Kombinace Malawi a Tanganika

Nazdar všeci, chtěl bych vědět jestli bude velký problém, když nakombinuji rybky z těchto jezer a zda je vůbec možné sehnat tyto druhy : Pseudotropheus Acei Placidochromis Phenochilus Labidochromis Textilis Aulonocara "Dragon blood" + Cyphotilapia Frontoza Labidichromis hongi - super red top Labidichromis Caeruleus Metriaclima Estherae Pseudotropheus Demasoni případně prosím poradit jaká kombinace by mohla být. Zakládám nové akva 500l. Nějaké zkušenosti s chovem tlamovců už mám, ale chtěl bych něco extra, něco co nemá každej.

Milhausi

14.9.2008 19:45

Jen jedna otazka. Kolika dorusta Frontoza a kolik Demasonaci ? Jinak hodne moc ryb na to akva .Jinak kombinaci techto jezer jsem uz videl a celkem to i 80% funguje, ale musis vybrat rybky obzvlast opatrne .

melanochromis
14.9.2008 20:08

Nevim co v tom vidis extra, napsals uplne bezne ryby. Akorat Placidochromisy a L.textilis se budou hur shanet. Jinak do 500 l muzes tyto ryby nasypat,samozrejme ve vhodnych poctech , takze urcite se ti pak nevlezou vsechny druhy.A frontosy bych z te smesi vynechal uplne.

Tom
14.9.2008 20:43

Dík, já jen, že jsem je ještě nikde neviděl. Teprve jej budu zakládat, tak bych pak uvítal pomoc při shánění těchto rybek. Počítal bych tak 5-6 druhů 2 samce ku 4 samicím.

Milhausi
14.9.2008 21:26

Frontozy tam nedávej. Jako mladé ryby by trpěly a zaostávaly v růstu. Naopak jako dospělé by ti celé akva vyčistily /požraly by menší ryby/

Tommy.LBC
14.9.2008 21:31

no to je prave idealisticka chyba vetsiny zacatecniku. U zadneho druhu co jsi napsal v mladi nerozeznas pohlavi.Takze koupis 6 ks od kazdeho a pak ryby dorostou a budes mit treba 5 samcu z druhu... jak pak doplnis tento druh ? jedine zas dokoupenim dalsich mladych , preplnis akva , nebude stihat filtr ... lepsi je min druhu a vic jedincu,samci se vytridi pak sami. Ja bych vzal jen aceiky nebo Placida na hladinu-cca 6 ks, Aulonocary ( no ja nevim, pripada mi ze je to komercionalizovana predrazena ryba ), hongi, yellow po 8-10 ks a tlupu cca 12-15 ks demasoni ( pokud si na ne troufas ).Metriclimy bych uz asi nebral,jsou dost velke, hongi a demasoni se ti o rozruch postaraji dostatecne.Kdyz ryby dorostou a bude se ti zdat akva malo zaplnene (resp.ryb priozene ubude) pridal bych mejake Melanochromise - johanii nebo interruptus (ryby jsou to tvrde a pri dobre resenem interieru se pridani mladi ostatnim dospelym ubrani). Zakoncim jako vzdy pri takovemto dotazu : vytipuj si tady nekolik moznych druhu a hlavne jejich nahradniku a pak vybirej VSECHNY RYBY NAJEDNOU dle aktualni nabidky u chovatele. Jeste co se tyce filtrace - nesetri na ni, kdyz ryby dorostou investice se ti vrati.

Tom
15.9.2008 1:19

Jako filtraci asi zvolím 2*Fluval 405 nebo 2* Atman 1200.Tyto rabky nejsou samo podmínkou, je to jen takovej počáteční návrh, ale chtěl bych tam barvevný rybky - žlutá, modrá, zelená, červená,a co k tomu Cyathopharynx furcifer nebo Cyathopharynx furcifer Sumbu green, Cyathopharynx foai? jestli vůbec lze sehnat. U žádného chovatele jsem nebyl a v akvarijních obchodech mají pár velmi běžných druhů, takže momentálně ani nevím kde ty rybky budu shánět. Takže asi takhle : 8*labido hongi - super red top 6*pseudo acei 10*labido caeruleus 10*pseudo demasoni 8*labido textilis nebo nějakou zelenou jako ten furcifer. Akva by mělo dorazit během týdne, pak začnu pracovat na pozadí.Každá rada vítána. Dík všem

Milhausi
15.9.2008 9:06

Cyathopharynx zapomeň to neni ryba pro začátečníky.(podle dotazů ty jsi začátečník) Nepatlej dohromady Tanganiku a Malawi. Kup od každýho druhu min 8ks lepší 10-12ks. na 500l dej maximálně 45-50ks ryb. Pokud chceš něco extra, do 500l, dej tam nějaký menší Hapky, jeden druh Aulonocar ... Mbuny(Pseudotropheus,Metriaclima,Labidichromis,Melanochromis) má každej a vyhneš se většině problémů s Bloatem a vytloukání samců.

