Studniční voda

Zdravím, mohl bych poprosit o radu, jestli je nutno nechat odstát studniční vodu dva dny v jiné nádobě, pakliže neobsahuje chlor? NEbo jí můžu rovnou pouštět do zaběhlé nádrže? Díky moc

Hlousek

16.4.2010 9:22

Múžete rovnou napouštět ze studny, chlorovanou taky můžete napouštět hned ale tam bych napouštěl na dvakrát preventivně a pomáhá čeřit hladinu aby chlor rychleji vyprchal.

Pavel 86
16.4.2010 9:25

Pokud neobsahuje chlor ani jiné škodlivé látky, můžete jí napouštět rovnou do akva. Odstátí je zcela zbytečné. V každém případě bych ale doporučil nechat si udělat někde v akreditované laboratoři podrobný rozbor, než to tam začnete lít :-). Mohlo by se vám klidně stát, že budete mít ve studni víc dusučnanů než máte v akváriu. Záleží samozřejmě, kde se ta studna nachází, jaké je podloží, zatížení hnojivy z polí nebo řek apod. Zdravím.

miroslav kraut
16.4.2010 9:59

To je pravda, ze zalezi kde se ta studna nachazi, v kazde lokalite muze byt odlisna voda. Nezapominejte ale, ze vesmes kazda pramenita - studnicni voda obsahuje stlacene plyny, ktere z ni ve studni nevyprchaji, protoze je tam voda studena, vetsinou jen kolem 8`C. V nekterych lokalitach je karbonatu min, v nekterych vic a v nekterych dokonce tolik, ze voda je sama mikrobublinka skoro jako mineralka. Treba nasi znami, kteri maji celkem velkou odchovnu Malawi ryb, maji ve sve studnicni vode tolik mikrobublinek, ze nemuzou vodu do akvarii napoustet primo, ale museli si vybudovat velikou odstavaci nadrz, ve ktere je voda 3 dny nez je vhodna k napousteni rybam. Takze pokud vyresis napousteni do akvaria pod tlakem pres nejakou zuzenou trubku nebo sprchovou ruzici, melo by to pomoct. Pavle, Ty si vazne myslis, ze kdyz napoustis do akva vodu s chlorem (ani nepises kolik vlastne procent napoustene vody), tak ze pomuze cerit hladinu? Jasne, ze zalezi, kolik toho chloru ve vode je, ale ja Te muzu ujistit, ze pokud ho tam je vic nez by melo a delas velkou vymenu vody, tak se zacnou ryby prevracet driv nez se nadejes. A ver, ze to cereni hladiny by rybam nepomohlo.

A+I
16.4.2010 13:18

Navážu k tématu. Stavím a jediný zdroj vody je studna. Bylo mi řečeno že je tam zvýšený počet dusičnanů ( pole ). Jak tedy budu moci provozovat akvárium? Je mi jasné - častá výměna, ale to nevím zda pomůže. Samozdřejmě si nechám udělat rozbor a napíši ho sem ( pro Pietra ) - ten to ohodnotí. Ale já se chci zeptat jak to řešit. Tetra Easy Balance či něco jiného? Od Ondry mám Ionex. Poradíte mi i něco jiného? Předem děkuji.

Ondrášovi
16.4.2010 13:29

Poud se do studny dostává povrchová voda z okolí (pole), chtělo by to udělat uprostřed studny vrt, nebo ručně prokopat hlouběji a udělat sanaci celé studny, ale to jsou nemalé finance navíc. Nebo vozit vodu v barelech od někoho, kdo ji má OK.

Kozlik
16.4.2010 14:20

To kozlík: to mě také napadlo - vozit ji od rodičů či z práce, ale to by byl solidní opruz ...chci 750 L a trophíky...takže barelů a barelů vody ...co jsem vodovozič? :-)

ondrášovi
16.4.2010 14:30

To je fakt, to by sis mohl rovnou objednat dovoz vody cisternou :-)

Kozlik
16.4.2010 14:57

V každém dobře fungujícím týmu musí být klasický nosič vody.:-)))))

miran
16.4.2010 15:18

Pro A+I - Já používám jen část vodu studniční a pak přez reverzní osmozu, pokud je potřeba víc a nechci čekat než nakape tak mám ve sklepě dalších 300L staré akva z deštovkou. Nemám malavky tak musím takhle míchat a držet vodu kolem 6.7ph. S chlorem zkušenost nemám, jinak běžná výměna vody pul nadrže když se napustí chlorovanou vodou na dvakrát by mělo být v pořádku ale záleží kolik chloru která vodárna dává. V naší obecní síti to není žádný problém dávaj tam minimum. Tady 100m kolega má tlamovce v 800L akva mění třetinu až polovinu týdně a leje to přímo z kohoutku a dobry. Záleží na lokalitě studny i vodárny, každý máme vodu jinou.

Pavel 86
16.4.2010 23:05

To Hlousek: Pokud se chceš zbavit nežádoucích jontů ve vodě, je řešením použít jontoměnič. Jsou náplně i jen na dusičnany. Bohužel to není nejlevnější varianta, ale pokud nemáš jinou možnost volby a chceš se akvaristice věnovat déle, pak to stojí za zvážení.

Zip
16.4.2010 23:08

Osmózu bych pro úpravu vody pro tlamovce nepoužíval. Odstraní v podstatě vše, udělá ti z vody destilku.

Zip

VLOŽIT ODPOVĚĎ