Za jak dlouho budu mít vyhráno nad syndromem nového akva?
Po jaké době od vpuštění rybyček do akva si už můžu konečně oddychnout a přestat mít strach, že mi rybičky umřou kvuli čpavku a dusitanům. Nechá se nějak zjistit, že už fungují nitrifikační bakterie? Třeba nějakým testem? Díky za radu.
Pítrs
Já mohl říci,že je akvarium řádně zaběhnuto tak po půl roce. Jinak oddychávat si vlasntě nemůžeš nikdy.Musíš být vestřehu pořád,ale když se budeš o akvarium správně starat,tak nebude ten střeh tak intenzivní. Je potřeba hlavně pravidelně měnit vodu,aby si neměl hodně dusitanů atd.A samo dobrá filtrace. Jinak na to jsou testry......testr na NO a NO3.
1.3.2007 19:01
Dobrý večer, pan kolega má pravdu, obezřetnost je na místě stále, nicméně konkrétně k dotazu, začněte testem na amoniak - AM test, pokračujte po pár dnech testem na dusitany NO2 a pak při zaběhnutém režimu měříte již pouze NO3 (a také ph doporučuji, než budete mít víc praxe), v zaběhlém akváriu už budete mít testy na AM a NO2 na nule. Podle toho poznáte, že nitrifikační bakterie pracují dobře). Do toho, jak akvárium provozujete, nikdo nevidí (krmení, zarybnění, výměna vody a tak podobně), stačí se držet zpočátku těmi testy a po čase dozajista rozpoznáte podle kondice vašich rybiček, zda nedochází k nějakému výkyvu. S úctou a přeji hezký večer Váš Vlastimil Sunovský st.
1.3.2007 19:03
Nejlépe je stav vody vidět přímo na rybách.:-)
1.3.2007 23:48
Tak bych se pokusil uvést pár zásadních nepřesností ohledně záběhu akva, hlavně nemeo evidentně neví o čem mluví. Pro ryby jsou toxické amoniak a dusitany, oba mají fatální účinky, dusitany dokonce v koncentracích kolem 0,1-0,2 mg/l. Dusičnany pro ryby toxické nejsou, nebo jen minimálně. Jejich negativní účinek se obyčejně projevuje někde kolem koncentrace 100-150 mg/l (záleží na druhu ryb, pH vody atd.) a i pak mají spíše vliv na kondici ryb (ryby jsou oslabené a skolí je např. bakterióza), než že by byli přímo letální. Nitrifikační bakterie (po záběhu akva) právě toxický amoniak a dusitany oxidují na dusičnany. Voda se mění především proto, aby se snížila koncentrace dusičnanů, nikoliv dusitanů, jak píše memeo, a samozřejmě např. i řady organických látek, která při rozkladu zatěžují kyslíkový režim akvária. Dusitany a čpavek by se při zaběhlém akváriu ve vodě neměly vyskytovat vůbec, a to i kdybys delší dobu vodu nevyměnil. Jsou oxidovány, jak už jsem psal biochemickými procesy. Jinak měřit NO2- nemá vůbec cenu, protože pokud by začala narůstat jejich koncentrace, stejně ti ryby pochcípají dřív, než to vůbec zjistíš! Jinak nevím, co memeo myslí těmi testry na NO, asi myslel na NO2- (dusičnany). Jinak taková malá poznámka kdysi jsem v laborce dělal srovnání testů od renomovaných firem právě na dusíkaté látky, srovnával jsem je s klasickými laboratorními postupy, a u těch nejlepších (nebudu dělat reklamu) byla odchylka na kalibračním standardu „pouhých“ 30%. Z toho vyplývá, že všechny testy jsou na …. Nejlepší je, jak píše Míla, pozorovat chování ryb, to je nejdokonalejší test na světě. Mimochodem akvaristiku dělám cca 20 let z toho 8 let Afriku a nikdy jsem žádný test nepoužíval. Co se týče záběhu akvária, tak ho nech cca týden bez ryb, pak tam můžeš dát něco záběhového (živorodky atd.) a pokud bude cca 10-14 dní všechno OK, nasaď tlamovce.
2.3.2007 7:22
Já používal testry vody jen teď, když sem zabýhal nové akvárium, abych měl jistotu že můžu dát ryby. Stejně sem tomu ale 100% nevěřil a tak jsem dal pouze 2 tlamovce a čekal co se bude dít.. Druhý den byli oba krásně vybarvení z vesela plavali a přijímali potravu..Tak jsem zjistil že moje akva je již v takovém stavu, aby se mohl přidat zbytek osádky.
2.3.2007 21:43
Stačí 14 dní bez ryb a pak velice obezřetně krmit a nemůže jse nic stát. Ale jsou fígle jak tuto dobu bez ryb skrátit (pokud nemáš dostatek zkušeností nedoporučuji dělat experimenty lepší je tomu nechat těch 14 dní)ať se daří.