Určitě jsou tlamovci náročnější na vodu?
Jsem již nějaký čas pravidelný návštěvník tohoto fora. Sice moc nepřispívám, ale raději čtu. Já se jen vždy pozastavím nad varováním, že tlamovci jsou náročnější na kvalitu vody. Nechci tady rozpoutávat nějaké osočování a hádky, ale moje zkušenost je trošku jiná. Pro většinu uživatelů to bude znít možná až kacířsky, když prohlásím, že až tak nároční nejsou. Z cichlid mám pouze Malawi. Ty ryby jsou téměř nesmrtelné. Je to zatím jediná čeleď (nebo jak to nazvat), která mi drží téměř beze ztrát. Vše ostatní kromě Pavích oček mi šlo vždy brzy do kytek. Ať to byly parmičky, neonky, skaláři, mečovky, betty a kdoví co já vím, všechno to bylo do měsíce vychcípaný, natož aby se množily. Je fakt, že u nás je velice tvrdá voda. Kolik to nevím, ale na obci nám řekli ať si pračku je nastavíme na nejtvrdší stupeň. Možná že ta tvrdost všem těm rybám vadila. Pak by to bylo v nárocích tlamovci vs "takzvané nenáročné" 1:1. Někdo může namítnout, že jde o obsah škodlivin jako amoniak, dusitany, dusičnany a jiné neměřitelné věci z výkalů, moči, zahnívajícího krmení či řasy zbarvující vodu a já nevím co ještě. Ano, možná postupným zvykáním nebo čím si tyhle ryby taky vytvoří určitou odolnost. Když jsem zabíhal první akvárko, tak jsem si plný nadšení koupil nějakou tu soupravu na měrění NO3. 2x jsem to použil a už na to kašlu, takže kromě toho, že máme tvrdou vodu jiné hodnoty neznám. Nevím ani zásaditost/kyselost natož škodliviny, protože ryby jsou v naší vodě nesmrtelné, množí se a já nemám důvod do něčeho šťourat a sypat tam nějakej sajrajt na úpravu. Je pravda, že měním né úplně pravidelně vodu, ale měnim a při tom z největšího odsaji výkaly. To je všechno. Nedávno se mi stala taková šlakovitá věc. Povolilo mi jedno starší akva lepené kdovíjakým silikonem. Rybyčky naštěstí bez ztrát. Ovšem při pořádném sundání krytů (né jen části jako při odkalování), a províření písku,... ten puch. Naprosto stejný smrad jsem naposledy cítil jako malej v Bulharsku na rybím trhu. Takovej rybo-slano-mořskej, přestože jim tam sůl téměř nedávám, myslíc na jejich játra. Hned jsem si vzpoměl na jejich údajnou příbuznost s mořskými rybami. Předtím jsem tlamovce dlouho choval jen při "bublifuku" a kromě té co vyskočila z akva a druhá co uvízla pod kameny, žijí všechny. A že při tom bublifuku byla voda žlutohnědá. Momentálně mám M.Auratus, Metriaclima E., několik druhů Aulonocar, L.Caeruleus Y., a moje nejmilejší Labidochromis Mbamba, Celkem něco málo přes 100 ryb + mláďata a držej jak židovská víra. ======== R E K L A M A ======== - umírají vám rybičky? - nic vám v akvárku nevydrží? POŘIĎTE SI TLAMOVCE Z JEZERA MALAWI! stačí mít pouze tvrdou vodu a vydrží všechno! =============================== Nezlobte se toť jen má zkušenost.
Burdis
pane boze :) No comennt ...
5.1.2011 2:38
to: burdis V podstate souhlasim, malawsti tlamovci jsou velmi odolne ryby, jenom poznamka ze ryba ktera byla mrtva v kamenech tam neuvizla ale posla z nejakeho jineho duvodu a zalezla tam aby ji nekdo neoziral dokud bude jeste ziva
5.1.2011 8:01
V Malawi je voda měkká.
5.1.2011 8:56
Na toho samce co jsem našel pod kamenem se mě ptala dnes už bejvalá přítelkyně, kde je? že ho nevidí. Tak jse vyndal kameny a z pod jednoho vyplaval. Ještě chvíli žil, ale bylo jasné podle toho jak byl vorvanej, že mele z posledního. No s tou reklamou jsem to přehnal. Já jen, že tady jedna známá mi říkala, jak její vnuk chová Black Molly a jiné živorodky a jak mu to umírá a on to vždycky vořve. Tak jsem mu dal nějaké křížence z Malawi ať je zkusí a teď je prej kluk spokojenej jako želva. Sice by to do jeho pokojíčku chtělo větší akvárko, ale co já s těmi kříženci? Prodat se to nedá a splachovat je nebudu.
