Vysoke dusicnany N03
Preji hezky den, dnes jsem meril dusicnany a byl jsem v souk. Mam API freshwater master test kit a nameril jsem az 80ppm !! Z radu jsem nameril 40ppm !! Ostatni jako Ph, ammonia N02 ukazuji spravne. Na rybach zadne negativni veci nevidim, vypadaji cile, ale nevim jak se mam zachovat. Ted budu delat vymenu vody, ale jestli mi uz z radu tece takove hodnoty moc s ti neudelam. Je nejaka jina alternative jak z redukovat a to dost rapidne dusicnany ?
melanochromis
Každopádně bych to neříkal rybám aby se jim nepřitížilo. A teď Vážně Oni ty testy nebývají nejpřesnější a tak bych se zeptal ve vodárně a porovnal s tím co ukazují testy. O denitrifikaci tady toho bylo napsáno hafo. Ideálním mediem do filtru se mi jeví Sera siporax. Je pouze třeba trochu pečovat o bakteriální kultůry ve filtru. např. neničit je chlorem při výměně vody. HD
17.5.2013 1:33
Bohuzel co ukazuji testy potvrdily vodarny. Vodarny maji limit az do 50ppm, takze jsou v norme, ale ja ne. Predtim jsem meril vodu od Tetry 6 v 1 s temi prouzky a to jsem mel uplne jine hodnoty, ale vice verim kapkam a vodarnam, bohuzel. Ovsem kdyz mam uz tak vysoke dusicnany, tak asi je v normalnim filtru tezko snizim, kdyz naopak se dusicnany v akva zvysuji, proto ta vymena vody. Ani ten Siporax tomu nepomuze, tomu neverim. Mam media od Eheimu substrat pro a nemyslim, ze by byly horsi. Ze bych nitrifikacni bakterie nicil pri vymene vody tezko rici, ale vodu z radu napoustim velice pomalu do nadrze a zaroven pridavam pomalu uz pri napousteni conditioner k odstraneni chloru. Mimo to mam dale filtry vynute pri naposteni asi tak ctyricet minut. Pouzivam cerpaci hlavu k rozredeni vody v akva po tuto dobu. Nasel jsem Purigen od Seachem, ale jeste jsem ho nezkousel. Mate s tim nejake zkusenosti, popripade nejaky jiny navrh ?
17.5.2013 6:55
Kolik měníte vody a jak často perete filtr? HD
17.5.2013 8:26
No já nevím, já jsem asi žil do teď v nějakém bludu, když jsem si myslel, že výstupním produktem nitrifikačních bakterií je právě NO3???Klasický filtr nebude nikdy NO3 redukovat, takže podle mě množství nitrifikačních bakterií nemá na nížení NO3 žádný vliv. Výměna vody vzhledem k vyské hodnotě NO3 už ve vstupní vodě ke snížení moc nepomůže. Rostliny v Malawi v takovém množství, aby to mělo nějaký výrazný vliv na snižování NO3 , to nevidím jako reálné. Tak zbývá denitrifikační filtr. Ale pokud doteď ryby neměly s tou hladinou dusičnanů problém, tak bych to nechal tak. Ale asi bych přistoupil k razantnější výměně vody....snížení nebude sice výrazné, ale aspoň něco. Takže 3/4 nádrže každý týden. ;o)
17.5.2013 9:05
A vodárny u vás uváději že ve vodě je běžně cca 40ppm NO3? Jedna věc je hygienický limit, který je 50ppm všude, ale pak se to liší oblast od oblasti. Pokud by u vás mělo být méně, tak bych ještě zkusil jiné testy vody. I sebelepší test se někdy může mýlit. Purigen by měl dle výrobce fungovat tak, že na sebe váže odpadní látky, takže jich pak zbývá jen minimum pro nitrifikační bakterie, které by tak ve výsledku měly vyprodukovat mnohem méně NO3. Ale pokud už máš vysoké NO3 ve vodě z vodovodu, Purigen ho zřejmě nesníží. Sera Siporax ti v běžném nitrifikačním filtru nepomůže. I na stránkách Sery ve FAQ se můžeš dočíst, že pro denitrifikaci je třeba ho použít v denitrifikačním filtru (zde: http://goo.gl/sGPHY ). A když už denitrifikační filtr, tak nějaký pořádný. Třeba Sulfur Denitrator, tady najdeš desítky návodů na výrobu a zkušeností spokojených akvaristů: http://reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1288082 Případně v zahraničí lze koupit i hotové reaktory pro denitrifikační filtry, i různé filtrační náplně.
