Ještě jednou kyslik
Firma Linde mi nabídla dva druhy kyslíku a to kyslík pro dýcháni a stlačený vzduch.Nevite nékdo jaký je v tom rozdil a který z nich je pro akvaristiku lepsi?Diky
dzinak
Tak stlačený vzduch asi nebude kyslík. Takže bych chtěl ten kyslík.
31.7.2010 14:34
Tak ještě jednou, stlačený vzduch je to co dýcháš stlačeno kompresorem. Pro třeba potapěče se plní opět směs ale něčeho dávají víc podle tlaku kam se má daný člověk potopit, přesně nevím. Kyslík je ale jen jeden a žádný jiný. Jak chceš ryby přepravovat? V čím a kolik? Jestli autem a pravidelně, tak si kup měnič z 12v na 220v jsou i z 24v na 220v je to dnes v polovině kamionů a osobáků kde se používají notebooky. Obyčejný vzduch. motorek a máš to vyřešeny non-stop. Slabé měniče 50w jsou běžně kolem 600Kč a o 200Kč draší 300w ti utáhnou 100w žárovku filtr a ještě DVD s televizí. Motorek 10w můžeš mít i 24h bez dobíjení baterky a v klidu ráno nastartuješ pokud nemáš v autě šrot baterku. Kyslík. http://www.peddy.cz/svareci-technika/svarovaci-technika/prislusenstvi-pro-autogenni-svareni/2-l-kyslikova-lahev-naplnena Měniče. http://www.zbozi.cz/items?r=hint&itemType=new&q=menic%20napeti%2012%20na%20220&pId=FkRH8mP9w8qwCIxUNrju&page=1
31.7.2010 16:28
Můj čistě laický názor je ten,že i člověk dýchá kyslík.Vzduch je sice co dýcháme,ale je v tom spousta dalších plynů,které jsou zdraví škodlivé.Stlačený vzduch je tedy natlačen kompresorem do láhve,ale narozdil od čistého kyslíku se neváže do vody.Takže by si měl nafouklý sáček a tím to zvadlo,ale tím že se sáček natlačí kyslíkem,který se uvolňuje do vody ryby vydrží třeba 24h.Tak si to myslím já,jestli tu je nějaký vyškolený chemik,tak mě opraví.Co se týče potápěčských lahví,tak ty se taky už plní kyslíkem,ale ne 100%,ten člověk může dýchat jen velmi krátce.
31.7.2010 18:16
Řek bych že do plyc dýchám asi 75% dusíku, 21% kyslíku a zbytek asi dalších 7 plynů. Při dýchání spaluju kyslík a místo něj vzniká odpad CO2. Když jsem bez elektriky i baterek tak stačí přidávat čistý kyslík to stačí pomalu podle rozpouštění, a kyž je možnost tak doma přeci jen zduchujem ale víc protože je ve vzduchu jen těch 21% kyslíku. Případně šumvé tablety kyslíkové, je to vcelku jedno podle potřeby. Prostě kyslík je jen jeden. Čistej kyslík při dýchání potapěčovy zpění krev a přivede smrt. Ryby mají ve vodě dusíku dost tak čistej kyslík mužete použít.
31.7.2010 19:49
Kura Pavlik ty musíš mít,ale tvrdé plůca,jak to píšeš s tvrdým Y:-))
31.7.2010 19:57
V tomhle jsem nepolepšitelnej :-) co už nadělám. Potapěč nejsu ale vím že se dýchat samotný kyslík nemůže? Ale před chvílí mě to nedalo, zbytek info je zde. http://www.stranypotapecske.cz/teorie/dychaci-smesi.asp?str=201004250053160
Mám jednu kamárádku s kterou jsem se kdysi hodně moc kamarádil:-)) a ta pracovala jako zdr.sestra na nějakém oddělení kde byly nějaké kyslíkove komory,kde nějak léčily lidi.Byly tam i ty kriogenní komory-tam tě zavřou na 2minuty do -120°C.Já jsem se potápěl zavodně,ale jen to volné potápění,s bombou jsem se potápěl parkrát,a tam je právě problém s tím dusíkem,který se váže hodně do krve,takže když rychle vyplaveš ven tak dochazí ktomu spěnění jak se píše vtom článku.Já když posílám ryby zajdu za známym co má obchod a taky posílá ryby,dám mu 50kč-pobalí,nafouká a fous.Ta malá láhev 2L(říka se jí mimino) se myslím dá sehnat za dobrou cenu i s náplní.