5.1.2011 10:41
Mam podobnou zkusenost.Pred 20 lety jsem mel tlamovce v akva 80x40x30.Krmil jsem vetsinou tim samym co Perlovky,to znamena nitenky,buchanky,perloocky a koretry,vse zive nachytane z rybnika!!!!Vlockove krmivo bylo spis jen doplnkove a nake obycejne,protoze driv nebylo z ceho moc vybirat.Voda se menila jednou za X tydnu,spis mesicu a ryby v tom drzeli taky.Uz presne nevim kolik tam bylo ryb,ale ani nahodou jsem tam nemel od kazdeho druhu 10-15 ryb,jak se doporucuje dneska.Mam dojem,ze tam byly asi 4 zebry,4 auratusy a 4 Haplochromis burtoni.Koren vykopany v lese,jen vyvareny ve vode a mraky rostlin,ktere sice tlamky obcas vyhrabali,ale ze by je sezrali,to ani nahodou.Po par letech jsem tlamky prodal a venoval se pouze chovu perlovek.Ted zas perlovky nemam a chovam tlamovce.Uz to samozrejme delam tak jak se vsude doporucuje.Mam vetsi skupiny ryb,menim pravidelne vodu a krmim vlockama od Sery.Akva ted mam 160x60x45.Kdyz si ted vzpomenu jak jsem driv choval tlamovce,tak se sam sebe ptam,proc jim ted dopravam ten mozna zbytecnej luxus.Ale delam to tak kdyz uz mozna zbytecne,tak aspon pro lepsi pocit.
5.1.2011 11:22
Kolego Burdisi. Opravdu kvalita příspěvku je zavádějící. Nebudu nic psát a vyjadřovat se jelikož to zde nemá cenu něco vysvětlovat nebo detailně rozebírat. Ono chovat ryby a chovat ryby je diametrální rozdíl. Rybí organismus je schopný přežít za určitých podmínek horší kvalitu vody. Pouze přežít!!! S kvalitou života to nikterak nesouvisí, jelikož vody v přírodě má v určitém období různou kvalitu např: vytrvalé deště, záplavy atd. My pouze v domácích podmínkách simulujeme přírodní pochody. Akvárium je vlastně řízené prostředí člověkem, ve kterém se snažíme poskytnout chovaným živočichům co možná nejlepší péči. Tedy děláme to tak jako by žili v přírodě. Upravujeme vodu, tvoříme reliéf dna a imitujeme jejich přirozený biotop. To že se ti vytřou ryby, ještě neznamená, že se jim daří. Vše se odvíjí trochu jinak, ale bohužel to ty nemůžeš tušit je to složitější záležitost a rozepisovat se mi to nechce. Po pátém řádku by ses už nudil. Napíši to pouze jednoduchou formulací. Rozmnoží se ti pouze, proto jelikož genetická informace jím velí zachovat v tak neadaptibilních podmínkách potomstvo pro další přežití druhu. Ukončím tudle šaškárnu a ti co píšeš je opravdu pouze přežívání.
Pietro, se vším co jsi napsal naprosto souhlasím, kromě toho o mém tušení a nudění se po pátém řádku. Nesmíš mě podceňovat. Vím jak jsou tady příspěvky o tom, že vězni ve vězení taky dokážou přežít. O tom všem zhruba jsi psal. Ale jiné rybky to snad nepotřebují? V tom tlamovci ani zdaleka nejsou jedineční. To se potom může varovat u každého druhu, že je náročnější na vodu. Vynechám mořskou akvaristiku, to je úplně jiná kapitola. Ale vezmi si takové Tetraodony žijící v braktických vodách. Tam jsou už nároky. Nebo jiné druhy, já je ani neznám, kde se opravdu musejí ty hodnoty hlídat. Pro mě osobně by byla taková amazonka náročnější. Vodu bych musel upravovat. Takže neřekl bych, že tlamovci odchovaní u nás jsou nějak náročnější na kvalitu vody než jiné druhy. Importy jsou samozřejmě citlivější.
5.1.2011 14:08
Burdis......tvůj článek je prostě zavádějící. Už vidím ty šikuly z rybicky.net jak se ohání tvým článkem. Já s takovým názorem prostě už z principu nesouhlasím.
5.1.2011 20:44
Ono je to v přírodě tak že napřed pokapou hodně citlivé druhy, pak menší slabší a oslabené ryby a druhy ryb, nejvíc i když ne vždy vydrží ty velké a silné. Taky se říká co terčovce zabije to se skalárem jen zatřepe.
