Filtr do akva 420l
Zdravím, zařizuju si nové akvarium s tlamovci o 420l. Zatím nemám nakoupenou žádnou techniku, přemýšlela jsem o filtru TetraTEc EX 1200, ale dočetla jsem se pár špatných referencí, a tak prosím o radu, nebo zkušenosti s tímto i jiným filtry. Předem děkuji za každou odpověď.
Olča
Ja ho mam taky uz 4 roky a uplně v pořadku,čistím ho tak 2 až 3x za rok a je tichy!vždy jak ho čistím pak namažu těsnění u hlavy ať netvrdne..aby nevytekl,a ventily vždy odmontuji nikdy nesundavam cely adapter přes něj to hodně lidem teklo! Jen jednou nevyhodou při čistěni je hadic je že ma hranate ty plastove vstupy a vystupy co je přes hranu akvaria tam by se hodily oble na lepší čištěni..
13.4.2014 16:01
Jsem ráda že filtr funguje, špatné recenze mě dost zarazily mám doma tetratec ex 700 a zatím v poho, ale mám ho jen pár měsíců ve 200l akva, takže je vlastně nový a u toho se to asi ještě moc posoudit nedá. Ještě jsem se zamýšlala nad filtrem fluval 405 má ještě trochu větší výkon. Ale zatím jsem ho ještě moc nezkoumala.
14.4.2014 8:50
Dej si tam EHEIM 2075 Professionel 3. Vygoogli si podrobnosti, mám s ním jen ty nejlepší zkušenosti.
15.4.2014 17:36
Ten EHEIM by byl asi nejlepší, ale bohužel nemám tolik finančních prostředků, ale nerada bych koupila něco na co není spoleh. Narazila jsem ještě na tento filtr JBL Cristal Profi e 1501 greenline. Pokud máte někdo nějaké zkušenosti s tímto filtrem budu ráda za každou odpověď :)
15.4.2014 17:42
Také používám TetraTec EX 1200 a prozatím spokojenost. Mám ho k 260l. akváriu. Pro 420l. s tlamovci by to mooožná chtělo už něco malikno výkonějšího, jelikož filtrace pro tyto rybky by měla být spíš předimenzovaná.
15.4.2014 22:59
Drahé hračky, které bez řádně nadimenzovanému předfiltru nikdy nepřekonají čerpací hlavu + bioakvacit. Proč to lidi děláte? Já vím, ta estetika a pocit, že když je něco za pořádný peníz, tak to bude perfektně fungovat.
Dubici, tak někteří preferují externí filtry a dělají to třeba proto, že ji ty houby prostě esteticky v obýváku vadí a nechtějí každý týden vyjímat zaneřáděnou kostku biomolitanu z akvária. Každý ať si pořídí co se mu zamlouvá, ne ale za cenu kvality ryb. To je lepší koupit kvalitní ryby a tu houbu :-) a na externí třeba časem došetřit. Kdybych měla 4 akvária tak bych asi také porozmýšlela nad levnější variantou. Ale akvárium/a mám pro potěšení v obývací pokoji tak za mě ty peníze vynaložené do Eheimu 2080 určitě stály. Jinak mám pouze předfiltr uvnitř filtru, který je jeho součástí a žádnou kostku na sání nemám. Vše funguje jak má již řadu let ,parametry vody jsou dlouhodobě výborné a předfiltr rozhodně neperu každý týden abych filtr otevírala. Takže ať si každý vybere. Věta proč to lidi děláte mi přijde ujetá :-)
16.4.2014 10:07
Šárko, problém kanystru vidím v tom, že se jedná o zařízení dva v jednom - mechanická a biologická filtrace dohromady. Pokud nemáš řádný předfiltr (to bohužel není plátek bioakvacitu v kanystru), tak nasáváš mechanické nečistoty do kanystru, kde se rozkládají a jsou zdrojem dusíkatých odpadních látek. Zvláště to platí pro jedince, kteří do kanystru nelezou několik týdnů. Když už kanystr, tak s řádným předfiltrem, který se často čistí. Voda se tak lépe udrží s nižším obsahem NO3. Jsou i tací, kteří úmyslně nasávají mechanické nečistoty rovnou do kanystru a ten čistí 3 x do roka.
16.4.2014 10:21
Samozřejmě ideální stav je rozdělit mechanickou a biologickou filtraci na dvě oddělené části. 1. část - mechanická filtrace - bioakvacit + čerpací hlava s vysokým průtokem slouží k odstranění mechanických nečistot. Čištění této houby se provádí při výměně vody, tedy jednou týdně 2. část - biologická filtrace - nejlépe skleněný externí filtr, ale kdo chce vyhodit peníze nebo je omezen prostorem, tak může použít kanystr. Ale i zde doporučuji předfiltr. Čištění tohoto filtru provádím tak 1 x za 2 měsíce a to jen část filtračního materiálu. První dvě komory doporučuji zaplnit bioakvacitem a další komory porézním materiálem např. zeolit nebo mnohem dražší siporax atd. Při nižším průtoku je možné v tomto filtru dosáhnout i denitrifikačního procesu. NO3 v mém akva roste jen minimálně.
