složení odstraňovače dusíkatých látek

Z čeho se skládá odstraňovač dusíkatých látek u Fluval ?

Knos Svatopluk

7.11.2012 10:23

Vzhledem k tomu, ze neznam zadny Fluval coby filtr denitrifikacni, tak Ti odpovedne napisu, ze odstranovac dusikatych latek u Fluval se sklada ze dvou hadic - jedna s vodu z akva ven a pak druha s novou vodou do akva. Tento odstranovac dusikatych latek se aplikuje jednou tydne, kdy se z akva vytahne aspon polovina vody a napusti se do nej voda cerstva odchlorovana, zbavena stlacenych plynu a vytemperovana na stejnou teplotu jako ma voda v akvariu. ;-)

A+I
7.11.2012 10:40

Může to být na bázi zeolitu či iontoměničů, obojí je málo účinné. HD

hynek dařbujan
7.11.2012 16:07

Čau Álo , za kolik USD se to u vás prodává:))

supina nepřihlášen
8.11.2012 8:51

Přesně ten odstraňovač který popisuje Ala mám a jsem s ním velice spokojen. Během třičtvrtě hodinky mi v nádrži srazí NO3 z takovejch 50-60 mg/l až na pěkných cca 10-15 mg/l.

hr
8.11.2012 13:36

Používám stejný odstraňovač jako A+I a hr a obávám se, že jsem byl tady dokonce jeho skalním a pravěkým propagátorem a věřte mi, nebylo to někdy lehké :-). Pro pana Knose: po pravdě nevím a stejně jako HD pochybuji o jeho účinnosti. Všeobecně při posuzování učinnosti filtrace vnějších filtrů, jejich speciálních náplní a jejich dimenzí je dobré postupovat střízlivě a o věcech přemýšlet, protože velká část informací o filtru je reklamní balast a informace o určení pro dané nádrže dle obsahu, bývají velmi zavádějící až zcestné respektive nebezpečné a tyto filtry je nutné (pokud už je chcete použít) značně předimenzovat. Výrobci tyto filtry včetně dimenzí běžných náplní mají spočítané na běžných 95% uživatelů zarostlých akvárií s tetrami, čichavci a podobně. Pro afriku to prostě nestačí, tedy pokud se nejadná o pětistovku zarostlou rostlinami s dvěma páry leleupek a pět calvusů.

miroslav kraut
8.11.2012 14:46

Rovněž se musím přidat a vyjádřit souhlas s dosud uvedenými názory,je to skutečně rychlý a spolehlivý odstraňovač(-:,troufl bych si dokonce říct nepřekonatelný a přitom jeho technologie tak primitivní a stará!!! A-I-už jsem se tak dlouho nezasmál-velice povedená ta Vaše odpověď(-:

Vlastimil Šebesta
8.11.2012 15:33

Však je to hlavně určeno jako pomůcka na zajíždění dokud je amoniku hodně + marketing a ne na denitrifikaci NO3.

