Je vhodné přidávat sůl do Malawi akvária?

Ahoj, mohl by mi někdo objasnit důvody pouzivani soli v malawi akvarkach, má se to dělat,nebo ne? Kolik a za jakých podminek?

Radim Ř.

15.3.2016 16:05

Není co objasnit. Sůl se v Malawi nepoužívá, pouze ten kdo o tom nic neví a sype do nádrže bezmyšlenkovitě sůl. Může se používat v případě potřeby na podporu léčby některých kožních onemocnění nebo zranění - zabraňuje šíření plísní atd.

VGregr
16.3.2016 0:12

souhlasim s odpovedi č 1 je to tak

jiji
16.3.2016 7:50

Souhlasím s odpovědí č.2. Je to tak.

hr
16.3.2016 21:51

Radim Ř.Nemyslel si minerální sůl-pro zvýšení tvrdosti vody?

digi
17.3.2016 5:28

Radim Ř+digi Radime,tak jak ti napsal V.Gregr,sypat sůl do akva s Tanganikou nebo Malawi v souvislosti s parametry vody je nesmysl. Digi,já pořád nechápu,proč akvaristé řeší u Tanganiky a Malawi termín tvrdá voda.Proč si pořád spousta lidí myslí,že Malawští a Tanganičtí tlamovci žijí v tvrdé vodě nebo mají rádi tvrdou vodu?Konkrétně v Malawi se uvádí tvrdost vody v rozmezí 4-6,v ČR teče běžně vodovodní voda mnohem tvrdší,než je voda v Malawi!V MALAWI NENÍ VODA TVRDÁ ALE ALKALICKÁ A TO JE OBROVSKÝ ROZDÍL!!!A tato alkalita má zase vliv na Ph vody.A Vás by mělo zajímat hlavně to,aby Ph bylo v akvárku co nejstabilnější(nedocházelo ke skokovým výkyvům).Ta problematika je tak obsáhlá,že bych sem o ní mohl psát týden. Proto si někde na internetu najděte pojmy jako ALKALITA vody a PH vody,dočtete se,že to první ovlivňuje to druhé a to je to,co by Vás mělo prioritně zajímat!Také se dočtete něco o tom,co se v akvaristice používá pro udržení pokud možno stabilního Ph mezi jednotlivými týdeními vodovýměnami(tzv.pufrátory-stabilizátory Ph),co způsobuje ony nežádoucí výkyvy v hodnotách Ph,atd.Určitě v této souvislosti narazíte na SODU(hydrogenuhličitan sodný),který se v akvaristice s Malawi a Tanganikou nejčastěji používá. Na sůl se v souvislosti s parametry vody vykašlete,na co se může použít Vám napsal V.Grégr v př.1. Hodně zjednodušený pokus o vysvětlení,ale snad Vám to pomůže se v problematice zorientovat. Zdravím.

Vl. Šebesta
17.3.2016 10:04

Vl.Šebesta:Bohužel mi z vodovodu teče voda měkká s PH 6.8,GH4,KH2.Přidávám min. soli,abych navýšil uhličitanovou tvrdost a tím i PH-navíc takto zůstane stabilní. Mám ve všech nádržích rostliny,tudíž potřebuji i ostatní mineráli.Zdravím

digi
17.3.2016 10:31

Tak k tomu je lepší třeba vincentka. Sůl = NaCl předpokládám, čili pridavas sodik a chlor. Existují i jiné minerály, které mají vliv na tvrdost vody. Doporučuji koralovou drt nebo pokud mas rad světly písek, tak koralovy písek.

VGregr
17.3.2016 11:15

digi OK.Za mě už snad jen to,že vše máte v př.1,5 a 7.(-: Ať se daří.

Vl.Šebesta
17.3.2016 19:59

Vl.Šebesta,VGregr:Minerální sůl obsahuje mineráli,které jsou v přírodní vodě obsaženy(např.Minerální sůl od SERY,JBL,...).Alkalitu-míru stability PH-stabilizuje KH,což se dá i jedlou sodou.Vzájemná propojenost KH,PH a Co2 je vám jistě známá.Vč.6 jsem psal,že navýšení minerálů provádím kvůli rostlinám.Kuchynskou sůl samozřejmě nepřidávám.:)

digi
17.3.2016 20:55

Až ted jsem si všiml,že tu na sera mineral salz běží reklama.:)

