byl jsem "nadsenec"

Chci se s vama odelit o svou zkusenost s nadsenim jake jsem mel pri budovani Tanganiky. I pres veskere rady, kdy jste me upozornovali, ze to vsechno co delam je k nicemu, jenom to bude stat spoustu penez, ja na to nedbal a mel svou hlavu. Poridil jsem: reverzni osmozu, davkovaci cerpadlo, kontaktni vodomer, nechal jsem si namychat "chemii" v lekarne (podle skutecneho slozeni vody v Tanganice) s celkovou investici cca 23.000,- Vsechny budouci "nadsence" chci informovat, ze vsichni co me od toho zrazovali MELI PRAVDU. je to naprosto k nicemu, namychane soli se z 50% ve vode nerozpusti, vysledne PH po "uprave" vody je 12,65 .... tudiz se musela davat pouze 1/4 davky, coz nema smysl ... opravdu staci jenom Soda-bikarbona a voda z vodovodu a poradna filtrace. Ja jsem to uz vyzkousel a VY UZ NEMUSITE :)) Usetrite si nejenom cas ale i nemalo penez.

jarda

2.12.2008 10:48

Na to si moc dobre pamatuju, Jardo, a je mi to vazne lito. Ale musim uznat, ze jses statecnej, ze jsi to tu ted napsal. My ted nejak dospivame k nazoru, ze krome vitaminu ve zradle by mely mit ryby i nejake potrebne mineraly ve vode.

A+I
2.12.2008 11:01

Pane jo Jardo, Tys to ale bral sakra vazne..... no ja davam do vody esha optima a tam by nejake vitaminy, mineraly a stopove prvky meli byt.....snad?

Jonathane
2.12.2008 11:09

To bys mel mit napsany na obale co to obsahuje. Otazka ovsem je, jestli se tomu da verit. Neco ty ryby do vody asi potrebuji. Misto denniho svetla maji jen umely a v Tanganyice jsou posbirane vselijake soli a mineraly, ktere uz nikam neodchazi a jen se v jezere hromadi. My jim napustime chlorku, maximalne pridame cistou NaCl a sodu bicarbonu a to nemuze dlouhodobe asi stacit.

A+I
2.12.2008 11:26

Jen podotykam, ze to My jim pridame... bylo mysleno vseobecne na nas akvaristy. My osobne nepridavame ani sodu (tece nam pH nad 8), ani nepridavame sul a dokonce nemame ani tu chlorku, mame ve vode chloramin a tak vodu pred napustenim do akva filtrujeme pres dva ruzne filtry neb nechceme pridavat do aq zadnou chemii na odbourani chloraminu. Takze pak mame odfiltrovany asi vsechno. Ale prodava se uz namichana sul, ktera je urcena primo do Tanganyiky. Mozna to ma precejenom neco do sebe. No, nevim, zkusim neco vypatrat vic.

A+I
2.12.2008 12:28

Složení vody z Tanganiky jsem nikdy nestudoval. Porovnával jsem Malawi vodu s tím co mi teče z vodovodu: Malawi : více - uhličitanů , chloridů , sodíku a hořčíku Vodovod : více - síranů, vápníku, a dusičnanů Tak že: Hydrogenuhličitan sodný, Chlorid sodný, Chlorid hořečnatý (jen trošku) místo obyčejné soly možná mořskou sůl, jsou v ní nějaké mikroprvky i ten hořčík. Je otáska jestli to není zbytečné.Pokud je vstupní voda hodně málo mineralizována tak snad ...

Hroch
2.12.2008 13:13

Jardo ,je fajn že dokážeš napsat i takovou hořkou skušenost.Jsi charaktérní člověk a to se cení. Tak a došlo na má slova že život bez minerálních solí v akva je stěžejní pro ryby a vodní organismy.Bez minerálu nefunguje žáden složitější organismus. Nebudu vás nudit odborným výkladem , ale minerály a další chem.prvky prostě jsou plnohodnotné a potřebné k životním pochodům.

pietro
2.12.2008 13:23

Jo, to mas pravdu, zalezi na vstupni vode. Ale my rozhodne musime neco podniknout, bydlime pod horama, kde nase voda vlastne prameni a tak mineralu kazdopadne nemuze mit dostatek. Tropheusy mame uz 3 roky a ono se to nikdy neprojevi hned.

