než je zdrávo, bude napaden a vyprovozen o kus dál, kde se klidně může dvořit. No ale to už je v dosahu druhé strany, kde sídlí druhý pestře zbarvený býk hájící své právo množit se a takového vyhnance, co by chtěl zkusit štěstí na jeho panství, vyprovodí stejným způsobem. Takový hormony nabuzený jedinec, který zkouší štěstí, pokud se z jedním ze samců neutká a v boji o teritorium ho neporazí a nevyžene jej, se po několika pokusech předvádění a vyhnání, sám rád začlení do zbývajícího hejna, kde nebude mít nijakou tendenci se předvádět a bude čekat na svou chvíli, kdy si bude jist svou kondicí a jednoho z dominantních samců vyprovodí on. Teprve potom se bude moc předvést v celé své parádě. Shrnuto je to asi tak, že všichni samci ve skupině 1:1 se předvádět nemusí to není pravidlem takového početného zastoupení. Nebál bych se říct, že to může být až tak individuální záležitost, že nepůjde jenom o druh trops a poměry samců a samic ve skupině, ale pouze o hejno samotné, které se dobře sociálně sžije a dobře stanovená pravidla v hierarchii skupiny nebrání ani samcům ani samicím plavat jasně vybarveni a tím signalizovat dobrou kondici a pohodu v nádrži. Základem dobře vypadající skupiny tedy bude dle mého v prvé řadě výběr kvalitního potomstva v dostatečných počtech na vhodnou nádrž a zařízení nádrže samotné a to vše ruku v ruce s kvalitním krmivem a dobrou údržbou. PS : brzké uzdravení.

hr
19.10.2012 11:04

Zdravím Petře, hodně toho tu za mne napsal už Vlasta Šebesta. Pokud po přečtení mojí knížky nevíte jak osadit vaši čtyřstovku, jsem hluboce zklamán :-). Pokud mohu poradit za sebe možnéí varianty. 1. xenosz kilesa (10 - 15 ks) + Cyprichromis (20 ks). 2. Ophthalmotilaoia (15 ks) + Cyprichromis (20 ks). 3. Pouze Cyathopharynx (15 ks), případně + Cyprichromis (15 ks). Lamprologini tam s těmito rybam nedávejte. Pokud tam budou jen kilesy, bude horní polovina nádrže skutečně zcela prázdná. Cyathopharynx se v takové nádrži chovat dá bez potíží. Ta nádrž sice není nijak velká, ale mně ve 450 litrech (délka 140) narostli během roku nádherní Cyathopharynx foai do velikosti kolem 18 cm (samci). Chce to jen opravdu hodně vody. Měnil jsem 3/4 vody týdně, někdy 2/3 dvakrát týdně. Stabilně bylo vybarvených 5 - 6 samců. Zdravím.

miroslav kraut
19.10.2012 12:19

K Hr Čau Radku,to co popisuješ,je typický a zažitý způsob chovu a přesně takové chování je v nádrži vidět při složení hejna 4+25 ve 300l vody,na dně dva šutry,u každého jeden samec,zbylí dva se potulují po nádrži v hejnu samic a v podstatě se nic jiného v nádrži neděje.Za dva dny po vpuštění takového hejna do nádrže jsou karty rozdány,pozice stanoveny,nazdar.Ryby(hlavně ty dva samce) uvidíš v plných barvách jednou za čas při tření nebo když budou mít potřebu si vysvětlovat,odkud kam to patří tomu či onomu,jinak moc důvodů k plnému vybarvení nemají.Netvrdím,že je na tom,co popisuji něco špatně,není,ale je to dle mého názoru nuda. Netvrdím,že má každý,kdo chce tyto ryby chovat možnost nádrže 500l a víc,tvrdím jenom,že je to škoda a uvidí jenom to,co popisuji(tak jako ty)na začátku. Dovoluji si jenom na základě vlastních zkušeností a pozorování tvrdit,že to pravé chování tropheusů vynikne až ve velkých nádržích,klidně dva druhy nebo i tři rasy stejného druhu,ale v počtu třeba 100 jedinců a víc v poměru,jaký uvádím.Samozřejmě,že i v takové nádrži se vrámci druhu nebo rasy vždy vyčlení dominantní samci hájící si svá teritoria,ale i ti podřazení,subdominantní,protože je jich tam tolik,mají potřebu si neustále něco vysvětlovat,dokazovat,imponovat samicím a podobně a podotýkám,že vybarvení,někdy víc,někdy míň,ale vybarvení.Teď si to představ krát dva(při chovu dvou ras po 50ks)nebo krát tři(3x40ks)a neříkej mi,že pohled do takové nádrže bude stejný,jak uvádím na začátku příspěvku.Ani náhodou,vím o čem mluvím(vlastně píšu)(-:V takové nádrži při takovém počtu jedinců a složení skupin se v nádrži pořád něco děje,vynikne to pravé,hektické,pro tropheusi tak typické chování a co je nejdůležitější,ryby se presentují přirozeně vybarvené.Nakonec u mě jsi byl,jednu 800 l nádrž se zhruba stovkou jedinců viděl a názor si jistě udělal(-: Za brzké uzdravení dík,nějak mi to člověče nejde,asi ty patáky nahážu do popelnice a pudu se ož..t,takzvaně vyměnit krev!(-: Zdravím.

