Tlamovci a výbava akvária
Chtěli bychom si pořídit cca 200litrové akvárium a do něj nějaké nenáročné větší ryby. Mysleli jsme na tlamovce. Ve zveráku nám řekli že pokud máme velké akvárko a méně rybek. tak nemusíme mít vzduchování, stačí pouze filtr. Také prý tlamovci nemusí rostliny, to by nám vyhovovalo. Proč o tom píši, přecejenom takové akvárko může být energeticky náročné, tak mě zajímá jestli když takové akvárko vybavím cca 15 tlamovci bez rostlin, jestli skutečně nepotřebuji vzduchování a jesli mohutaké omezit i svícení. Prý pro ryby není nutné ale hlavně pro rostliny. Né že bych jej chtěl o světlo ochudit ale jestli mohu místo 10h denně svítit jen 5hodin. Můžete mi říci nějaké zkušenosti, popř. která další ryba by byla vhodná?
M2M
Takže bez vzduchování bych do toho nešel... Sice jsem nezkoušel nevzduchovat ale nebude to ono..Spíše by šlo pouštět filtrem vzduch u hladiny to je možné.. A s těma druhama je velký výběr....šnekáči(lamprologus calvus, julidochromis,...-jukněte po diskuzích tady), Nebo malawi- to je třeba klasika labidochromis yellow, pseudotrohpeus saulosi,pseudotropheus demasoni.. Stačí se podívat na internet a dát sem co by se líbilo a ostatní poradí Tlamky chtějí teplotu cca 26°C, mají rádi vyžší ph vody, výměna cca 1/3 vody každý týden, střídmě krmit nejsou to ryby na výkrm...POZOR: většina tlamovců není párová ryba takže to chce jednoho samce na 4-5 samic a více..
9.7.2009 9:00
M2M....pokud chceš takto šetřit na rybách tak do toho raději ani nechoď.Jestli to dobře chápu,tak si tlamky pořizuješ hlavně z toho důvodu,že se ti líbí,že v akva nebudou kytky a tudíž nebudeš muset tolik svítit.... :(
9.7.2009 9:00
1. Je možné mít třeba v akvárku 2 samce a 10 samic, nebo je nutné mít jen jednoho samce? 2. Kde seženu takový filtr, který zároveň vzduchuje? 3. Jsem začátečník, chci ale něco většího né neonky atd. Je nějaká podobná ryba jako tlamovci, nenáročná a pohledná?
9.7.2009 10:33
ad1. Dva samci tlamovců není úplně nejlepší, jeden dost často toho druhého zabije a pak stejně zbyde jen jeden. Lepší je samců více, vůbec bych to neřešil, stačí 6-8 ryb od druhu, hlavnně ne méně, 2 ryby od druhu je úplně špatně. 200 l je pro malawi dost malé, pokud bys tam malawi měl, bude s ním daleko více starostí než s větším. ad2. Dělají se vnitřní filtry s přivzušňováním, je jich většina, nebo se k nim přivzdušňování dá dokoupit. Problém nastává, když se filtr rozbije, tak nefunguje ani vzduchování. Pro tlamovce je však daleko vhodnější vnější filtr, který však stojí o dost víc. ad3. Druhů ryb je hrozně moc a většina chovaných druhů je větších než neonky. Koukni po netu po akvaristických stránkách (většinou je tam jsou i atlasy ryb s pokročilým vyhledáváním) a určitě si vybereš. Závěrem, všechny ryby jsou náročné, pokud je chceš mít v dobré kondici. Každé akvárko potřebuje pravidelnou údržbu, jinak se změní v žumpu. Rostliny se částečně o údržbu starají samy, nemusí se v optimálním případě odstraňovat řasa a může se měnit méně vody, na druhou stranu se musí čas od času udělat údržba rostlin. Údržba stojí dost času a peněz, minimálně náklady na vodu, které bývá poměrně dost. Každé akvárium též spotřebuje dost elektriky (filtrace, topení, osvětlení), která není úplně nejlevnější. Ryby toho dost prožerou v krmení. A to už vůbec nemluvím o nákladech na kvalitní zařízení akvária (technika, dekorace, ryby, atd.). Pokud tedy přemýšlíš, kde všude by se dalo ušetřit, akvárko si radši nepořizuj. Nadšený akvarista za svého koně v dnešní době utratí opravdu hodně a zkrácení doby svícení na tyto náklady má vliv naprosto minimální.
9.7.2009 10:47
1.Jaké tedy tlamovce byste mi do 200l akvárka doporučili? Můžu mít i více druhů tlamovců? Samce i samice? 5 samců a 10 samic 2.Rostliny jsou také důležité pro čištění akvária? Pokud bych tam neměl rostliny, tak by vznikali řasy? Znamenáto častěji čisti? 3.Rozumím že je to práce i výdaj. Jen by mě zajímalo, když budu mít 200l akvárko. Budu svítit 3x30w zářivkama 10 hodnin denně, ted nějaké lepší vzduchování a filtr, jaká by byla měsíční spotřeba o kolik zaplatím na spotřebě více. Potřebuji to také vzít v úvahu. Máte to také někdo spočítaně?