6.1.2011 0:30
Já vím, to co jsem napsal je na tomhle foru docela hustý. Takové píchání do vosího hnízda. Koukám wladys, že jsi po lubnekovi další kdo varuje před radami z portálu rybicky.net :-). Já tam teda moc nelezu, protože moje místo je spíš zde. Podle posledního příspěvku tomu nejspíš nebudete věřit, ale možná polovinu ze zdejších 4442 témat mám přečtenou. Opakující témata jako chov afrik ve 120ti l. jsem už vynechával. Proto mi hned bylo jasné, že tento příspěvek bude většinou uživatelů odsouzen za kacířství! Samozřejmě se snažím řídit podle slušných rad a některých lidí si tu velice vážím (i těch co mě tu vynadali :-) ) Mě nakopla hned první odpověď v tématu č.4439, že tlamovci jsou na rozdil od tradicnich rybek do spolecenskych aqua s rostlinami mnohem narocnejsi na kvalitu vody. Podobnou větu jsem nečetl zdaleka poprvé a musel jsem napsat svoje nepřepapouškované <--hrozné slovo :-) Mně ty tradiční ryby s nižšími nároky na kvalitu vody prostě nikdy nevydržely. Ve vodě z toho samého vodovodu jsou moji údajně mnohem náročnější tlamovci čilí a mají se k světu.
6.1.2011 7:35
No něco do sebe to asi má.Já mám taky pocit,že je to někdy trochu našponovaný.Ryby odchované už zde,určitě nemají stejné nároky,jako odchyty.Je to u všech zvířat.
6.1.2011 11:46
Pánové a dámy, všichni čtenáři tohoto webu. Nevím jak daleko je vaše zkušenost s různými druhy ryb a ostatních živočichů obývající vodní prostředí různých lokalit. Nebudeme si tu mazat med kolem huby a nalhávat jak a kde a co žije anebo přežívá. Pokud chováme ryby z určitých lokalit a chov bereme vážně a na odborné úrovni což myslím, že ano jinak byste zde asi nedebatovali o životních nárocích endemických cichlid. Tak jistě pochopíte, že každá lokalita, biotop má svá určitá kritéria. Podle toho také zařizujeme nádrž, upravujeme parametry vody, snažíme se udržet ryby v dobré kondici atd. Určitě mi ryby nebudou chřadnout a umírat pokud jím připravím tzv. ideální podmínky pro jejich chov. Pokud dělám amazonku, jedná se o tzv. černou vodu, ryby mají odlišné nároky na chemismus vody jako africké cichlidy. Ryby sice nějakou dobu přežijí ve vodě s horšími vlastnostmi, ale do budoucna to nemá žádnou efektivitu. Například se rozhodnete pro chov terčovce. Voda se musí přizpůsobit tak aby splňovala určité požadavky na Kh,Gh,pH atd. Ryby budou sice žít v horší vodě, ale už se nebudou rozmnožovat nebo výtěr proběhne, ale výsledek nebude žádný. Protože za těchto zhoršených chemických vlastnosti vody není jikra se vyvinout. Africké ryby mají úplně jiné vlastnosti, jelikož se určité druhy vyskytují pouze lokálně a to například pouze na několika málo čtverečních metrech a jejich genetická výbava je lépe nastavená tak je nutí se vytřít z důvodu zachování druhu. Berte to pouze jako příklad! Některé ryby ani nemáte šanci rozmnožit a můžete se stavět na hlavu a nikdy se vám to nepodaří. Proč??? Protože nejsme schopní v bytových prostorech vytvořit ideální prostředí pro úspěšné množení. Mluvím zde o krunýřovcích. Lze to provést ale za určitých podmínek a ty jsou pro nás finančně nedostupné. Vašku ty jsi rybář, že ano?? Kolik ryb v plave v naších vodách a jedná se o nepůvodní druhy a myslíš, že se zde tyto ryby úspěšně vytírají?? Žijí tu pouze, jelikož mají ve své domovině stejné nebo podobné složení vody. Vidíš, žijí ale co dál??? Nebavím se zde o Karasovi stříbřitém ( Carassius auratus) ten se vytře snad za každých podmínek a může měnit pohlaví v závislosti na adaptaci rybí populace a zase jsme u toho. Všude a vždy je zastoupená genetická informace a etologie určitého rybího druhu. Závěrem napíši pouze to: Každý živočich, kterého chováme v zajetí a přizpůsobíme mu podmínky a životní nároky jeho biotopu, bude určitě spokojen a jeho život bude kvalitní. Určitě nám bude dělat radost a ne starost. Ps: Už jste pochopily co je to Akvaristika???
6.1.2011 13:29
Pitro máš naprostou pravdu,i s tím rybářem,jen jsem reagoval na to,že mě to tady někdy příjde přehnaný.Ano taky měním vodu měřím hodnoty atd,ale když to tady někdy čtu,tak nechápu.