Pavel 86
8.11.2012 15:50

Zdravím vás. Nechci zde někoho opravovat! poučovat! nebo prosazovat svůj pohled na věc ale co píše Mirek je pouze jeho názor,který se jaksi neslučuje s realitou. Výměna vody je chápana jako efektivní, podle vašich zkušeností. Tedy tak to zde prezentujete. V pořádku ano výměna má efekt to nelze popřít. Ale abych jen nastínil, o co mi stále dokola jde. Stále dokola píšete o věcech, o kterých nemáte správné nebo vůbec žádné informace. Možná tak Hynek určitě Ondra a možná lide, kteří zde chodí, ale nenapíši zde ani čárku. Ani se jim nedivím, jelikož někomu napsat jak funguje biologická filtrace, to chce nadlidský výkon. Nevím, zdali jste tak zatvrdlí ale to co probíhá v molitanech je o proti technicky zpracované biologické filtraci zanedbatelná část složitých biologických a chemických procesů. Stále se tu omílají pouze Nitráty, ale v biologické filtraci probíhají také jiné Hydrobiologické procesy. Říkají vám něco pojmy : Producenti, Konzumenti, Destruenti??? Vaše informace jsou omezené pouze na No3,No2 amonné sloučeniny a zde už končíte. Tak když chci o něčem debatovat a kritizovat musím si zajistit sběr dat a informací pro zpětnou vazbu vašich argumentů. Vaše esa v rukávu se najednou vypařila??? Jelikož bio - molitan je nadčasová věc a přesto nejede vlak. Funguje všude a několik století ale nezavrhujte profesionální technologie. Které fungují také několik století. Lze používat širokou škálu filtračních médii, a čím víc různých medií logicky tím víc konzumentů odpadních látek. Je to tak složité pochopit!!! používám rostliny ale pouze kořenovou část tedy emerzní způsob růstu rostlin. Možná vás to překvapí, funguje to perfektně. Jen si musíte najít tu správnou rostlinu, která je schopná přijímat větší poměr dusíkatých látek z vody. Některým kolegům jsem to poradil a možná i přesvědčil ale o tom jindy. Klidně si tu dále pište o vašich zkušenostech, a jak vám to funguje 1000 let. Nejlépe je debatovat o problému o kterém vím 10% informací. Ohledně kanystrových filtrů: Co popsal Mirek Kraut je částečně pravda jelikož průtok takové filtrace se počítá v nulové výšce bez náplní. Musíte počítat také, že se náplně zaneřádí a tím se zase průtok mění. Ale že by to nefungovalo u Afriky je totální neznalost této technické pomůcky něco jako debata o funkčnosti nebo nefunkčnosti pozadí. Fakt se musím smát. Nemá to doma, neví o čem to je, ale svůj názor nám sdělí. Tady je to běžné něco sdělovat a nemít to odzkoušené. Napsal jsem to vše tak by to pochopil i začínající akvarista, kterých je tady zhruba 90%. Na 95% se tu řeší jen osobní nevraživost a dokonalost zdejších diskutérů. Tím se poroučím. Můžete diskutovat dál o funkčnosti vašich molitanů. Umělé hmotě zdar!!!

pietro
8.11.2012 17:30

to pietro: fytoremediace mne zajímá.Nebylo by nějaké čtení spíš z praxe? Nebo odkaz na popis případně konstrukci(matnou představu mam), použité rostliny, další media atd. Není někde na netu zdokumentována praktická část takové filtrace?

morpheus
8.11.2012 18:10

To se hodí i sem Peťo č.5970 Hustota biomolitanu do externího filtru

Pavel 86
8.11.2012 20:00

Pietro: hydroponia naozaj nie je nic nove ani to nie je ziadna veda. Sam som takyto filter pouzival pred par rokmi a ked budem mat trocha casu, napisem o tom clanok s navodom a dokumentaciou. Ano, urcite je ucinny, pokial obsahuje rastliny, ktore maju vysoku intenzitu rastu. Na vyrazny rast rastlin treba aj nejake to svetlo, takze nie je to ziadne perpetum mobile, ale vyzaduje tiez zariadenie. Je vela sposobov, ako to vymysliet, aby takyto filter nezaberal miesto a bol efektivny a ekonomicky zaroven. Ja som to riesil extra nadobou umiestnenou vedla akva s husto nasadenymi suchozemskymi rastlinami a prepojeny s externym sklenym filtrom s filtrenom. Vzhladom na to, ze som musel prisvetlovat rastlinam, efektivita nebola prilis vysoka. Tuto metodu nezavrhujem, ale treba mat na to podmienky. No a druha vec, pises o zjednodusenom pohlade vacsiny chovatelov na filtracne procesy, ktori vidia iba cpavok, dusitany a dusicnany. Ale to je hlavny zmysel filtracie. A je to aj hlavny zmysel rastlinoveho filtra, kde rastu rastliny vdaka koncentracii dusicnanov, ktore potrebuju (teda dusik) na tvorbu hmoty. V com je teda rastlinovy filter taky vynimocny? Sam si to zhodnotil, ako sposob odstranovania dusikatych latok vetou: Jen si musíte najít tu správnou rostlinu, která je schopná přijímat větší poměr dusíkatých látek z vody. Len taka poznamka na okraj...skor by som napisal rychlo rastucu rastlinu...aby bolo jasne, o co ide. Ak to ma byt rada pre bezneho chovatela, tak nech tomu aj rozumie. Ja neviem, ktora rastlina je schopna prijimat vacsi pomer dusikatych latok, ale viem, ktora rastlina rychlo rastie. No a co teda treba este z tej vody odstranovat, co nikto z nas neodstranuje a dokaze aj napriek tomu v takejto vode odchovavat narocne a citlive druhy ryb? Okrem toho neuvazenym vyberom druhov suchozemskych rastlin do externeho filtra mozu vznknut problemy. Rastliny totiz nielen odcerpavaju z vody latky, ale do nej aj rozne latky vylucuju. A tie nemusia byt pre ryby vzdy prospesne. Takze myslim, ze netreba robit z filtracie zbytocne vedu vacsiu, nez je ;)

