Založení akvária s tlamovci
Dobrý den, rád bych si založil doma akvárium s tlamovci. Nejde mi tolik ani o 10% dodržení jednotlivých prvků "biotopu" Malawi, ale samozřejmě chápu, že pro tlamovce je potřeba dodržet určité podmínky. Chtěl bych se tedy zeptat na vaše názory k jednotlivým součástem založení a chování tlamovců, abych podchytil nedostatky ještě pře samotnou realizací akvária. Nádrž: 80-100 x 50 x 50 (200-250 l) Filtrace: JBL Cristalprofi e1501 greenline (externí) Dno: říční písek nebo křemičitý písek Dekorace: kameny nasbírané s řeky nebo lávové kameny? Kameny navrstvit na strany na dvě hromady pro rozdělení teritorií Prokysličení: vzduchování klasickým kamínkem (asi spíše jen pro vzhled) Topení: Topítko TetraTec HT 150W Osvětlení: osvětlovací rampa s 2x Osram Lumilux HO 24W/865 T5 (a 1x led?) Noční osvětlení: je potřebné? spíše pro efekt uvažuji o led osvětlení Doba svícení: přepínacími hodinami přepínat mezi nočním a denním osvětlením zhruba po 12ti hodinách Pozadí: z důvodu menšího akvaria pouze tapeta, asi tmavě modrá Rostliny: vím, že do Malawi spíše nepatří, ale uvažuji cca o 3 rostlinkách Anubiase, přichyceným na kamennou dekoraci Voda: z kohoutku (Praha, Modřany) v případě potřeby zvýším pH na cca 8 Osídlení: 2 druhy tlamovců po cca 10 ks (celkem cca 20 rybek). Např 10ks Melanochromis maingano a 10ks Labidochromis caeruleus Krmení: ráno SAK green, odpoledne zelenina (např nastrouhaný salát nebo špenát). Cca 1-2x týdně mražený Cyklop Údržba: nejsem si jist jak často kolik vody měnit. Na forech jsem našel například 1-2x týdně 1/2 nádrže, což mi připadá přehnané. Někdo naopak psal, že s externím filtrem vodu v podstatě nemění, což mi připadá opět extrémní. Viděl bych to na 1/3 nádrže každých 14 dní a molitanový filtr externí filtrace čistit lehce každý týden. Děkuji za vaše názory a připomínky!!! V.
Viktor
Ahoj, K tvému dotazu. Projdi si zde fórum a určitě najdeš spoustu odpovědí na tvé otázky. Já osobně bych se zaměřil na délku toho akvária. Těch 100cm je dle mne minimum spíše bych se snažil dostat alespoň na 120cm. Dále bych vynechal krmení salátem a špenátem, přijde mi to zbytečné. Nech jen sušené a cyclop. Vodu měním jednou za týden 3/4 akvária, ale těch modelů je více. Každému funguje něco jiného, záleží na zarybnění, filtraci atd. Ryby pokud budeš kupovat mladé klidně kup více než udáváš. Mohou být nějaké ztráty, nebo nebude správně složené pohlaví a lépe se nějakých později zbavit než potom přidávat do zaběhlé skupiny. Ryby bych koupil u chovatele, který ti poradí jak osádku namíchat. Možná bych ti doporučil k externími filtru použít ještě klasickou hlavu s molitanem minimálně jako zálohu. Než cokoliv koupíš radši se zde zeptej. Je tu spousta lidí, kteří to dělají dlouho a rádi poradí. Měj se fajn a ať se ti zazáří.
28.7.2014 19:46
Ještě mě po znovu přečtení napadlo, že bych nádrž asi zbytečně nezanášel kameny. Já to mám tak, že mám na každé straně velký kámen a uprostřed pár menších. Samci si utvoří na každé straně teritorium, které budou bránit a střed a vrch nádrže bude volný. (Teoreticky :-) u nich nikdy nevíš). Když tam bude hodně kamenů bude se ti nádrž špatně udržovat, odsávat. Písek dát jen lehce na dno cca 1cm. Snad jsem trochu pomohl.