6.1.2011 13:52
Já bych řekl,že pro jakéhokoliv začínajícího akvaristu bude lepší,když bude prostě na vše více opatrný.Než když půjde do chovu ryb s tím,že prostě ryby to snesou.Že to chvíli vydrží i v daleko horších podmínkách než mají ve svých domovinách.To je to hlavní na co jsem narážel v tom mém příspěvku.
6.1.2011 17:24
To co tu píše pietro je sice pravda, nicméně základní myšlenka byla, že malawi tlamovci jsou velmi odolné ryby a to si myslím taky. Když bych měl různý výběr ryb ve špatných podmínkách, vsadil bych si třeba na c. Afra, že zůstane v akva jako poslední. Možná by to vyhrál ještě T. duboisi, ale to si zakládám na pořádny flame..
6.1.2011 17:46
No, taky spise ctu, nez pisu, ale ja za sebe bych dodal, ze vsechny zde zminovane rady od stalych fundovanych prispevatelu jsou pravda, apokud je budete minimalne z poloviny, lepe ze 2/3 dodrzovat, zadny problem nebude a v podstate neni potreba nic merit.Ale ke vsemu se postupne clovek musi dopracovat sam.Dulezite je, zda ma clovek aqua protoze ma rad ryby, nebo je to pouha dekorace.Pak neni co resit. Jinak ten zbytecne dlouhy clanek je v podstate pravda, tyhle ryby opravdu vydrzi mnoho, ale to asi nikdo z nas nechce. Takze snad v pripade vsech akvaristu, kteri bych chteli jit touto cestou, nakonec zvitezi zdravy rozum.A asi pujdu vymenit vodu na zdravi rybam..........
6.1.2011 18:41
prelozim to : Mam doma mistnost 2x2 metry, s dirou v zemi misto wc, bez okna, jen se zarovkou. 2x denne prisun potravy, prakticky kupovana ve fast foodech. Cisteny mistnosti 1x za 2 mesice. Jsou tam dva lidi, zatim ziji bez problemu. Myslim si, ze Burdis vydrzi dele nez wladys, je to odolny druh ... :)
6.1.2011 19:30
to je zase tema, diky Lubore za vtipne odlehceni:)
6.1.2011 19:45
http://www.uloz.to/4172401/discus-from-rio-negro-avi
No ač jsme s Lubnekem přátelé mě to vtipný nepřijde.Sám ví o čem mluvím.
6.1.2011 20:14
Ono to ani nemelo byt tak moc vtipne :) Bohuzel je tohle tvrda realita, jak se lide k rybam v mnohych pripadech chovaji.Pouze prelozena do lidske podoby. Jelikoz, pokud je to psane pouze o rybach, hodne lidi si toho nevsimne, ale jakmile se to napise v souvisloti s clovekem, uz se clovek nad tim pozastavi. Tim nerikam, Burdisi, ze k nim patris. Ale bohuzel je to realita. To je proste muj pocit :)
6.1.2011 23:08
Teď už se dostáváme od náročnosti tlamek na kvalitu vody spíše k tématu etiky. Vypadám jako tyran a mé rybky jako trestanci v přeplněných věznicích někde v Malajsii. Nemějte obavy chovám je v docela velkých nádržích a filtruji přes po domácku vyrobené celoskleněné komorové filtry ze starších akvárek. Eheim nemám :-) Ale vždy tomu tak nebylo. Před vojnou (v druhé pol.90tých let) se přiznám, že jsem biochemický filtr vážně neměl a z toho co jsem zkoušel chovat, se projevily afriky jako jediní držáci. Nějací skaláři, parmičky atd. za 12-25Kč nevydrželi. Tlamovce jsem si finančně nemohl dovolit, protože jsem se ještě učil. Stáli tehdy 60-80Kč. Pak jsem si ale přeci jen koupil nějaké M.Auratus (tenkrát ještě chybně označované jako Pseudotropheus Auratus), Lamprologus Brichardi a ještě nějaké. Později jsem s nadsázkou říkal, že za kvalitu se musí platit. Zatímco ostatní druhy vymizeli, zůstali jen tlamky. Úplně všechny. Měl jsem je asi půl roku, staral se o ně asi jako klitosaurus v odp.č.5 a protože jsem musel narukovat, tak jsem je dal jednomu známému. Nevim jak dopadly, ale mně na rozdíl od ostatních druhů z nich neumřela ani jediná. Měl jsem je po 5ti, jen Auratusů bylo asi o něco víc.
7.1.2011 0:02
burdis, tohle jsem presne nechtel. Vim, ze nejsi zadny tyran a tlamky u tebe maji dobre podminky. Chtel jsem tim spise vyjadrit svuj pocit k vetsine,chovatelum, kteri sem ani nechodi. Malawi ma doma vic lidi, nez si myslime... treba v 60 litrech 5 tropheusu a 5 aulonocar. To jsem videl na vlastni oci..Tebe jsem se vazne dotkut nechtel. Si dobry typek :]
7.1.2011 9:50
Lubor to napsal v příspěvku č.17 docela trefně.
