vrdost-vody, jak merit ,jak upravovat?

O tvrdosti vody uz se psalo kolikrat, ale, jak to zmerit? Jak to upravovat. Mam nadrz asi 22Ol, nekolik Malawich druhu tam spokojene zije ale porad mam problem s Autarusama. Teplota 26-27C, 8.3-8.4 pH, NO2 nic, NO3 nic, cpavek nic, vymeny asi 1/3-1/2 2x do mesice. Na dne drceny koral smichany s piskem, 600l/h filtrovani, dve ruzna cerpadla. No a tuhle Auratusi holka mnela pusu plnou jiker, ja mnel radost, a do rana byla pryc. Sel jsem a koupil dalsi dve, aklimatizoval je, dal do nadrze nez sly spat, zhasnul a do rana zhasnuly i ryby. Dealer posvida, ze to muze byt tvrdost. Ja jsem dost tvrdej, ale byl jsem namneko, protoze je nejak nemohu udrzet. Mam jeste starsi samici a samce, a ti jsou zatim zdavi. No proste chtel bych vedet jak je dulezita tvrdost vody pri vysokem pH, jak to kontrolovat, jak to upravovat. Ma nekdo nejakou radu, nazor, nebo zkusenost? Ja myslel ze mam vodu tvrdou, protoze praskala v trubkach a zatim mi povidaji ze ji mam mnekou. Diky .. JOhn

Kapr

20.12.2005 12:09

Měl by si koupit test na celkovou tvrdost a uhličitanovou já měl ph 7 a tvrdos celková bila 5 a hličitanová 4 a malavi měli mladých dost ta teplota je moc vysoká snížil bych ji na 25.

zdenda
21.12.2005 1:11

TAk test mam, voda z kohotku je asi 7 ph ,ale je mneka, asi 1 GH a jak pridam sodu abych dostal ph8.2 tak mi vyskoci tvrdost na 28-29 GH a to si myslim ze je dost vysoko. Ma jeste nekdo nejakou radu?

Kapr
21.12.2005 12:27

Přidání sody (hydrogenuhličitan sodný) způsobí nárůst hydrogenuhličitanů, které se projeví na zvýšení uhličitanové tvrdosti vody. Tvrdost vody je chemicky ale definována jako součet koncentrací vápníku a hořčíku a v hydrochemii se pojem uhličitanová tvrdost už cca 30 let nepoužívá (ono se ale upouští i od tvrdosti jako takové, protože v podstatě vůbec nemá význam). Protože ale ve vodě nemáš vápník ani hořčík způsobí soda nárůst tvrdosti. Kdyby jsi ve vodě měl dostatečné koncentrace např. vápníku došlo by po přidání sody k nárůstu pH, což chceš, ale nezvýšila by se ti tvrdost, protože by se vytvořila rovnováha mezi koncentracemi Ca a sody za vzniku nerozpustného uhličitanu vápenatého. Problém tvrdosti, který si akvaristé doposud neuvědomili, není ani v její celkové hodnotě a už vůbec ne v uhličitanové tvrdosti, ale v koncentraci a vzájemném poměru mezi vápníkem, hořčíkem a hydrogenuhličitany. Přičemž míru hydrogenuhličitanů vyjadřuje tzv. alkalita a ne uhličitanová tvrdost. To, že se v akvaristické literatuře píše, že pro určitý druh ryb je třeba celková tvrdost 10 GH, neznamená, že když toto číslo splníš ve své vodě, že je vhodná pro chov, protože se tam právě nic nedovíš o výše uvedeném poměru a třeba 9 z 10 GH může připadat na uhličitany, což je i tvůj případ po přidání sody. Já např. stanovuji obsah Ca a Mg a alkalitu. Přičemž např. pro Malawi je optimální Ca = 2 mmol/l, Mg = 0,5-1 mmol/l, alkalita = 2-3 mmol/l, pH = 7,5 – 8,5. V tvém případě bych zvýšil koncentraci vápníku a hořčíku, existují na to přípravky, kde je namíchán optimální poměr. Sodu bych přidával dál, aby pH bylo aspoň 7,5. Poměr těchto tří ukazatelů má zásadní význam pro optimální vývoj jiker a embryí tlamovců a jejich nedostatek ohrožuje i nosící samici. Možná si teď přes vánoce udělám čas a napíšu nějaký článek o hydrochemii pro akvaristy.