A+I
2.12.2008 15:51

nevím, ale něco potřebují(jak říkal Hroch a myslím že se to nedá poznat třeba za 3 měsíce ale za 2 roky..

tlamík
2.12.2008 17:55

Slozeni vody jsem cerpal z http://www.tanganyika.cz/biotop.htm

jarda
2.12.2008 18:58

Nezkoumal jsem to nějak detailně ,ale jako zdroj pro namíchání Tanganické vody je to podle mě na prd. Když se minerály ve vode rozpustí disociují na ionty a je celkem jedno jestli pocháží uhličitanový iont ze CaCO3 nebo NaHCO3. Většina sloučenin tam uvedených je ve vodě těžko rozpustná nebo nerozpustná. Podle mě je důležité (kromě pH atd.) aby celková mineralizace byla cca stejná jako v přírodním biotopu, a byly přítomny základní prvky (Ca,Na,Mg,K) v nějakém minimálním množství(která neznám). Tolik moje teorie, teď do ní. Link na složení vody Malawi ale je tam i tabulka s Tanganikou a Victorkou : http://malawicichlids.com/mw01011.htm

Hroch
2.12.2008 21:05

No jo, ale v pěstírnách odchované ryby si o vodě z Tanganiky mohou po generace už nechat jen zdát. I tak často v pohodě fungujou. Neříkám, že uměle vytvořenou Tanganiku neocení, ale asi by kupujícího mělo zajímat i to, v jaké vodě ryby přišly na svět a na jakou jsou zvyklé.

Aulonocara
2.12.2008 21:59

Nejde o to, na jakou vodu jsou zvykle. Na nedostatek vitaminu a mineralu si organismus nezvykne, pomalu strada a chatra, imunitni system se pomalu ale jiste borti a zacne nachylnost k ruznym onemocnenim a defektum pripadne k predcasnym umrtim. (Zkuste to trosku porovnat s jednou rakouskou rodinou po roky zavrene v malem sklepnim byte). Pokud se Tropheusi dozivaji 20 a vic roku, nechceme je zbytecne ztratit mnohem driv. Myslime si, ze mineraly, ktere vyrobci uvadeji na obalech svych krmeni pro ryby, nestaci jen v malem mnozstvi konzumovat - pokud ovsem ve zradle skutecne jsou, ale mely by byt i ve vode. Ne morska sul (upravena na konzumaci pro lidi), ale sul urcena pro morska akvaria je plna mineralu a myslim, ze by to melo byt reseni. Uprimne sem napisu, proc o tom vsem tak najednou ted uvazujem. Mame dve akva s Tropheusy 3 roky. Pred dvema tydny jsme si vsimli u jednech z nich u dvou kusu na hlavach Hole-In-The-Head onemocneni, myslim, ze se to rekne cesky derova nemoc nebo nejak podobne. Do akva dlouhou dobu nic novyho neprislo, vitaminy maji, ale protoze nase voda asi moc mineralu nema - jak pisu nahore - vidime duvod prave v tom. Tahle nemoc se projevuje v dusledku nedostatku vitaminu a mineralu a v prirode se ani nevyskytuje. Takze jsme ted lecili Metrem po dobu 8 dni a zda se to byt OK. Ale musime vyresit pricinu.

A+I
3.12.2008 23:23

Velmi moc zajímavé téma. No po přečtení jsem v rozpacích a nevím co dělat Již dávno jsem se chtěl zeptat na délku života tlamovců. No 20 let u Tropheusů ( A+I ) mě vyrazilo dech. Kdo by to čekal u akvarijních ryb. Vždyt oni přěžijí kdejakého čoklíka. No budu se těšit na další připomínky jak řešit vodu pro tyto krásné ryby. Všechny zdravím....

Ondrášovi
5.12.2008 19:31

Tak na tohle téma si pamatuju dobře: http://wds.cz/tlamovci/forum_reagovat.php?id=14577 Naštěstí je Jarda takovej frajer, že i přes tehdejší varování nás všech dokáže dnes přiznat neúspěch... Je mi to samozřejmě líto, ale na druhou stranu - je to ponaučení, že není všechno jen o velkých investicích. Ono se dá i za málo peněz udělat hodně muziky :-)

RITCHI
5.12.2008 22:41

Samozřejmě oceňuji že Jarda zveřejnil svůj neúspěch a přiznal že jste měly pravdu když jste ho od tohohle experimentu zrazovaly. Ale nemyslím si že byla blbost o něco takového se pokusit. Jsem přesvědčen že chyba nebyla v tom pokusit se vyrábět Tanganika-identickou vodu. Mohl to být zajímavý a rybám jistě neškodící experiment,který by mohl náš krásný koníček posunout zas výš. Chyba byla že Jarda přecenil složitost problému, komplexnost, pravdivost a přesnost jediného zdroje na internetu. Pokud by našel nějaký důvěryhodný zdroj ( např.knihu od Koningse ) nebo porovnal více zdrojů na internetu a poradil se s nějakým chemikem, mohlo to dopadnout. Prachama se halt všechno urvat nedá.

Hroch

VLOŽIT ODPOVĚĎ