7.1.2011 10:28
Jde to říct jednoduše - Když někdo něco podělá krátkodobě nebo vznikne průser že fakt neuhlídáte třeba No3 krátkodobě, tak je mnohem vyšší šance že to zvládnou větší tlamovci než běžné více citlivé druhy. Kdo to fláká pořád, ho spasí jen ty gumové rybky na provázku a pískací kačenka.
8.1.2011 1:48
Nedalo mi to a zregistroval jsem se. Přiznávám se bez mučení, že je to hlavně kvůli příspěvku Pietra, který vehementně volá po odbornosti, ale sám kupí informace pochybných kvalit, mám li-býti slušný. vemu to po bodech- voda v povodí Amazonky je trojího druhu-tzv. černá, bílá a žlutá. Tyto vody se poměrne výrazně liší sými chemickými vlastnostmi. Zrovna terčovci mají velmi širokou oblast rozšíření. V černých vodách žije jen S.discus. S.aequifasciatus naopak tento typ vody nepreferuje a rozhodně by v ní neprospíval. Drtivá většina současných variant terčovců se dá chovat v bežné akvarijni vodě a normálně se to dělá i v profi chovech, na rozmnožování je však potřeba vody upravené, přesto byly vyšlechteny kmeny, které mají na hodnoty vody pro tření značně benevolentnější nároky. A podobné je to třeba s neonkou červenou-neznám žaného chovatele, který by je choval ve vodě podobných parametrů, jakou mají ve své domovině, přesto jim to nijak výrazně nevadí, odchov je pak věcí jinou,na to už speciální voda nutná je. Budu tedy kvůli tomu nazývat chov této rybky trápením? Stejné je to u větsiny ostatních akvarijních rybek. S vyjímkou malawi tlamovců.-)) Lépe nastavená genetická výbava nutící se třít pro zachování druhu- to je velmi veselé, skoro to dělá z tlamovců invazivní druh:-), i kdyz z celkoveho hlediska jsou v malawi velice úspěšnou skupinou, která se dokázala přizpůsobit nejrůznějším podmínkám. Tedy pro ně není zase takový problém nějaká česká vodovodní voda běžných parametrů. Jinak to, že se před smrtí z nevhodných podmínek a vysílení rozmnožím, dělají hlavně rostliny, u živočichů tomu tak nebývá. I ten halančík pro to tření musí být ve formě, o tlamovci nemluvě, už vidim vyhublou, nemocnou a stresovanou samičku, jak tři týdny nosí mladé, nehledě na to, že by jí prostě nedozrály jikry:-)) U nás například zdomácněly a vytvořily stabilní dlouhodobě se reprodukující populace tyto druhy ryb- Kapr obecný, Siven americký, Sumeček americký, Slunečnice pestrá, střevlička východní, místy Pstruh duhový, Karas střibřitý. Karas sříbřitý nemění pohlaví jak ho napadne, dokonce ho nemění vůbec, celá naše populace jsou triploidní samice a rozmnožují se takzvanou gynogenezí, kdy k nastartovaní zárodečného vývoje stačí kontakt jikry se spermii jineho kaprovitého druhu ryby. vytvoření podmínek biotopu je sice věc hezká, ale v akvárku v drtivé většině nerealizovatelná, snad jen u diskontinuálních halančíků je něco takového proveditelného. Už jen to, jak tlamovce chováme ve vysokých koncentracích na objem nádrže je krajně nepřirozené.....a problémy s dusíkatými latkami vyplývají jen z tohoto způsobu chovu. Navíc v malawi je voda měkká až středně tvrdá, přesto jim tu vodu, ve které jsou větsinou chováni, nikdo nezměkčuje, ba právě naopak:-)) Tlamovcům je to ale zcela evidentně jedno:-)
8.1.2011 1:49
Souhlasim zcela s Burdisem, malawi tlamovci jsou ryby velmi prizpusobivé a odolné, s nároky na vodu naprosto minimálními, daji se krmit prakticky jen umělou potravou a jsou po živorodkách a některých halančících i nejsnáze rozmnožitelnými rybkami. To se o jiných akva rybkách nedá říci, snad jen ta závojnatka alias karas stříbřitý vydrží vice, ovšem až na to tření:-) a na závěr- zkuste si schválně chovat v 500 litrové nádrži 50 mbun a vedle v te samé litráži 200 neonek,což je takový přiměřený množstevní ekvivalent:-), a to uz vubec nemluvim o případném úspěšném rozmnožení,docela mě zajímá, jak by to dopadlo:-))
8.1.2011 7:35