1.8.2010 8:50
Něco na tom bude jak píšeš. Já z toho článku pochopil že se čistý kyslík může použít k dýchání ale jen jako dekomprese protože dusík zustal rozpuštěný v krvi při zvýšení tlaku a je potřeba ho dostat zase ven. No a kyslík na sebe zpětně dusík naváže ktereho je v krvi dost, proto nemusíme přidávat další a odvede ho ven. Prostě je potřeba rovnováha mezi kyslíkem a dusíkem. Pro ryby je to jinak, čistý kyslík jde žábramy přímo do krve tak není co řešit. Dívám se že potapěčský kurz už máme za sebou tak ted můžem stavět ty obří akvária. S vnitřní ůdržbou a ponorem by snad neměly být větší problémy. :-)
1.8.2010 11:49
Je to lidičky úplně jednoduchý nedělejte z toho kovbojku ,vzduchovací motorek taky nevyrábí čistý kyslík,ale stlačí vám obyčejný vzduch do hadičky takže co si vybereš? Zatím.
1.8.2010 20:31
Nevím,co s rybami plánuješ,ale určitě ani v akva jim nikdo nedává čistý kyslík,tudíž souhlas s Kennym :stačí vzduch motorek,nebo také nafukovací balónek s přiškrcenou slámkou vydrží cca 5 hod-a na aljašku je snad nikdo neveze :o)))
1.8.2010 20:58
Čistý kyslík se do sáčků na převoz ryb plní v každé opravdu kvalitní akvaristice. Nedělá se to ale labyrintkám. Na dáleký převoz si muže vybrat buď čistý kyslík pomalu nebo vzduch třeba z motorku vždyť je to jedno.
2.8.2010 7:55
Kyslík je výborný na plnění pytlíků s rybkami při transportu trvajícím několik hodin a je to vždy to nejoptimálnější řešení - tedy podle mých zkušeností - 20 let transportování rybek (malých i dospělých) převážně do Německa - množství cca 30 tisíc kusů - pokud je to tedy dost dobrá zkušenost pro Pavla a spol.:-)). Vždy záleží jak je pytlík velký, kolik je v něm vody a hlavně kolik rybek, jak velkých, zda jsou nakrmené a podobně. Takže se všeobecný názor na plnění pouze stlačeným vzduchem, jak tady dává kenyho, dost dobře nedá uplatnit. Klidně z toho kovbojku dělejte. Je to určitě lepší, než si nechat z vlastní blbosti a nevědomosti nechat ryby při přepravě pomřít udušení. Přeprava se vzduchovacím motorkem je možná, ale dost nepraktická a hodí se, podle mého názoru, například tehdy, když vezete opravdu velké ryby s tvrdými trmy v ploutvích v plastovém kbelíku. Když ale vezu plolystyrenový box např. šesti druhy mláďat respektive šesti pytlíky, je rozhodně praktičtější je nafouknout kyslíkem než mít šest komresorků :-)). Zdravím.
2.8.2010 8:31
Napsal jste to opravdu přesně jak to je a souhlas. Na běžný vzduchovací motorek výkon 400 l/h se 2 vývody které se řídí přímo na motorku nezávisle Eheim. Lze dokoupit na hadičku rozdvujku a je z toho taky 4-6 vývodů. Je to nevhodné do sáčku ale levné do 600Kč na občasný namátkový převoz. Bomba s redukčákem je supr ale draší, vhodná pro pravidelné přepravy, ke kvalitním drahým rybám bych ju taky zvolil.
