Nemoci ryb a jejich výměna

Dobrý deň.Dúfam že mi niekto z vás poradí.Máme doma v akváriu 500l malawi cichlidy.A chceme vymeniť osádku za tropheusi.Lenže mali sme taký problém že jednu rybku nám nafúklo a aj ostatné rybky mali dlhé priesvitné výkaly.Po prečítaní článkov na fóre sme im dávali entizol 1tabl na 25l vody 5 dní za sebou.Žiadna rybka neuhynula a aj tá nafúknuta sa napravila.Všetky riadne plávajú aj jedia potravu lenže tie výkaly sú stále také nepravidelné dlhé a prerušované s priesvitnými.Sme si vedomí že sme ich prekŕmili.Filter je aj vonkajší a aj čerpacia hlavica s molitanom.No a teraz hlavná otázka.Keď vylovíme tieto rybky a vymeníme 1/2 vody a odkalýme poriadne dno a toto isté zopakujeme o týždeň neskoršie tak možme tam vpustiť potom tropheusi?Nechceme nič urýchliť alebo pokaziť tak preto sa radšej pýtam.Ďakujem vopred za každú radu

Dominika

26.4.2017 9:32

Podle uvedených informací se domnívám, že s Afrikou mnoho zkušeností nemáte. Proto bych rozhodně nikam nespěchal, obzvláště ne na choulostivé Tropheuse. Nabral bych zkušenosti u Malawi a teprve poté bych se pouštěl o level výše, kde chyby v krmení, údržbě akva mohou mít fatální následky. Údržba akva včetně řádného odkalení se provádí i s rybami, je to pro ně menší stres, než jejich odlov a dočasný pobyt ve stísněných podmínkách. Pokud je to ale myšleno tak, že se jich před touto údržbou zbavíte a pak budete nádrž týden čistit, tak tím zlikvidujete veškeré nitrifikační baterie ve filtrech a v nádrži, takže po vpuštění nové osádky se budou filtry znovu zajíždět!!! Pokud se hodláte stávající osádky zbavit, ať už je věnovat či prodat, nepřijde mi to krátce po vážných zdravotních potížích seriózní. Ryby se musí nejprve řádně zotavit, transport je pro ně další významný stres.

pj
26.4.2017 10:09

Myslela som to tak že ich prelovíme do menšieho akvária do 300l a necháme ich tam.A v tom prázdnom akváriu poriadne odkalíme dno a vymeníme 1/2 vody.A o týžden zopakujeme výmenu vody.A tak tam pustíme tropheusi.Preto sa na to pýtam lebo chcem vedieť či vydržia nitrifikačné baktérie vo filtroch a či nezostenú vo vode nejaké parazity ktoré mi nakazia nové ryby.Nepovažujem sa za profesionála a mám sa veľa čo ešte učiť.S tým prekrmením si uvedomujem chybu ale máme už tropheusi bemby v jednom akváriu tri roky a nikdy im nič nebolo a úspešne aj vychovali mladé.Je to prvá zlá skúsenosť a hlavne to prišlo v zlom čase keď už máme zajednané ryby

Dominika
27.4.2017 12:27

Zdravím, děkuji za upřesnění. Po týdnu je s nitrifikačními bakteriemi amen. Jak je to s bakteriemi způsobujícími střevní onemocnění nevím, také těžko soudit, jak na tom jsou léčené ryby nyní. Pokud je možnost oddálit nákup nových ryb, určitě bych to zkusil, i kdybych si za toto pozdržení měl připlatit. Lepší nějaký ten vynaložený peníz navíc, než později léčit nové ryby nebo o ně přicházet. Toť můj názor, třeba někdo poradí jinak...

pj
28.4.2017 6:54

pj: Zdravim, není mi jasne, proc by mely bakterie ve filtrech po tydnu bez ryb odejit?? Když zajizdite nove akvárium, taky je bez ryb, nez se ve filtrech vytvori bakterie...jen jejich mnozeni podpoříte třeba bordylkem z nejakeho zajetého filtru...tady jsou filtry zajete, dno taky, takze nejake bakterie urcite zustanou. Stejne tak, pokud jste ryby uspesne vylecili, myslim, ze by v akvariu nemeli zadni bicikovci prezit...ja bych jako indikator nechal ty vylecene ryby v puvodnim akvariu. Když budou za 14 dni nebo radeji po mesici po ukonceni lecby v poradku, mate jistotu, ze je akvárium zdrave...muj názor.

