Tropheus Orange vs. Tropheus Bemba

Mám jeden,možná blbej ,dotaz. Jaký je rozdíl mezi Tropheus Orange a Tropheus Bemba popřípadě Orange II. ??? Opravdu by mě to zajímalo,zda je v nich rozdíl,nebo je to jen zase obchodní praktika.

memeo - nepřihlášen

15.9.2010 10:28

Já si myslím tohle. Tlamovec Mooreův, forma ORANGE, lokalita BEMBA

Pavel 86
15.9.2010 11:04

Orange1 - úzký pruh. Orange2 široký (to máš ty).

RUMburak123
15.9.2010 11:46

Já jsem totiž někde buď čet,nebo slyšel,že Orange mají pruh užší a jsou spíše do červenooranžové a Bemba má pruh širší a je spíše oranžová.....mám v tom pěknej zmatek....snad mi to tu rozřeší ještě p.Kraut,nebo p.Dařbujan. Jinak díky zatím za odpovědi.

memeo - nepřihlášen
15.9.2010 11:47

Tak to jsem zvědav:)

RUMburak123
15.9.2010 14:20

Obávám se, že už jsem to tu na webu jednou vysvětloval. Orange je pouze obchodní nebo akvaristický lidový název. Orange 1 nebo 2 je podle mého názoru úplný nesmysl - to značení jsem také v nějakých starých německých knihách také viděl. Ryby pocházejí z lokality Bemba a z jejího okolí. Šířka pruhů může být u různých ryb byť stejné populace samozřejmě s určitým omezením různá, stejně jako je tomu o otatních trophíků s pruhem nebo skvrnami (např. duboisi, spec. Bulu point, spec. Ikola a dalších). Je pravdou, že před lety chované Bemby (méně degenerované stálým odchovem těch samých ryb po mnoho generací bez oživení krve) měly pruhy výraznější a červenooranžové oproti dnešním, které je mají spíš oranžovožluté. Odchytové bemby se dovážejí méně než oststní trophíci. Je o ně zřejmě relativně malý zájem, protože jsou tak notoricky známé a akvaristé dávají peníze raději za novinky, takže jejich barevnost v akvarijních generacích prostě utrpěla. A pak, jsou z Konga a to je země, z těch kolem jezera, nejméně bezpečná, tak se tam zřejmě vyplatí firmám chytat, pouze ryby novější a dražší. Ale to je pouze moje domněnka. Na druhou stranu je pravda, že jsem viděl cca před dvěma lety u obchodníka v Německu neodchytové dospělé Bemby údajně generace F2 s nádhernými širokými červenooranžovými pruhy a u jiného pak odchyty s pruhy spíše oranžovými a ne tak vyrovnanými co do šířky. Zdravím.

miroslav kraut
15.9.2010 14:28

P.S. Tlamovec Mooreův to není určitě - to jsou použe jižní geografické rasy. Nejpřesnější je asi držet se Koningsova provizorního zařazení jako T. spec. black (ve starších knihách T. spec. affin moorii) nebo prostě Scupkeho T. Bemba linie č..., což ale není také zcela ideální, protože na některých lokalitách žije několik druhů (?) tropheusů a tam bychom s tak jednoduchým označením nevystačili a nebo bychom se museli naučit Schupkeho číselné označení linií podle rozborů DNA. Zmatek co?? :-))), ale to je současný stav :-). Podle mne je nejpřesnější název T. spec. black Bemba. Zdravím.

miroslav kraut
15.9.2010 14:54

Pane Kraut,opět děkuji za osvětu. Ale ten váš příspěvěk s P.S je pro mě velice zamotávající. :-)

memeo - nepřihlášen
15.9.2010 19:17

ja myslim, ze je to napsane uplne jasne, Tr. spec. Black Bemba je proste jedna ryba prodavana pod nekolika nazvy, nicmene se muze v barve a sile pruhu lisit. A stejne jsou Bemby fajn:) jejich plodnost, cena a vydrz je stejne jako u Duboisi skvela.

Troph3us
15.9.2010 21:08

Jelikož mám pocit, že jsem toto vlákno tak trochu vyvolal mým inzerátem tady na inzerci, připojím se k diskusi. Když jsem na začátku devadesátých let minulého století začínal s Tropheusy, nebylo zdaleka tolik odborné literatury (ani odborníků) jako dnes. Uznávanou kapacitou byl tehdy Dr.Jindřich Novák, který také později pubikoval v časopise Akvárium - Terárium poměrně rozsáhlý seriál o Tropheusech. V něm uvádí dvě podobné formy, a sice Rubana se širokým červeným pruhem (obchodní název Orange II) a Bemba s úzkým červeným pruhem (obchodní název Orange I). Sám ovšem píše, že v hejnech chovtelů zpravidla plavou společně ryby s pruhy širšími i užšími. Tohle názvosloví se dodnes udrželo např. v exportní firmě pana Ullmana, kde v katalogu mají Bemby a také Orange I+II (dohromady).Jak dokazuje kolega RUMburak, minimálně u nás na Plzeňsku to takhle chápeme. Dnes už název Rubana takřka upadl v zapomění a používá se jen Bemba. Nemyslím si, že by mi uvedení názvu Orange II v závorce nějak výrazně zvýšilo odbyt, spíše jsem to uvedl pro kolegy z mojí generace (50+), kteří používají ještě staré (nebo chcete-li zastaralé a překonané) názvy. Abych tedy lapidárně napsal svůj názor Bemba a Orange II jsou dva různé názvy pro stejnou rybu.

