Výběr krmení
Zdravím,mám Tropheus Moori Bemba Orange.Krmím Sera flora a Sera vipan.Je lepší vločkované nebo granulované ? Můžu krmit i mraženými artemiemi a dafniemi ? Děkuji za Vaše rady.
Stan
My krmime Tropheusy vegetarianskyma granulema a vlockovou spirulinou - na stridacku. Nekdo preferuje radeji vlockove zradlo, protoze je pravdepodobne snadneji stravitelne. Mrazenym Tropheusy radej nekrmime vubec, jejich organismus je prizpusobeny hlavne na prijem ras (vegetarianska strava).
7.8.2009 9:35
Sera flora+vipan je v pořádku- taky tímto krmím své Tropheusy. Dále krmím spirulina peletky, které na pár minut předem namočím do vody aby nabobtnaly. Z planktonu a larev hmyzu dávám cyklop, daphnia(hrotnatka-čistí střeva), artemia, korethra, kril a mysis(balastní schránka-opět na pročistění).
7.8.2009 10:47
Mraženou artemku a dafnie ano - u známých českých chovatelů tím tropheusy normálně krmí.
7.8.2009 12:39
Moji Tropheusy dostávají na 85% Sera Flora. Zbytek stravy tvoří mražené a živé krmení. Z mraženého je to Artemia, Koretra,Perloočky. Živé - Perloočky,Koretry. Občas jako zpestření dostanou nastrouhané rybí filé. V jezeře také jenom nespásají řasy ,ale sem tam pozřou uhynulou rybu a chytí si plankton.
7.8.2009 12:41
S tím živým krmením opatrně. Brát ho jen z ověřeného zdroje. Riskuje se tím zavlečení nežádoucí choroby do nádrže.
7.8.2009 15:45
Souhlasím se vším co napsal RUMburak,až na to filé....to býložravým rybám nepatří.A nebál bych se nai toho cyclopu a krilu.
To wladys... dostávají ho jen občas... cca jednou měsíčně. Nemám s tim nejmenší problém. V jezeře si taky smlsnou na mršině.
7.8.2009 19:51
No já mám taky tropheusy-kirizy a když jsem tam přidal malé ancitrusy tak mně alfa sasmec sežral toho nejmenšího....
7.8.2009 22:05
Kdo se jezdi potapet do Tanganyiky tvrdi, ze Tropheusi vyhradne stravi cely den hledanim a ozdibovanim ras z kamenu. Kdyby pri tom nahodou objevili nakladene jikry, vrhnou se na ne taky. Kdyz k nim vlny prinesou plankton, tak ho zerou. Jenze v jezere maji tolik pohybu a rychleho plavani, ktere jim masiruje streva a tim zamezuje jejich zablokovani z nevhodne stravy, kterou nekde objevili. Spotrebuji hodne energie - kalorii neustalym pohybem a hledanim potravy po cely den. V akvariu ze sebe moc nevydaji. V jezere ryby nejsou ve stresu, jak mnohdy muzou byt v akva. Kdyz je nejaka ryba terorizovana a napadana jinou rybou, jednoduse uplave. V akvariu nema kam. Kdyz si prectete slozeni i toho nejvic vegetarianskeho zradla urceneho pro Tropheusy a bylozrave ryby, tak je tam hlavni podil rybiho masa, shrimpu apod. Ve zradle, ktere davame Tropheusum my, je navic i podil cyclopu. Takze masite slozky maji v jejich jidelnicku urcite vic nez potrebuji. Vim o mnoha pripadech zavleceni nemoci s mrazenym zradlem. Tady od toho chovatele upousti cimdal vic. Doslova hororove pripady jsou z mrazenych mysis.
8.8.2009 10:55
RUMburak....v jezeře jsou na pojídání mršin jiní adepti.Trofani určitě nebudou v jezeře hodovat na mršině.Živí se převážně uždibováním řas(samozřejmě ,tím mohou občas sezobnout i nějakého toho bezobratlého),k čemuž mají přizpůsobenou tlamku a i střevo,které je hodně dlouhé,aby mohli z té na živiny málo bohaté stravy dostat co nejvíce.A právě proto jim krmivo bohaté na proteiny tak škodí! Někde jsem četl článek,kde autor trofíky přirovnává ke kravám....a to hlavně kvůli tomu pasení se na řasových porostech....podobně se v Malawi živí labeotropheusi,metriaclimy,pseudotropheusi a hlavně Tropheopsi.
8.8.2009 12:44
Je to presne jak rika Wladys. Ja proste nechapu, proc se nekdo porad snazi Tropheusum (a jinym bylozravym rybam) sypat do akvaria masitou stravu kdyz ji vylozene nepotrebuji, nijak jim neprospeje a naopak casto dokonce ublizi. (Brine shrimp = jedno z nejhorsich jidel pro ryby s dlouhym strevem - diky tvaru a velikosti snadno zustanou jejich tvrde skorapky zachycene na stene streva, zpusobi jeho zablokovani a nasledne bloat). Bylozrave ryby maji 4krat delsi strevo nez je delka ryby a nemaji tolik potrebnych enzymu na zpracovani a traveni masa. Proteinu a zeleniny maji dost z kvalitnich granuli nebo vlocek. Bylozrave ryby budou zdravejsi po vegetarianske strave, ne po masu. Nemely by mit zadne zradlo s obsahem proteinu vyssim nez 40% . To je to stejny, jako kdybyste konim nutili steaky, aby byli zdravejsi a silnejsi. Jenze rozdil je ten, ze kun si ten steak nevezme a bude se radeji cely den past, staci mu trava, seno, zrni. Problem je, ze Tropheus, bohuzel, zhltne vsechno. Nedokaze rozpoznat, co mu uskodi.