Zdravim pane Parizek. Verim, ze jste zkuseny akvarista. Ovsem bych si dovolil uvest par veci na pravou miru. Pisete o mekke vode, ja Vam to verim, ze v Malawi je mekka voda. Ale moje osobni zkusenost je takova, ze ryby z tvrdsi vody jsou v lepsi kondici, plodnejsi a vybarvenejsi, nez ryby z vody mekke. Bavime se o malawkach. Take neni malawka jako malawka. Taky neni ziva ryba jako ziva ryba. Hodne nam napovi u ryb z Malawi vybarveni. Ve spatnch podminkach, ikdyz pro rybu v urcitych mezich dostacujici k zivotu, nebude ryba vybavena tak, jako ve velkem akvariu, s pravidelnou udrzbou a dodzovani jakehosi jidelnicku. Pokud jste castecne reagoval i na muj prispevek cislo 17., tak neslo ani tak o kvalitu vody, ale spise o prostredi a vztahu k rybam. Osobne jsem napriklad videl akvarium 60 litru, v tom narvano 5 kusu tropheusu ikol a u nich 5 kusu aulonocar red dragon. A aby aulonocara v dospelosti merila 5 cm a byla naprosto vybledla? O tom mluvim jako o vezeni a tyrani zvirat. Nikoliv, ze to neprezijou. Ryby si nemohou stezovat, takze nekd jim nezbyva nic jineho, nez podminky respektovat. Verim tomu, ze jsou pripady, kde se malawky maji lepe v nadrzi 200 litru, nez u jineho majitele v 800 litrech. Vse je o lidech, vnimani toho, ze v v tom akvarku plavou zive veci ... Myslim si, ze toto je zbytecny flame o tom, co malawi vydrzi a co ne. Ano, vydrzi hodne, ovsem take ne kazdy druh. Ono mit v akvariu generaci F25 P. saulosi, nebo odchytove Venustusy je taky rozdil. Myslim si osobne, ze kazdy z nas tady vi, co malawi vydrzi a co ne. Ovsem si zaroven myslim, ze vic jak polovina z nas tady chce pro ne udelat vic, nez jen prijatelne podminky. Docilit jakehosi pomyslneho stesti ryb. Ba nekdy jen naivne. Pisete, ze tezce neprirozene je chovat malawky nahusto v nadzich. S tim s Vami naprosto souhlasim, ovsem u nejakych druhu neni jina moznost. Prave kvuli zde stale omilane a uz ohrane tristeni agresivity . K budovani biotopu. Nejsme nikdo tak naivni, aby jsme si mysleli, ze jsme udelali takove akvarium biotopu malawi, ze ryby ani nepoznaji, ze nejsou v africe. Jsou to vicemene okrasne nadrze, takze slovo biotop bych spise pouzil ve smyslu takovem, jak akvarium vypada, ze pusobi jako domovina, vzhledove. Vim, ze v akvariu se nikdy nedocili podminek jako v jezere. Ovsem se tomu muzeme snazit co nejvice priblizit, o tom to cele je. Doufam, ze se nerozjede naprosto zbtecny flame. :) At nam plavou
8.1.2011 9:43
To jsem rád lubnek, že mě nemáš za tyrana. Moje rybky jsou mojí milááášci a udělam pro ně první-poslední. Jinak k té snaze udělat biotop si vždy vzpomenu, jak tu p. Miroslav Kraut označil akvárka za takové žumpičky. Že v přírodě probíhají úplně jiné chemické procesy o kterých se nám ani nezdá. p. Pařízek mi také připadá jako velice zkušený akvarista. Při čtení příspěvků mi nezbývá nic než sedět, být zticha a šoupat nohama :-)))
8.1.2011 13:47
Pro Lubneka-na vas příspěvek jsem nereagoval, reagoval jsem cistě jen Pietra, který tolik volá po odbornosti a přitom některé jeho příspěvky vůbec odborné nejsou.... Dále souhlasím s tím- žádná flame:-). Prostě normálně diskutujeme, je to jen tříbení názorů. Děkuji za označení zkušený akvarista-to je značně relativní:-)) Sice jsem jako děcko vyhrál Velkou cenu akvaristiky a byl i druhý nebo třetí, blahé paměti před 20 lety:-)),ovšem teorie a praxe jsou věci rozdílné- třeba již výše zmíněné neonky jsem nikdy sám nemnožil a připadá mi to v porovnání s tlamovcema neporovnatelně težší- stejně jako ostatní tetry:-)) Jinak tedy chovám hlavne Tropheusy, malawi jsem mel jako maly kluk nekdy od 85 do 92, pak už přišla tanganjika... Ale za extra zkušeneho se považovat nemůžu, od toho jsou tu jiní. S tou vodou je to v malawi zajímavé, prostě i voda o vysokém Ph může být měkká:-), ale to u nás stejně nedodržuje nikdo, rybám to evidentně nevadí..., ba naopak,v tvrdé vodě si vesele prosperují, to jsou ty paradoxy. Vámi zmíněné příklady nádrží jsou otřesné, o tom žádná. Ale o tom Burdis nepsal, psal jen o chovu v normálních podmínkach a normálních běžných druhů ryb (tlamovců). Utlumení agresivity v případě vysokých koncentrací ryb je jasné. Mé zkušenosti jsou tedy trochu jiné, akvárka rybami jsem tak nikdy narvané neměl,ostatně je mnoho cest k uspokojivým výsledkům-vemte s i třeba zařízení nádrže v profi pěstirnách, pár kamenů a rybám (i mbuny) to bohatě stačí, přitom by člověk řekl, že to nemůže logicky fungovat.