Úhyn ryby samice Pseudotropheus lombardoi
Zdravím, prosím o radu. Uhynul mi tlamovec samice Pseudotropheus lombardoi, den před samotným úhynem jsem pozoroval, že vynechává krmení a poslední hodiny polehával na dně (chvílemi i na boku). Při tom jsem si všiml, že má řitní otvor pořádně jakoby rozežraný (je vidět i dovnitř). K tomu jěště měla lehounce rozstřepené ploutve a na té ocasní bílý okraj. U ostatních ryb zatím žádné příznaky nepozoruji. Napadá mne, že na vinně mohou být nějací střevní paraziti, případně rakovina a ten rozpad ploutví by pak mohl být při celkovém oslabení ryby ,,jen'' sekundární nákazou, která už nestihla pokročit až do napadení žaber. Proto zde žádám zkušené akvaristy o radu a názory. Předem děkuji.
Kuba
Podle toho co a jak píšeš předpokládám, že o rybách něco víš a tak sis určitě všiml, že ryba nebyla nijak napadána nebo utlačována. Dál předpokládám, že ryby mají odpovídající velikost nádrže, její zařízení a péči oni a rovněž správné druhové a početní zarybnění. Potom by se mohlo jednat o nějakou nemoc, kterou ti takhle identifikuje málo kdo. A kdo jo tak klobouk dolů :-))))) Při poskytnutí více informací o aqu ti můžu maximálně napsat proč k takovému onemocnění došlo, možná.
22.8.2015 19:33
Tak mám akvárko o hrubém objemu 230 l, ovšem čistý objem je 180 l. Používám vnitřní filtr SIF-700. Teplotu vytápím na 27°, kromě letního období, kdy přirozeně vystoupá výše. Vodu vyměňuji jednou za 2-3 týdny (spíš se snažím po těch 2 týdnech) a bývá to 1/3 - 1/2 celkového objemu nádrže. Doplněnou vodu upravuji sera aquatanem a hubky z filtru proplachuji jen ve vodě z akvária. V tom chovám teď již jen 15 ks. Pseudotropheus lombardoi, 1 ks. Labidochromis c. yellow (před několika lety jsem měl skupinku 6-ti ks., ale postupně poumíraly) a 2 ks. krunýřovce. Jinak co se týče uhynulé samice - myslím, že nebyla napadána více než ostatní ryby, nějaké to prohánění (hlavně dominantní samec prohání samice, ale ten předchozí dominantní samec byl o poznání aktivnější v tom prohánění a agresivitě i vůči mě) a potyčky (většinou menšího rázu) jsou u mých tlamovců běžné.
22.8.2015 22:22
Ještě něco o krmení: krmím Tetra minem, občas hodím krunýřovcům tabletky pro ryby žijící u dna, ale tlamovci jsou u toho vždycky první. Vyjímečně tlamovci dostanou vařený brambor, jednou jsem vyzkoušel meloun a jen se po něm zaprášilo. V minulosti jsem chvíli kupoval granulky pro býložravé až všežravé cichlidy. Dříve jsem kupoval několik let Sera floru, ale už se mi to nechtělo platit, proto už možná 2 roky kupuji ten Tetra min. Dříve jsem také krmíval mraženými patentkami, koretrami, artemiemi a sušenými dafniemi. Párkrát jsem jim hodil nakrájený okurek. Několikrát jsem zkoušel i mražený špenát, ale nikdy ho nežraly, ani když byl smíchaný s patentkami. To je výčet všech zkrmených krmiv za uplynulých skoro 7 let od založení akva, alespoň těch krmiv, na které si momentálně vzpomínám.
23.8.2015 7:25
Co k tomu dodat??? Snad jen že p.lombardoi jsou ryby, které by se měly chovat alespoň v aqu o 100 l větším a to minimálně. Do krmení bych určitě zainvestoval a to alespoň do té S.flory. Rozhodně bych rybám nedával žádnou zeleninu a ovoce. Ryby jsou pažravé a tak že se po něčem jen zapráší neznamená, že se to rybám dobře tráví a že z toho získají nějakou výživnou hodnotu. Ba naopak to může být start brzkých problémů. Agresivita tvých ryb bude podporována jak zmiňovaným nedostatečným prostorem, tak odhaduji i zvýšeným obsahem dusičnanů ve vodě v příliš dlouhém intervalu vodovýměny na takovou osádku v tak nedostatečné litráži. Jednoduše řečeno i když píšeš že aqo takhle funguje 7 let, tak vidíš sám že skupina yellow už je postupně v pánu a to hlavně vlivem vyše zmiňovaných faktů. Yellow se odporoučeli taky jako první hlavně pro svou klidnější povahu při společném chovu s o dost drsnějšími lombardoi, kteří měli na jejich vybití hlavní podíl to celé podpořeno, znovu opakuji špatnými podmínkami. Lombarďáci jsou bombarďáci a rozhodně kdybych je chtěl držet s yellow v aqu, tak by to byla nádrž kolem 500 l, kde bych jako optimální u obou těchto robustnějších tlamek viděl skupinu 20 ks lombardoi a 15 ks yellow. Uhyn samice bych odhadl že se jedná o oslabení organismu vlivem velkého napětí v aqu zpusobeného agresivitou ryb, nekvalitou vody a krmiva. Tyto faktory společně přispívají na chřadnutí organismu, kde se potom snadno rozjede nějaká choroba, která není li včas odhalena, tak má jediný výsledek a tím je rybí nebe. Ovšem v tomhle případě je zbytečné hledat lék pro ryby ale spíše odstranit příčiny. V globále je to snadné. Stačí dodržet správné zarybnění na adekvátní litráž, dobrou filtraci a dostatečnou periodu vodovýměny, správné krmivo v rozumné míře a vhodně zařízený interiér nádrže a aqo bude šlapat jak má.