28.7.2014 21:07
Ahoj, Na forech, nejen tady, jsem našel spousty typů a rad, ale přijde mi, že se dost často rozcházejí. S tím objemem respektive délkou akvaria je to trošku potíž. Vím, že 100 cm je dost hraniční velikost, ale byt není nafukovací:) Měnit 3/4 akvaria jednou týdně by mě tedy nenapadlo, takže díky za typ. Stejně tak mne nenapadlo kupovat větší množství ryb, ale je to logické. Každopádně počet a druh nechám nejspíš na chovateli, který mi určitě poradí i čím krmit, ale i za to díky. O druhém filtru jsem taky uvažoval, ale nakonec jsem si řekl, že zabírá další litry, už tak malého akvaria. Vím, že tlamovci jsou hodně teritoriální. Myslel jsem, že vytvořit více úkrytů je lepší, ale někde píšou, že více schovávaček znamená více bitek. Napadlo mne ještě se zeptat na typ kamenů. Stačí vybrat ten, který při kápnutí octa nebublá? Ještě jednou díky za rady... V.
28.7.2014 21:25
Nádrž: 100-120 x 50 x 50 OK Filtrace: JBL Cristalprofi e1501 greenline (externí) OK Dno: říční písek nebo křemičitý písek OK Pouze otázka vzhledu Dekorace: kameny nasbírané z řeky. Na dvě strany velký šutr a k němu dva tři menší. Prokysličení: vzduchování klasickým kamínkem (asi spíše jen pro vzhled) OK Topení: Topítko TetraTec HT 150W OK, ale jestliže bude aqo někde v obíváku nebo pokoji kde se normálně topí, tak bude bohatě stačit 100W Osvětlení: osvětlovací rampa s 2x Osram Lumilux HO 24W/865 T5 (a 1x led?) Jestli tam dáš 2xT5 tak dej dopředu nějakou modrou speciálku např pro mořskou akvaristiku a dozadu studenou bílou. Led nebude v tomto případě potřeba, stejně by přes intenzitu T5 nešlo ani znát. Noční osvětlení: je potřebné? spíše pro efekt uvažuji o led osvětlení. Noční světlo stačí 10 cm pásek led kerý se ti zapne cca 5 minut před zhasnutím světla hlavního a třeba tak za 15-20 minut zhasne také. Jestliže není v místnosti kde je aqo přes noc absolutní tma , tak není třeba rybám svítit nějakou noční bludičkou. Doba svícení: přepínacími hodinami přepínat mezi nočním a denním osvětlením zhruba po 12ti hodinách OK Ideál, aby si z aqa něco měl je od 10:00 do 22:00 Pozadí: z důvodu menšího akvaria pouze tapeta, asi tmavě modrá OK Rostliny: vím, že do Malawi spíše nepatří, ale uvažuji cca o 3 rostlinkách Anubiase, přichyceným na kamennou dekoraci OK Voda: z kohoutku (Praha, Modřany) v případě potřeby zvýším pH na cca 8 OK Osídlení: 2 druhy tlamovců po cca 10 ks (celkem cca 20 rybek). Např 10ks Melanochromis maingano a 10ks Labidochromis caeruleus. OK Pěkná barevná dobře fungující kombinace. Krmení: Vločkové krmení se sníženým obsahem živočišné bilkoviny a tuku, pro byložravé ryby. Cca 1-2x týdně mražený Ccyklop Údržba: nejsem si jist jak často kolik vody měnit. Na forech jsem našel například 1-2x týdně 1/2 nádrže, což mi připadá přehnané. Někdo naopak psal, že s externím filtrem vodu v podstatě nemění, což mi připadá opět extrémní. Viděl bych to na 1/3 nádrže každých 14 dní a molitanový filtr externí filtrace čistit lehce každý týden. Při takovém zarybnění je lepší vždy udržovat dobrou hygienu nádrže což je základ prevence spokojeného chovu ryb. Výměna 50% vody z nádrže bych vyděl jako obecně ideální. Na trubku sání od filtru je vhodné nasadit bioakvacit, jako předfiltr a tu čistit každý týden při výměně vody v nádrži a externí filtr stačí proprat jednou za půl roku.
28.7.2014 21:31
:-))))) Můžeš klidně i ten který při kápnutí octa bublá :-))) To bublání vůbec neřeš to jsou laboratorní zkoušky z vousatých témat některých lidí kteří řeší rozpouštění vápence v kyselé vodě jenž má vliv na její nasicení a zvýšení Ph. Vybírej zajímavé kameny s hranama nebo prasklinama které jsou omleté vodou tak aby nebyly ostré. Zarybnil jsem zákazníkům spousty nádrží a nikdy jsem nekupoval ryby navíc. Stačí pořídit kvalitní ryby v dobré kondici a potom už jen dobře o ně pečovat a úhyn by neměl nastat.
