Coral red nosí jikry i samec ?
Ahoj. Mám rok hejno 7 ks ps saulosi coral red s jedním samcem. Před třemi týdny jakoby se další dva kusy chtěly přebarvit na samce. Pak se jim ale v tlamce objevily jikry a teď uplně stratily oranžovou barvu a jsou modře flekaté s jikrama v tlamce. Tak nevím , nešlo o znásilnění ?
daniell
Pokud jsou to opravdu čisté soulosi a ne nějaký kříženec, který se právě dobarvuje, tak by mohlo jít o jev kdy se dominantní samice snaží prosadit (třeba kvůli tření) v sociálním postavení hejna za pomocí změny svého zbarvení na imitaci samčího. Velmi časté je to třeba u starších samic Melanochromis auratus a dalších druhů. Do jisté míry je to chování anomální a dochází k němu nejčaastěji u nedostatečně početných chovných hejn, což je právě váš případ. V dostatečně početném hejnu mbuna tlamovců je nejsytěji zbarvený jeden (dva nebo tři podle velikosti nádrže) dominantní samec, ostatní samci mají zpravidla subdominantní přechodné zbarvení a samičky jsou zbarvené standardně a to za normálních podmínek i při nošení mláďat.
3.5.2012 9:07
Přikládám foto
3.5.2012 9:32
Ta barva hřbetní ploutve se mi nějak nezdá. Vypadá to na nějakýho sprsklíka... Co jserm viděl saulosi, tak samice měly pokaždý hřbetní ploutev bez takovýhle kresby...
3.5.2012 11:04
P. saulosi samice, spíš starší může mít takovéhle zbarvení ploutví. jak hřbetní, prsní, tak řitní. Někdy se můžou ukázat i náznaky pruhů na těle. Je to přesně to, co píše Mirek Kraut. Samice se tak chrání do určité míry před samcem. Přesně stejný problém jsem měl v malém počtu hejna, po přidání se to už nedělo. Ovšem foto není z dobrého úhlu, dost to zkresluje celkové tělo ryby. Nicméně si nemyslím, že by to byl sprsklík. PS : 7 ks není hejno :) Jak velké máš akvarium? Pokud to dovolí prostor, přidej ryby alespoň do 10 - 12 ks. Koukám na P. socofoli, co tam ještě máš? Podle zbarvení samice tam máš ne zrovna dobře fungující sociál.
3.5.2012 11:58
v přírodě se přece coral red nevyskytuje , tak potom od sprsklína nemá daleko:-)
3.5.2012 12:08
Jo počkej, ono vlastně píšeš o Coral Redech ... :) Tak tohle coral red není ani kdybych spadl ze schodů.
Tak teď je už nosící jedinec světle modrý. Uznávám vysvětlení pana Krauta (díky i když jsem to jaksi předpokládal). Nicméně mi přijde fascinující, když živočich dokáže cíleně měnit barvu. Pokud je to dáno geneticky, že v určitém věku se změní barva pak jaksi žádný extra překvapení. Ale říct si, že na tejden potřebuju černý ploutve a modrou barvu ... fascinující.
4.5.2012 11:47
Zbarveni ryby je pravdepodobne rizeno produkci pohlavnich hormonu, proto samci zmodraji pri pohlavni pohlavni dospelosti a mozna proto samice ziskava nabeh samciho zbarveni pokud je v hejnu znacne dominujici
4.5.2012 14:12
Jak může nosit světle modrý jedinec? Jestli je to samec,tak ten jikry nenosí. :O)
4.5.2012 20:16
to memeo : právě to mně zaráží, proto sem píšu. Takhle vypadá samička dnes - viz foto
4.5.2012 20:18
druhá samička která mi nosí současně vypadá takhle
4.5.2012 20:20
no a pro pořádek sameček, samozřejmě v popředí, v pozadí je careulus
4.5.2012 20:38
Nechci tě strašit, ale samičky jsou dle mého P. saulosi klasik a sameček je P. saulosi Coral Red ...