tlamovci mi plavou tlamkama na hladině
ČAUKY, POTŘEBUJI PORADIT. MÁM ZALOŽENÉ AKVA UŽ PŘES ROK A PŮL. TED POSLEDNÍ 2 -3 MĚSÍCE. VŽDY PO VÝMĚNĚ VODY, COŽ DĚLÁM 1X ZA 10DNÍ CELOU DOBU ÚPLNĚ STEJNĚ, ALE TAD CCA DRUHÝ DEN ZAČNOU RYBY PLAVAT TLAMKAMA NAHOŘE. COŽ JE FAKT DIVNÉ. ZA CCA 5 DNÍ SE VRÁTÍ ZASE ZPĚT A POKUSD SE JIM NEDOPATŘENÍM O NĚJAKÝ TEN DEN PRODLOUŽÍ VÝMNĚNA VODY, JE TTO TU ZAE. ČÍM TO PROSÍM VÁS MŮŽE BÝT... VODA CHLOR 0 - 0,1 NO3 75 NO2 0 GH 7 KH 8 PH 7,5
Lucie
Plavání u hladiny je známkou nedostatku kyslíku většinou, jiná příčina mě nenapadá. Ale chtělo by to napsat velikost nádrže, počet a velikost ryb, typ a výkon filtrace apod. Jinak je to vaření z vody. Parametry vody jsou OK, i když NO3 by mohlo být nižší, tlamovci jsou na to dost citliví. Ale to zřejmě nebude příčina tvých problémů.
6.3.2013 15:11
nádrž je 200x50x50 cca 70ryb, malé i dospělé největší cca 14cm, těch tam mám tak 4ři samce jinak menší samice a pak jejich drobotinu. mám tam 2x vzduchovací kámen eheim vnější 2217 na 600l akva a pak ještě vnitřní s biohoubama. ale takto to mám celou dobu... prostě nevím a je mi jich líto
6.3.2013 17:00
Je otázka jestly testr měří správně. Vidím to na vysoké hodnoty dusíků ve vodě.
6.3.2013 19:11
Jak už to bývá vše je samý podvod a tak vzduchovací strojky mají malý výstupní tlak a půl metru pod hladinou sotva vzduchují. Neplatí pro strojky Rena. Zkusil bych kameny pozvednout k hladině tak, aby vzduchovaly masivněji, nebo na výstup filtru udělat difuzor, jaký má hlava Atman. pokud to nepomůže je třeba hledat jinde. NO3 75 se dá snížit větší výměnou, ale NO3 nesmí být už v napouštěné vodě.
6.3.2013 19:33
Kdy si měnil naposledy vodu?
7.3.2013 12:05
v sobotu, ale jak rikam, rybky po vymene vody cca 24hod. v pohode a pak plavou tlamkama nahore a to uz jsem zkousela vymenit ruzne. mnozstvi vody. tak fakt nevim.
Mám dotaz Lucie, jaký písek (jakou hrubost) a jakou vrstvu máte na dně a kolik je v akváriu kamenů apod.? Děkuji.
7.3.2013 14:22
Co když chlor umrtví filtr a čásečně ublíží i rybám?
7.3.2013 18:08
Pavle, to je taky varianta. Já bych zase sázel ne dusičnany hodně zásobené dno, které krmí i vyměněnou vodu, ale je to jen střelba od boku, proto ten můj dotaz. Fakt jen vaříme z vody a ty změny v intervalech těch dnů mi nedávají smysl. Uvidíme, třeba na něco přijdeme.
7.3.2013 18:54
Ahoj,a nemáš ucpaný filtr?Chce to vyčistit i vrtulku,která může být obalena řasou,což se mi docela nedávno stalo. Taky existují pelety ,které se dávají jako náplň do filtru a mají odstraňovat dusičnany z akvária.Jmenují se DNP BioPelety,koupila jsem je u firmy Petra-Aqua. Zkouším je teď 7 dní a hodnoty dusičnanů docela poklesly.