Pavel Vacík
16.9.2010 7:15

Jindra určitě čerpal v daných materiálecha znalostech té doby. Po, jak hloubkově se tomu věnoval v poslední době zejména p. Schupke v Německu a p. Konings je jasné, že znalosti se o dost posunuly. Orange 1 a 2 je opravdu archaismus. To je jako kdyby jste se chtěli dnes držet tehdejšího označení Kaiser 1 a Kaiser 2. Označovalo v té době také jen šířku pruhu prostě nějakého černého tropheuse. Dnes víme, že jsou to naprosto rozdílné ryby, dokonce pravděpodobně rozdílné druhy! Nejsem odborník na taxonomii trophíků, jen si dávám dohromady informace jednotlivých autorů, které mi přijdou logičtější, než jiné. Úplně dobře to nemá nikdo a bohužel je v trophících stále zmatek a ještě dlouho bude. Rubanu jsem ani na podrobné mapě od francouzů (Eric Genevelle) nenašel, ale je možné, že v tédobě existovala a že si jen dnes postavil náčelník osady chajdu o kousek dál. Podle mne to byl v té době (ta rozdílná šířka pruhů u oranží přiřazená k lokalitě) zase je obchodní folklór němců, ale třeba se pletu. Jo a perly ve stoletých cenícíh našich exportérů, to je kapitola sama pro sebe. Najdete tam třeba jednu a tu samou rybu pod třemi různými názvy a třemi různými cenami. Proč by se starali o správnost názvů, vžddyť je to jen jejich živnost :-). Zdravím,

miroslav kraut
16.9.2010 8:36

Rubana vůbec nemusí být nějaké místo. Lovci na Tanganice si občas lokality vymýšlí, aby se jim tam nevrhla konkurence. Sám jsem chtěl navštívit místo Nkonde, protože v té době mi přišly z Sambie krásní žlutí tropheusy takto nazývaní. Naleziště mi ukázali a jmenuje se to tam úplně jinak. Nkonde znamená v místním jazyku banán. Osobně mě různé taxonomické dohady a změny příliš nevzrušují, pro mě je důležitá kvalita ryb a těm je celkem ukradené, že si na nich někdo udělá doktorantůru a překope jejich pojmenování. HD

Hynek Dařbujan
16.9.2010 8:49

Snad bychom mohli uzavřít tuhle debatu slovy klasika: Copak je po jméně? Co růží zvou, i zváno jinak vonělo by stejně. (Julie Kapuletová)

Pavel Vacík
16.9.2010 9:18

Osobně se mě označení lidové orange 1-2 líbí a hned bych věděl co dotyčný v inzerci nabízí a nemusely by být dotazy ohledně pruhu. Však nemusí být vše podle Pražáků :-) tady za rohem jezdí šílené šaliny, čepuje se žlutá limonáda perlivá pod názvem sodovka a taky všeci tomu rozumíme. :-))

Pavel 86
16.9.2010 11:43

Kemo (Pavle), a budoo Ti vseci rozumet az jim nakecas, ze valis smirglem ze svicoo hodit zoncnu na prigl? :-))) Ta slova klasika jsou v tomto pripade vystizna, protoze podle mne je Tropheus sp. Black Bemba jenom jeden a zbytek jsou obchodni nazvy. Akorat nekdy se uvadi misto Bemba Pemba ...

A+I
16.9.2010 11:49

Jeste pro Memea - nazev Tropheus Orange Flame je slangove Tropheus sp. Black Bemba ;-) . Pry spravne je ale Pemba a i to Bemba s B na zacatku je udajne slang.

A+I
16.9.2010 13:29

OK...mám Tropheus sp. Black Bemba. :o)

memeo - nepřihlášen
16.9.2010 13:36

Odpověď že je to jedna a ta samá ryba jsem napsal nahoře. Označení 1-2 kdyby se to chytlo by nebylo na škodu, vždyť co je na tom špatného. 1 malý 2 velký, lajkovi to stačí a nepotřebuje 20 zavádějících obchodních názvů aby se to líp prodávalo. Nebo snad ne. Slovo moori se tu taky může vysvětlit,

Pavel 86
16.9.2010 19:50

Memeo vždyť to víš ne? :-D tedy pokud se bavíš o rybách ode mě.

MilaKH
16.9.2010 19:50

Memeo vždyť to víš ne? :-D tedy pokud se bavíš o rybách ode mě.

MilaKH
17.9.2010 8:44

Jeste se vratim k tomu oznaceni Rubana. Mne vubec nenapadlo, ze by to melo byt misto na Tanganyice, ale ze je to stary obchodni nazev pro Tropheusy Bemba s sirokym CERVENYM pruhem (jak psal Dr. Jindrich Novak) a ted se jim rika Orange Flame. Ruby totiz znamena v anglictine rubin a pouziva se to nekdy k vyjadreni cervene barvy (Ruby Red - rubinove cervena) a od toho bylo, podle mne, utvorene to slovo rubana.

A+I
17.9.2010 12:20

Pro A+I: Vaše vysvětlení je velmi logické a pravděpodobně to tak asi i bylo. Pak byl pro tu druhou tehdejší barevnou rasu nevhodně použit přídomek Bemba, což je evidentně název lokality a nikoli zbarvení. Jedno prostě odporuje druhému. Je to jen doklad toho jaký u trophíků byl (a stále je) v taxonomii zmatek :-). Zdravím

miroslav kraut

VLOŽIT ODPOVĚĎ