Vlastimil Šebesta
19.10.2012 14:50

Ja si prave tiez myslim, ze viac ako o pomer ide o pocet ryb v skupine vzhladom k velkosti nadrze. Choval som jednu skupinu T. Bemba s mansim poctom samcov v akva 250 l a vsetky ryby v skupine boli takmer stale ziarivo vyfarbene a aktivne. Ale po premiestneni tejto skupiny do vacsieho akva bez zmeny poctu ryb sa sfarbenie vyrazne zmenilo a stalo sa presne to, co opisuje Vlasto...2-3 samci vyfarbeni, sem tam nejaka samica, ktora mala klud a ostatne ryby sa vyfarbovali len pri krmeni. Aj aktivita ryb v malom pocte vzhladom k velkosti nadrze sa znizila a bola to naozaj nuda. Pridanim dalsich mladych ryb do skupiny sa casom opat vratilo vsetko do starych kolaji. Takze myslim, ze pri Tropheusoch hra vyssi pocet ryb jednej formy v nadrzi pri ich sfarbeni velku ulohu, ak nie najdolezitejsiu.

canart
19.10.2012 14:54

To jste oba popsali naprosto přesně. Rídké osádky u tropheusů přinášejí pravidelně problémy různého druhu a to i ve zbarvení. Hezký víkend.

miroslav kraut
19.10.2012 15:27

No já to mám 40 ks bulu point na 30 ks ikola a je zde vše ok, i když se mi zdá, že počty v každé skupině by mohli mít tak o 10-15 ks víc. Vlasto vyměnit krev je mnohdy lepší nž se cpát práškama. Potom bolí den hlava, ale jak se vytratí kocovina, tak je člověk jako rybička. Ty si u mě nebyl, tak dávám k nahlédnutí jednu nadrž 238x60x60, kde to klape i když nejsou počty horentní. Omluvte prosím jednoho akvaristu, který tam má pod fotografií nějaké poznámky. Dost dobře nechápu co se mu nelíbí. Kdybyste někdo věděl, tak mi prosím poraďte co je tam špatně. :-))) www.akvamalawi.com/phpBB/viewtopic.php?f=12&t=4904&start=70

hr
20.10.2012 13:12

Koukám že ti Petře líbí písečné cichlidy z tanganiky. Co takhle Aulonocranus dewindti? Podle mě je to kompromis mezi velkými Cyatopharinx a rvavými Opthalmotilapiemi. A mohl by si jich v akváriu mít pěkné hejnko. Já měl ve 300L 18ryb a fungovalo to v pohodě. Přikládám foto mladého krasavce z mé bývalé skupiny =)

fajanek
20.10.2012 13:12

oprava: Otopharynx =)

fajanek
25.10.2012 5:36

Moc děkuji všem za rady. Teď už se s osádkou snad úspěšně popasuji :o).

PetrK

VLOŽIT ODPOVĚĎ