17.5.2013 10:59
V rámci tejto témy by som sa rád opýtal, akú veľkú úlohu zohrávajú pri odstraňovaní NO3 z vody rastliny. Pár vlákien dozadu som riešil zabiehanie akvária - naďalej je všetko v poriadku, rybky sa tešia a rastú, hodnoty kontrolujem denne a sú v poriadku, ale NO3 rastie velmi pomaly. Akva je nakoniec 180 l (nie 200, ako som povodne myslel), je tam 16 ks malých Ps. saulosi, kŕmim 2x-3x denne. Mám tam 2 vacsie a dva mensie Anubiasy. NO3 mi stupne za tyzden asi o 5 mg/l (max 10, ale skor to bude tych 5). Po 10 dnoch som menil vodu a mala tak do 15 mg/l. Anubiasy vyhanaju nove listy. Moze byt, ze tolko NO3 spotrebuju? Niekde som tu cital clanok (tusim od A+I?) ohladom spotreby NO3 rastlin, neviem ho ale najst. Viete ma niekam nasmerovat? Dik.
No tak co se týká nesměrování na starší téma, tak to by tě musela nasměrovat sama Alena. :-)))) No ale ta je teď protože se dlouho neozvala, zřejmě zase někde mimo, asi v LA kde neznají internet, nebo si píše se svým oblíbencem a další skupinou věrných, už jen přes mail. Co se týče tvých hodnot NO3, tak by sis měl hlavně uvědomit, že jink bude voda zatěžovaná v tvé nádrži dnes a jinak za roknebo dva. Ty anubiasi nebo jiné rostliny používané převážně v afrikách jako dekorace, tedy v minimálních počtech, opravdu slouží spíš jako dekorace a jejich vliv na hodfnoty vody vzhledem k objemu vody a zarybnění je minimální. Lze se o tom přesvědčit jednoduše a to tak, že když rostliny na týden vytáhneš a budeš provádět měření, tak nárůst NO3 bude buď zcela stejný nebo jen minimálně vyšší, ale vzledem k týdením výměnám vody nijak závratně škodlivější.
17.5.2013 12:20
Odstraňování dusíkatých látek rostlinami je poměrně slabé a často přeceňované. Již jsem to tady psal min. dvakrát a tak ještě jednou: Ze 100 g proteinu (bílkovin) vznikne tolik dusíkatých látek, že na jejich spotřebu by měly rostliny vytvořit 1350 g rostlinné hmoty. HD HD
17.5.2013 13:39
pro Michal14: Alena (A+I) bude v neděli u mě doma, tak se jí na ten článek zeptám a případně vložím odkaz - internet mám :-)
17.5.2013 13:47
Sarka - dakujem pekne - nie som si uplne isty, ze to bolo od A+I ale zda sa mi. Ked aj nie, mozno bude mat aj ona s tym nejake skusenosti :)
17.5.2013 15:40
Jelikož mám pomalu víc rostlin a ryb jak vody :-) tak souhlasím s HD. Co 5 dní 1/4 až někdy 1/3 vody a docílil jsem stabilních hodnot No3 10-20mg/l a rok nikdo nečistil skla. Teda kromě krunýřovca.
17.5.2013 21:38
Pane Darbujan, tady preci nejde o to kolik menim vodu. Kdyby bylo neco s filtren, tak se mi zvysi amoniak nebo N02, ale ty jsou na nule. Filtr bezi, tak jak ma, ale jak pise Wladys. Normalni biologicky filtr je pouze k nitrifikacnim procesum a denitrifikace je velmi mala, protoze mam flow velmi vysoky, jedu na maximum. Pri denitrifikaci se pouzivaji filtry s maximalni flow 200l/h Ja mam ten problem uiz hned ten pocatecni a to je tak vysoka hodnota dusicnanu u radu. Kontaktoval jsem firmu Seachem a ta vidi v pouze jedinem reseni, a to abych pouzival reverzni osmozu, coz je pro mne out of brain. Ty reaktory se mi vidi jako dobry napad, ale kdybych delal vymenu vody, tak bych si hladinu N03 jen zvysoval, coz je fakt dobry paradox. Pitoma H20. Pokusim se najit nejaky filtr, ktery by se nainstaloval uz z radu. Ani vlastne nevim, jestli neco takoho je a jaka je cena. Diky Archie za linky.
