hustota ryb v nadrzi
Ahoj, casto se bavite o tom, kolik ryb davate do svych akvarii (nekdo davate 1 cm ryby na 1 litr, nekdo zase 1 "mensi" rybu na 10 litru, pan Neuzil dokonce na svem webu tropheus.cz radi nebat se (za jistych okolnosti) hustoty 1 cm ryby na 1/2 litru. Vim, hustota ryb zalezi i na jejich druhu a povaze, na parametrech vstupni vody, na peci o vodu, rostlinach, filtraci,... Ale nikdo nepise, proc to tak je. Duvody mohou byt dva. Za prve zivotni prostor (tedy pri huste zarybnenem akvariu nemaji ryby "dost mista"), ale to plati spis pro ambiciozni lidi nez pro zivotu v zajeti zvykle ryby, anebo je hustota limitovana celkovym mnozstvim vyprodukovanych sloucenin dusiku, ktery se pri bezne pouzivane technologii filtrace jen premenuje na mene toxicke formy, ovsem v konecne forme se v nadrzi stejne kumuluje, a jedina moznost je vymena vody (pokud tedy predpokladam nadrz bez rostlin). Rad bych nabidl do diskuse tyto 2 otazky: 1) kdyz pocitate objem vody svych nadrzi (abyste mohli rict, kolik ryb muzete chovat), zapocitavate i objem vody, ktera se honi ve filtrech? Vim, zni to absurdne, ale ja mam napr. netto objem nadrze 330 litru, ale k tomu mam dalsich 100 litru vody ve filtrech, coz uz neni zanedbatelny objem. 2) kdyz se meni voda s periodou 1 tyden, ma cenu uvazovat tak, ze treba na posledni dva dny, kdy je uz voda relativne kontaminovana, dam rybam pust, aby se kvalita vody uz dal nezhorsovala, a treba par hodin pred vymenou ryby poradne nakrmim, a az se "vykakaji", tak udelam vymenu vody? Co je pro ryby horsi, kumulativi davka toxickych latek (podobne jako kumulativni davka radiace:-) nebo spis i kratkodobe prekroceni meze napr. 40 mg/l (to cislo jsem jen placl). Vim, jsou to znacne teoreticke dotazy, vsichni, kdo mame ryby, tak to delame castecne podle citu a zkusenosti a na zaklade zpetne vazby v podobe chovani ryb, ale presto verim, ze se najde nekdo, kdo se k temto tematum nejak vyjadri. (osobne sazim na osvedcene autory A+I, Miran ochlasta, Wladys, Trop3eus, ... a ani nepocitam s reakci takovych es jako MK nebo HD)
barak unda
já se spíše řídím podle druhu ryb a jejich povahy.tropheusy je třeba chovat ve větších počtech než třeba Haps.taky určitě je důležitý prostor,pro nějaký zdárný růst a vývoj ryb.Já třeba nějakou šablonu na to nemám.Co se týče nějaké strategie výměny vody.krmím denně a vodu měním co 7dní 2/3obsahu všech nádrží.voda ve filtru nemá žádný vliv na životní prostor pro ryby.
17.2.2013 23:27
Dik, Miran, ta strategii vymeny vody/krmeni - souhlas, radsi nespekulovat a poctive menit vodu. Ale co se tyce objemu akvaria (treba pro ty Haps) - kam se da dat vic ryb, do akvaria s 300 l vody a 15 litrovym filtrem nebo do 300 l akvaria se 100 l filtrem? Uvazujme, ze oba systemy jsou schopny premenit veskery NO2 na NO3, tedy jsou dostatecne. Neni ve druhem pripade koncentrace NO3 logicky nizsi?
18.2.2013 6:09
Ahoj, pokud mas akva 330 l a k tomu filtr s objemem vody 100 l, tak logicky to nemuzes zapocitat navic jako zivotni prostor pro ryby, ale kazdopadne to zapocitas jako vodu navic - takze pri stejnem zarybneni udrzis rybam dele kvalitnejsi vodu nez s beznym kanistrem. Otazka ovsem je, jak moc ten 100 litrovy filtr mas nacpany jakym filtracnim materialem a kolik v nem vlastne te vody ve skutecnosti je. Nevim co presne myslis srovnanim kumulativni davka vs kratkodobé prekroceni. Prece to kratkodobé prekroceni nastava taky postupne cili kumulovanim, ne? Ryby snesou postupné zvysovani NO3 rozhodne snadneji nez kdybys jim ho zvedl naraz i kdyby jen kratkodobě. Ja krmim ryby denne, vodovymeny delam 3/4 vzdy po nakrmeni, ten den uz nekrmim a druhy den krmim normalne. Prerybneno mame docela dost. K odp. 2: Koncentrace NO3 bude zaviset umerne se zarybnenim (samozrejme pri zachovani stejnych krmnych davek). Jak pisu vys, u tech filtru bys musel pocitat opravdove litry navic a nezahrnovat do toho objem filtracnich medii.
