bílé tečky na rybkách
máme asi 14 dní akvárium.na rybičkách se nám udělali bílé tečky a rybky hynou.co to prosím je a jak se toho zbavit.děkuji
Lea
14 dní akvárium a už tam jsou ryby?Ty tečy jsou nejspíš krupice,ale vzhledem k tomu,že si nenechala nádrž vůbec zaběhnou,není krupice ten jediný a největší problém.Jinak na krupici stačí zvýšit teplotu na 30°C a zasolit 1 Lžíce/40l vody.Pokud je krupice hodně rozjetá doporučuju použít Esha exit...dávkování podle přiloženého letáčku.Po dobu léčby(aspoň 10dní)hodně vzduchovat a nepřestávat filtrovat.Před léčbou vyměň polovinu vody v akva....nejspíš máš vodu zamořenou NO2!A pro příště si nejdřív přečti něco o zakládání nádrže.
3.1.2008 17:37
Může se jednat o víc nemocí a mají jednu společnou věc a ta je že se jedná o parazita a každý se léči jinak a nečím jiným.Jestě jedna věc taky si vydesinfikuj akva a příslušenství jinak se toho nezbavíš a zvýšit teplotu tak na 28°c.a pak můžeš postupovat jako ti tady sdělil Wladys.Ale ještě jedna věc pokud se jedná o kapřivce což ty nepoznáš tak vzduchování se musí snížit a ne zvýšit jinak konbinace teplo+kyslík ve vodě spůsobuje enormně nekontrolovatelný růst kapřivce.Všichni tito parazité se dají pohdlně zničit Akriflavínem,je to pomněrně šetrný přípravek k rybám.
3.1.2008 17:42
pietro pozor, nemusi jit o parazita.Pokud jde o nove nezabehle akva, je mozne ze jde o kritickou mez dustitanu a pak se rybam delaji takove jako vypotky co vypadaji jako bile tecky nebo male chomacky vaty. Pak staci vymenit cast vody a zasolit , pokud jsou ryby silne,prezijou. Samozrejme krupice je dalsi favorit , chce to fotku a hlavne priznaky choroby.
3.1.2008 18:24
Tome nehledej v tom žádnou vědu ale tak jak si to vysvětluješ tak se mýlíš.Hned tě vyvedu z omylu.Dusitany-Dusitanové ionty se střebávají do organismu ryb především přes tzv.chloridové buňky žaber.V krvi se vážou na homoglobin,vzniká methemoglobin,čímž se snižuje transportní kapacita krve pro kyslík.Zvýšené množství methemoglobinu v krvi bývá doprovázeno hnědým zbarvením krve a žaber.Pokud množství methemoglobinu v krvi nepřesáhne 50% z celkového množství hemoglobinu,nedochází zpravidla k úhynu ryb.Úhyny jsou až při 80%.Ryby jsou malatné,ztrácejí orientaci,časté křeče ve svalovině,poškození nervové soustavy v důsledku nedostatečného zásobení kyslíkem.Můj názor na celou věc je takový že Lea si to do akva zavlekla už s nakaženými rybami.
3.1.2008 19:11
Vedu tady zavadis do veci Ty ,ale to myslim v dobrem smyslu.Ja to totiz popsal jako laik, vim ze tyto veci studujes ,tak vidis proste pod poklicku i jinam , nez my laici. Ja to znam u sebe, kdyz zanedbam (vetsinou z nedostatku casu) vymenu vody, ryby se nejprve zacnou vlnit,prestanou zrat.Kdyz si nevsimnu techto symptomu a ihned vodu nevymenim a jeste treba nakrmim (coz vetsinou uz ryby nezerou) na druhy den jsou sedive zakalene, lezi u dna a z kuze jim couhaji jakoby vypotky 1-3 mm velke,sedive,nepohyblive,jako nejake ameby,tezko popsat, nikdy jsem to nefotil, nebot je treba okamzita vymena vody.Kdyz se vymeni voda a prisype sul (nekdy kapnu trochu preventinu) ryby do 3-4 hodin jsou uplne v pohode a zerou.Pokud se nevymeni voda druhy den jsou jiz kaput. Takto reaguji ale jen nektere druhy ryb.Jako nejcitlivejsi jsou u mne maingana, pak mpangy,milomo, nikdy jsem to nepozoroval na zebrach a yellow. Mozna jsem se unahlil s dusitanama, je mozne ze je to uz reakce na tvorbu cpavku.
3.1.2008 19:57
Vým Tome že jsi skušený chovatel a taky si vážím tvých rad a příspěvku a jen něco málo k těm tvým problémum,máš pravdu s těmi výpotky-jedná se o kožní hlenotvorbu a vypadá to tak jak popisuješ a vzniká důsledkem mírné otravy amonými prvky(čpavek)atd.
Ono to nejsou ani tak problemy ,ale obcasne hrube zanedbani, ktere se bohuzel pri pracovni vytizenosti stava (a obcas i vymsti ).A s tou mirnou otravou bych nebyl tak opatrny, rekl bych rovnou tezka otrava, protoze v tomto stadiu ryby vic jak 24 hodin neprezijou. Jinak proto jsem toto nakousl ,protoze puvodni dotaz by mohl mit i tuto pricinu.Lidi si mnohdy nevsimnou ze ryba se rozklada jiz za zivota kratce pred smrti a mysli si ze je mrtva jiz dyl a rozklada se.Proto se toto malo uvadi kdyz lidem ryby chcipaji, ale myslim ze to je jeden z hlavnich duvodu umrti pri zanedbani pece o akva. Proto ja nepouzivam zadne testry, snazim se na ryby co nejvice koukat.Hlavne pri krmeni, to poznas nejjisteji kdy vodu vymenit.A je to v kazdem akva jinak.Klidne pri stejnem objemu a stejnem poctu ryb ,ale tam kde mam hodne rostlin nemusim menit i 14 dnu, jinde bez rostlin, kazdy tyden.Na ryby je proste treba hlavne koukat, proto je mame ne ?
3.1.2008 21:40
Máš scela pravdu,vlastníme doma kus přírody a ta potřebuje naší péči a pokud jí má tak se dokáže odvděčit,třeba tím že se v akva vytvoří ideální prostředí kde to opravdu funguje a tou třešinkou na dortu je když se zrodí nový život(roznožení oblíbené ryby,nebo ryby která je složitá na chov i rozmnožení).A to nás tady spojuje.(kdo nemá rád zvířata nemá rád lidi)trocha filozofie. :-)