18.5.2013 1:03
Melanochromis - fakt myslíte, že je jedno kolik měníte vody? Co takhle změnit rámec myšlení? Proč máte ve filtru tak vysoký průtok vody, co ho takhle snížit. Jak jste přišel na ten maximální hodinový průtok 200 l pro denitrifikaci? To se přeci takhle vůbec nedá napsat. Ten průtok přeci musí být vztažený k hodnotám vstupní vody, objemu filtrační hmoty, k jejímu složení a také k délce toku vody filtrem. HD
18.5.2013 1:37
http://www.seachem.com/Products/product_pages/denitrate.html Myslim, ze anglictinu ovladate. Na mnoha strankach se uvadi 200l/h Ja menim hodne vody padesat procent, ale ja nevedel az do ted co mi to tece z radu. Ted kdyz to vim to z redukuju, protoze nevidim duvod. Vymena vody mi moc nepomuze. Premyslim o denitrifikacnich filtrech s biopellets nebo jinym filtracnimi medii k odstraneni dusitanu, ale s temi biopellets je to dosti slozite. Muze s kolapsovat cela biologicka rovnovaha. Vy ste specialista na more a cekal jsem nejakou kloudnou radu jak na to. Ovsem nevim, jestli vubec chcete.
18.5.2013 7:10
Kloudná rad typu připoj tohle či tam nasyp tamto prostě z ekonomického hlediska není. Jedná se vždy o komplexní řešení a co Vás budu přesvědčovat, když si někde něco přečtete a pak si myslíte, že to jinak nejde. Mořskou akvaristiku dělám pouze 22 let a sladkovodní kolem 40 let. Provozuji kolem 400 nádrží s afrikou. Dále mám rejnoky a ti dokáží pořádně zasvinit vodu a přesto ji umím vyfiltrovat. Tak asi o tom něco vím a hromadu jsem tady toho o této problematice napsal. Dám Vám ještě jednu radu: jetli to do teďka rybám nevadilo, tak jim to nebude vadit ani dále. Prostě : to neřeš HD
18.5.2013 10:32
melanochromis: Denitrifikační filtry mají zásadně pomalejší průtok než 200l/h. Třeba v případě toho sírového denitrifikátoru čerpadlo honí vodu v reaktoru neustále, ale voda z akvária do něho přítéká a odtéká rychlostí několika kapek za sekundu, tj. méně než litr za hodinu. Pokud si pořídíš nějaký denitrifikační filtr, který ti stáhne hodnotu NO3 na 0, tak vůbec není problém, že si při výměně vody trochu NO3 přidáš. Vyměníš-li 1/3 vody za vodu s obsahem NO3 40ppm, tak se to v tom akvárku hned naředí na caa 14ppm, což je v pohodě. Každopádně částečné výměně vody se i s denitrifikačním filtrem nevyhneš. Ryby vodu pijí a vstřebávají přes kůži a jsou pro ně důležité různé minerály a stopové prvky obsažené ve vodě, které se tam dostanou jen při částečných výměnách vody.
