Trochu se mi to zvrhlo :)
Jen k diskuzím o anubiasech - tak to vypadá, když je dost světla :) To opravdu s afrikou klasického pojetí moc společného nemá...trochu to přerostlo. Budu s tím muset něco udělat, ale je mi líto do toho vrtat. Je to staré rok a půl, někde jsem tu dával fotky po založení. Jo tady: http://wds.cz/tlamovci/fotoinzerce.php?obr=forum_40244.jpg. Břidlice přilepená na stěnách zatím drží, NO2=0, NO3 < 25mg. pH= 7,8 - jen jsem se nezbavil toho mastného filmu na hladině, po týdnu se vždy objeví. Ta břidlice přímo z lomu je na pytel.
Mecan doma
Větší koukatelnější rozlišení: http://www.photomecan.eu/downloads/akva_celek.jpg
8.4.2012 21:39
Moc hezkej, mě se fur tahá ke světlu nahoru. Ted to mám konečně ve světlé místnosti u okna a je to uplně něco jiného jak čistě pod zířivkama. Do tří měsíců znovu obroste tak pak přidám fotku taky.
8.4.2012 22:50
Je to nádherné. Moc se mi to líbí.
9.4.2012 8:51
Já bych s tím nic nedělal. Je to moc pěkné. A že to nemá s afrikou nic společnýho? Myslím že plno afrikářů by si to takhle taky přálo. Jen maj smůlu že se jim kytky nedařej.
9.4.2012 9:05
Moc pěkně se to zvrtlo a já bych to taky tak nechal.
9.4.2012 10:02
Normálně kytky nemusim,protože většinou vypadají blbě,jsou po čase olezlé,uhnívaj,ryby je ožíraj a tak. Koukatelnější foto v č.1-super fotka a nádrž vypadá výborně.Když to takhle samo roste tak bych to taky tak nechal(čím fotíš?).
Co bych za to dal aby se mym rostlinam tak darilo.
9.4.2012 20:41
Řekl bych, že to hlavně dělá osvětlení - metalhalogenidové výbojky a ustálená nádrž. Rozjezd byl hodně pozvolný..taky jsem si prošel i ruduchou. Ale po čase úplně vymizela a kytky se rozjely. Trošku mám problémy s vodovodní vodou - občas (nepravidelně) po výměně vody odejde pár ryb do věčných lovišť. Naposledy všechny J.transcriptus. Přestali žrát, postávali na dně na ploutvích,pak se začali motat a do týdne to vzdali. Předtím pravidlě zásobovali calvusy mladýma, až jsem se bál, že bude přerybněno, ale zbytečně. Mladé zbyly, vypadají v pohodě, leleupi se třou, šnekáči se třou..jednou už se mi to stalo s cyprichromisema. Půl roku OK, plné tlamky,pak zbledli a začali odcházet. Buď mám něco ve vodě, co tam nemá být a citlivější druhy to po čase obserou nebo příliš chlorovanou vodu (je občas silně cítit - právě že občas) a po výměněza čerstvou přímo z kohoutku je vytrávím? Ale reakce je divná a většinou se týká jednoho druhu...no, dost mě to štve. Technicky nelze doplňovat odstátou a měním častěji ale menší množství...nemoc to nebude, bojím se, že spíše nějaká pozvolná otrava. Že by se něco spolu s mastnotou pořád uvolňovalo z té břidlice?
9.4.2012 20:56
komla: používám Canon, 1D a 5D těla a nějaké Lkové skla. Ono si to vybavení se mnou docela zažije :)
9.4.2012 20:58
Pokud se to děje po výměně vody, tak bych spíše hledal problém ve vstupní vodě. Nějaký přípravek na úpravu vody pouzivas? Pokud ne,, tak doporučuji něco z komerčních přípravků prubnout.
10.4.2012 10:15
Také bych viděl problém ve vstupní vodě. Odchloruješ? Nemění se ve vodovodní vodě radikálně chemismus vody?
10.4.2012 10:18
Měříš Ph? Jestli nedochází k velkým výkyvům? Jakou máš tvrdost?
10.4.2012 11:22
Měl sem podomné umrtí po výměně více vody ,kolem půlky tak kdyz není deštovka dělám ted středa a neděle čtvrtku a zatím dobry. Zdroj byla studna bez chloru, zřemě neměli rádi velké změny Ph.
10.4.2012 12:32
To mecan : pamatuji si tvou nádrž - krásná designovka. Mám na mysli stojen a myslím že jsi měl někde i foto celého obýváku. Nechci to hledat ( lenoch ) tak se rovnou zeptám: stojen je super, ale kde máš techniku? A také na osvětlení - co je to přímo za světla a jaká je spotřeba. Rostlinky máš krásné, ale za jakou cenu ( osvětlení). Já bych se přikláněl k myšlence mastnoty, že je to z břidlice. Jestli je občasné zapáchání - přechlórování, tak budeš muset vodu nechávat odstát a napouštět přes sprchovou hlavici a ještě použít nějaké preparáty co tu píšou kluci.