-)) Pro mě osobně je důležité, jestli jsou ryby dobře vybarvené, zdravé, pěkně žerou, sem tam se vytřou, a jejich socialní projevy jsou takové-že prostě vypadají spokojeně:-) Jěště k tem druhům a jejich narokům-to máte samozřejmě pravdu, ono je těžké psát na netu obecně o tlamovcích, když je to velice různorodá skupina ryb:-) a toho času, co to zabere:-)) At nám nosej:-))
8.1.2011 13:51
burdis-zkušený fakt nevim:-),shoda okolností,tu gynogenezi jsem měl třeba ve škole:-)a akva rybky a ryby obecně mě docela bavěj. ovšem na druhou stranu- třeba o takové makroekonomii nevim vubec nic:-))
8.1.2011 16:12
Pane kolego Pařízku. Nevím, proč píšete ve dvojím smyslu, veškeré věci co zde popisujete, jsou jistá a nepopíratelná fakta. Ohledně Amazonky jsem zmínil pouze černou vodu pouze jako příklad. Bod č.2 Karas stříbřitý (Carassius auratus)nebo (Carassius gibelio) jsou si podobné druhy a mají hodně společného. Pokud mi chcete zde tvrdit, že nejsou schopni mít obojí, pohlaví tak vůbec nemluvíte pravdu. V určitých populacích se nacházejí také samci. Je jich sice jako šafránu ale je to tak. Máte pravdu o jejich přirozeném výtěru s ostatními kaprovitými rybami. Ale pokud tam nežije jiné druhové zastoupení kaprovitých tak mi prosím napište, jak se ryba podle vás rozmnoží??? O změně pohlaví karase, jsem napsal jako možná špatně zvolený příklad. Vím o této rybě hodně a dokonce jsem absolvoval několik přednášek pana Doc. Řehulky. Vím, že pracujete jako vědecký pracovník a máte své renomé ale zde ani tak nejde plácat odborné termíny a atd. Zde musíte psát jako člověk. Časem pochopíte proč. Vše jsem psal tak nějak do lidské podoby a velice zjednodušeně. Takže to musíte bráti s velkým odstupem k danému tématu. Nepotřebuji zde nic obhajovat ani někde jinde. Pokud máte osobní výhrady, můžete mi napsat na E mail. Velice rád budu s vámi diskutovat.
8.1.2011 17:02
prakticky si myslim, ze kazdy ma svou pavdu, ktera je pochopitelne /jako u vseho/ rozdilna. Ovsem zaklad si myslim, se ve vetsine spojuje, nebo velmi podoba. Ono koneckoncu i v jezere jsou podminky ruzne. Vlivy pocasi, proudy atd.... O jezere pisi jako lajk, jelikoz jsem tam nikdy nebyl a nezkoukam to nijak do hloubky. Jsem pouze uzivatel a chovatel ryb, o ktere se snazim starat jak nejlepe mohu. Ridim se jejich chovani, zminovanemu vybarveni a vitalite. Kdyby mi svetoznamy profik radil, menit vodu kazdy tyden trictvrte, ale ja ocividne videl, ze rybam se vice dari pri vymene jednou za dni tretiny, delam to takhle. Ikdyz nekdo neco poradi, musim si to sam vyzkouset. Jelikoz podminky jsou u kazdeho jine. Velikost akvaria, slozeni, krmeni, voda, sviceni, pohyb okolo akvaria atd atd atd .... Ovsem to se dostavam uz malicko mimo tema. Kazdopadne si myslim, ze nekdo poradi toto, ale sam to treba tak nedela. Ale jsme tu vsichni jedna kolonie, se stejnym konickem, ac akvaristika obecne. Proto existuji fora, kde si lide vymenuji nazory, vlepsovaky, informace, motivace .... Ale zase jsem mimo tema, ale vsecko souvisi se vsim :)
8.1.2011 23:16
Pro Pietra. jasně, jen me tak napdlo, ze kdyz uz clovek dává příklady, něměl by to dělat polovičatě:-) K tomu karasovi-asi neštastná formulace věty:-), popisoval jsem pouze situaci u naší populace, kde jsou pouze samice. Jinak jsou samozrejmě populace, kde jsou zastoupena pohlaví obě, dokonce v normálním poměru a ryby k plození potomstva potřebují odpovídajícího partnera. Ale karasove to pohlaví v průběhu života už nemění. Pokud samičí populace množící se gynogenezi nenarazí na vhodného dárce spermatu.-), nerozmnoží se, to je celé:-) a nebude se širit dále. Jinak karas sem nepatří, mě se jen nelíbila ta změna pohlaví.-)a rozebíraní principů proč sou nekteré populace takové a jiné onaké, také ne.