22.5.2013 12:15
Udelal jsem takovy pruzkum na internetu a pres telefon jsem hovoril s jednym majitelem akvaristiky a nasel jsem reseni a typ, jak resit a vylepsit hodnoty akvarijni vody. Vse je ve filtru. Biologicka media jako Siporax, Substrat pro a jine jsou po kratke dobe znehodnoceny kvuli detritu, ktery se nanich usadi a ucpe tu vnitrni miniaturni strukturu.Staci sebemensi odpad usazene na mediich a denitrifikace se zminimalizuje nebo jeste hure uplne prestane fungovat a bakterie se usazuji a kolonizuji pouze na vnejsim povrchu medii a ve filtru pouzivame pouze nitrifikacni proces. Lepsi osvedceni se uplatnilo, ze ve spodnim kosi se pouzije hruby molitan, potom stredni militan a jemna vata, (to vse v prvnim spodnim kosi). Potom ve zbyvajicich kosich se pouziji bilogicka media. Musi se docilit, aby pres tyto media proudila uz co nejvice prefiltrovana cista voda. Je Pravda, ze cistici interval filtru se zkrati, ale docilite tak efektivni kompletni biologickou filtraci s nizsimi hodnotami dusicnanu. Ja daval na spodnim kosi pouze hruby molitan a pak hned media a jemnou vatu az v posledni kosi, jak doporucuji vyrobci filtru a docilil jsem pouze, ze mi bezi ve filtru pouze nitrifiklacni process tedy z amoniaku na dusitany a z dusitanu na dusicnany. Denitrifikace mi ve filtru vubec nebezi a proto mam za kratkou dobu hodnoty dusicnanu dvojnasob (6-7 dni), nez co mi tece z radu.
22.5.2013 13:54
No hochu máš v tom trochu bordel a jseš taky dost naivní, když si myslíš, že přidáním médií do běžného kanystru budeš provozovat také denitrifikaci. Děkuji za ten návod, kterej mě fakt pobavil. Doteď to nikdo nevěděl a jsem zvědavej jak to tu příští týden zahltí reakce všech těch lidí co jsem budou psát děkovačku, že jim teď konečně šlape i denitrifikace. Já nemůůůůžu :-))))))))
22.5.2013 14:05
Je jedno jak to v tom filtru poskládáš, denitrifikace tam stejně nedocílíš. Molekuly kyslíku O2 jsou mnohem menší než molekuly NO3 a dostanou se do všech pórů všech těch zázračných filtračních materiálů. Takže tam ty bakterie mají dostatek snadno dostupného kyslíku a NO3 je nezajímá. K denitrifikaci je potřeba vodu zbavit volného kyslíku, aby poté bakterie začaly využívat kyslík z molekul NO3. Ale k tomu je potřeba filtry úplně jiné konstrukce.
Radku ja jsem na tento zpusob neprisel, ale zda se mi to logicke, ze tento zpusob je lepsi, nez ten co doporucuji vyrobci. (nejspis chteji prodat co nejvice medii lol, nevim)Nebo si myslis, ze je lepsi si ty pory a vnitrni strukturu ucpat s detritem ? I kdyby pres to denitrifikace neprobyhala, tak se minimalne prodlouzi zivotnost techto medii. Archie jaky je rozdil mezi reactorem a filtrem ? Shledl jsem spoustu DIY reactoru na netu a o nic jineho nejde, nez je o pomaly prutok vody skrze media. Reactor je uzavrena nadoba s medii,pres kterou proteka pomalu az kapaci voda. To same se da udelat I na filtru, kdyz priskrtis na kohoutkach. Firma Seachem ma Denitrate media. Jsou to media, ktera jsou mensi od Matrixu a pri nich se doporucuje flow do 200l/hodinu. Mnoho lidi ma s temito pripravky dobre zkusenosti, tak ceho se bat ? Matrix ma funkci jak nitrifikacni tak denitrikacni I pri vysoke proudeni vody, ovsem omezenou, ale preci. denitrate media jsou ucinejsi a muze byt I ve venkovnich filtrech, ale flow musi byt pomala jak jsem psal. Snad se vsichni nedomnivate, ze tato firma lze a ti ostatni co si to koupili take? Jinak nejlepsi media co jsou zde v UK vyzkouseny jsou zatim tyto http://www.bio-motion.co.uk/biohome-standard.php Je mnoho medii pro snizeni dusicnanu a ja si vyberu ten nejlevnejsi zpusob a uvidim, vlastne o nic neprijdu a nic me to nebude stat. Kdyz se budu mylit, tak potom si nejspis poridim reactor, ale nejdriv se pokusim tento zpusob vyzkouset. Zdravim
22.5.2013 14:49
Dva linky: http://www.youtube.com/watch?v=SOE9tpX-yoA http://www.youtube.com/watch?v=szrUlHTW5Zo&list=SP2D314B22D809B66A&index=45
22.5.2013 15:17
Logická je jedna věc a to že kdo používá kanystrové filtry a nemá místo sacích košů předfiltr, tak je trouba a biologickou filtraci degraduje do role pouhé mechanické. Tak asi tolik k usazování detritu v médiích.