2.8.2010 9:37
Kyslí v plechu, jako další alternativa. http://www.expa-nails.cz/cz/sprej-kyslik-velky_p717
2.8.2010 9:40
Jeste k prispevku M. Krauta dodam, ze je dulezite, aby byl v sacku pomer vody se vzduchem maximalne 1:1. Radeji o trosku mene vody a vic vzduchu a dat sacky nalezato, aby byl styk hladiny se vzduchem co nejvetsi. Pokud by bylo v sacku hodne vody a nahore jen trochu vzduchu, ryby to rychle vydychaji a pak se zacnou dusit S temi kyslikovymi tabletami radeji opatrne, musi se vedet kolik jak velkych tablet do jakeho mnozstvi vody, protoze pri predavkovani, vysokym obsahem kysliku ve vode, by se spalily rybam zabra podobne jako pri reakci hypermanganu nebo chloru s vodou, kdy vznika ve vode nadmerne mnozstvi kysliku. K tem kyslikovym bombam. Existuji i male prirucni kyslikove bomby. Ja myslim, ze se dostanou koupit i v CR. Pokud prepravujete ryby casteji a na vetsi vzdalenosti, takova mala bombicka uskladnena z dosahu nekde v komore nahore by se mohla hodit, ne? ;-)
2.8.2010 9:47
Hah .. ten posledni prispevek jsem psala vazne ja, a ne Pavel 86. Nejsme tu ani spolu na jednom computru, prestoze mame uplne stejny cislo 147. :-)))
2.8.2010 9:54
Taky teď na to koukám, sám bych si toho nevšiml.
2.8.2010 9:59
Nojo a v jednom vlakne ... a se mnou tady nejses ... Sice Ivik uz spi, ale se mnou u computru tu ted pochrupuje jenom nas pes. Ty jses v CR a ja v CA ... To jsou veci ... :-)))) .
2.8.2010 10:04
Admin to možná napraví. Teď to vypadá že si píšu sám se sebou. Tak čau.
Přesně....já si s takovými příručními třemi kusy (á 2 litry) vystačím celý akvaristický život a mám je...v komoře a nahoře...taky přesně:-)). K nožství vody v sáčku: normálně se dává cca 1/3 vody a 2/3 kyslíku a sáčky se položí - to je vhodné pro mechanicky odolné ryby např. pestřenci, tropheusové, veškerá malawi atd. Pro xenos, cyathopharynx a cyprichromis by to ovšem byla velká chyba. tam je dobré dát cca 1/2 vody a sáčky naopak postavit a zamezit jejich položení a mlácení rybek v pohybující se mělké vodě. Ryby mají být před řepravou den až dva nekrmené a dobré je den před transportem vyměnit částečně vodu v nádrži. Při přepravě doporučuji do sáčku též přidat Sera Aquatan nebo jiný podobný preparát, který ryby zklidňuje (neuspává!) a účinně jim chrání ochrannou slizovou vstvu na těle. Zdravím.
2.8.2010 12:44
A taky se nema davat do sacku voda z akvaria (kvuli znacnym vykyvum pH po dobu transportu), ale ma se dat voda vodovodni, ovsem odstata a odchlorovana + nejaky ten Aquatan apod. Samozrejme zalezi na druzich ryb jak ktere prepravovat. Treba Corydoras a jim podobne se maji prepravovat v sackach jednotlive (1 ryba v jednom sacku), protoze maji ostre ploutve a muze se stat, ze nektere dorazi bez oci. Taky se takovymto rybam obali sacek novinami (aspon 4 listy na sobe) a da se to cele jeste do jednoho sacku, aby se snizilo riziko, ze takoveto ryby s ostrymi savlemi sacek propichnou a budou nejen bez vzduchu, ale i bez vody. Stejne tak se ryby nemaji po transportu (tak jak se to delavalo do nedavana) otuzovat postupnym pridavanim vody z akvaria do sacku. Voda v sacku po transportu ma vzdy dost snizene pH a prudce by zreagovala s akvarijni pridavanou vodou a to ryby stresuje, muze jim to ublizit a dokonce jim to muze i privodit smrt. Ryby se maji vpustit primo do jejich noveho pripraveneho akvaria, ovsem teplota vody v sacku se musi upravit pozvolna tak, aby byla stejna jako v akvariu. My to tady dame postupne nejak dohromady ... ;-)))
2.8.2010 13:04
Tak nevím....asi máme každý jiné zkušenosti...nedovedu si představit, že bych dal třeba xenoskám do sáčku jinou vodu než z jejich nádrže, samozřejmě den předtím běžně vyměněnou (3/4 objemu) a od té doby ryby již v nádrži nekrmené - takže voda je postavená. Vždyť ta vodovodní voda může mít právě jiné pH, než ta z nádrže, kde plavou - a to jsou pak šoky... Stejně tak při dovozu ryb domů...normálně pomalu přiliji část vody z nádrže, kde ryby budou a snažím se pomalu srovnat pH. Ano, v sáčku se při přepravě pH obvykle mírně sníží...ale postupně....může mít např. pH 7 a mám je pak hodit hned do nádrže, kde mám pH třeba 7,8?? Tak to bych neudělal. Ale jak jsem řek, každý máme svůj vyzkoušený návod :-). Zdravím.