digi
18.3.2016 6:07

digi Já Vám samozřejmě nechci do Vašeho zajetého systému vůbec mluvit,nebo Vám něco vyvracet,to vůbec ne. Téma založil Radim Ř a ptá se,jestli sůl do Malawi ano nebo ne.Když si přečtete vlákno od začátku,zopakuji Vám,že vše podstatné máte v č.1,5,7.Nechce se mi to už dál pitvat a popisovat,bylo by to na dlouho(vztahy GH,KH,Ph,CO2,O2 atd.) Za cca 20 let,co se vody týká,jsem si vždy pro Malawi a Tanganiku vystačil s vápencovými šutry,korálovou drtí nebo kor.pískem a sodou!!! Komerčně vyráběné všechny ty minerální soli, komerční GHplus nebo mínus,KH plus nebo mínus a Ph plus nebo mínus a bůhví co ještě jsou zbytečný,pěkný líbivý obal,nic víc,tedy dle mého názoru.(-: Ten stejný názor mám i co se Ph a pufrační schopnosti týká,všechny komerční přípravky jsou stejně založeny na roztocích směsí jedlé sody a technické sody v určitém poměru,jenom je to pěkně zabaleno do lákavých barevných krabiček(-: To samé dodávání minerálů do vody-blbost,když už to pokládáte za důležité a musíte to mít-stačí Vincentka!Ušetřené peníze za vše výše uvedené vrazím raději do kvalitního krmení nebo do ryb samotných. Sůl vyloženě jen jako podpůrný pomocník při léčbě kožních onemocnění,dezinfekci,při poranění ryb-podporuje tvorbu ochr.kož.sekretu u ryb. Zdravím.

Vl. Šebesta
18.3.2016 8:57

Dodávání minerálů do vody blbost není a kdo to tvrdí je neznalý ignorant. Neznalý ignorant a rabiát vlastní peněženky je rovněž ten, kdo dopuje systém komerčně vyráběnými zde jmenovanými kondicionery, které nejsou nic jiného než soda, hořká sůl a sůl pro mořská akvária. To co se prodává za 500 kč v 250 g krabičce se dá namíchat za 50 kč. Rada doplňovat vincentku místo komerčně vyráběného předraženého prášku, je prašť jak uhoď a jak vidno tak pisatel opravdu postrádá praktické zkušenosti a jen tu popisuje nějaké mylné dojmy. Potom je tu poslední a nejdůležitější faktor a tím je podrobný rozbor vody, kde jsou určeny nejen nám známé výše jmenované hodnoty, ale právě i množství oněch doplňovaných prvků, abychom vůbec věděli jakou gramáž na litr namíchat, abychom měli vodu jakou chceme a ne nějakou sračku. Sypat nebo lít do vody něco, umí každej blbec, ovšem vědět proč to dělám a dokázat to udělat správně, už je věc jiná že? Vsadím se že dost sypačů a lijáků čehokoliv zde pouze doplňujete něco podle nějakých receptů ze škatulek nebo zde popsaných universálních návodů kolik vincentky na kolik litrů, ale detailní rozbor vody vám nic neříká. Tak jen vesele dál sypte a lijte, ale prosím vás nepište o tom, když nevíte co děláte. ;-)

hr
18.3.2016 10:35

Hr Cituji-Potom je tu poslední a nejdůležitější faktor a tím je podrobný rozbor vody, kde jsou určeny nejen nám známé výše jmenované hodnoty, ale právě i množství oněch doplňovaných prvků, abychom vůbec věděli jakou gramáž na litr namíchat, abychom měli vodu jakou chceme a ne nějakou sračku. Smím se zeptat,jak se to dělá?Jak se do vody doplňují prvky?Abych si třeba nenamíchal nějakou sračku.No mě to vlastně nehrozí,já jsem do vody s Tanganikou kromě sody nikdy nic nemíchal,myslím si,že je to zbytečné.Jo vodu měním,to jo,většinou z kohoutku a někdy i za odstátou,ale prvky jsem tam nikdy nepřidával a začínat s tím už asi nebudu.(-: A v klidu Hr,ať ti nepraskne cévka a netaháš nohu třeba,o nic přece nejde. Zdravím.

Vl.Šebesta
18.3.2016 11:22

Pokud se tedy můžete vyjádřit k konkrétním parametrům vody, tak na obrázku přikládám hodnoty toho, co nám teče z kohoutku. Voda je to velmi tvrdá, dodavatel uvádí průměrnou hodnotu 21 GH. Jestli je tedy vůbec možné v tomto malawi dělat? A dále děkuji všem za komentáře.
Je vhodné přidávat sůl do Malawi akvária?