8.1.2011 23:18
Pro Lubneka- přesně, není nad vlastní zkušenost.Teorie jsou sice hezká věc, ale praxi si musí každý zažít sám.
11.1.2011 9:53
Citace: Mě nakopla hned první odpověď v tématu č.4439, že tlamovci jsou na rozdil od tradicnich rybek do spolecenskych aqua s rostlinami mnohem narocnejsi na kvalitu vody. Spis tam melo byt napsany, ze na rozdil od tradicnich rybek do spolecenskych aqua s rostlinami je u tlamovcu narocnejsi kvalitu vody udrzet. Tlamovci se chovaji vetsinou dost nahusto, jsou celkem velci a neustale v pohybu. V akvariu je pak dost odpadnich latek. Vodu nemenis pravidelne, ale menis ... dulezity ukazatel pro frekvence a mnozstvi vymeny vody je vyse NO3 v akvariu. Burdis, to, ze mas v pisku nebo pod kameny vuni jak na rybim trhu v Bulharsku, je spatne - dusikate latky jsou pro ryby skodlive. Doporucuju s tim neco udelat - asi ubrat pisku, aby ho stacily ryby prubezne prohrabavat. Jak vysokou tam mas vrstvu a jak je ten pisek hruby?
11.1.2011 10:05
Ahoj,řekl bych,že o kvalitu vody bychom se měli starat vždy,at už chováme v aq cokoliv,protože jak víme,ryby v té vodě musí žít.Osobně bych se styděl nejen sám před sebou,kdyby moje akva vypadalo,jako nějaká smradlavá,kalná kaluž.Myslím,že tady platí pořekadlo,jaký pán,takový krám.pěkný den
11.1.2011 12:47
Písek tam mám zakoupenej myslím že tam bylo uvedeno 0,8mm, ale už si nejsem jistej. Tloušťka vrstvy 1-2cm. Normálně cítit nebylo nic, až když jsem musel kompletně vyprázdnit zbytek vody a pochytat rybky. Pak teprve to bylo cítit. Ono se vám to třeba zdá jako moje nedostatečná péče, ale už jste museli kompletně vyprazdňovat akva? Možná by jste se divili co je tam za ten čas i přes všelijakou úžasnou filtraci za humus. K té výměně: vím jak často a kolik se má měnit vody. Záleží i na velikosti akva a počtu ryb. Měnil jsem to vždy o víkendu, ale pokaždé to taky nevyšlo anebo když se mi voda nezdála, třeba i tím jak se rybky otírají o kameny, tak jsem vyměnil část vody dřív.
11.1.2011 23:48
Burdis, akvaria jsme vyprazdnovali uz hodnekrat. Zalezi, cemu rikas smrad. Pokud je to typicka rybina, je to v poradku, pokud to jsou dusiky, tak to v poradku neni. Ja pri kazde vymene vody prohrabuju zvonem jednu polovinu dna - na stridacku, priste zase druhou povinu. Takze nam tam nikdy zadne dusiky nesmrdi. Musim to takhle delat, protoze piskorky stehuji rybi vykaly dovnitr do pisku. Taky neni v poradku menit vodu az kdyz se ryby otiraji o kameny. To je uz trochu pozde, ne? Kdyz mas ten test na NO3, tak ho parkrat pouzij abys vedel, jak dlouho Ti pri Tve velikosti AQ a pri jeho zarybneni vydrzi NO3 pod doporucovane maximum 50. Pak budes vedet jak jsi na tom a nemusis sahodlouze resit jak casto menit kolik vody tlamovcum. Ja Ti muzu garantovat, ze tvrda voda neni pro tlamovce vsechno a ze TLAMOVCI ROZHODNE VSECHNO NEVYDRZI. Ta Tvoje reklama nahore je opravdu strasna.