22.5.2013 18:28
melanochromis: Jde o to, že uvnitř toho reaktoru ta voda proudí rychle, aby neustále načechrávala filtrační média a také aby bakterie měly z čeho žít - potřebují proud vody, aby se k nim dostaly živiny. Je to takový uzavřený systém, do kterého po kapkách přitéká a odtéká voda. Ve vodě je tolik kyslíku, že každá ta kapka vody se musí pořádně rozředit a protočit v tom reaktoru, aby z ní bakterie spotřebovaly všechen kyslík a začaly spotřebovávat NO3. Do těch reaktorů přitéká a odtéká voda rychlostí +- litr za hodinu. Je to poznatek z praxe, že při takovém průtoku se voda zvládne odkyslyčit a dojde k denitrifikaci. Podobně je to třeba u denitrifikačního filtru Coil Denitrator, kde voda podobnou rychlostí protéká tenkou trubičkou, a musí v té tekné trubičce urazit několik metrů (až desítky metrů), než z ní bakterie spotřebují všechen kyslík a začne docházet k denitrifikaci. Pokud nějaká firma tvrdí, že se v nějakém relativně malém filtru voda odkysličí při rychlosti průtoku až 200l/h, tak je to krajně podezřelé. Ale klidně to vyzkoušej a uvidíš.
22.5.2013 21:56
O skleněném biologickém denitrifikačním filtru se toho již zde psalo mnoho. Sám jej používám. Souhasím s hr i s HD. Pokud chovatel dodrží základní podmínky, tak to funguje. NO3 to určitě nestáhne na nulu, ale udrží v přijatelných parametrech. Důležíté je u biologického denitrifikačního filtru: 1) Předfiltr 2) nízký průtok vztažený k průtokovému průřezu filtrem, objemu nádrže, atd.. 3) druh a množství filtrační média 4) co největší délka průtokové trasy přes filtr, při které dochází k úbytku kyslíku. 5) prokysličená poslední komora filtru
22.5.2013 22:21
Tak jako život všeobecně není černobílý, lze to samé říci o filtraci vody. Denitrifikační filtr je něco totálně umělého, (černobílého) sice fungujícího, ale tak trochu nebezpečného, protože nemusí být vždy jeho produktem dusík ve formě plynu, ale třeba i prudce jedovatý dusitan. Život je přeci spíše šedý, či různě barevný a tak je to i s filtračními procesy. V přírodě přeci není někde něco jako čistě denitrifikační filtr. Probíhají zde oba procesy (nitrifikace a denitrifikace) v různé míře společně. Těžko se to chápe. Tak tedy příklad, představte si porézní kousek třeba vápence ve vodě. Na jeho povrchu probíhají nitrifikační procesy a uvnitř v pórech denitrifikace. Výměna vody mezi vnitřkem a povrchem probíhá na bázi molekulárního Brownova pohybu . Toho využívá např. Siporax. Denitrifikace může probíhat i v správně navrženém a udržovaném filtru s bioakvacitem - menší průtok, delší cesta, mechanický předfiltr, biomolitan se nepere a nechá se zanést bakteriálními kulturami, nedělají se masivní výměny vody a voda na výměnu musí být odstátá. Různé rozstřikovače a čeřiče k napouštění vody jsou absolutně nedostačující k odstranění chloru z vody. To, že se ryby tváří, že je vše ok, neznamená, že jsou v pohodě filtrační bakterie. HD
23.5.2013 0:47
Diky vsem za informace.