Radim Ř.
18.3.2016 11:47

Vč4.jsem se ptal Radima,zda jeho dotaz nesměřoval na minerální soli-doplnění minerálů a současně navýšení PH.Ne každý si umí doma něco namíchat nebo prostě nemá čas,chut.Podrobný rozbor vstupní vody mám z vodárny.Co naměřím doma beru s rezervou.Ryby vydrží opravdu hodně,ale na rostlinách je nedostatek nebo i přebytek čehokoliv hned poznat.Rozhodně si nemyslim,že nevím co dělám-cca 30 let praxe.Ps:Když nevěříte všemu komerčně vyráběnému,čím krmíte?

digi
18.3.2016 11:53

Měl jsem na mysli obyčejnou kuchyňskou sůl, v některých prezentacích na rybičkách jsem se dočetl, že do vody přidávají sůl, někdo tam dokonce psal, že to zmírňuje agresivitu ryb, tak jsem se chtěl jen optat, jak to je:)

Radim Ř.
18.3.2016 12:08

Někdo opravdu sůl přidává preventivně,zvyšuje tvorbu kožního mazu.Pokud nejsou ryby poraněny,nemají kožní nemoci,je to zbytečné.Že by to zmírňovalo agresivitu slyším poprvé.

digi
18.3.2016 12:53

digi Ale já Vám přece psal že Vám rozumím a nechci Vám něco radit nebo rozmlouvat ve Vámi zajetém systému a už vůbec jsem přece nikde nepsal,že nevíte co děláte.Napsal jsem pouze svůj názor na komerční přípravky na úpravu vody(vypsané je jako příklad máte v.př.11).Já mám názor takový,Vy a kdokoliv další máte třeba názor jiný,ale to je přece v pořádku,od toho přece diskuse je.Raději zopakuji,že jsem psal názor na komerční přípravky na úpravu vody,na nic jiného.Čím krmím? Cyklop,OSI,NLS,Tropical,Sera-všechno vločky kromě 1mm granulek od NLS,pokud by jste chtěl napsat i konkrétní názvy a produkty jednotlivých značek,není problém. Zdravím.

Vl. Šebesta
18.3.2016 12:54

Jako další problém se mi jeví vysoké hodnoty Dusičnanů.

Rosta
18.3.2016 13:20

Vl.Šebesta:To samozřejmě nebylo adresované na Vás,nýbrž jako reakce k odp.č12.Na komerci mám podobný názor,ale jako většina(aspoň ve formě krmení) jí používám.Upřímně-Hezký den.

digi
18.3.2016 13:30

Rosta:Dusičnany 30mg/l není žádná tragédie.

digi
18.3.2016 14:22

Kuchynskou solí se nic nezkazí, opravdu příznivě působí na tvorbu slizu a tudíž i lepší hojení případných drobných poranění. Já v tom nevidím žádný zásadní problém. Jen na rust kytek to není to pravé.

Martin_Parizek
18.3.2016 15:48

Já přidávám mořskou sůl,ale jen v případě,když se mi seperou samci a mají poranění,pravidelně ji tam dávat se mi zdá jako zbytečnost.

Sony12345
18.3.2016 18:10

digi mohu se zeptat, při jakých hodnotách dusičnanů v akváriu děláte částečnou vodovýměnu?

Rosta
18.3.2016 19:19

Vlastimile já žasnu, jak ty dokážeš s určitostí sobě vlastní napsat, ať mi nepraskne žilka a podobné bláboly. Jen pro tvé info, já se skvěle bavím. Pokaždé když čtu ty tvoje dojmy, které zde píšeš jakožto dlouholetý akvarista praktik a tím je stavíš do pozice správnosti, tak se divím proč píšeš o něčem čemu sám nerozumíš. Kdybys tady dál pouze opisoval ony moudra o Ph KH NO a podobné dokola tisíckrát tebou opsané moudra, tak snad ani nehlesnu. K věci... Jak namíchat aby si neměl sračku je snadné. Zřejmě už jsi slyšel o testech na vodu, tak ze sebe nedělej blbečka a začni přemýšlet než začneš psát. Digi, komerčně vyráběnou chemii konkrétně tu o které se tu bavíme stavím pouze a jenom do role za hodně peněz málo muziky. Proč to tak je jsem už napsal, tak nechápu co je na tom k nepochopení a rovněž absolutně nechápu proč se mě v souvislosti s tím ptáš na krmivo??????? Zkusím uhodnout že by si mi vyčetl že taky krmím komercí????????? No jestli ano tak opakuji, že se zde bavíme o konkrétní Malawi soli a podobných tahadel na peníze. Jinak abych ukojil tvou zvědavost tak krmím Nori řasou, cyklopem, humří vajíčka, žábronpožkou, směsí krilu, a podomácku vyráběným koktejlem z mušlí, krevet rybýho masa. Jsem opravdu zvědavej, jakou to bude mít sovislost a co se na základě mnou poskytnuté odpovědí o krmení dovím nového. Diky čao. PS:Jinak mě pobavila tvoje reakce že je zde reklama na Malawi sůl. No víš hochu ono ti na internetových stránkách vyskakuje jako reklama to na co nejvíce čučíš no a u tebe je to ta Malawi sůl, tak že ještě to rozvedu, protože zde je opravdová myslící elita. Každý vidíme tedy na stejných stránkách jiné reklamní banery.