MrRema
28.4.2017 8:58

Mr Rema se zajížděním nádrže jsi mimo.Když se zajíždí nádrž tak se ve filtrech samo osobě nikdy žádné bakterie nevytvoří,pokud tam nejsou ryby,které budou do té nádrže srát,i kdyby jela 5let bez ryb tak to bude furt mrtvá voda.Ty bakterie vznikají a žijou s vylučovací činosti ryb. Takže pokud tam ryby týden nebudou,tak stávající bakterie zdechnou hlady.

miran bez účtu
28.4.2017 11:20

Zdravím. Léčba nemusí být totální, jde o to snížit koncentraci patogenu na mez, se kterou si dokáže imunitní systém poradit. Nedokážu posoudit, jestli léčba entizolem zlikvidovala veškeré bičíkovce či nikoliv, podstatné je, aby se zdravotní stav ryb zlepšoval a nemoc se nevrátila. Bakterie způsobující střevní onemocnění u ryb jsou ve střevech normálně přítomny a jsou pro ni dokonce prospěšné, jen se nesmí z důvodu oslabení ryb přemnožit. Dominiko, jakmile budete přesvědčená, že Vaše Malawky jsou v pohodě, tak bych výměnu ryb a vyčištění akva provedl následovně. Před odjezdem pro nové ryby bych stávající osádku přelovil do zmíněné provizorní nádrže, odstranil bych z akva kameny a spol. a za občasného promíchávání písku bych nádrž totálně vypustil. Písek tak bude dostatečně vyčištěný, samozřejmě jej lze z akvária vyndat a proprat, ale považuji to za zbytečné. Pak bych vložil zpět kameny a do nádrže napustil polovinu vody z nádrže s Bembami. Následně bych obě nádrže dopustil čerstvou vodu ošetřenou přípravkem proti chloru. Při tom bych samozřejmě provedl i běžnou údržbu filtrů. A pak už jen zajet pro novou osádku (bez jakéhokoliv otálení)...

pj
29.4.2017 12:04

miran bez uctu: nebuď držkatej!Sám seš mimo. Když ryby léčíš třeba tim Entizolem a týden je nekrmíš, tak taky neserou a filtry neodejdou...nerikam, ze by neodesly po delsi dobe v prazdynm akvariu, ale po tydnu teda urcite ne.

MrRema
29.4.2017 12:50

Při léčbě Entizolem se krmení omezuje, nikoliv vysazuje, jinak bych ji oslabil ještě víc a byl by to další významný stres. Navíc i když ryba nežere, tak to neznamená, že nevylučuje. Když mně rupne v bedně a dám si týdenní hladovku, tak taky budu běhat s pískem, protože budu přijímat tekutiny.

pj
29.4.2017 23:45

Pj jde vidět,že víš o čem mluvíš,bohužel se to nedá říci o dotyčném nad tebou,bohužel.

miran bez účtu
2.5.2017 9:05

Zdravím, připojuji se k názoru pj a miran. Pro Dominiku jen doplním: že dalším chovu tropheusů je potřeba to Vaše poriadne odkalíme dno a vymeníme 1/2 vody dělat stále a každý týden a vody s růstem ryb raději měnit více - nejlépe 2/3 - 3/4. Možná by nebylo od věci upravit dno na malou vrstvu písku (nevím, jakou vrstvu máte) aby v ní nedocházelo k zahnívání zbytků potravy. To, že Pemby někde dlouhodobě vegetují a množí se, nemusí nutně nic napovídat o optimálních podmínkách pro chov tropheusů. Spíš se jedná o kombinaci vysoké tolerance těchto konkrétních ryb ve spojením s chovatelským štěstím. Ať se Vám i rybám daří.

miroslav kraut
2.5.2017 20:27

Pokud chceš jistotu,nádrž a filtry vydezinfikuj.Pak znova zajed,nejlíp s bakterkama z filtru.Pokud bude blátíčka z filtru dostatek,budeš na tom podobně, jako při vodovýměně 3/4.Největší podíl čpavku ryby vylučují přes žábry.Někdo zajíždí nádrž bez ryb,jen krmí.Je jedno jak bakterkám čpavek dodáš.Bakterky bez okysličování rychle hynou!Zdravím :)

digi

VLOŽIT ODPOVĚĎ