canart
8.11.2012 20:56

Robo, odpovím ti jednoduše. Nebavím se pouze o efektu rostlin ale také o jiných substrátech a médiích co mohou být umístěny do biologických filtračních zařízení. Vím, že se snažíš rozjet debatu, která bude mít úroveň a smysl. Já zde nebudu nic už k tomu psát. Tuto problematiku můžeme probrat na naších domovských stránkách. Zde to nemá smysl, jelikož se to zvrhne do úplně jiné roviny a stejně vyhraje pouze jedna varianta. Osobně nemám zájem zde marnit čas. Tímto se omlouvám za narušení diskuze.

pietro
8.11.2012 21:07

Ale toto je diskusia a teda diskutujme. Ze to niekto narusi a odvedie rec niekam inam, je jeho problem. Osobne ma nezaujimaju kecy okolo. Ked uz raz das podnet, je dobre pokracovat, lebo inak to naozaj nema vyznam a je to strata casu. Nemoze vyhrat jedna varianta. To je len pohlad ludi, ktori si myslia, ze len jedna varianta je spravna a nic ine nepripustia. A co je na tom zle? Diskusia nie je diktat. Vsak ked sa tu nastoli nejaky zaujimavy problem, ktoreho vysledkom je riesenie, ktore vacsina neuzna, ale mne sa bude zdat zaujimave, resp. ma doteraz nic podobne nenapadne, tak sa minimalne zamyslim a pripadne si to overim a vyskusam.

canart
8.11.2012 22:25

Pietro: a jsou nekde, rekneme nejlepe na netu, pripadne v knizni podobe popsane ty veci a terminy o kterych zde mluvite? docela rad si o tom neco prectu, ale jsem laik do te miry, ze chemie me nikdy moc nebrala, spis technika, takze aby se tim clovek meho typu byl vubec schopny prokousat, anglictina by snad taky nemusel byt problem, i kdyz na oborove asi taky shorim rozhodne se neklonim ani k jedne z variant, vymenu vody beru jako osvedenou a funkcni metodu, pokud existuji jine ktere lze praktikovat v akva v obytne mistnosti a nepotrebuji pro to nejakou extra plochu nebo podminky, rad se o tom dozvim pripadne staci napsat ze je to uz nekde tu, starsi temata moc prolezla nemam pokud nechcete debatovat tady, nedavno jsem Vam psal mail, tak muzete klidne tam, budu vdecny, diky

aba
8.11.2012 23:27

Nějak nerozumím Pietro, proč sem tedy vlastně píšeš, když tu pak nechceš diskutovat a přetahuješ akvaristy na nějaké domovské stránky. Když má canart trochu jiný názor, tak napíšeš, že tu nebudeš marnit čas....Musíš se smát, že tu diskutují lidé co o tom nic nevědí, ale třeba to bude trochu jinak. Když tímto fórem a lidmi tak opovrhuješ,a nechceš tady diskutovat, tak piš na své domovské stránky.