9.7.2009 11:16
viděl bych to asi takhle, pokud už ze začátku přemýšlíš o ušetření nějaké té desetikoruny na zkrácení doby svícení apod, tak si aq ani nepořizuj anebo si pořiď nějakou padesátku, která tě vyjde určitě o hodně levněji než dvoustovka, dej do ní písek + kameny a zasaď si tam kaktusy, ty jsou opravdu nenároční a umělé osvětlení nepotřebují. Ušetříš i za vodu, protože tu kaktusy také téměř nepotřebují. To je má rada. Chtělo by to opravdu zvážit.
3x30w zářivky jsou zbytečné. V klidu Ti stačí 2. Já mám akva v docela světlé místnosti a svítím 7hod/den,přes léto mám topítko vypnuté a voda má 28°C. Ale je pravda,že to není levná záležitost jestli chceš tolik šetřit tak bych se do toho asi nepouštěl.
9.7.2009 11:27
Hele takže tady jsem vytvořil co bych tam šoupnul: Lamprologus calvus,compressiceps+nějací nacitrusi nebo jiné vysavače+pak třeba jeden pár julidochromis... Bud můžeš koupit velké ryby..ale lepší je si koupit malé o trošku větším počtu. A nebo nemusíte mít tlamovce a vzít si ryby které nejsou náchylné ale jsou trošku agresivní.. kančíci ... seženete je skoro v každé akvaristice
9.7.2009 11:39
Ahoj,1.přestaň řešit poměr, opravdu je potřeba mít převahu samiček (např. 1+5),ale když si pořídíš mladé rybky tak ti stejně nikdo neřekne co je to za pohlaví. Měl jsem 11 zeber a jak plynul čas tak se mě vybarvilo 8 samců. To neovlivníš až na výjimky (např.L,Trewavase - kde sameček je snadno rozpoznatelný už od mala).2.Stejně tak rostliny,určitě nejsou veníkem růstu řas (spíš světlo a údržba akva, stejně ti tam nic kromě anubiasů nevydrží.To mě taky přijde zbytečné teď řešit.To důležité teď je velikost akva, určitě trochu přitlač ať máš min 250L.Vnitřní filtr je v pohodě, když k němu přistoupíš s rozumem pochopíš jak pracuje a budeš ho udržovat (výkon čerpadla + pořádný kus biomolitanu = náklad max 500 CZK). Kup 2 druhy ryb, těch méně agresivních a velikostí menších (např L.Yellow) řekněme každý druh po max 10 ks a nech je dorůst do doby kdy poznáš co jsou zač (pohlaví) a podle toho početně uprav jednotlivé skupiny (druhy).3.V tom ti neporadím, vědět to radši ani nechci, stejně by to v mém případě nic nezměnilo.Já bych bez nich už asi nemohl existovat.Měj se
9.7.2009 12:30
Mysleli jste toto: http://akvapedie.cz/tlamovec-altolamprologus-calvus_altolamprologus-calvus/ http://akvapedie.cz/pestrenec-pricnopruhy_altolamprologus-calvus/ Ono těch tlamovců je moc,
9.7.2009 12:42
1) rozhodni se, jaký biotop bys chtěl mít, jaké druh by se ti líbily, koukni např. na http://myfish.akvamalawi.com/ nebo http://www.cichlid-forum.com/profiles/ a) malawi - min. 250 l, lépe 300 a více (200 l je málo - měl bys na výběr max. ze 3 druhů a ještě by to nemuselo vůbec fungovat) b) tanganika - 200 l by stačilo pro šnekáče a jiné menší druhy - bylo by z čeho vybírat, ryby však potřebují pořádnou a pravidelnou údržbu c) jiný biotop - např. amazonie (kančíci, jiné amazonské cichlidy) atd. - je lépe více světla a kytky, stačí však mnohdy i menší akvárko než 200 l 2) zařízení nádrže a) malawi + tanganika - stačí méně světla a bez rostlin, více odpadních látek - lépe vnější filtr - nezabírá místo v nádrži (případně vnitřní filtr je vhodné zamaskovat za pozadí - náročnější na výrobu) b) jiný biotop - stačí vnitřní filtr - rostliny samy o sobě odbourávají odpadní látky a filtr je možno schovat za rostliny 3) pak řeš výdaje, osvětlení, počty ryb atd. Jinak za svou 270-ku malawi dávám ročně jen na energiích a vodě cca 2-3 tis. Kč (a to vůbec nepočítám výdaje vedle - všemožné blbosti, které prostě musíš vyzkoušet - jako např. šachování se zářivkama). Z hlediska provozních nákladů by asi vycházela nejlépe ta 200 l tanganika (jsou však poměrně dražší ryby). Náklady si to spočteš lehce sám - vynásob spotřebu spotřebičů počtem hodin provozu a cenou kilowatthodiny.
9.7.2009 13:37
Ještě mi řekni co je to ta tanganika - to je jako prostředí, mak tam musím dát ryby, který m se v takovém prostředí daří?