10.4.2012 12:37
Mně se ty kytky zvrhly podobně jako u Mecana :-) a jsem tomu moc rád. Osvětlením to tedy u anubiasů rozhodně není. Nebo vám připadá jedna trubice nad akva něco nadstandardního a provozně drahého? :-). Zdravím
10.4.2012 14:25
Anubiasy nejsou náročné na světlo, rostou i ve stínu pod velkými rostlinami, ale čím více ho mají, tím lépe rostou. Mohu to porovnat s dobou, kdy jsem je měl v rostlinném akváriu s osvětlením 0,7 W/ litr. V rostlinném akva jsem měl dvě sady zářivek po dvou trubicích. Když jsem zapnul první dvě trubice, tak anubias neprodukoval viditelně bublinky. Po dvou hodinách se mi zapínala druhá sada a anubias byl obalený bublinkami, které stoupaly vzhuru. Když se mi u jedné sady porouchal předřadník a dva měsíce běžely světla na poloviční výkon, tak se růst výrazně zpomalil. Pro růst anubiasů stačí i osvětlení 0,1 W/ litr. Kdo chce podpořit růst, musí více svítit.
10.4.2012 14:28
K č.8, odstátou dávat nemusíš. Kup si plastovej barel na 50 litrů, postav si ho k akváriu, hadicí do něj napusť vodu, nalej do toho např.Antichlor od Rataje a za chvíli to z barelu přečerpej do akva. Takhle to párkrát zopakuješ a máš výměnu bez problémů. Jestli máš mastnou hladinu, tak ji zkus něčím čeřit (vývod z exterňáku, čerpací hlava apod.)
10.4.2012 15:37
A nebo napouštěj přes filtr z aktivního uhlí
10.4.2012 21:52
ondrášovi: technika je za pozadím - topidlo + čerpací hlavice + dvoumolitanový filtr (čistím vždy jeden), objem cca 8 litrů v ohrádce z skl.pásků. Světla jsou MASTERColour CDM-R111 , 35W a jsou 3 - jedná se o reflektory k nasvětlování zboží - dej si do images.google ten řetězec a uvidíš. Dělají reflektory s různým vyzařovacím úhlem, já mám ten střední - myslím, že 24°? Teplotně dělají s 3000K a 4200K přičemž ta studenější je lepší. Ideálně bych doplnil rampu o jednu zářivku podporující barvy, pak by to byla paráda. Krásně prosvítí celý sloupec vody, mají snad až 4000lx (podle reflektoru a vzdálenosti) a až odejdou ( 11 000 hodin, takže cca 3 roky) prostřední pořídím s větším úhlem a všechny chladnější, mají lepší podání barev, 95%. Musí, protože svítí na zboží :) Tady produktové listy: http://download.p4c.philips.com/l4bt/3/323220/mastercolour_cdm-r111_323220_ffs_ces.pdf Takže světla spokojenost, příkon na 3 světla celkem 105 W, luxů ažaž. Hlavně to vypadá přirozeně, jako pod hladinou u pobřeží, hra světla a stínu a můžeš měnit úhel nasvícení. Nevýhodou je dost silné tepelné vyzařování, po vypnutí rudě žhne cca 1 minutu a není jednoduše sehnatelný vhodný typ. Ale pokud chceš trošku něco jiného, tak tohle je použitelné a rostlinkám se daří, kupodivu ani pod hladinou, kde je nejvyšší intenzita světla se netvoří žádné řasy.
Rozvody el.jsem zasekal do stěny, tak není nic vidět. Na druhé straně je kuchyň, ale dodnes mi nebylo uděleno povolení k použití jedné ze skříněk pro externí filtr, jak bylo plánováno (mám tam i dovedenou vodu a odpad!!!) ale nevzdávám se :)! Takže vidět nic není... Pořídím filtr s aktivním uhlím, už se to zde řešilo, zda thiosíran nebo filtr. Ten namontuji na doplňovací hadici a bude...náplň vydrží min.rok a odfiltruje i jiný binec, co běžně pijeme (já snad vezmu dva). Snad to pomůže...každopádně díky za příspěvky !
10.4.2012 22:13
dubici: pH je víceméně stabilní, okolo 7,8, měřím namátkově, ale nemění se...tvrdost neměřím, podle dodavatele je tvrdost okolo 14° německých. Neodchloruji, ale začnu.
11.4.2012 21:20
To mecan : Dík za odpo. Mám ještě další otázku. Jistě máš krycí skla ( kterých bych se já rád zbavil a proto chci jiné osvětlení ), tak se chci zeptat, jak často je čistíš ( jak se dělá zelená řasa ). Já mám na sklech rampu ( 2 x 150cm zářivka) a musím čistit co 14 dní.