Ancitrus, závojnatky - jaká nemoc?
Mám 1OOlitrové akvárko, celkem směska 3tím rokem stáří, dlouho spolu, trápí mě ancitrus tygrovaný 23cm a závojnatky.Již delší dobu pozoruju bělavý táhlý výkal, otěry o dekoraci, občas stáhlé ploutve, velká žravost, těkavé pohyby. Dříve jsem měla plíseň, nyní nově založené cca 10dní. Užívám krmivo od Tetry.Jsem amatérka, prosím o každou radu, nehci nic zanedbat,díky
KPeťa
Tak to vezmeme po pořádku. Ancitrus jistě není ancitrus?? Ale Pterygoplichthys gibbiceps ?? Závojnatka je ryba, která žije v odlišném biotopu a hlavně má jiné nároky na teplotu vody. Ani se nedivím, že u tebe probíhají nemoci a jiné aktivity v chemismu vody. Akvárium je živý organismus a určitě se nezaběhne za 10 dní, to opravdu nemůže fungovat. Také napiš, jaká je teplota vody a veškeré údajem tě napadnou. Dle daných indicií není možno stanovit žádnou diagnózu ani omylem. Pokud je stolice nitkového charakteru, jedná se pravděpodobně o parazitické onemocnění střev. Stáhnuté ploutve,dermatické onemocnění, vše je důsledkem špatné vody, amonné ionty, dusičnany, dusitany. V takovém prostředí se vyskytuje spousta mikroorganismů, co napadají pokožku ryb. Víc informací má své odůvodnění pro stanovení léčby atd.
8.10.2009 16:04
Díky za reakci, nikdy bych takovou směsku nekoupila, zdědila jsem jí po zemřelém příteli, kožní příznaky pouze mírně šedé povlaky, teplota kompromis 24, koupila jsem přípravek aguasafe od tetry, přiznám se, že jsem nikdy neměřila pH.
8.10.2009 21:23
Důležité je znát hodnoty pH!! Také nízké pH může působit negativně na zdravotní stav ryb.Ne jenom pH ale i jiné hem hodnoty!! Pokud je možné tak si zakup přípravek FMC- Zde je na rozdíl od ostatních uvedeno přesné složení 3,5 g malachitové zeleně, 3,5 g metylenové modři v 1000 ml 36 až 40% formaldehydu. Léčebná koupel se připraví přidáním 1,5 až 3 ml FMC do 100 l vody, koupel trvá 3 dny, každý den je léčebná lázeň obnovována. Koupel je využívána zejména při nálezu druhů rodů Cryptobia, Ichthyobodo, Chilodonella, Trichodina, Trichodinella a při povrchovém zaplísnění. V konbinaci s každodenním přelovováním ryb se osvědčila i k tlumení ichtyoftiriózy. Metoda léčení pomocí přechodného zvýšení teploty vody spočívá v tom, že teplota vody s infikovanými rybami se postupně zvyšuje na 31 až 32° po dobu 3 dnů a pak se opět snižuje na původní výši. Obsádka ryb se infikace zbaví a současně získá značný stupeň imunity. V praxi se tato metoda používá k likvidaci ichtyoftiriózy, především v chovu akvarijních ryb a ve speciálních rybochovných zařízeních s oteplenou vodou. Při odchovu raných stádií plůdku kaprovitých ryb a sumce je významnou metodou tlumení ichtyoftiriózy. Na podobném principu je založena také léčba piscinoodiniózy akvarijních ryb. Léčba spočívá v náhlém vystavení ryb teplotě vody 34 až 35° a koncentraci NaCl 100 g/l po dobu 30 až 45 minut. Je nutné upozornit, že tento způsob léčby je velmi razantní. Silně infikované a oslabené kusy většinou zahynou, ale u ostatních ryb je účinek léčby velmi dobrý. Při léčbě ichtyoftiriózy a piscinoodiniózy se také s úspěchem uplatnila metoda přelovování ryb, popř. přechodného držení ryb v silném průtoku vody po dobu 3 dnů. Další informace můžeš čerpat zde :http://viktoria-jezero.cz/index.php/clanky.html Přeji hodně zdaru.
29.11.2010 18:21
Mame 64 litrové akvárko 3 roky ale nedávno se tam oběvilo asi 100 šneků přitom jsme tam zrovna žadné nemeli.možná se nak tozmnozili ve zverimexu a vajicka nakladli na rostlinu kterou jsme 5 dnu pred zjistenim koupili.potřebuju vědět jak se šneků zbavid je jich tam vazne spousta a někdy žerou i rybky.(odpověd odešlete prosím na e-mail)
29.11.2010 18:21
Mame 64 litrové akvárko 3 roky ale nedávno se tam oběvilo asi 100 šneků přitom jsme tam zrovna žadné nemeli.možná se nak tozmnozili ve zverimexu a vajicka nakladli na rostlinu kterou jsme 5 dnu pred zjistenim koupili.potřebuju vědět jak se šneků zbavid je jich tam vazne spousta a někdy žerou i rybky.(odpověd odešlete prosím na e-mail)