Spathodus marlieri
Zdravím všechny,má někdo zkušenosti stěmahle tlamkama?Chtěl bych je dát mezi Tropheusy,do 300l akva.
kofi
Hoděj se tam. I v přírodě žijí pohromadě. HD
19.5.2011 20:47
Mám to vyzkoušené a funguje to bez problémů.
20.5.2011 14:42
Nas Spatik zabil vsech 6 ostatnich. Pak zil jak beranek s Trofikama.
20.5.2011 14:59
Má to smysl, téže to mám odzkoušené, jen kolik si jich pořídit?-v kontextu se zkušenostmi A+I. Choval jsem je jak 1+1, tak 1+2-3, 2+4, nikdy se mi nezabili a dokonce k sobě nebyli ani nijak přehnaně agresivní. V případě nákupu dospělých ryb bych to do 300 litu videl na 1+2, při nákupu malých na 6-8 kousku a neco se z toho vybere... S chovem třeba 10 hlavého hejna v jedné nádrži zkušenost u Sp. marliery nemám.
21.5.2011 15:54
Dlouhodobě se mi nejvíc osvědčila skupina 1+2 (akvárium 400 L).
21.5.2011 18:17
Děkuji za rady
Moliro, jestli muzu, tak bych mela otazku castecne mimo. Jetsli jsi choval dlouhodobe (a jak dlouho) ve spolecnem akva ryby Eretmodus, tak jaky pocet - ratio se Ti nejlip osvedcilo. Dik.
23.5.2011 19:42
To A+I: Ahoj, erethmody chovám přes 10 let. Podle mě ideální na odchovy je 1+1-2. Zkoušel jsem i skupinu cca 12-15 ryb cca 1:1 ve 400 litrech. Žádné ztráty nebyly, ale s výtěry to bylo slabší.
24.5.2011 14:00
Dekuju, Moliro. Nemel jsi nekdy s Eretmody problem, ze v pomeru 1+1 samec po nejakem delsim case zabil samicku? A nebo pri pomeru 1+2 ze by jednu samicku uprednostnoval a druhou honil? Ten vyssi pocet ve 400 litrech byl v kombinaci s Trofikama?
24.5.2011 14:58
pro A+I: sice nejsem Moliro, ale par postřehu bych měl:-)) ano, u Eretmodu se mi stalo, že samec zabil samici, docházelo k tomu hlavně u jižních forem a násilně sestavených páru- pruběh byl většinou takový-první výtěr ok, druhý-ryby se začaly hádat, třetí nebo čtvrtý konec-po vypuštění/odebrání mladých samec pak samici většinou zabil. Severní-pruhované formy mi přijdou méně agresivní, v akváriu se dá chovat více jedincu pohromadě, dokonce i společně tráví volný čas:-). a taková příhoda- co jsem měl v akva dva párky pruhatejch, tak dva výtěry byly ok, další si pak dominantní samec zabral obě samice, třel se s nima a menší samčour zůstal na ocet... po rozdělení párů do samostantných akva se vše vrátilo do normálu. Asi hlavním problémem v chovu těchle rybek je mít sehraný pár. A nejlepší je, nechat ho vybrat z více rybek, což není nekdy uplně jendoduché.
24.5.2011 19:08
ERETHMODUS - CHOVNÉ KOMBINACE Mám vyzkoušené 3 funkční kombinace, vše ve 400 litrech a) vybraný pár Dlouhodobě bez problémů, včetně předávek. b) vybraná skupina 1+2 (prostě jsem ryby, které byly poskládané někde pod kameny a za fitry postupně odebíral, až zůstalo fungující trio) Podle mne, základem je pár a trpěná samice, která oběma vyhovuje a kterou samec občas vytře. Míra tolerance ke 2. samici se ale dost mění podle nálady samce. c) Skupina většího počtu ryb, pohlaví cca 1:1 Podle mých zkušeností funguje u mladších ryb. Časem se objeví dominantní samec, který tře více samic, ostatní samci se třou výjimečně. Jednou jsem objevil v tlamě alfa samce embrya ve 3 fázích vývoje, tj. současně od 3 samic). Z této skupiny se po čase obvykle po několika výtěrech začnou vyčleňovat páry.