28.7.2014 22:40
Ahoj kluci, co se týče toho počtu ryb, já bohužel takovou zkušenost jako Radek nemám a občas mi nějaký kus odešel. Klidně se přiznám, hlavně v začátcích, kdy jsem taky nějakou tu chybu udělal. Jak říká Radek dobré ryby a hlavně nic nezanedbat, což se ale v začátcích může snadno stát. Šutry bych taky extrémě neřešil, občas někdo říká, že se v lávě drží bordel, ale s tím zkušenost nemám. Říkáš že houba k filtrační hlavě ti bude zabírat místo, ale zas na druhou stranu je to další místo pro filtraci. Ze začátku když budou ryby mladé tak asi vodu tolik nezatíží, ale později k velikosti nádrže se bude hodit. jdu chrět zatím se mějte.
Napíšu jenom pár poznámek k některým otázkám: Osídlení: 2 druhy tlamovců po cca 10 ks (celkem cca 20 rybek). Např 10ks Melanochromis maingano a 10ks Labidochromis caeruleus Taky jsem začínal s 10 yellowkami, ale zjistil jsem, že je to málo, ryby rostly a agresivita taky, nakonec jsem si nechal část odchovu a staré ryby daroval do velkého akva a založil nové hejno 25 yellowek, po dalším roce mám asi deset velkých samců a zbytek samic, žádná ryba není utlačovaná, společně s nimi je tam ještě 5,4 Melanochromis johanni v 250 litrech. (filtr 2 x 5 litru biokvacitu) Krmení: ráno SAK green, odpoledne zelenina (např nastrouhaný salát nebo špenát). Cca 1-2x týdně mražený Cyklop Navrhuji zeleninu vynechat úplně, ryby krmit raději málo třeba třikrát denně Údržba: nejsem si jist jak často kolik vody měnit. Na forech jsem našel například 1-2x týdně 1/2 nádrže, což mi připadá přehnané. Někdo naopak psal, že s externím filtrem vodu v podstatě nemění, což mi připadá opět extrémní. Viděl bych to na 1/3 nádrže každých 14 dní a molitanový filtr externí filtrace čistit lehce každý týden. Nejprve si zajeďte ten filtr, můžete si od nějakého akvaristy donést vypranou vodu z filtru a nalít do akva, nejlépe vodu po jednom / dvou týdnech změřit a pak vypustit ryby, pokud to budou nějaké do 5 cm, tak určitě to bude filtr stíhat. Jestli máte možnost si nechat odstát těch 150 litrů vody, tak je lepší vyměnit vždy více než polovinu nádrže. Většinou to vyprovokuje i ryby ke tření. Dekorace: lávové kameny jsou zbytečně ostré, taky se mi dříve líbily, ale už jsem je dal pryč, lepší jsou nějaké přirozené valouny. Praktické je mít kamenů méně, při chytání ryb (samic) mít možnost je snadno odstranit.
29.7.2014 9:49
Ahoj, díky za typy. Přesně tak jsem si to představoval, proto jsem sem vznášel dotaz:) Ohledně filtrace: Asi jsem to pochopil špatně, molitan k trubce externího filtru by mi nevadil, ale myslel jsem, že je doporučován komplet druhý vnitřní filtr (jako záloha). Ohledně údržby: 150l vody nemam kde odstát, leda nějak postupně po menším množství, což by trvalo asi dost dlouho. Ale někde jsem četl, že existují nějaké kapsle, které se dají hodit do akvaria před nalitím vody z vodovodu. Chápu dobře, že výkonější filtr svým způsobem dokáže nahradit výměnu většího objemu vody? Nechytejte mne prosím za slovo, nemyslím tím, úplné nahrazené údržby:) Z toho důvodu jsem volil silnější filtr s větším objemem filtračních hmot. Založení akvaria: Měl jsem za to, že stačí nechat akvarium cca 14 dní s kytkama stát (bez rybiček) a vnitřní organismus se začne tvořit sám, ale pokud je lepší nalít si tam před vpuštěním ryb vyždímanou vodu z filtru zdravého zajetého akvaria, určitě tak udělám. Ještě jednou díky za vaše odpovědi! Jsem rád, že se tu najde tolik aktivních zkušenějších akvaristů, co rádi pomůžou.