2.8.2010 13:49
Teda já to dělám jak p.Kraut s vodou a vždy jsem takové info i jinde našel. Co se týče kolísání Ph tak pro ty co neví proč to tak je mám vysvětlení. Když ryba v uzavřeném sáčku vydýchá kyslík tak stoupne automaticky koncentrace CO2 a tím klesne ve vodě Ph. Když tu samou vodu dobře prokysličím tak kyslík se naváže opět na vodu vypudí přebytečné CO2 a Ph zase stoupá. Takhe při nedostatku kyslíku a moc velké koncentraci CO2 může klesnout voda z 8 na 6Ph. Opačně zase zpět i bez výměny vody.
2.8.2010 14:38
Dělám to(stěma rybama) jak píše p.Kraut.S velkýma Calvus nebo Compress jak píše A+I dva sáčky a mezi ně minimalně 3-4 listu novin.Nejlépe Blesk:-))Aby to nepropíchli,jinak dospělé ryby se mají posílat po jednom kuse v sáčku.Mladé 4-5cm po 10ks se dá v pohodě.Jak píšu výše ono nafouknout pytlík z rybama vzduchem z motorku,nebo naplnit pytlík kyslíkem je 100 a 1 a jeto více v klídexu.
3.8.2010 11:36
Tyto metody, o kterych pisu vys, nejsou moc stare a doporucuji se tady cim dal casteji. Pokusim se vam to laicky a ne prilis chemicky trochu vysvetlit. Do prepravnich sacku se nema davat voda z akvaria, ma byt dobre odstata, bez chloru a mikrobublinek (stlacenych plynu). Voda ma mit stejne pH jako ma voda v akvariu, ze ktereho tam prijdou ryby. Kdyz se voda nechava odstavat, je dobre pridat tam vzduchovaci kaminek, aby se prokyslicila, protoze vodovodni voda je bez kysliku. Ryby takhle prijdou do vody, ktera nema zadne NO3, NO2 ani cpavky. Pokud se vymeni v akvariu 3/4 vody den predem, voda v sacku bude uz nacata, bude mit nejmin 25% koncentraci beznych akvarijnich skodlivin a napriklad NO3 se pri transportu o mnoho zvysi. To, ze se ryby den az dva pred transportem nemaji krmit, je samozrejme, presto se ale parametry vody v sacku budou behem prepravy menit. Zalezi, jak dlouho jsou ryby na ceste, ale i za jeden den cestovani dochazi v tom malickem prostoru k rapidnimu snizeni pH. Neni to vsak zpusobeno vyssi koncentraci CO2 po vydychani kysliku, jak pise nade mnou Pavel 86. Stalo by se to, i kdyby v sacku kyslik stale byl a taky ze tam samozrejme je, jinak by prisly ryby udusene. PH bude klesat s pribyvajicim mnozstvim odpadnich organickych latek z ryb - i nenakrmene ryby budou mocit, dale ryby vydechuji nejen CO2, ale i cpavek a to vse zpusobuje snizovani pH a zvysovani NO3. Nekteri dodavatele dokonce pridavaji do sacku nekolik malych kostecek nastrihanych z biomolitanu, ktery byl umisteny ve filtru a na kterem jsou usidlene nitrifikacni bakterie. Ma to pomahat delsimu udrzeni stabilnejsich parametru vody v sacku. Casto se taky doporucuje pridavat do sacku buffer, aby pH nekleslo pod urcitou hodnotu a pribyvajici nezadouci skodliviny se tak neutralizovaly. Posledni dobou se tady ryby dost posilaji v tzv. breathing bags, coz jsou tenke plastikove sacky, ktere jsou vyrobeny podobne jako sitka, ale dirky jsou tak malicke, ze dovoli prochazet jenom molekulam vzduchu, ktere jsou mensi nez molekuly vody. Tyto sacky se samozrejme neplni zadnym stlacenym vzduchem a pokud je v krabici dostatek vzduchu okolo sacku, neni problem s kyslikem pro ryby. Resi se to tak, ze se polystyrenovemu boxu urizne rozek nebo udelaji dirky, aby do nej byl stale prisun vzduchu. V techto sackach nehrozi hromadeni CO2. Mame je doma, je to na omak takovy zvlastni material.