sarka.x
9.11.2012 4:04

K odp. 3: Cauec Supina, 49 centu za foot ;-) . Odp. 7 potrebuji prelozit do cestiny :-) . K odp. 8 a 12: Pietro, napred se nauc pozorne cist a pak se muzes nekomu smat - MK tu nikde nikdy nepsal, ze canistry u afrik nefunguji .. jak to podsouvas. Pise, ze se tyto filtry musi u afrik predimenzovat, s cimz naprosto souhlasim i ja ze stejneho duvodu jako MK v odp. 5, protoze afriky se chovaji nahusto a sam spravne uvadis, ze udaje pro canistry jsou uvadeny v nulove vysce a navic v prazdnem filtru bez naplni. A logicky do vetsiho canistru se taky vejde vic filtracni hmoty pro usidleni nitrifikacnich bakterii. Mimo to MK spravne napsal, ze naplneni canistru ruznymi typy medii se musi dobre promyslet a nepodlehat jen reklame. To, ze nema MK canister doma neznamena, ze ho nemel doma, nevim, co je Ti na tom tak k smichu. Jak funguje biologicka filtrace (nadlidsky vykon), se na foru probiralo mockrat a jsou tu i odkazy na odborne clanky. Ty se rad lidem vysmivas, kdyz uz sem prijdes neco napsat. Ja se zase musim smat tomu, jak si myslis, ze jsi napsal v odpovedi 8 vse tak, aby to pochopil i zacinajici akvarista :-) . Ano, Tvuj prispevek 8 je celkem dlouhy, ale co jsi v nem vlastne tem zacinajicim akvaristum tak srozumitelne napsal? Co jsi tam vubec konkretniho napsal? Podle mne je to vseobecny teoreticky prispevek. Jeste se na to zadna diskuse nerozjela, jeste nikdo nemohl na to ani nic odpovedet, ale Ty uz predem vis, ze se nam vyparily esa z rukavu. Kdyz si ale prectes puvodni dotaz, na ktery 25 hodin nikdo nezareagoval az pak ja, tak s kouskem inteligence musis poznat, ze tazatel nemel na mysli napriklad iontomenice, denitrifikaci apod., to by se zeptal jinak a ja bych ho, logicky, mohla odkazat na patricna vlakna a pak by se s nim mohlo diskutovat napriklad o tom, ze odstranenim NO3 nekonci technicky propracovana biologicka filtrace. Tak to bylo na uvod, Petre. Aby to tady zacalo mit hlavu a patu, prosimte, napis tedy, jake Ty pouzivas filtracni media v jakem filtru u Tve afriky, jestli k nemu pouzivas soucasne i nejakou jinou, pomocnou filtraci, jak je to akva velke, kolik je v nem jak velkych ryb, jak casto v nem menis kolik vody, jak vysoke NO3 ma Tvoje vstupni voda do akva a jak vysoke je NO3 v tom akvariu pred vodovymenou. Doufam, ze to napises popravde. Dekuji. P.S. Jestli se obavas diskutovat tady, tak se za Tebou prestehujeme na ty domovske stranky.

A+I
9.11.2012 7:34

Jezkovy oci, ted jsem prisla z nakupovani, tak to tady znovu procitam a ten Pietro mne nadobro zblbnul, jak jsem to po nem prve tak rychle cetla a hned odepisovala. Sice to nijak moc s tematem nesouvisi, ale musim to opravit. Prutok pri nulove vysce je uvadeny u PUMP pro vnejsi komorove filtry, kam pada voda samospadem, ale ne u canistru. U pump zalezi, do jake vysky musi vodu vytlacit a s kazdym centimetrem vysky jeji vykon slabne, ale u canistru je to jedno, protoze voda je do nej nasata a je to hermeticky uzavreny okruh, takze je jedno, jestli je canistrovy filtr vedle akvaria a nebo na zemi metrapul pod akvariem. Uz jsem to tady nekde driv psala. Jesteze neni Ivik doma, ten by mne dal :-) .