29.7.2014 12:29
Jako záložní filtr si můžeš pořídit jen čerpací hlavu s biomolitanem cca 400,- a tu si nechat někde bokem pro případ poruchy hlavního filru. Já bych si ale tuhle srandu nekupovcal, aby se mi válela v šuplíku a běžela jí záruční lhůta. V případě poruchy hlavního filtru ti aqo udrží při životě v pohodě silnější vzduchování. Když by si řešil zaruku na hlavní filtraci, tak teprve potom bych koupil čerpací hlavu s biomolitanem, aby po dobu řešení závady na hlavní filtraci suplovala filtr. V případě že hlavní filtrace v záruce už nebude a dojde k poruše tak stejně půjdeš koupit novej filtr a to ti zase udrží aqo silnější vzduchování. Nechápeš to dobře. Silnější filtr utáhne pouza a jenom větší zarybnění, protože bude stíhat přeměňovat dusitany na dusičnany. Perioda výměny vody je individuální nehledě na velikosti filtru, protože při klasickém zarybnění se stejně voda nasití NO. Něco jiné je to kdyby tifungovala denitrifikace, ale je zbytečné zde řešit tuto složitou procedůru u sladké vody. Založ aqo a po třech dnech provozu na prázdno bez ryb, si jeď pro maingana a yellow. Popros chovatele o bordel s filtru a ten vlej přímo do nádrže. Aqo se v pohodě s malejma rybama za pomocí bordýlku zajede.
16.11.2014 15:59
pro hr:-) mám 2 akvárka a budu je měnit za jeno velké.Z vypouštění akvárek si nechám asi 100l vody, větší barel nemám. Písek neperu, biomolitan z hlavy taky ne, ani venkovní filtr nebudu čistit. Nové akva 380L. Za jak dlouho budu moct přidat ryby. Nebo zvolit jiný postup? chemii přidávat nechci. Díky za odpověď.
16.11.2014 16:21
Ryby si šupni do čistou vodou vydrhlé vany, kam jim naleješeš cca 50/50 l vody z obouch nádrží. Zařiď novou nádrž, písek vlož jak jsi psal nepraný, přidej vodu kterou sis odložil a měl by si mít v nádrži cca třetinu vody. Dopusť do poloviny čerstvou, vyrovnej teploty vody na které byly ryby zvyklé a přendej ryby z vany do nádrže. Můžeš tam ještě nakýblovat 5-6 kýblů vody z vany cca 50 l a zbytek dolej zase čerstvou. Bude to jako by si dělal 50 % vodovýměnu. Takovou operaci zvládneš cca za dvě až tři hodinky a to zvládnou jak ryby ve vaně, tak filtr mimo provoz (kterej si případně můžeš mezi přeskládáváním a napouštěním zapnout filtr ve vaně). Potom už jenom spusť filtr, rožni světlo a kochej se, jak se ryby budou chovat v nové větší nádrži. To je vždycky pecka!!!
16.11.2014 16:25
Aleš2001 Postup je správný a pokud dodržíš to co popisuješ v odp.10 tak po dopuštění nové,větší nádrže čistou odchlorovanou vodou ohřátou na 26°můžeš ryby vpustit hned.
16.11.2014 16:34
Vanu nedrhnu, mám sprcháč :-), ale v barelu je místa dost,takže tlamky priprdnu tam, tu hodinku a půl to snad vydrží.Dám teda starou a novou vodu 50:50 a zbytek akva doplním radši postupně během týdne.Filtry nechám běžet bez praní 14 dní a pak už týdení výměna a praní jako obvykle. Chtěl jsem se radši ujistit, ať neudělám nějakou koninu. Bude tam jen 16 dospělých, pár ancáků a drobotina. Bylo by asi fajn dokoupit pár ryb a šoupnout do nového vše najednou... Díky
16.11.2014 16:42
Jestli máš možnost nakoupit stejné druhy cca alespoň 5 cm velké, tak bych doplnil počty druhů uirčitě hned. I takoví puboši zamotají dominantním rybám hlavu a tak jsou hejna co se tříštění agresivity týká stabilnější. Vodu nemusíš dopouštět postupně. Hr:-)kni to tam na jeden zátah. Bude to jako by si děla masívnější vodovýměnu. Dno i filtr jsou staré, a základ 100 l staré vody, tak že naráz.
16.11.2014 17:07
Díky moc :) Aspoň že tady fungují bezprostřední reakce.