Jak 100% bezpečně zaběhnout akva před vpuštěním velkého množství ryb
Ahoj, nezabíhám akvárko poprvé ale zatím jsem vždycky ryby pouštěl postupně a teď mám taky prvně možnost nechat filtr předem běžet v jiném akvárku. Čeká mě vypuštění cca 30ks tlamovců (ještě váhám jakých) počítám cca 3-4 cm velkých. Určitě budou z jednoho zdroje a najednou vypuštění do nového akvárka. Už v minulosti mě vypuštění velkého množství ryb najednou pěkně zvedlo NO2 a tentokrát tomu chci v každém případě předejít. 1. dotaz: Když poběží nový filtr (TetraTec EX1200) jeden měsíc v rok a půl fungujícím akva (560l) společně s Eheim 2217 - bude pak 100% rovnocený tomu Eheimu (po stránce zaběhnutí)? 2. dotaz: Když budu mít takto předjetý filtr, má cenu dávat do nového akva (300l) část vody z mojí Amazonie a nechat tam další měsíc pár živorodek nebo by toto jen snížilo počet bakterií ve filtru protože by neměly co "žrát"? Díky za Váš čas...
rach
1.pravděpodobně ano ale nikdy jsem neboužíval tyhle filtry. 2.část vody ze starého akvárka má smysl pokud přendáváš ryby( znenšení změny chemizmu vody), v tvém případě to smysl nemá. Mineralizační a nitrifikační bakterie žijí v písku, na dekoracích a filtračním mediu, pokud by to šlo bylo by dobré použít část písku ze zaběhlého akvárka (samozřejmě zdravého). Pokud jde o živorodky, osobně by jsem je tam nedával a maximálně by jsem krmil(nebo špinil) prázdné akvárko nějakým drobným krmením cca 14 dní a sledoval NO2. Po vypuštění nových ryb by jsen byl velmi opatrný s krmením, ale to je vhodné vždy a u nového akvárka vzlášť. Pokud jsem měl možnost použít nějakým způsobenm zaběhnutý filtr nikdy jsem neměl problém se zákalem ani nárůstem NO2 nebo čpavku.
26.2.2009 12:48
Hroch: Díky za radu. V Amazonii mám hrubý štěrk a kořeny takže přendávat nic nepůjde....
26.2.2009 12:54
Ahoj, filtr nech zaběhnout ve starém akva, měl by být rovnocenně zaběhlý. Rozhodně bych to však nepovažoval za dostatečné pro rozjetí nového akva. Velká část procesů probíhá mimo filtr ve dně, na kamenech a přímo ve vodě, bakterie se musí usídlit všude. Přečti si na tomto fóru něco o pouhé výměně dna. Určitě bych nové akva napustil částečně starou vodou a nechal ještě chvíli, tak 14 dní, dozajet se záběhovýma rybkama a krmením. Jestli budeš uvažovat i o nějakých rostlinách, poskytne jim to nějaký čas na aklimatizaci, než se do nich pustí noví obyvatelé. Těch záběhových rybek bych tam dal přiměřeně, tak 10-20. Navíc bych přímo do nového akva odlil část špíny ze starého filtru, aby se bakterie rychleji rozmístily po novém akvu.
26.2.2009 12:58
Pusta: Můžu tam nasadit Valisnerii gigantea red, té vyhazuju z amazonie čtvrtletně kýbl....Možná by tam mohla být i nastálo... Odlití špíny je bezva nápad (aspoň mě tak přijde). Výměnu dna jdu nastudovat.
26.2.2009 14:10
Jasne, ze ji tam dat muzes pojede Ti i v Africe jen asi bude casem dost dostavat od ryb - jinak bordylek z filtru je fajn - cast Ti nasaje sice filtr, ale cast Ti zustane v AQ (pisek, dekorace, ...) Drzim palce!!!
26.2.2009 14:16
Napadlo mě ještě jedno vylepšení. Odkaluju do 50l sudů, co takhle načasovat to odkalení tak 3 dny - týden před zakládáním nového akva a do toho největšího marastu vysypat všechen písek. Občas možná promíchat. Nedělá takhle nějak Rataj Staré dno ?
Určitě dobrý nápad ! čím dýl ten písek bude v sudu tím lépe, jen by to chtělo nějak tu vodu rozpohybovat, aby nezačala hnít, třeba vzduchováním
26.2.2009 14:43
hroch: písek zrnitosti 0,8 asi nejlíp rozpohybuju rukou. To vzduchování nemůže škodit. To vymýšlím možná pěknou kravinu...
26.2.2009 15:17
Áále, tepší vymyšlet třeba i zbytečnosti než bejt vpohoděéé a pak psát Pomóc, chcípaj mě ryby! Co mám dělat! Měl jsem to akvárko napuštěný celej tejden předem! To snad stačííí néé!
26.2.2009 23:31
S tím sudem si nejsem úplně jistý, má malou plochu dna. Ty bakterie potřebujou k životu kyslík (princip rychle tekoucího filtru), nevím jak by se ti dařilo zásobení kyslíkem, když bys měl vyšší vrstvu písku v sudu. Jinak se mi zdá, že Rataj takhle dělá staré dno za účelem lepší vydatnosti pro rostliny, i tak to dělá za přítomnosti kyslíku. Pokud by se ti podařilo vyrobit nějaké probublávání písku vzduchem, mohlo by to být prospěšné. Pokud by ti však písek i třeba z části zahnil, mohly by tam vzniknout toxické látky a ty by rybám určitě moc dobře neudělaly. Pokud budeš mít v akvu normální vrstvu dna 2-4 cm a fungující filtr, určitě bude písek provzdušněn dostatečně. Možná bych to zas tak moc nekomplikoval.