18.2.2013 6:59
v kazdem tydnu davat 2denni pust mi prijde moc, teoreticky ten tvuj proces vypada dobre, ale myslim, ze v praxi to prinosem nebude. Krmil bych normalne. K tomu zahusteni, to je spis podle pocitu. Pokud budes porizovat mlade ryby, dej jich klidne vic.
18.2.2013 9:58
A+I: samozrejme, ze filtracni hmoty bych odecetl, ta otazka byla spis teoreticka. Jen co jsem slepil komorovy filtr, tak jsem hned zalitoval, ze jsem neudelal rovnou vetsi, ale znova uz nikdy nic nepujdu - obdiv k tem, kteri dokazi slepit prepazkovy filtr za jeden den najednou jen s pomoci malirske pasky na zafixovani skel. Ja to lepil po jednom skle, na vysku, takze jsem prepazky jen pokladal na jiz narezany bioakvacit, a stejne jsem z toho rostl. Ale tim jsem vas nechtel otravovat v tomto vlaknu. Troph3us: tahle otazka byla take teoreticka, krmim denne, a pred vymenou vody ano a po ni az druhy den. Prerybneno budu mit (kdyz vsechno vyroste a nic se nepobije) 1 cm ryby na pul litru, a ted jsem si asi nabehl a vy me tu ukamenujete:-)
18.2.2013 10:22
muj koeficient u nejzarybnenejsiho (fuj) akva je 1cm na 0,8 litru:) Druh: Tropheus duboisi maswa 40 dospelych ve 420 litrech.
Můj koeficient je ůplně jinej a zdůrazňuji že nějaké koeficienty a vzory pro chov jsou zcela individuální záležitost. Mě plave něco přes 80 ks trops v aqu 600 l. Je to hlavně o tom jakou kapacitu a schopnost udržet hodnoty v pořádku má filtrace a jaké se naměří za určitou dobu hodnoty vody než jsou nedostačující. Podle toho se určuje pravidelná údržba. Psát jako posvátné pravidlo 1 ryba na 10 l vody je velice obecné. každý si musí najít správnou dobu na údržbu sám vzhledem k faktorům jako počet ryb a rozmanitost druhů, jejich nároky na kvalitu vody, schopnost techniky udržet tuto kvalitu po určitou dobu. Vzhledem k obecnému použití litráže a jejího zarybnění, které se zde nejvíce provozuje, se porto uvádí výměny 1/2 až 3/4 týdně.
18.2.2013 14:17
Plati tvrzeni, ze filtrace je dostatecna, pokud v akvariu neni pritomen NH4 ani NO2, ale vsechen dusik je ve forme NO3? Protoze pokud plati, tak mi nepomuze k cistsi vode mit vice fitru (neuvazuji pomalu tekouci filtry ani rostliny v akvariu). Tim chci rict, ze kdyz mam ted jeden Eheim 2260 (25 l ruznych filt. hmot)a jeden skleneny filtr (napln 50 l bioakvacitu), tak musim menit vodu stejne casto, jakobych mel tech filtru treba deset. Mimochodem ten samotnej Eheim 2260 mi prijde dostatecnej, ten sklenenej jsem si udelal jako zalozni pro pripad poruchy Eheimu, ale samozrejme to neresi vypadek proudu :-(
18.2.2013 14:48
Ano, přessně jak si napsal. Nepomůže ani 10 filtrů. Jedině za předpokladu, že jeden z nich bude denitrifikační, který bude odbourávat NO3 nebo hromada rostlin, která taktéž dokáže dusičnany snížit. Nadruhou stranu ovšem platí, že nedostatečnáý průtok a objem filtračních hmot může ke katastrofálnímu scénáři nárůstu NO2-NH4 přispět.