3.8.2010 11:38
Pokracovani: Ryby se maji balit maximalne po 2 kusech. Pokud by bylo vice ryb pohromade a jedna z nich uhynula, voda se strasne rychle zkazi a otravi zbytek osadky. Na posilane ryby je tady zaruka, ze dojdou v poradku zive a zdrave. Pokud byste poslali odesilateli fotku, ze z 6 ryb v jednom sacku prisly 1 nebo 2 uhynule a pak jeste treba nasledujici den dalsi fotku, ze uhynuly i ty 4 ostatni, vrati vam penize za vsech 6 ryb, protoze dobre vi, ze uhynuly nasledkem zkazene vody. To pisu o dodavatelich, kteri davaji zaruku jenom na zdarny prijezd ryb. Zname vsak dodavatele, kteri davaji zaruku az 15 dni, ze ryby budou OK. Ted k tomu otuzovani. Ryby prijedou v kaluzce vody v sacku, ve ktere prebyvaly 1, 2, nekdy i 3 dny. Tato voda ma parametry uplne nekde jinde nez ryba potrebuje, prestoze k nim doslo pozvolna. Po novu se ma teplota vody v sacku vytemperovat s teplotou vody v akvariu a po te se maji ryby sitkou vylovit a vpustit do nove nadrze. Ryby prijedou ve stresu tak jak tak, ale tento zpusob je pry k rybam mnohem setrnejsi nez postupne pridavani akvarijni vody do sacku. Timto smichanim kysele a zasadite vody totiz dochazi k prudkym chemickym reakcim, kdy celkem neskodny NH4 v sacku se premeni na vysoce toxicky NH3 a ryby jsou vystaveny daleko vetsimu stresu nez kdyz je primo vpustite do zdrave vody v akva, ktera ma pH sice rozdilne nez voda v sacku, ale takove, jake ryba vlastne potrebuje a na jake je zvykla. Pokud byste nechali ryby v teto smichane vode v nadobe delsi dobu, mohlo by dojit az k leptani zaber cpavkem NH3. Je taky mozne ryby prelovit napred do nejake nadoby s odstatou vodou opet bez chloru a se vzduchovanim, a pH zvedat postupne nez byste je vpustili do akvaria. Voda ze sacku se nema nikdy vlevat do akvaria, protoze by to mohlo nastartovat nezadouci zmenu parametru vody v celem akva. Takze takhle je to ted v USA. V zadnem pripade to vsak nechci nikomu nutit nebo ho presvedcovat. Prepravujte ryby podle vasich zkusenosti, vedomosti a svedomi. ;-) A na zaver mala perlicka - vim o pripadu, kdy se ryby ztratily a dorazily k novemu majiteli az po tydnu cestovani .... a byly uplne v poradku.
3.8.2010 12:38
Jestli dovolíš tak bych ti to trošku rozebral. Ta rekce NO4 a NO3 je svatá pravda ale dochází k ní pouze v měké vodě. V supr měké vodě vlastně nejsou tyto látky toxické. Tlamky ale potřebují tvrdou vodu tak se tě to netýká. Běžná problematika skaláristů a neonkářů. Ph ze všeho nejvíc sníží CO2, Ty výkaly taky nejsou sterilní ale plné bakterii které právě opět zpálí O2 a vyprodukuje CO2. Při dlouhých transportech se o ryby pečuje, 20 let jsem strávil na cestách a vím z vlastních přímých rozhovorů občas jak se ryby běžně do německa převáží. Ty sáčky kemě do CZ ještě nedorazili USA i Rusko byly vždy země s neomezenými možnostmi tak proč ne, doba jde dopředu. Řek bych jen to že stojící vzduch v bedně a proudící jemě kyslík je rozdíl i pro propustný sáček.