23.8.2015 23:49
Tak jim nemám dávat ani ten vařený brambor? A co potom ty larvy? Názory chovatelů tlamovců se na ně rozcházejí, soudě podle toho co jsem četl. Ještě bych chtěl jenom říct, že ten jeden zbylý Labidochromis není napadán lombarďáky. A ani tehdy, když jsem jich měl celou skupinku, nebyli napadáni. Agresivita, kterou jsem pozoroval byla převážně vnitrodruhová, nikoliv mezidruhová. Pokud jsem již zaregistroval tu mezidruhovou, tak se jednalo o malé neshody, řešené otevřenou potyčkou (nikoliv pronásledováním), která mnohdy skončila jenom u zastrašování, případně tlamku na tlamku, ale po chvíli souboj vyzněl do ztracana a obě ryby si šli po vlastní cestě. Doposud si všímám, že pokud se do sebe pustí 2 mladší ryby (teď již jen stejného druhu), tak se stává že se najde některá zkušenější ryba, která šarvátku ukočí rozehnáním jich od sebe. Vážnější souboje vznikají pouze, když se někdo postaví dominantnímu samci v otevřeném souboji. Ten současný dominantní samec je o poznání mírnější vůči ostatním a na mne neútočí vůbec (narozdíl od toho předchozího - otec toho současného), když něco v akva provádím. To je jen tak na vysvětlenou soubor mých pozorování, tak doufám, že se z toho bude dát něco vyčíst.
24.8.2015 7:58
K tomu co jsem napsal není co dodat a ber to jako fakt, nehledě na to, jestli si pozoroval nějaké pronásledování nebo jiné ataky. Ke krmení dodám, že rozdílné názory mohou být podle toho jestli se chovatelé baví o byložravých nebo masožravých rybách. Jestliže někdo píše o nějakých zkušenostech s krmením, jako si tu psal ty a bere to jako že je to v pořádku, tak jsou to pouze jeho dojmy a nedostatek informací o tom co a jak ryby tráví. Prostě a jednoduše, říká se že koza sežere všechno, ale věř tomu že když by sežrala meloun tak bude mít sračku jako bič. Proč... no protože se jako byložravec vyvýjela ke spásání bylin a ne požírání tropických plodů. Mbuna i koza jsou sice oba byložravci, ale vyvynuli se každá k přijímání specifické potravy, která je nejlépe u ryb v zajetí nahrazena speciálně k tomu vyvynutýmy krmivy. Doufám, že jsem to napsal dost srozumitelně a tak snad odpoadá další podrobnější rozebírání toho, jestli teda ten brambor ano nebo ne, když jsem se tu vyjádřil pouze k melounu a jak že je to s těmi larvami. No v každém případě se když tak ptej :-))))
Vyvynuli,vyvynutými,ty vole to je finsky,ne?Co to je za gumídka ten hr?
24.8.2015 18:34
Tak nevím, jestli jsou pro mbuny vhodné mražené larvy (patentky, koretry) a artemie nebo dafnie.
24.8.2015 19:37
myslím,že už by sis měl jít dělat srandu někde jinde
24.8.2015 21:53
Jen takovy menci dotaz pro Kubu a nemela ta samice nez posla bily a neprirozeny trus Pavel
24.8.2015 22:05
Bílého trusu jsem si nevšiml, ale vyloučit to nemohu. Přišlo mi, že se ten úhyn seběhl hodně rychle. Ani toho rozežraného řitního otvoru jsem si nevšiml dříve než v den úhynu, akorát že den před smrtí vynechala krmení.
24.8.2015 22:52
Ja mam dojem ze to byl strevi parazit Capillaria je strasne nebezpecny zarodky jsou ve dne musis hodne odkalovat ze dna asi kazdy den jeden kybl muzou se ti nakazit ostatni ja jsem to zazil koupil jsem Tropheus dubisi a akvaristice a to tydne bylo po nich neda se to nikak zastavit ani lecit preji Ti hodne stesti at To vyresis Pavel
25.8.2015 22:07
Díky za vaše rady. Snad to byla první a zároveň poslední takto uhynulá rybka.