18.2.2013 21:38
hr: Tim se logicky dostavame k otazce, jak udelat denitrifikacni filtr. Umim si predstavit, ze vodu z akvaria vyzenu na zahradu, kde je jezirko 10x10m osazene orobincem a sachorem. Ale jelikoz bydlim ve 13.patre v Praze, tak to tezko budu realizovat. Taky nechci realizovat honeni vody pres kvetinace s sachorem a nadrzema s okrehkem (nebo lemnou nebo ceratoptherem nebo jak se ty hladinovy kytky jmenujou) - to taky budu tezko realizovat, protoze to je esteticky hnusny a kdyz to schovam, tak to nebude fungovat. Zeolit ve filtru je zrejme taky jen povera, jeho efekt na kvatitu vody neni meritelny. Nejaky dalsi napady, jak udelat denitrifikacni filtr? P.S. Cim merite NO3? Je neco lepsiho, nez ty testy zalozeny na palete ruzove barvy, kdy jedna ruzova=zivot a druha ruzova=smrt, pricemz nejsem schopen tyto jemne nuance odlisit? A jestli mi napisete, ze existuje to same v oranzove palete, tak to neberu:-) Neni neco, co funguje jako KH/GH testy? Proste kolik nakapu kapek, nez se skokem zmeni barva, tak tolik mg/l NO3 tam je?
19.2.2013 9:26
No co se týká denitrifikačního filtru, tak jistě cesta existuje. Ti jenž se zajímají o mořskou akvaristiku by mohli vědět kudy vede cesta. Nebudu se tu o tom rozepisovat, protože to teprve piluju a ladím tak aby vše fungovalo lépe a lépe a hlavně taky proto, že nemám moc v lásce když mi nějakej ignorant podsouvá své teorie a já něco zkouším v praxi. Takže napovím jednoduše : Tlaková nádoba o obsahu 28 l nplněná bio kuličkami deniballs na které se tabletami denimar naočkují denit.bakterie. Dále se přivede ponorným čerpadlem voda přes membránu a tlakový ventil a regulátorem se upraví tak aby průtok přes filtr nebyl výšší než 10 l za hodinu. Důležité faktory při denitrifikaci jsou také teplota kolem 30°C, takže není na škodu aby nádoba stála na výhřevné podložce nebo měla jiné topení tak, aby z ní vytékala vody cca 30°C a stejně jako snížený obsah kyslíku který zajišťuje membrána a tlakový ventil tak v neposlední řadě je důležité i pH kdy u nitrifikace se jako nejvhodnější ukázaly hodnoty mezi 8,0-8,5 ale i denitrifikace jsou to hodnoty 7,0-7,5. Zvolením vhodného kompromisu mezi těmito hodnotami je důležité pro funkčnost obou procesů, které mají fungovat. Věřím že by některé zajímali bližší podrobnosti, ale i tak jsem tu popsal dost a už se nebudu rozepisovat, protože vám třeba jednou nabídnu hotovej produkt ke koupi a také kdo je trochu kutil a není línej si něco nastudovat tak internet je plnej návodů a rad jak na to a co je potřeba na správný provoz a funkci, kdy není problém v nádrži dlouhodobě udržovat hodnoty NO3 mezi 10-20 mg/l. Rozhodně ale nebuďte na omylu že udržení těchto hodnot prodlouží vodovýměnu. To s tím nemá absolutně nic společného a čerstvou vodu nic nenahradí, pouze snižuje stres s narůstajících hodnot dusičnanů. NO3 a i jiné hodnoty jsem si nechal změřit přímo od vodáren a podle jejich hodnot jsem si zjistil že docela přesně měří někdy zatracované qick testy. V laboratoři ti na požádání změří obsah prvků ve vodě který budeš chtít a podle toho se dá potom docela dobře připravit rift salt pro úpravu vody při výměnách tak, aby hodnoty byli co nejblíže těm přírodním. Jsou to sice laboratorní práce a jestli nemáš známého který ti takové měření a výsledky provede, tak oficiálně taková měření stojí cca 1000 kč. V Olomouci je naštěstí chemická prumka a tak jsem něměl problém aby mi studenti během výuky takové testy prováděly na mnou provedených mixech vzorků, podle kterých se potom odvozuje dávka na celkovou litráž doplňované vody. Jak se říká jaký si to uděláš takový to máš. Takže kdo chce ten něco dělá, kdo nechce, bude říkat že to nejde nebo že je to blbost a podobně. K úpravě vody a denitrifikaci vody je toho spoustu napsaného a samotnou denitrifikaci stále ladím jak jsem psal, takže zatím nemám co napsat více a v budoucnu se uvidí.