hr
18.3.2016 20:21

Hr Tak když už jsme u toho,že se bavíš,tak to jsme dva. O testech na vodu jsem skutečně někde něco málo zaslechl,ale člověče jak dávkovat prvky do vody,ať už bych použil test kterýkoliv a zjistil cokoliv,o tom tam nikde nepíšou(-:(-:(-: No,trápit se tím asi nebudu,buď mi to nějak vysvětlíš,nebo hold budu dál žít v nevědomosti a prvky hold přidávat nebudu.Nebo bych se ještě jak budu mít cestu do Vyškova mohl zastavit za doktorem Drašarem na OHS,je to světově uznávaný odborník na vodu,jedno sympozium střídá druhé,poptám se ho,jestli tam holky v laboratoři nemají nějaké prvky navíc,že bych od každýho trochu koupil.Člověk nikdy neví,kdy je bude třeba potřebovat tak ať nějaký ten prvek ve forotě doma pro jistotu mám. Tak čus bus,dej si pivko,je pátek,tak v klidu.Prvek sem,prvek tam.Pěkný víkend a zdravím.

Vl. Šebesta
18.3.2016 20:43

Jsem rád že se taky bavíš o to bude větší sranda. Zkusím ještě napovědět. Nechápu proč musím psát některé věci dvakrát a vice krát, než je někteří lidé pochopí. Krom tobě známých papírkových nebo kapičkových testu na měřenou klasiku, je testovacích produktů mnohem více. On i ten tvůj kamoš profesor vědec, musí vodu nějak testovat, aby věděl co v ní je obsažené nebo jak ji následně upravit. Světe div se a takové testy jsou dnes v dost vysoké kvalitě k sehnání. Co se týká obsahu minerálů ve vodě, ať jsme konkrétnější, tak jednoduše si podle laboratorního testu načtu jaké hodnoty mám ve vstupní vodě, a zbytek doplním kvalitní solí pro mořská akvária, protože holt výrobci uvádí v jakém poměru g/l ti co a jak taková sůl zvedne. To je celé kouzlo chemie v souladu s jednoduchou matematikou. Děkuji za pozornost.

hr
18.3.2016 22:50

hr:S tou reklamou to je zajímavost,SERU nepoužívám.Sůl pro mořská akvária je co?Že by komerčí výrobek?Nešlo by to bez urážek?Ahoj

digi
18.3.2016 22:56

Rosta:50-60mg/l.

digi
18.3.2016 23:10

digi děkuji za odpověď, osobně měním vodu při 50mg/l a to 2/3 objemu nádrže (450l) a dopouštím vodou 10mg/l, a za 10 dnů musím provádět výměnu znova.(mám mírně přerybněno). Pokud bych dopouštěl vodou 30mg/l tak mi to jako tragédie přijde, protože si nedovedu představit po kolikati dnech bych musel provádět vodovýměny aby hodnoty dusičnanu byli na přijatelných hodnotách.

Rosta
18.3.2016 23:42

Rosta:A co pak,když má někdo na vstupní vodě 50mg/l?

digi
19.3.2016 9:55

Digi, už jsem si zvykl, že u některých jedinců v 80ti příspěvcích tématu musím napsat některé věci stejně nebo podobně několikrát, aby někteří lidé pochopili obsah. Tak pro tebe zvlášť ještě jednou dokola. Já zde pouze a jenom kritizuji komerčně vyráběné produkty jako Malawi salt a podobné, které jsou pouze a jenom mixem běžně dostupné chemie. Jejich prospěch je v cajku, ale cena ne. To co ty pořídíš za 500,- já si mixnu za 50,-. (sůl pro moř.aqa je jednou ze složek a její cena je taková, že já dám za kilo cca 100 kč slovy jednosto a ty dáš za kilo malawi salt 2000 kč slovy dvatisíce. Opět opakuji je jedno že je komerčně vyráběná, jde o cenu výsledného efektu) Doufám že to pochopíš. Jinak opět jsem tě nepochopil co tu píšeš o Sera, že ji nepoužíváš??????????? O tom sem se tu vůbec nezmiňoval. :-O Co se urážení týká tak nejenom že jsi pomalejší, ale i paměť ti pokulhává. Kázání z mravů už jsi mi tu jednou zkoušel dávat a já ti jasně napsal, že na hovada používám hůl. Nejsem Sv.Mikuláš a nemám potřebu se zde z někým kamarádíčkovat. Všimni si, že někteří lidé se mnou nemají sebemenší problém. Tak že se zkus nějakou dobu se mnou bavit objektivně a nezaujatě a ne jako uslintanej čokl ze zdejší prašivé smečky a snad tu hůl odložím. Kdyby si měl dopovat tou tvou minerálsaltkou kubíkovou nádrž a ne tu svou štěrkovou kaluž, tak by si možná pochopil o čem je řeč.

