Jak na nitrifikaci

Potřebuji poradit, napouštím akvárko, mám nějaký přípravek od sery (bio) a zajímá mě když napustím, dám tento přípravek, jestli zapnout filtry, rozsvítit, krmit atd. Mám pouze měření na ph. Vím že se o tom hodně píše i na akvamalawi ale když si to přečtete, tak každý říká něco jiné. Takže potřebuji odborný zkušený názor jak na to. Upustil jsem od myšlenky vyždímat filtry od někoho jiného. Zůstanu od toho co mám. díky

M2M

18.8.2009 21:05

S tím, co máš, můžeš pouze napustit akvárko, zapnout filtr, nalejt tam tu vodičku (což je podle mě k ničemu, ale když už jí máš :-) ), dát nějaké záběhovky (gupky atd.), rozsvítit, drobet krmit a čekat. Jelikož nemáš test na NO2, tak bys měl čekat minimálně 6 týdnů, kdybys test měl, můžeš stanovit okamžik, kdy NO2 klesne na 0 a dát rybky možná i dřív. Jinak postup je popsán v článku syndrom nového akvária tady na webu viz. http://wds.cz/tlamovci/rady.php?idClanku=7. Z osobní zkušenosti bych ale těch 30 dní uvedených v článku bral hodně s rezervou, mě se NO2 začalo rapidně snižovat až v 6. týdnu, kdy po neúšpěšné aplikaci vodičky od sery (chtěl jsem proces urychlit ve 2. týdnu) zafungoval vyždímanej filtr od kámoše.

Pusta
18.8.2009 21:26

Proč v těch testech už můžeš dávat ryby po 24hodinách, tak je to snad nějak vyzkoušený

M2M
18.8.2009 21:48

No já to vyzkoušel a dospěl jsem k jinému závěru, můžeš to vyzkoušet sám a uvidíš (malawky za několik set či tisíc bych ale raději nevolil). Doufám, že vodičky máš opravdu hodně, sera doporučuje aplikovat docela hodně a opakovaně (v případě mého akvária by to stálo několik set). Zkus se taky podívat na zakládáme akvárium od sery, do akvária se podle toho návodu zasadí spousta rychlerostoucích kytek, které samy o sobě odbourávají dusíkaté látky, proto je v určitých případech možná možné dát pár nenáročných malých ryb už 24 hod po aplikaci vodičky a dusíkaté látky nestoupnou natolilk, aby rybky uhynuly. Podporu kytek v případě Malawi ovšem moc čekat nemůžeš, naopak malawky jsou hodně náročné na kvalitu vody, přičemž dusíkatých látek produkují fakt hodně. Jak jsem však psal výše, můžeš zkusit postupovat dle návodu sery a pak se s ní případně i soudit o náhradu škody. Připomínám ovšem, že sera, v případě, že hodnoty NO2 stoupnou (ne že bych to nepředpokládal), doporučuje (spíše přikazuje) výměnu vody a aplikaci jiné její neméně drahé vodičky.

Pusta
18.8.2009 22:31

Zazracne bakterie v lahvickach jsou ABSOLUTNE K NICEMU! Mame to vyzkousene a to jsme jich tam neco nalili! Je to jen reklamni tah, jak dostat z lidi penize. Po spadnuti cpavku vylezko NO2, ktere se drzelo hodne vysoko, prestoze jsme bakterie stale pridavali celou dobu do vody. NO2 bylo vysoke do 28. dne - az do doby, kdy jsme vypustili z akva cast vody a dolili vodou ze zabehleho akva plus vymachali zabehlou houbu z filtru. Bohuzel v akvariu byli tlamovci nebot navod na pripravku rikal, ze akva bude zabehnute do 2 dnu. Nekolik ryb ten dlouhy zabeh neprezilo. Podle navodu bys tech vodicek stejnak potreboval daleko vic nez jednu. Misto toho si radej prikup testy na cpavek, NO2 a NO3.

A+I
19.8.2009 0:42

Domluv se z jonatanem z akvamalawi, vem od nej bordel z filtru, promluv si s nim pri te prilezitosti o zabehu akva a at plavou :-)

Pusta-nolog
19.8.2009 10:55

Moje zkusenost s chemiji je nasledujici.Akva jsem naplnil 1 den odstatou vodou a pouzil od JBL pripravek proti chloru+tezkym kovum,2 den JBL denitrol.Pak jsem dal do akva 2 ocelaty..Krmeni jsem moc nedaval.Po tydnu jsem ocelaty odlovil a nasadil 20 tlamovcu.Po dalsim tydnu bylo znat ze ryby nejsou v kondici,vymenil jsem 1/2 nadrze za odstatou a pote bylo vse O.K..Asi 3X jsem potom v tydennich intervalech pridaval DENITROL. Mozna chemie funguje,ale stoji dost kc,lepsi je urcite prirozenou cestou zajet akva.

maxx
19.8.2009 15:59

Ještě k těm bakteriím v lahvičce. Jsem přesvědčen, že žádné tam být nemohou. Nitrifikační bakterie velmi lehce vyhladíme např. několikahodinovou odstávkou filtru (bakterie uhynou v důsledku nedostatku kyslíku). Nedovedu si představit, že by přežily v uzavřené lahvičce po dobu použitelnosti a navíc v podmínkách, ve kterých jsou kouzelné přípravky skladovány (teplo). Bakterie jsou jednoduché organismy, množí se dělením, nemají semínka, vajíčka či cokoliv podobného, co by bylo možno nějak lépe uchovat a ochránit před úhynem. Pokud něco alespoň trochu fungující vodičky obsahují, může se jednat o látky podporující množení bakterií případně i látky, které samy o sobě likvidují NH3 a NO2 a zamezují vzestupu koncentrace těchto látek nad kritickou mez. Vysazení bakterií a jejich dostatečné namnožení pouhým nalitím kouzelné vodičky do akvária je podle mě nesmysl.

Pusta
19.8.2009 21:03

Chemie = vyhozené peníze !!! Je lepší počkat a nechat akvárium v záběhu cca 21 dní. Pak dát záběhové ryby a po týdnu ,když bude klid,tak vypustit tlamovce. Žádná chemie ti nenahradí přírodní proces!!!!

memeo
19.8.2009 21:24

podle me je lepsi dat zabehovky cca po tydnu, 21 dni bez zivota moc bakterii ve filtru i samotnem akvariu zrejme nevytvori

Troph3us
19.8.2009 21:48

Zdravím,také jsem nedávno začínal,nakonec jsem sehnal vodu z vyždímaného filtru a opravdu to zabralo Hodně zdaru

daliborz
20.8.2009 13:36

Nejlíp je nechat běžet svůj nezaběhlý filtr v jiném, už zaběhnutém akva. Tak měsíc. Pak ho přeneseš rychle domů do pár dní odestátého akva bez ryb, a ihned vpustíš všechny ryby (filtr by se ve vodě bez hovínek opět bakterií zbavil) a je to. Nebo klasická postupná cesta která tvoje ryby vystaví zátěži z NO2. Zásadou je neměnit vodu během záběhu a oželet rybí ztráty. Trvá to měsíc. Já mám vyzkoušenou i třetí cestu kdy prostě měřím N02 a pokud test zrůžoví moc tak měním vodu (1/3). Jenže to trvá stabilizace přes 2 měsíce a stejně si rybky NO2 užijou.

rach x

VLOŽIT ODPOVĚĎ