pivo
22.12.2005 6:37

Tak moc dekuji, Mr Pivo, protoze jsem nemohl najit nikoho kdo by mi to vysvetlil, cenim si Tvoji odpovedi, protoze ted to ma smysl. Zvysit pH s bicarbonou, neni problem, ale ta tvrdost mi hned uletela, a ja v tom plaval. Nikde jsem nemohl najit literaturu, ktera by mi ptvrdila nebo vyvratila moje domenky, ktere jsi mi potvrdil, a vysvetlil moje proc. Ted jsem z toho chytrejsi. Ja jsem byl vcera v obchode, a rikam kolik mate u tlamovcu pH. Oni koukli na mne a rikaj no Ja nevim ale voda je cista. Tak to zmer, protoze to je pro mne dulezite. Tak to udelali a mneli vodu 6.4 pH a na tvrdost ani nemneli test. A ja kdyz prinesu ryby domu tak je davam do ocistovaci lazne kde pridavam AKVARI-SOL, pak pridam vodu z meho Akva, necham je pocachtat a kdyz zacnou jist tak je dam do meho Akvaria. Nikdy by mne nenapadlo, ze oni maji tak nizke pH. A jak jsem do toho zacal vrtat, tak jsem prisel na tvrdost v pomneru k pH a velike zmnene mezi jejich vodou a moji vodou. Ted mam vysvetleni proc sly do rybiho nebe. Ted kdyz v tom mam trosku jasno, tak si myslim ze s bicarbonou pujdu trosku nazpatek, ale dam za fitr dalsi bandasku ktera bude mit jemne drcene skeble smichane s drcenym koralem. To by mnelo trosku zvyhnout prirodnim stylem moji tvrdost vody a pH bude taky dobre. Jeste jednou diky. Vazim si toho JOhn.

Kapr
22.12.2005 8:40

Pivicko, prosim Te, kolik maji byt ty optimalni hodnoty pro Tanganyiku? Mame 31 Tropheusu Duboisi, jsou ted jeste mali, kolem 5 cm. Diky moc za pekny prispevek. Prosim, udelej si cas na ten clanek pro nas akvaristy. Kde ten clanek potom muzeme najit?

A+I
22.12.2005 12:45

V Tanganice je voda zásaditá (pH = cca 7,5 – 8,5), ale měkká nanejvýš polotvrdá (cca do 10GH) a to je právě úskalí, které mnohdy působí problémy. Pitná voda z kohoutku má tvrdost cca 8 – 12GH, což je naprosto OK, i poměr Ca a Mg je cca 4:1. Většinou však nemá dostatečně vysoké pH (bývá cca 7), takže je nutné přidat sodu (hydrogenuhličitan sodný) a zvýšit pH na cca 8. Předávkování jedlou sodou se nebojte, je pufrována na pH 8,5, takže i když předávkujete naroste pH max. do 8,5. S přidáním sody se zvedne ale i obsah hydrogenuhličitanů, které se projeví jako tzv. uhličitanová tvrdost, viz. předchozí problém. To však nevadí, protože afričtí tlamovci naopak vyžadují její vyšší hodnoty, respektive vyšší hodnoty hydrogenuhličitanů, tedy alkality. Ve skutečnosti tedy k nárůstu tvrdosti z hydrochemického hlediska nedojte (tvrdost = Ca + Mg), zvýší se pouze ona alkalita. A tady je to úskalí. Pro akvaristiku je důležitý poměr Ca a Mg (cca 4:1) a množství hydrogenuhličitanů. Pokud ale měříme pomocí komerčních testů tvrdost vody, zjistíme celkovou tvrdost vody (Ca + Mg) a uhličitanovou tvrdost, tj.množství všech uhličitanů a hydrogenuhličitanů obsažených ve vodě, to znamená i hydrogenuhličitanu sodného, který se přidává na zvýšení pH, ale to se, jak jsem se už pokusil vysvětlit, nejedná o tvrdost vody, ale o alkalitu. O tvrdost by šlo pouze tehdy, pokud by došlo např. k vazbě HCO3- s Ca2+ a vznikl by Ca(HCO3)2. Čili pokud akvaristé naměří vysoký obsah hydrogenuhličitanů ve vodě, jako uhličitanovou tvrdost, hovoří o tvrdé vodě, ale většinou to nemusí být pravda, protože se ve vodě vykytuje např. hydrogenuhličitan sodný. K těm Duboiskám, důležitý je teda pH (okolo 8) a tvrdost (celková) cca 10 (běžná vodovodní voda). Tu tvrdost jde přirozeně zvyšovat např. vápencovou drtí ve filtru a klidně může být i vyšší než 10, ryby si na to zvyknou bez problémů, na rozdíl od nízkého pH. Znám špičkové chovatele tropheusů, kteří mají tvrdost i pře 20 GH a rybám to skvěle svědčí. Takže bych, pokud se jedná o vodovodní vodu zase tak moc neexperimentoval. „Optimální“ koncentrace pro Tanganiku je cca 1,5 mmol Ca a 0,5 mmol Mg. (Sorry za ty mmol, něm . stupně se běžně v chemii nepoužívají cca 50 let, jenom v akvaristické literatuře se tvrdošíjně drží, 1 mmol = 5,6 GH). Tak doufám, že jsem vám v tom neudělal guláš, ono se to takhle docela složitě vysvětluje. Článek snad napíši, kam ho dám ještě nevím, ale dám tady vědět.