hr
19.3.2016 13:03

digi na to se ptáte vy mně? pro vás nejsou zvýšené dusičnany u vstupní vody žádná tragedie, tak si odpovězte sám.

Rosta
19.3.2016 16:44

NO3- ve vodě prostě problém je. S rostoucí koncentrací NO3- klesá pH, no proč asi? Odpovím si sám - to proto, že kyselina dusičná je prostě kyselina dusičná a v určitém okamžiku přetlačí pufrující soli, třeba hydrogen uhličitan sodný, a pak jde pH dolu. A teď k otázce, proč je problém vysoká koncentrace NO3- ve vstupní vodě - zkrátka proto, že i při výměně vody se pak dodává do akvárka dusík a výměna ztrácí na efektivitě.

brbla
19.3.2016 17:14

Netvrdim,že NO3 není problém. Jen jsem napsal,že 30mg/l není žádná tragédie.Pak už jen vyřešit odbourávání dusičnanů a nebo dělat častější vodovýměny.Jak byste to řešili vy,kdybyste měli na vstupní vodě 30-50mg/l NO3-Rosto,brblo?

digi
19.3.2016 17:53

hr:Jak jsem už psal v od.č.15-Ne každý si umí doma něco namíchat nebo prostě nemá čas,chut.Minerální soli jsou předražený-souhlasím.Provoz mých nádrží mě nerujnuje,neživím se tím.SERA-Jen mě pobavilo,že na internetu vyskakuje jen vyžádaná reklama-to asi ne.:)

digi
19.3.2016 21:16

Už jsem to tu někde psal i s výpočtama, já se zbavuju NO3- na vstupu (nyní zhruba 15mg/l, v létě až 25mg/l) napouštěním přes selektivní iontoměnič.

brbla
20.3.2016 3:07

brbla:Děkuji,něco takového jsem myslel od začátku.Odhadem-půl republiky má stejný problém.

digi
20.3.2016 21:08

digi: pracuju na tom to za rozumný peníz změnit ;-)

brbla
21.3.2016 11:58

čistě teoreticky- proč pořád řešíte těch 50mg NO3/litr vody? to je horní hranice normy pro pitnou vodu pro lidi, ne pro ryby... Norma akvarijní vody pro ryby asi ještě nebyla vůbec stanovena:-)))

Martin_Parizek
21.3.2016 19:51

Čistě prakticky, když mám (aby se to dobře počítalo) akvárium 1000 l, a vstupní vodu 0 nebo 50mg/l a ryby mi týdně dodají 10g(10.000mg) NO3-, budu měnit týdně 50% vody. Takže po týdnu bude obsah N03 10mg nebo 60mg NO3-/l. Vyměním 1/2 objemu a budu mít 5mg, nebo 55 mg, a jedeme dál. Za další týden po výměně budu mít 10mg/l nebo 60mg/l, za měsíc (4týdny) 20 nebo 70mg/l, za rok (52 týdnů) 260 nebo 310 mg/l, a to jsem pravidelně jako otrok měnil každý týden 1/2 oběmu vody a to ještě předpokládám, že ryby moc nežerou, nevylučujou a je jich málo. Takže - jednak je třeba mít vodu s co nejnižším obsahem NO3- (a škodlivin obecně) na vstupu a jednou za čas vyměnit vodu až se ryby plácaj na dně). Asi tak.

brbla
25.3.2016 6:38

To je matematicky spatne. Napr. pro vstupni vodu 0 nebude po 14 dnech 10mg/l ale 7.5mg/l a nikdy se to pri pravidelne tydenni 50% vymene nedosahne hodnoty vetsi nez 20mg/l.

foxicek
25.3.2016 22:53

foxiček umí:)

digi
25.3.2016 22:57

No hurá, aspoň někdo. Já už to neumím ani přepsat z tabulky.

brbla

VLOŽIT ODPOVĚĎ