9.7.2009 13:53
Tanganika, Malawi, Viktoríino jezero to jsou jezera v Africe odkud pochází jediněčné druhy které své mladé odchovávají v tlamě(samozřejmě né každý druh to tak dělá nekterý se vytřou třeba na kámen a hlídají pak potěr po vylíhnutí) cca 22 dní a pak vypustí živé a schopné samostatného přežití mladé rybky(potomky) Ale vše máš tady :http://wds.cz/tlamovci/rady.php
9.7.2009 14:58
Nezlob se na mne ale to co píšeš o šetření a podobně je taková blbost jako kdybych napsal líbí se mne letadlo a pořídím si ho aniž bych věděl co je vše potřeba a aniž bych s ním uměl létat! Pokud si chceš pořídit rybičky že se ti líbí začni rybama pro začátečníky, když píšeš že vzduchování nechceš že chceš šetřit tak si spočítej že pokud budeš mít osvětlení na spínacích hodinách můžeš k tomu připojit vzduchovací motorek který stojí do 150kč a spotřeba je 3v. Jen pro tvé info jistě máš doma DVD televizi a podobně jen vypnutá televize v pohotovostním režimu si vezme 1v takže opravdu motorek ti nic nevezme. Co se týká svícení bohatě ti stačí 2 zářivky a né tři. Na závěr ti doporučím aby jsi tlamovci vůbec nezačínal bez jakých koliv zkušeností. Pořid si gupky a nauč se nejprve zacházet s akvárkem jeho osazenstvem a časem si pořid něco náročnějšího.
9.7.2009 16:24
M2M: já bych ti teda na začátek doporučil kančíky já vím jsem na ně uplně vysazenej, ale ty jsou opravdu ok a navíc se u nich dozvíš hodně o agresivitě... což je u tlamek taky Ale záleží na tobě...Hlavně si zkus fakticky projít toto forum a zjistíš vše co potřebuješ, xkrát se to řešilo... A potom sem dej svůj návrh a mi poradíme. a S tou elektřinou prostě neušetříš s tím musíš počítat že to něco stojí... Akvaristika sice často potěší, ale kolikrát hodně sklame. Ted už je to na tobě, udělej si celkový návrh.Jinak není o čem diskutovat.. Hodně štěstí!
10.7.2009 6:49
napřeď si pročti diskusi tady nebo na akvamalawi.com a pak se doptej. Pokud ale řešíš šetření na prvním místě, pak do toho vůbec nechoď, pořiď gupky, rájovce nebo mečovky a máš klid. Nejsou tak náročné.
10.7.2009 19:40
Tak mi byl nabídnut tento komplet od www.akvarium-pavlica.cz Potřeboval bych od Vás poradit, jestli to není nějak předražené. Akvárko bude vypouklé jako je na obrázku. Docela velká cena je za ten kryt s osvětlením. Dalo by se tam ušetřit, pokud bych nechtěl ta zářivková tělesa a koupil si je sám, ale nevím jaká je cena, co vy na to? Akvárium 100 x 40 x 50 cm, sklo 8mm vč. krycího skla 2383,- Kč Skříň 100 x 40 x 70 cm, vč. štěrkové clony lamino dle výběru na www.kronospan.cz 4588,- Kč Kryt lamino s osvětlovacím tělesem T8 2x36W 4517,- Kč Samostatné osvětlovací těleso T8 2x36W 2810,- Kč Reflektory nad zářivky/ zrcadla/ 270,- Kč/ks Podložka pod akvárium zdarma Uvedené ceny jsou včetně DPH. Obrázky zde: http://imgupload.cz/muj.php?obrazek=C1b37FzDDk.jpg http://imgupload.cz/muj.php?obrazek=n2mcoemyYC.jpg http://imgupload.cz/muj.php?obrazek=nqJap2EeMP.jpg
10.7.2009 20:05
mrkni na www.zekia.cz. Mám od nich dva komplety a 100% spokojenost. Vypouklé bych nebral.
10.7.2009 20:17
Zekiu jsem taky zkusil, ještě nemam cenu, proč né vypouklé
Proč zrovna vypouklé?? Je to mnohem drahší než klasika! To si raději objednej za tu cenu mnohem větší a klasické...doporučuju aspoń kolem 140cm na délku.... ;)A hloubka 40cm je taky dost málo...pokud plánuješ 3D pozadí.Taky mám jednu nádrž s hloubkou jen 40cm a je to o ničem.Nic kloudného v tom nejde postavit.
11.7.2009 20:25
Nevíte jestli v těchto krytech je i osvětlovací rampa? http://www.zekia.cz/kryt-standard.php Jsou tam dva otvírací kryty, které se otevřou celé? Tam ale překáží pak ty zářivky ne? Jinak tahle kombinace krytu a akvárka(standartní), je slušná hlavně cenově, nevím ale s jakého materiálu je kryt. A nevím jestli T5 nebo T8, jaké jsou v tom krytu, jaký je v tom vůbec rozdíl? kryt AB5 100x50 2x30 W 3.053,00 akvárko SA9 100x50x50 8 250 1.920,00