A+I
9.11.2012 11:36

Pro Pietra: zdravím vás Petře, pokud vám přijdou moje metody (nebo Alenky, Vlasty Šebesty atd) k smíchu a zamrzlé, tak váš názor samozřejmě respektuji. K tomu bych jen řekl, že ani já ani ti, co jsem jmenoval mi nepřijdou jako akvaristická embrya a myslím si, že třeba za mno stojí obstojné chovatelské výsledky u některých poměrně zajímavých a někdy i náročných ryb. Všechny mé (naše) metody přežily a dokonce se zdálo, že se jim i velmi dobře daří. yještě bych snad doplnil, že jsem kdysi kbelíkové externí filtry používal. Dokonce speciální filtrační média (ehfisubstráty, kroužky, ježky atd) jsme používali už před dvaceti lety, kdy bioakvacit teprve přicházel do prodeje. Nikdy jsem také neříkal nikomu aby nepoužíval externí kbelíkové filtry a speciální náplně. Jen jsem psal, co používám a doporučuji já a že podle mého názoru a vlastních zkušeností je někdy u speciální techniky za hodně peněz málo muziky respektive jsou zbytečné. Pro mně je vždycky největším argumentem kvalita ry, které vidím a za ta léta už jsem viděl ledacos a něco jsem zde už popisoval. Zažil jsem člověka už před 15 lety, který měl poměrně velkou odchovnu (několik místností) a chtěl ušetřit na vodě a tak si setrojil poměrně dokonalý (teď to nemyslím ironicky)komorový filtr velikosti několika metrů, kde byo několik desítek komor s různě rychlým prouděním vody a s rozným filtračním médiem. Shodou okolností to byl zástupce jedné světové značky a tak tam měl nejnovější věci a věděl jak fungují. Jaký byl výsledek? Křišťálová voda, minimální obsah dusíkatých látek. Ryby? terovité super, jihoamerické cichlidky a skaláry jakž takž, africké cichlidy? některé druhy byste s potížemi poznal, kdybyste se orientoval podle barvy o vitalitě už vůbec nemluvím. Trápilo nás to (byl to kamarád), tak jsme bádali...a nic nevybdali. Nakonec jsme zjistili, že jim prostě nevyhovuje stará byť chemicky dokonalá voda. neptejte se mne na zdůvodnění. Nemám ho. Jen ponaučení, že je někdy v jednoduchosti krása. (pokračování)

miroslav kraut
9.11.2012 11:55

Dalším takovým příkladem byla naše přátelská soutěž s jiným kamarádem o dokonale vybarvené a vyvinuté Cyathopharynxe. Já nádrž 450 litrů, on nádrž 800 litrů, já normální pravěkou vnitřní filtraci, on kombinovanou vnitřní mnohem větší dimenze než já plus venkovní se substráty. Já výměna vody 1 až 2x týdně 3/4, on jednou za dva týdny třetinu. Stejné množství i druhy krmení, stejný počet i druh výchozích ryb - cyath. foai F1. Výsledek po cca roce: moji samci vysoké správně vyvinuté tělo velikost cca 16 - 17 cm, top barva a stálé imponování několika samců. Jeho samci cca 12 cm, nízké tělo, menší pohyb, imponování pouze dominantního samce v době tření. Víte já většinou nemusím třikrát denně měřit hodnoty vody, ale na rybách obvykle pohledem poznám, co jim vyhovuje a co jen tak tak. Takže abych to shrnul. Podle mně je výměna vody v akvarijních podmínkách nenahraditelná a snahu o maximálně vycizelovanou filtraci chápu jen u abnormálně drahé, mořské, nebo jinak speciálně upravované vody. To, že já (nebo někteří ostatní) nepoužíváme proklamovanou dokonalou filtraci není možná naší zabedněností, ale třeba tím, že už jsme něco vyzkoušeli a zjistili jsme, že to jde i jinak a jednoduše a rybám se i tak nadmíru daří. Dokud jste neprodával americká krmiva, pozadí a různé substráty a další akva zboží tak mi přišlo, že byly vaše reakce jiné, ale berte to jen jako názor, třeba se pletu a nejsem objektivní. Teď je každý, kdo krmí sera florou a mění rybám vodu zamrzlý hlupák k smíchu, který vaše názory (podle vás) stejně nepochopí :-). Nadále si vašich názorů a znalostí vážím a smát se nad nimi ani nehodlám. Zdravím. (za překlepy se omlouvám - píšu to rychle z nedostaku času)

miroslav kraut
9.11.2012 13:27

K odpovedi 18 prvni veta: Pro upresneni - my nefiltrujeme, jako MK a VS, pres molitanove matrace uvnitr ani jednoho akva, my nahodou ve vnejsich filtrech zazracna filtracni media pouzivame ;-) . A tak mne zajimaji Pietrovy vlastni zkusenosti pro porovnani.