Pivo
22.12.2005 18:30

Clanek by byl urcite dobry a potrebny ,ale pamatuj ze chemie byl vetsinou vseobecne neoblibeny predmet ve skole takze vetsina populace ji moc nehovi. Snaz se to napsat polopaticky hlavne pro normalni lidi. Anebo to napis na 2 casti : podle sebe a pro chemie znale a pak pro nas chemicke analfabety.dik.

Tom
23.12.2005 5:33

Taky bych prosil o napsani clanku. Nekde na web jsem nasel nejaky maly pridavek k filtraci kde pouzivaji drceny koral a musle, a nechavaji pres to bublat CO2, a protekat vodu, coz ma zvednout nase nerostne hodnoty (mmoly)a soucasne zivit rostliny. Ja se pokusim to najit, protoze je to uz davno a Ja to nepovazoval za nic co MUSIM mit. TAk ze to bude taky kousek hledani. Ale pokusim se prispet do fora. At plavou!

Jimmy
23.12.2005 8:52

Pivicko, jeste jednou diky, ted jsme zase o neco moudrejsi a doufam, ze budeme jeste vic (a nejenom my) az vydas (vsichni doufame) ten clanek o tvrdosti - proc a jak to vlastne vsechno pracuje. Ted vime, co se deje s vodou, ale jak ji vlastne tedy upravovat, vsechno skloubit dohromady, aby byla ve spravnem pomeru mezi pH a tvrdosti, jak pro Malawi, tak pro Tanganyiku? Mame oboji. Diky, diky!!!!

A+I
23.12.2005 10:39

To A+I Dočkejte času, už se na tom pracuje. Jak upravovat vodu, bude součástí článku. Jinak díky za povzbuzení, uvažoval jsem o tom už dlouhou, ale nevěděl jsem, jestli by o to byl zájem. Pivo

Pivo
26.12.2005 0:30

TAk jsem hledal tem aparatus na tvrdou vodu, ale zatim nic. Snad na tom Pivo pracujes, protoze to na web bylo taky pekne drahe, a stejne nikdo nevi jestli to dela co ma delat.Promin ze rusim, ale jen jsem chtel nakouknout pres rameno jak to jde, a jak jsi daleko? Jimmy

Jimmy
26.12.2005 14:26

Prosim pivo o radu o tlamovcich.jaké s nimi má zkušenosti atd.Mám 120l akva.kolik jich tam můžu mít atd.Piš prosím na mail.dík

Radek
28.12.2005 17:36

Zalezi jake tlamovce, a jestli se jen chces divat a pozorovat, nebo chces delat chov a prodavat mlade aby jsi mnel na zradlo. Jake mas na mysli Radku. Ono to 120l neni zas tak velike akvarium

Jimmy

VLOŽIT ODPOVĚĎ