24.5.2011 19:28
ERETHMODUS - KOMBINACE S JINÝMI DRUHY Obecně doporučovaná kombinace s tropheusy je podle mne vhodná z hlediska stejných nároků na prostor, krmení i kvalitu vody. Podle mých pozorování byly ale výtěry erethmodů méně časté a s menším počtem jiker. Přičítám to jednak většímu rušení vytírajících se ryb, jednak horší zaplněnosti samic díky obtížnějšímu přístupu k potravě. Přeci jen v konkurenci s tropheusy nemají erethmodi moc šanci s k potravě dostat, zvlášť při krmení malými a častými dávkami. V rámci tropheusů bych je doporučoval kombinovat spíše s formami skupiny sp. Red. Neosvědčila se mi kombinace se žlutobřichými T. moorii (Kasanga, atp.), kvůli jejich zvýšené agresivitě. Další vyzkoušenou kombinací jsou rody Xenotilapia (spilopterus, papilio), Cyprichromis, Paracyprichromis atd. Problémem jsou jiné nároky na potravu, ryby si ale navzájem nekonkurují prostorově. V této sestavě byly výtěry častější a početnější a erethmodi byli robustnější. Tolik tedy mé postřehy. Samozřejmě v jiné nádrži a u jiného akvaristy to může fungovat zase jinak. :)
25.5.2011 0:18
Konečně debata na úrovni. Moc děkuji Molirovi a Martinu Pařízkovi za jejich postřehy a zkušenosti v chovu těchto zajímavých ryb. Tyhle ryby jsou pro mě momentálně velkou výzvou, jelikož se mi jejich odchovy dlouhodobě nedařily. Až nedávno se zadařilo a to hned dvakrát za sebou a kupodivu s jižanskou rasou. U proužkáčů vždy vše končilo předávkou. Což dnes připisuju nevhodně zvolené osádce(compressiceps,leleupi). Nikdy jsem sice nebyl svědkem, že by mladé při předávce požrali,nebo nějak jinak předávku narušovali, ale je to dost možné.
25.5.2011 5:37
ERETHMODUS - LAMPROLOGUS Pokud jde o sestavy s lamprology, neosvědčila se mi kombinace s rodem Altolamprologus a většími druhy rodu Lamprologus, Neolamprologus, .. z důvodu požírání jiker a embryí při tření a předávce. Nejlepšími lovci byli A. calvus. Kombinace a menšími šnekáči funguje bez potíží pokud oběma druhům vymezíte v akváriu oddělené prostory, kde se budou nejvíce zdržovat. Šnekáčům vhodným rozmístěním ulit a erethmodům zase umístěním skalky.
25.5.2011 8:33
ERETHMODUS - LAMPROLOGUS smím se zeptat, jakým způsobem krmíte takovouto osádku.Přemýšlel jsem totiž taky o takovéto osádce.... a ještě prosím o info u Eretmodu C.Sambia... jsou agresivnější či nikoliv? Děkuji
25.5.2011 11:29
To Vladimír Srp : moc děkuji za dokonalé příspěvky. Jste klasa, už několikrát jsem si všimnul i v jiných vláknech vašich plnohodnotných příspěvků. Ještě jednou díky
25.5.2011 11:43
pro trofika- E. c. Sambia je jižní tečkovaná forma Podle mých osobních zkušeností jsou tyto formy o něco agresivnější než formy severní a přijde mi, že jsou nejagresivnější i v rámci tribu. Nicméně, ten rozdíl není nijak extrémní. Jiných rybek si v zásadě nevšímají, všímají si hlavně svých kolegu:-))
25.5.2011 12:10
Jinak eretmody a spol mám vyzkoušené hlavně s Tropheusy, případně Petrochromisy, početnost snůšek se u mě odvíjela hlavně od sehranosti páru. Jižní eretmodi mi prijdou o neco plodnejší-až ca 30ks mladých, u severních jsem byl rád za 20 ks a to i od velkých ryb. Rekord ovšem drží pomerně malá samicka Sp. marliery-48ks odnošených mladých, to jsem opravdu nechápal:-))Tanganicodi i Sp erytrodon-ca 15+- v prumeru. S tema Kasangama je to zvláštní-mám ted jeden párek E.c u zrovna u nich, vubec si jich nevšímají, Eretmodi se třou měsíc co měsíc, ale ten párek není zrovna nejsehranější, samec je flink a docela samičku honí, ochovy jsou do 15 ks, a spíše to má klesající tendenci. Přikládám to ale právě vztahům v párku. Kasangy sou v tom dle pozorování zcela nevinne:-)
25.5.2011 13:21
Moliro, moc dekuju za cenne informace. My mame velmi podobne zkusenosti. Ve dvojici samci zabili po case samicku. Ve spolecnem akva s Trofikama z vice ks postupem casu vzdy byl nejaky schoavny za filtrem a tak jsme je postupne vytahovali. V paru v akva s Cyprichromis pohoda nejvetsi, po asi 2 letech samec zabil samicku. Oblibil si jednoho prcka, ze ktereho vyrostla samicka, byli v pohode (sami na dne) do doby nez jsme pridali na dno Leleupi. Eretici byli ve stresu, protoze jim Leleupi lozili do jejich mistecek a nez jsme tomu poradne zacali venovali pozornost (spis jsme to podcenili), oba Eretici se stresem nafoukli. Byla to nase blbost, ze jsme si neuvedomili, ze se asi stresuji :-( . Takze ted mame Eretiky rozestrkany kde se da. Moliro, trochu se pozastavuju nad tim, ze v akva s Xenotilapiemi (ryby dna) si nekonkurovali. Kolik bylo tech Xenos? Jeste jednou moc dekuji, Moliro. MK, Vam taky.