7.3.2013 19:04
Dobrý den, může třeba opravdu to tak být. Jen sem přidal nápad, střelba od pasu první myšlenky. Já nevím čím to je, nevíme jesti pere filtr, ani jak. Jen pokud je to pískem tak si myslím že v jeným když to zahnívá tak i buble metan nebo dusík a pak souhlasím. Ale pokud při prohrábnutí se nic xtra neděje a nemá neustále mléčnou vodu tak nevím. Ale nechci nic tvrdit. Spíš mě je nějak podezřelej víc ten chlor, ale kdo ví co nakonec se vyklube záludného. :-)
7.3.2013 21:34
tak mám tak cca 1cm křemičitého říčního písku, v něm mám přimíchaé kamínky na zvednutí ph, nemohu si vzpomenout jak se jim říká. jinak kamenů tam mám tak akorád rozložené po dně i nějakou tu kaskádu jako schovky pro ryby. jinak filtr peru ve vodě z akva, při výměně vody. proudem z hadice... ve filtru mám syporax a houby... dno vždy odkaluji spolu s výměnou vody. voda je průzračná... ale dala jsem na vaše rady zvýšila jsem vzduchování úplně na max. obě dvě a kameny dala výše k hladině a vyměnila zase vodu. vythala hodně rostlinek co už tam mám od začátku. nějaké jsem tam tedy nechala. oni se mi sami množili. ryby jsou zatím v pohodě. a uvidíme zítra a pozítří. ono první den po výměně vody byli vždy v pohodě a začali až druhý den... jinak vám všem děkuji za vaše postřehy a rady...
7.3.2013 22:18
Lucie,mám možná na tebe blbej dotaz,ale doufám že ti to vzduchování jede pořád a nevypínáš ho?
7.3.2013 23:30
to vis,ze nevypinam,krome svetla vse bezi nepretrziie...
8.3.2013 10:11
A už se blíží možná jádro problémů. Keramiku proplachovat až min po 2 měsících a ne třeba týdně. I když nepíšete interval čištění tak je to jen poznámka. Berte to takhle, když peru matraci, velkou kostku, tak ju ani po 5 ždímáních nepropláchnu ani zdaleka tak moc jak sypkou keramiku která minimálně chytá detrit a po 1-2 propláchnutí je čistá dokonale. Možná, opravdu možná, protože nevím kdy a kde se měřil ten chlor, tak aby po těch 24h se nezvedl čpavek. Což časově těch 24h rekonvalescence povrchu narušené keramiky a novému osidlení časově sedí. A příznaky lapání po dechu by odpovídalo. Čpavek dělá prý zle na žábra a chlor také a nemůžou dýchat. Víc mě nenapadá.
9.3.2013 21:10
filtr čistím většinou za 3 až 4 měsíce. ale děkuji vám za postřehy, rybky ted po těch úpravách jsou rybky v pohodě a plavou všude a vypadají spokojeneně. tak to asi bylo nedostatečým vzduchováním, zvýšením intenzity na max a zvednutím kamenů výše k hladině. takže ještě jednou díky. jste super.
11.3.2013 13:38
Tak snad už to bude fungovat. Mi se to stalo taky postupně jak tlamovci rostli a zanášel se filtr motorku. Můj názor je, že ani častější proplachování keramiky by bakterky nepozabíjelo. Já čistím taky po čtvrt roku.
13.3.2013 5:21
Lucie - nemas nahodou akvarium utesnene tak, ze nedochazi k vymene plynu z akva do okolniho prostredi a naopak? Nad hladinou musi byt dostatek kysliku, jinak je jeji cereni dobre k nicemu, protoze se voda neokyslicuje. Podle toho jak to popisujes, tak mne to pripadne, ze pri vymene vody, kdy je akva odkryte, se staci voda prokyslicit a nasledne kysliku ubyva, na coz ryby reaguji jak pises. Doporucuju mit akva neutesnene (ale zase ne tak, aby mohly vyskocit ryby), mit dostatecne silny motorek a vypusti z filtru cerit hladinu. Vzduchovaci kamen by mel byt spis na pisku nez pod hladinou - za predpokladu dostatecne silneho motorku, ktery by i tak mel hladinu rozhybat.
13.3.2013 8:13
Jen dodám k reakci A+I že ten vzduchovací kamínek, krom toho, že bublinky které vypouští a ty se dopravují na hladinu kde prasknou a vzduch z nich se rozptyluje nad hladinou, kde dochází nasledně k okysličení, má taky funkci tu, že tím že je umístěn na dně, tak právě stoupající gejzír bublinek rozpohybovává vodu tak, že zvedá vlivem vznikajícího proudu spodní neokysličené vrstvy do horních částí, kde dochází k výměně plynu a okysličená voda se vlivem tohoto proudění zase dostává do spodních částí a tak stále dokola. Tím že ti tu někdo radí, ať vytáhneš vzduchovací kámen pod hladinu a zvýšíš tím intenzitu bublin, ti radí špatně, protože tím zároveň snížíš správnou funci kamínku o 50% právě tím, že zamezíš vznikání popisovaného proudění a výměny plynů. Je tedapotřeba silnější motorek a ne vytahovat kostku pod hladinu.
Že by? Až tak? Nemýchá to filtr vodu od zdola nahoru rychleji :-). Co třeba difusor dát pod hladinu :-)