A+I
9.11.2012 14:01

Knos HD to trefil, já upřesnil kdy požít. Čtení zde Obecný název zeolit se používá pro přírodní tetragonální hlinitokřemičitan sodný s čistotou alespoň 80%. Nečistoty v něm obsažené pak tvoří uhličitan vápenatý a oxidy železa. Tento mikroporézní materiál ve svých pórech zadržuje od dob svého vzniku ionty sodíku a chloru. Ty jsou ve vodném prostředí schopny na sebe „absorbovat“ dal‘í ionty, čehož využíváme ve filtračním procesu. Absorbční řada zeolitu, tj. schopnost zachytávat jiné ionty, je na straně obsaženého chloru Cs – NH4 – K – Ca – Mg (cesium – amonium – draslík – vápník – hořčík), a na straně obsaženého sodíku NO2 – NO3 – S2O3 (dusitany – dusičnany – thiosírany). Dalo by se říci, že Zeolit je jakousi přírodní dezinfekcí

Pavel 86
9.11.2012 14:12

Zeolit se projevuje výraznou schopností absorbovat vodu, plyny a také schopností vysoké ionizace. Díky jeho pórovité struktuře poskytuje optimální povrch pro kolonizaci biologicky užitečných nitrifikačních bakterií v jezírkách a rybnících. Doporučujeme tedy kombinaci tohoto filtračního materiálu s přípravkem BIOLAKE – Čistič jezírek, který obsahuje výše zmíněné užitečné bakteriální kmeny, jež zabraňují tvorbě řas a bahenních nánosů na dně biotopů. Tato vlastnost ze zeolitu činí neocenitelný filtrační materiál pro biologickou filtraci. Zeolit tedy při čištění zahradních jezírek a rybníků zajišťuje úlohu makro-filtrace, mikro-filtrace, ale také zbavuje vodu těžkých kovů a jiných nežádoucích látek.

Pavel 86
9.11.2012 14:52

K odp. 21 a22: Omlouvám se za laický dotaz, ale jak je to s kapacitou zeolitu při zachytávání škodlivin z vody (konkrétně dusitany a dusičnany)? U aktivního uhlí jsem slyšel, že jak obsažené škodliviny přesáhnou určitou hodnotu, dál už uhlí neplní svoji úlohu. Až po zregenerování. Je takovýto jev i u zeolitu?

fajanek
9.11.2012 15:17

Ano, má se měnit když má i vázat a uvolnovat látky. Povrch je asi o 1/4 menší jak Eheim. Já ho měl a spokojenost velká.

Pavel 86
9.11.2012 15:37

Jo na NO3 to není, jde jen o částečnou upavu vody co i pomáhá i rostlinám a různým kultůrám.

Pavel 86
9.11.2012 15:54

Pavel, zeolity su schopne odstranovat z vody aj dusicnany.

canart
9.11.2012 16:54

možná ještě stojí za zmínku, že Zeolit změkčuje vodu,což může rozkolísat PH a to jak známo afričani nemají rádi....:)

mattes
9.11.2012 17:56

Já myslel ve vekém odebírat. Že umí je v článku.

Pavel 86
9.11.2012 19:35

Pavel, pokial by chcel niekto vyuzivat zeolity na odstranovanie dusicnanov z vody, daju sa upravit tak, aby odobrali z vody aj 80% dusicnanov. V oblastiach, kde je zdroj pitnej vody kontaminovany vysokymi koncentraciami dusicnanov je snaha to aj vyuzivat. Ich absorpcnu schopnost do urcitej miery ovplyvnuje pH a pri vyssom pH sa tato schopnost znizuje. Ale pri pH, ktore sa pohybuje nieco nad neutral, to nie je prilis extremny rozdiel.

canart
10.11.2012 14:58

To je dobře když to jde, čím víc tim líp, mě to prospělo rostlinám v barvě i celkově.... Ph v Brně drží jak žula nahoře dokud si nečuchne k CO2 a vodu jsem měnit musel i se zeolitem, říkám tomu pomůcky pro toho jen kdo chce a ví co očekávat.

Pavel 86

VLOŽIT ODPOVĚĎ