Martinovi taky dik. Prominte - to ty zkratky :-) .
25.5.2011 13:51
Pan Srp, MP a A+I to tu popsali opravdu obsáhle a fundovaně a snad ve všech modifikacích. Připojuji se ke všem jejich pojednáním a doplňuji za sebe, že u tribu eretmodini bohužel nic nefunguje příliš dlouhou dobu a stejně....snad jen chov větší skupiny v monokultuře ve velké a hodně zašutrovaná nádrži. To je můj poznatek. Poslední dobou mi v nádržích s trophíky moc nefungovali a tak od toho modelu upouštím. Choval jsem (páry) je i s xenos, ale ty honili a nenechali je vůbec třít. Pro MP: k odchovu tolika marlieri gratuluji..to je fakt paráda. Mně se asi nejlépe množili jižní eretmodini a to max 30 mladých od páru v nádrži s red rainbow a Petroch. moshi. Je to opravdu pestré a co nádrž, to trošku jiné chování. Nejhodnější mi přijdou S. marlieri ač v knížce píšu opak. Přesvědčil mne o tom poslední jejich chov z nedávné doby. Zdravím.
25.5.2011 14:21
Děkuji MP za reakci....E.C.Sambia je prostě můj favorit a už jsem si objednal malou skupinku, tak snad se mi podaří vytvořit milující se pár...:o)
25.5.2011 14:27
Ze skupinky určitě ano. Problém je v tom, že s jejich zamilovaností a vzájemnou úctou je to dlouhodobě stejné jako u lidí :-)). No, třeba budete mít štěstí a povede se vám pár z dob našich dědečků a babiček :-). Přál bych vám to. Hodně štěstí :-).
25.5.2011 20:29
A+I: Moliro, trochu se pozastavuju nad tim, ze v akva s Xenotilapiemi (ryby dna) si nekonkurovali. Kolik bylo tech Xenos? Xenotilapie byly X. spilopterus a X. papilio, což podle mých pozorování rozhodně nejsou ryby dna. Drží se hlavně ve středním sloupci, takže konkurence žádná. S jejich počty se to nemá moc přehánět, zrovna X. spilopterus je převážně monogamní. Ve velkých hejnech, alespoň u mne, ztrácí chuť ke tření. Naprosto jiná situace nastane samozřejmě v kombinaci s např. X. ochrogenys, kilesa, apod., což jsou ryby dna a současně polygamní a tedy hejnové. Zkoušel jsem kombinovat s erethmody i tyto ryby a funguje to, pokud uděláte erethmodům v jednom místě větší skalku a xenotilapiím necháte dostatečně velkou písečnou plochu na stavění těch jejich hradů :)
26.5.2011 9:33
Kombinace trophs + eretmodinu je lety vyzkousena, ale me by zajimalo, zda jde s nimi bez problemu chovat i hejno cyprochromisu ..... vim, ze drive se to tak casto delalo, ale je mi samozrejme zmano, ze jsou potravne trochu mimo. Mate s tim nekdo nejake zkusenosti?
26.5.2011 9:58
Eretmody i Spathoduse marl jsem ca jeden rok choval s Cypr.spec. Jumbo Kitumba-bylo to uplne v normálu, krmení mraženým planktonem, sera flora, sera vipan, sem tam sera san. Na dne bylo pár skalek a pár kytek. Nádrž měla 300 litru. Všem se dařilo. Soužití bylo přerušno tím, že mě Kitumby přestaly bavit:-)
26.5.2011 10:02
pro MK- Přesně tak, myslím že by nebylo od věci zřídit manželskou poradnu pro Eretmody:-).