16.4.2014 13:30
Ja jedině to jbl green line.. mam ho rok.... i spotreba je 17 w... proste za ty penize bez chyby...
16.4.2014 13:41
Dubici, pro mě jsou důležité hodnoty vody a chování ryb. Kdo má 3D pozadí a nemá komoru na schování techniky jak bunkr a nechce každý týden sundavat 2 metrový kryt, tak si velkou kostku bioakvacitu na sání nenasadí. Mám externí proto abych nemusela mít z estetického důvodu v akváriu čerpací hlavu s biomolitanem. Každý má různé zkušenosti. Reagovala jsem na to proč to lidi dělají a kupují si externí filtry :-) Hezký den všem
16.4.2014 14:06
Šárko, již v příspěvku č. 6 píši, že důvodem koupě kanystru je estetika. Rozhodně netvrdím, že kanystry jsou nefunkční. Jsou ale pro ryby lepší řešení, a hlavně i levnější. Komu nevadí kostka bioakvacitu + čerpadlo uvnitř akva, tak má velice funkční filtraci. Na zachytávání mechanických nečistot asi to nejlepší. Každý týden se filtr vyčistí a zabrání se tak rozkládání nečistot zachycených na houbě a tím i navyšování dusíkatých látek. A nemusí se při tom sundávat ani kryt na akváriu, stačí na to myslet při zřizování akva a víko pořídit odklopné na pantech. Pokud už někdo pořídí kanystr, tak je nutné myslet na předfiltr. Ten už se dá snadno z estetických důvodů zamaskovat. Ale volba je na každém. Jestli zvolíš estetiku nebo lepší podmínky pro ryby nebo drahý kanystr na místo kvalitních ryb z dobrého zdroje. Neber to osobně, vím že to není tvůj případ. Spíš to píši pro začátečníky.
16.4.2014 15:26
Lepší podmínky pro ryby rozhodně neznamená bioakvacitová kostka v akváriu :-). Ale jak píšu, každý má na výběr.
16.4.2014 16:33
Bohužel se mýlíš. Pokud je kostka bioakvacitu dostatečně nadimenzovaná, tak v ní probíhá dostatečně proces nitrifikace, tedy odbourá jedovatý NO2 na mnohem méně jedovatý NO3, stejně jako tento proces probíhá i v kanystru. Stav NO2 v obou případech je na nule. O procesu denitrifikace v obou těchto zařízeních nemůže být ani řeč. Ta v nich probíhá na zanedbatelné úrovni. To bys musela mít drobátko jinak nadimenzovaný externí filtr. Co ti tedy v tom kanystru probíhá navíc? Nic. Bioakvacit + čerp. hlava ti zachytí mnoho nečistot, které při týdenním cyklu čištění této kostky nedosáhnou takového stavu rozkladu jako v týdny nečištěném kanystru, kde se nečistoty ukládají a rozkládají se na dusíkaté odpadní látky. Méně nečistot v akva méně NO3.
3.5.2014 11:51
Ahoj Olčo,možná je to pozdě,ale třeba ne. To co píše Dubci,asi pravda bude o tom se přít nebudu,ale chci dát nějaké info tobě,na co se ptáš. Určitě,pokud ti akvárium má dělat radost,tak jako mě,tak na biokostku a hlavici zapomeň.Ale co potřebuješ vědět je,jak je akvárium dlouhé a kolik kamenů a skrýší tam bude.Pokud to bude,jako u mě,mám ho 190cm dlouhé,tak ti žádný filtr nedokáže dokonale odstranit kal ze dna.Vždy tam bude pod kameny s tím nic nenaděláš,ale dá se to eliminovat tím,že budeš mít v každém, rohu jeden odsávací koš.A nemusí to být EX 1200,ale jen 2x EX 700,nebo 600. Sám používám EX 1200 2ks,ale obmněnuji je za menší,ale opět 2ks. Ono je opravdu lepší když to odkaluje v káždé části akvária.A osobní zkušenost mám i s tím,že není potřeba tak veliký filtr,pokud používám dva.2ks jsou lepší i v tom,že je čistím podstatně po delší době a na přezkáčku. Tetratec protéká,pokud se špatně nasadí koše na sebe,to už se mě taky stalo,dále,starší typy měli pouze jedno těsnění na vtoku a výtoku,teď jsou už dvě na každém.Dokonce jsem zjistil,že je jedno,zda je koupený nový,nebo někde z bazaru,aspoň co se týká tetratecu.Rozdělat a koupit nějaké těsnění zvládne každý a nestojí to moc.Na víc,já pro jistotu každý filtr stahuji malou kurtnou i když to třeba nepotřebuje. Je potom jedno jaký filtr koupíš. Eheim je kvalita,ale i Fluval,JBL,Tetratec,Elite atd svou práci odvedou,jen nevím jak je to s Číňany.