3.8.2010 13:22
Pavle, prosimte, co mne to tady vlastne rozebiras? Co timto chces rict, jake NO4?: Ta rekce NO4 a NO3 je svatá pravda ale dochází k ní pouze v měké vodě. V supr měké vodě vlastně nejsou tyto látky toxické. Tlamky ale potřebují tvrdou vodu tak se tě to netýká. Pavle, ja Te muzu ubezpecit, ze prestoze tlamovci (africti) potrebuji tvrdou vodu, tak se jich to tyka, uz tady na foru takovy malery s umrtim tlamovcu z duvodu smichani kysele a zasadite vody byly. A tvrda nebo mekka voda s tim nema (ani s pH) nic spolecnyho. Jinak pH v prepravnim sacku se snizi pod hranici 7. Pod touto hranici je ve vode celkem neskodny cpavek NH4. Pokud tam vsak prilejes vodu z akvaria, ktera ma vysoke pH, dojde k premene NH4 na toxicke NH3. Jeste bych Te chtela poopravit, ze toto hrozi prave u ryb, ktere potrebuji vysoke pH jako jsou napriklad africti tlamovci. Skalar nebo americkych tlamovcu se tato premena prakticky netyka, protoze tem nemusis zvysovat pH nad hodnotu 7. PH snizuje nejen CO2, ale i odpadni latky vyprodukovane z ryb - vykaly, dychani. To jsem prece psala nad tim, tak proc mne opravujes?? Z vykalu a dychani narusta cpavek a ten taky tlaci pH dolu. Tys prece psal jen o vydychanym kysliku ...
3.8.2010 13:51
Prosímtě pravdu máme oba a jen se taky opět oba chytáme slovíček. Když už tady vznikl pomalu román tak by se mělo taky dovysvětlit třeba i to že voda co má 2Kh při okysličení bude mít i 8Ph ale stačí jen 20 mg/co2 a máš 6,4Ph. U středně tvrdé vody 10Kh na 6,7Ph už potřebuji 60 mg/co2. Než snížíš Ph v opravdu tvrdé vodě snížíš pod 7Ph tak množstvím výkalů nebo CO2 by byly stejně na pokraji života. Co se týče ředěním kyselé a zásadité vody máme pravdu. Já se s tebou nechci hádat, ani do tebe rýpat.
4.8.2010 9:27
Pavle, ja Te za slovicka nechytam a o redeni zasadite a kysele vody jsi sam nic nepsal, naopak jsi psal, ze se ta chemicka reakce tlamovcu z tvrde vody vubec netyka. Ja dost dobre nechapu, o co Ti jde. Ty jses takovej teoretik, Ty vis presne kde co najit, ale praxe muze byt uplne jina. Precti si, cos napsal: Pridat do mekke, stredne tvrde atd. vody 20 nebo 60 mg CO2 na snizeni pH ... to nemuze absolutne nikomu nic rict, kdyz za prve nevi o jakym mnozstvi vody mluvis a za druhe tohle je website Tlamovci africkych jezer a temto rybam se CO2 do akva vubec nedava. Ty ryby v prepravnim sacku jsou v tak zanedbatelnem mnozstvi vody, uplne nemoznem pro jejich zivot a jen na nutne preziti behem cesty, ze to nemuzes srovnavat s teorii z laboratore. Podle te Tvoji teorie ty ryby asi bali rovnou do nizkeho pH, protoze podle Tebe neni prece mozny, aby v tvrde vode pH kleslo .... Ale nam jeste nikdy neprisly africti tlamovci tak, aby mely v sacku vyssi pH nez 6,7. A o tom je muj prispevek nahore, ze do takoveto vody, ktera ma parametry uplne mimo, se nema primichavat akvarijni voda. My to delame tak, ze si pripravime karantenni akvarko (nikdy nepoustime nove ryby do nadrze k ostatnim rybam at jsou od kohokoliv) a v tomto akvarku udelame nizsi pH nez normalne. Pak tam ryby ze sacku sitkou prelovime a pH zvysime postupne behem dne. Tak na stastny prijezd vsech ryb do novych domovu!