26.5.2011 11:02
Pro MPPokud by někde ta poradna fungovala, pak bych je zase začal chovat, ale nejdřív bych je tam vzal :-)). Jinak s Cyprichromisy také nevidím problém. Krmení stejné, jako jste popsal. Pro p. Srp. nerozporuji, že vám fungovali s X. papilio nebo spiloptera, ale i tyto druhy se třou na dně i když tam tvale nežijí a u mně byl problém, respektive neviděl bych to jako optimální. Asi co nádrž, to zkušenost. Zdravím.
26.5.2011 11:33
To jsem ted zrovna chtela napsat, pane Kraut. Nase Xenos travi na dne hodne casu, povaluji se na kammenech a dokonce i mezi kameny a rady si prohrabavaji pisek. Takze nevim, jestli by to Eretiky nerusilo. Chci to znovu zkusit - mame E. cyanostictus north a mame 3 moznosti (budemem ted prestehovavat nejaka akva): 1. T. duboisi + Erets 2. T. red Ndole + Erets, ale tam jsou jeste Chalinochromis a 3 Leleupi 3. Cyprichromis leptosoma + 6 ks X. bathyphilus + Erets Prosim Vas o Vase nazory ci doporuceni. Mnohokrat dekuji za cenne informace a postrehy :-) .
26.5.2011 11:41
Pokud bych musel volit z těch možností, tak určitě č.1. Pro mně ovšem nyní již pouze varianta č. 4, kterou tam nemáte :-))... a to je placatá zašutrovaná nádrž s více kusy v monokultuře...k tomuto modelu jako optimu, jsem došel v poslední době společně s mým kamarádem, ovšem zatím odloženo z nedostatku místa...všechna zbylá místa nad stávajícími nádržemi, kam by se takové nízké a relativně lehké nádrže vešly, jsem si zaflákl terárii pro varany :-). Zdravím.
26.5.2011 12:09
Preferuji variantu jedna nebo tři. tedy neumim odhadnout chování eretmodus vs xenotilapie, ale eretmodum by rozhodně vadit neměli. choval jsme pohromadě eretmody i se spathoduy ci tanganicody a v zásadě si sebe nevšímali, tedy odvozuji, že by jim neměli zásadne vadit i jiné ryby na dně. navíc to nejsou rybky z cukru a s nejakou xenotilapíí si hrave poradí:-)) ty substrátový cichlidy nevím, to se mi pocitově nezdá, i když chalinochomisové jsou docela mírné ryby.
26.5.2011 12:10
tedy s xenotilapíí si poradí, když je bude moc obtěžovat:-))
26.5.2011 12:19
Přesně tak, s xenost si právě poradí až moc a to je ten problém. A chaliňáci jsou hodné ryby do té doby, než se začnou třít :-).
26.5.2011 15:18
méno ze me nedostanete:-))) eště bych byl někam zaškatulkovanej a mi jedna škatulka bohatě stačí:-)
26.5.2011 15:20
dvakrát čti a jednou piš. tímto reaguji na sebe:-))
26.5.2011 15:49
X. spilopterus sa samozřejmě třou na dně, ale netráví tam na rozdíl od X. ochro. nebo X. kilesa tolik času a do kamenité skalky se k erethmodům zajet nepokoušejí. Pokud je dost dlouhá nádrž, dají se tam oba biotopy (písečný i skalnatý) bez potíží vytvořit a tím oba druhy od sebe relativně oddělit. Ideální je samozřejmě varianta MK (č.30), ale kde vzít tolik místa... V krmení se v zásadě neliším od MP (č.26)
26.5.2011 16:56
Já momentálně etermodusy s Cyprichromisama mám, na dně mám ještě ornatipiny a zdá se to jako velmi dobrá kombinace. Ereťáci již v tomto akva vypustily dvě várky mladých.
28.5.2011 10:29
Pro nas byla nejlepsi zkusenost kombinace Eretmodus s Cyprichromis a nejhorsi kombinace Erets s rybami dna jako N. leleupi nebo J. marlieri. Ale ted budou u Cyprichr. jeste navic ty X. bathyphilus a to nemame zkusenost zadnou. Dik za prispevky.
28.5.2011 19:14
Ahoj Vlado. Mohl bych se zeptat, jake rozmery mas akvaria a jake zhruba pocty druhu? Diky moc