23.5.2013 13:04
Souhlasím že nic nefunguje černobíle, ale nezapomínejme, že v přírodě obstarávají denitrifikaci jednak rostliny atp., a také je na dně snad každé vody kvalitní deep sand bed filter. V prostředí celého akvária probíhá do určité míry jak nitrifikace, tak denitrifikace i bez filtru. Ale stejně jako v případě nitrifikačních filtrů uvažujeme filtry, které stáhnou hodnoty čpavku a NO2 na nulu, tak v případě denitrifikace jsou zajímavé filtry, které stáhnou hodnoty NO3 na nulu. Určitě není na škodu, pokud filtr může za určitých podmínek zpomalit nárůst NO3, ale pokud ho nedokáže účinně snižovat, tak se to za denitrifikační filtr považovat nedá. A bavíme-li se tu o případu, kdy má melanochromis velmi vysoké hodnoty NO3 už ve vstupní vodě, tak pro něj není řešením siporax, zeolit, ani jiné podobné materiály, ve kterých za určitých podmínek probíhá víceméně zanedbatelná denitrifikace. Podobnou službu mu tam může udělat pár rostlin, ale taky to nevyřeší jeho problém s vysokou hodnotou NO3. Obvykle to funguje tak, že koncentrace NO3 ve vodě narůstá, a při částečné výměně vody se naředí čerstvou vodou s nízkou koncentrací NO3. Melanochromis má ale vysokou koncentraci NO3 v čerstvé vodě pro výměnu, tak potřebuje dosáhnout opačného efektu. Potřebuje mít v akváriu NO3 co nejméně, pokud možno 0, aby se mu při částečné výměně vody rozředilo NO3 z čerstvé vody do nižší koncentrace, a během období mezi výměnami vody ho účinný denitrifikační filtr snížil na 0.
23.5.2013 15:33
Arcchie máte geniální myšlenky. První cituji : nezapomínejme, že v přírodě obstarávají denitrifikaci jednak rostliny atp To je fakt démant. Jsou sice rostliny např. hrách, či vojtěška, které dokáží přijímat a zpracovávat vzdušný dusík, ale aby rostliny dělaly denitrifikaci, tak to je opravdu science-fiction. Druhá je taky dobrá, filtrace by měla stáhnout dusičnany na nulu, protože se akvarijní voda bude měnit za vodu horší kvality. Když se již bude investovat do takovétzo filtrace, tak bude potřeba vodu měnit minimálně. HD
23.5.2013 19:21
HD: Pochopitelně jsem myslel vodní rostliny (tím atd. jsem myslel třeba řasy), které přímo spotřebovávají NO3. Denitrifikace výměnu vody nenahradí. I když bude v akváriu hladina NO3 na 0, tak je třeba vodu měnit. Prostředí v akváriu není černobílé a NO3 není jediný odpad vznikající v akváriu. Ale hlavně voda obsahuje minerály a jiné stopové prvky důležité pro všechny organismy žijící v akváriu. Včetně ryb, které vodu jednak pijí, ale také ji vstřebávají přes kůži či šupiny. Je potřeba vodu v akváriu obměňovat, aby se odplavily odpadní látky a doplnily minerály a ostatní živiny. Bez pravidelných výměn vody by v tom akváriu časem vznikla pěkná žumpa, ve které by žádné ryby neprosperovaly či nežily, bez ohledu na množství NO3.
23.5.2013 20:58
Archie, pletete si denitrifikaci (redukce dusičnanů až na dusík) s příjmem dusíkatých látek rostlinami (preferují čpavkový dusík), kterým slouží jako výživa. HD
24.5.2013 12:14
HD: Nějak jsem si pojem denitrifikace vyložil jako de-nitrifikace, nebo-li redukce či odstranění nitrátů v obecném smyslu. Ale teď koukám, že denitrifikace je velmi specifiký pojem. Díky za upozornění.
23.9.2014 23:37
Tak jsem po dlouhe dobe zase zavital a chci se podelit o novou zkusenost. Opatril jsem si reactor od Aqua medic NR1000 a bezi dobre a vysledek je N03 0ppm. Pridavaji se bud Denimar powder nebo Deniballs, mam oba. Reaktor nemeni PH a ani tvrdost vody, takze jsem spokojeny. Vyhoda tohoto reaktoru je, ze muze byt pouzit na morska i sladkovodni akvaria.