4.8.2010 12:06
To ředění a reakce z netoxického NH4 na NH3 je uplně normalní a pravdivá. O problematice CO2 toho ale asi moc nevíš. Tech 20 nebo 60mg/co2 se bere vždy na 1L vody stejně jako hodnoty dusíkatých látek. Teda promiň ale pokud chceš snížit Ph vody pod 7,tvrdé třeba 18Kh tu mám doma ve studni tak by těch výkalů muselo být tolik že by ryby dřív chcíply na ty výkaly než by to kleslo na 6,7Ph a začlo by to být netoxické. Pak by zase trpěly nízkým Ph. Zda se sníží stres u vypoštění ryb podle tvé metody nebo jiné nevím, nejsem rybí psycholog. Prostě kyselé látky jako výkaly sníží Kh ve vodě a pak je velice náchylná na minimální přítomnost CO2 které ti teprve sníž ve vodě Ph. Ta poznámka od tebe že se to jiných ryb netýká taky není na místě. Představ si akvaristu lajdáka co používá měkou vodu s minimem Kh sytí vodu Co2 a hřeší na to že voda není tak toxická. Poláme se mu RO nebo se mu nechce ke studánce a dojde mu plyn v bombě. Říká si pohoda však mám čas, a udělá výměnu z běžnou tvrdou vodou. Co se může stát už psalas ty, já ti netvrdil že je to blbost ale ty psalas že nemám pravdu o CO2 to je celý. Jetli jsem tak velký teoretik když CO2 používám ve 3 nádržích mám jak bomby tak i do malého kvasím a musím u kvašení udrzovat přiměřené Kh protože se to nedá jednoduše regulovat.
4.8.2010 12:32
... ale ty psalas že nemám pravdu o CO2 to je celý. Muzes mne ukazat, kde Ti to pisu?? Tohle vlakno je o preprave ryb a ne o lajdacich akvaristech, kterym se polame RO, dojde jim plyn v bombe a nechce se jim ke studance. Proto jsem psala, ze se to Skalar prakticky netyka, protoze kdyz je dostanes, tak jim nepridavas do sacku vodu s vysokym pH. Nemusis vsechno porad prevracet.
4.8.2010 12:50
Kopie. Neni to vsak zpusobeno vyssi koncentraci CO2 po vydychani kysliku, jak pise nade mnou Pavel 86. Stalo by se to, i kdyby v sacku kyslik stale byl a taky ze tam samozrejme je, jinak by prisly ryby udusene. PH bude klesat s pribyvajicim mnozstvim odpadnich organickych latek Jo ten překlep NO místo NH já si ho všiml pozdě hodně se používá pořád to O. Navrhuju mír a čas na kávu, přijímáš?
4.8.2010 13:11
Taky ze na tom trvam. Napsal jsi: Když ryba v uzavřeném sáčku vydýchá kyslík tak stoupne automaticky koncentrace CO2 a tím klesne ve vodě Ph. Jenze ten kyslik v sacku vydychany neni, protoze by bylo po rybach. A pH stejne klesne - i s kyslikem v sacku. HOWGH! P.S. Mir jo, kafe ted ne, az rano. ;-))
4.8.2010 13:16
I při sníženém Kh na 2 a dostatkem kyslíku bez žádného CO2 bude Ph vysoké pokud do toho něco to CO2 nezačne produkovat, pak vlivem nízkého Kh může při přítomnosti Co2 teprve klesat Ph.
4.8.2010 14:07
Kyslík tlačí Ph nahoru, Co2 tlačí Ph dolů, a ta stupnice o kolik se to může v dané koncentraci pohnout řídí Kh. Nízké Kh je mnohem citlivější a má velké výkyvy na změny těchto plynů. Vysoké Kh drží stabylněji Ph. Rozdíly jsem už příklad dával. Ty sáčky fakt dobrej nápad pro posílání kurýrem. Při vlastní přepravě když mám i bombu z kyslíkem, jde to taky dobře a když si dáš práci a občas nafoukneš novej kyslík ......
4.8.2010 15:00
Kyselé látky zase ovlivnuje Kh které bude klesat. Všechno závisí na vším i teplota. Jak jsem už psal pravdu máme oba. Až se vyspíš tak přeji dobrou chuť k ranní kávě.