19.2.2013 13:25
Pro hr: nikdy bych neřekl, že denitrifikace nejde udělat, způsob, který popisujete, by fungovat mohl. Otázkou je jeho efektivita a praktičnost a zda není prostě jednodušší vyměnit vodu. Já tvrdím, že ano i když hodnoty dusičnanů jsou samozřejmě skokovější v praxi tento způsob vyhovuje všem rybám, které jsem kdy choval. Posouzení je samozřejmě pouze mé vlastní tedy ryze subjektvní, které vyvozuji z chování a vybarvení mých ryb a kvality jejich odchovů. Pro barak: vaše otázky jsou zajímavé, hodně za mě ohledně kumulace atd odpověděla A+I. osobně třeba u tropheusů používám 1 ryba na 10 litrů a výměnu vody 3/4 týdně, před výměnou dám třeba 2x denně vločky a po výměně den nekrmím, to ale není nic převratného a nového. Zdravím.
19.2.2013 13:37
Pro MK: Samozřejmě objemné pravidelné vodovýměny nezatracuju ba naopak ve svém předchozím příspěvku upozorňuju na to, že například při pravidelné trýdenní výměně vody, je li vstup cca NO3 15 mg/l a za týden stejný nebo jen o trochu vyšší, neznamená že tuto hodnotu budu udržovat a dolévat pouze odpar. Jak jsem psal tak výhody denitrifikace spočívají především ve stálosti nízkých hodnot dusíkatých látek obsažených v nádrži během pravidelných vodovýměn, kde rybám snižují stres a třeba následnou agresivitu. Při správné funkci takových dvou rozdílných filtrů by se měla v nádrži neustále pohybovat nízká hladina NO3 což dokazuje funkci nitrifikace ale zároveň jeho nehromadění což dokazuje funkci druhou denitrifikace. Vodovýměna ať už v menší míře u méně zaybněných rostlinných nádrží nebo u klasických afrik je základ který kdo nepochopil nebo nedodržuje tak je sám proti sobě ale hlavně proti spokojenosti svých ryb. Čerstvá je čerstvá a dík všem kteří to opakují stále donekonečna.
19.2.2013 13:45
nenapsal jsem to dost přesně a proto se opravím: Vodovýměna ať už v menší míře u méně zaybněných rostlinných nádrží nebo u masivní vodovýměna klasických afrik je základ, který kdo nepochopil nebo nedodržuje, tak je sám proti sobě, ale hlavně proti spokojenosti svých ryb. Rád používám přirovnání a proto si neodpustím ani zde napsat že když budete doma dýchat, prdět, vařit, péct a já nevím co, tak osvěžovače vzduchu a pohlcovače pachů atd... jsou jen jakési filtry jako v aqu, ale pokud si pravidelně doma nevyvětráte, tak vám za chvíli začne protestovat organismus a nemoc je u vás dřív než by jste řekli denitrifikace. stejně tak je na tom vaše nádrž a proto větrejte!!!
19.2.2013 14:05
Ten poslední odstavec, jsem tu taky asi před rokem přirovnával podobně....něco o zatuchlém skleníku s neměněným vzduchem a zdánlivě dobrými podmínkami. Kdo není hloupý a myslí v souvislostech a nemusí si zdůvodňovat vlastní dogmata ovlivněná třeba šetřením na něčem a podobně nebo snahou někoho někam manipulovat k obrazu svému, musí dojít k podobným logickým závěrům....zaplať bůh pro jeho ryby. Zdravím.
19.2.2013 20:42
dík za názory, určitě jsem se nechtěl vyhnout výměně vody, stejně musím prohrabávat písek, stírat preventivně sklo, aby tam nezačly rust rasy, atd. Jen bych se s denitrifikacnim filtrem citil klidnejsi pro pripad, ze nestihnu vcas vymenit vodu. hr: tebou popisovany filtr vypada zajimave, tak ti drzim palce, aby to fungovalo Jinak cim merite NO3 vy ostatni?