4.10.2014 11:37
Problém s dusíkem řeší, nebo alespoň řešil, snad každý rozumnější akvarista. Mně teče z vodovodu voda s obsahem NO3- cca 30mg/l s pH cca 7,4. Jen tak cvičně jsem ji při napouštění do přípravné nádrže prohnal filtrem s náplní selektivního ionexu PA202 (ekvivalent HP555). Výsledkem je pro mne neměřitelný obsah NO3- a vzestup pH na 7.7. což je celkem logické a je to pro tlamkaře príjemný bonus. Pokud by měl někdo zájem takto vstupní vodu upravovat, tak to mohu jen doporučit. Jeden litr těchto ionexů stojí cca 300-500 Kč/l,- a odstraní v optimálním případě 0,9mol NO3-/l ionexu. Molární hmotnost NO3 je 62g/mol, takže 1l ionexu odstraní cca 55,8g NO3-. Já používám na přípravu 600 l vody 3l ionexu a vystačí to cca na 9-10 výměn, napouštím průtokem cca 100 l/hodinu. Ionex regeneruji roztokem 0,5kg soli ve 30 l vody, potom 0,5kg jedlé sody/30 l vody, nakonec propláchnutí 30 l vody. Regeneruji ztratným způsobem do odpadu (nikoliv cirkulace), průtok cca 30 l/hodinu. (Mám 40 l kbelík od štuku, v tom namíchám roztok a malým čerpadlem ho pomalu přečerpám filtrem do odpadu). Tyto ionexy mají atest pro použití na pitnou vodu, takže není čeho se bát. Použití na čištění vody v akváriu bych nedoporučoval, ionex je dost drobný (průměr kuliček cca 1mm) a velmi rychle by zarostl organikou.
6.10.2014 15:03
Dobrý den Brblo, jak vlastně filtr vypadá za kolik a kde se dá sehnat. Díky H.
7.10.2014 8:23
Takový filtr nikdo nevyrábí. Vyrábějí se mrňavé filtříky na úpravu pitné vody, ty jsou ale předražené a kapacitně nedostačují. Jediná možnost je si takový filtr postavit. Je vhodné, aby filtr byl podlouhlý, kvůli co nejdelšímu zdržení vody na ionexu. Já to udělal z odpadní trubky průměr 125mm délka 0,5m + převlečná spojka + 2x zátka, materiál mne přišel cca na 200,- Kč včetně koncovek na hadice. 3l Ionexu mne přišly na cca 750 Kč i s dopravou, starší čerpadlo jsem měl v šuplíku. Takže sumasumárum mne to přišlo na tisícovku a odpoledne práce. Napouštění je pohoda, otravná je regenerace, ale jednou za čas se to dá přežít.
7.10.2014 8:43
předpokládal jsem, že je to samovýroba, protože když jsem viděl ceny filtrů, tak by to byla docela šílenost. Jak se projevuje takové vylepšení vody na rybách samotných, prodlužujete např. interval její výměny? Děkuji, H.
7.10.2014 9:27
Ryby mi přidají cca 10mg NO3-/l týden. Při vstupní vodě s 30mg/l jsem měnil po týdnu při 40mg a ryby moc nadšené nebyly, ale žádné problémy jsem neměl. Nyní měním za 1-2 týdny, obsah NO3- se mi drží pod 30mg/l a na rybách je to znát - jsou světlejší, vybarvenější a vypadaj víc v pohodě. (mám cca 20x Alonocara, 20x Afra a 20x Borleyi ve velikosti cca 6cm v 600l, vodu připravuji v dalším 600l)
7.10.2014 11:18
dobrý důvod proč se zase do něčeho nového pustit :-)
8.10.2014 10:43
Brbla: mas to dobre vymyslene.
tak nějak o tom přemýšlím a achilova pata alespoň pro mě je napouštění 100L/h, případně vodu napustit jinam a potom do akva, není místo ani čas. Napadlo mě, jestli by to šlo následovně: zakoupit levný ext. filtr, naplnit ho selektivním ionexem PA202, nechat vodu po výměně už v akva proudit exterňákem a cca po 24h odstavit. Otázka je, jestli to nerozhodí nějakým způsobem bio rovnováhu v akva, co myslíte?
8.10.2014 22:52
Rovnováhu by to rozhodit nemělo,ale filtr by velmi rychle zarostl (řasy,sliz) a ztratil by účinnost. Bylo by ho nejspíš možné oživit nějakou slabší kyselinou (oleptat usazný bordel z povrchu),ale to ztrácí smysl. Tadle metoda je vhodná jen pro přípravu vody. Přímo do akvária bych vodu tímdle způsobem nenapouštěl.