Hroch
17.11.2008 22:54

Téma jako našenu AQ ušité: Napíši jak jsem začínal a v závorce současný stav - bez prcků)Takže startoval jsem, také s barevnými rybami: Ps. red fin - 8 (2/2) Ps. zebra R/R - 10 (2/2) Ps. zebra R/B - 10 (2/2) Ps. socolofi - 4 ( 1/-) Cynoptia afra - 6 ( 1/2) Demasoni - 10 (2/1) Lab. yellow - 10 (4/2) M. aureatus - 4 ( 2/1) Ancistrus - 4 (2/2) Po čase - kámoš mi koupil 3 frontosy ( 3) a přítelkyně si kopila 6 Tr. duboisi (3). Kombinaci Malawi a Tanganyiky z vlastní zkušenosti nedoporučui. Jakmile to půjde, snad se kámoš pro frontosy rozhodne - povalí k němu. V současnosti mi situace nedovoluje nijak řešit situaci, ale Alunocary mi učarovali, tak do budoucna - se stěhováním do domku a doufám i jiné nádrže se také budu chlapy radit o osádce. Přeji všem ať plavou!!!! P.S. Můj současný dotaz:jaké je průměrné stáří tlamovců, když téma stáří bylo nakousnuto skrz vrubozubce.

Ondrášovi
17.11.2008 23:01

Zapoměl jsem foto...
Kombinace Malawi a Tanganika

Ondrášovi
11.12.2008 2:17

Nazdar všeci, tak jsem to dal nějak do kupy. Dík všem za rady. V akva mi už plavou malí Tanganyčáci. 15 x C.paco nangu F1, 10 x E. melanogenis makola a 10 x X.ochrogenys ndole, kdyby ste někdo věděl co bych k nim mohl dodat, dejte tip. Akva je 200 x 50 x 50 cm. Filtr Eheim prof. II typ 2028. Křemičitý písek 0.8mm.
Kombinace Malawi a Tanganika

Milhausi
11.12.2008 8:48

To Milhaus: pěkná nádrž. S Tanganyikou - rybyma ti kluci jistě poradí. Já bych měl dotaz: kde jsi pořídil ty kameny? Myslím pietro nebo někdo o nich psal že se jmenují - Mundstein, no ale já je na netu nenašel. U nás ve SkloRexu je mají, ale drahý jako čert. A ty co jsem si dovezl z dovolených ( Chorvatsko, Řecko) těch mám málo a s lávou kombinace - cirkus. Dík předem za odpo....

Ondrášovi
11.12.2008 12:00

Je to přesně ono, já je mám právě ze sklorexu, 1 kg = 69 kč. Ještě se jim říká Lochstein. S tou cenou to není nic moc, ale v některých akvaristikách je mají ještě drašší a nic jinýho mi nezbylo než je koupit, protože se mi ty valouny vůbec nelíbí - akva mi potom připadá hrozně tmavé. Jinak dnes mi uhynula jedna rykka :-( E.melanogenys makola.

Milhausi
11.12.2008 15:09

To Milhausi : tak tos teda pustil solidně žilou. Když vidím jak jeden kámen velikosti basketovýho míče stojí cca 2.000,- kč, tak kolik jsi musel solit ty? No tak napiš - raději se potom budu pevně držet židle :-) Za rybu dáme smutek, ne vážně i tohle patří k chovu těchto ryb - je to příroda. Nechtěj vědět kolik jich zahyne v jezeře.

Ondrášovi
11.12.2008 18:36

Spíš bych se snažil zjistit příčinu...proč ten melanogenys zahynul. Ne, že v přírodě jich zahyne... Samozřejmě mohl to být slabší jedinec, který nezvládl změnu chemismu vody (chovatekXMilhausi), ale aby ti to nepokračovalo.. ať plavou!

Míla
12.12.2008 8:18

Dobrý den, druh X.melanogenys je jeden z nejchoulostivějších druhů na kvalitu vody. V dobrých podmínkách se tento druh velmi dobře množí a může to svádět k tomu, že je to znak odolnosti. Opak je ovšem pravdou. Ta nádrž je fakt pěktá, ale určitě slabě zajetá a hlavně strašně bílá, mohl uhynout ze stresu. Mmůj typ je, že se v tak přesvětlené nádrži vylekal a zabil při úderu např. o sklo nebo kámen, což pak není v důsledku na rybě vidět-pouze ji najdete mrtvou - ale je to jen spekulace. Ty kameny jsou nádherný a po čase trošku zarostou řasou takže o něco ztmavnou. Osobně bych vyměnil písek za přírodní jemný říční. Jinak je tam na tak velkou nádrž strašně málo ryb a mohl byste mít problém s lekavostí a následně se špatným příjmem potravy, právě stresem atd. Můžete tam klidně ještě minimálně 30 ryb přidat. Doporučil bych samozřejmě k té sestavě co máte, jen další tzv. stříbrné tanganické tlamovce (např.Cyathopharynx nebo Cyprich. leptosoma-jumbo)nebo některé druhy z tribusu Lamprologini apod (Altolamprologus, Neolamprologus). P.S. ty ochrogenysy jsou také F1 a to C. paco je zřejmě C. pavo. Zdravím.

Miroslav Kraut
14.12.2008 13:10

Ty melanogenysy a C.pavo mám od ondry a X.ochrogenys od vás p.Kraut. Přivezl mi je minulý týden. Dnes jsem našel bohužel druhou uhynulou, měla o něco málo víc nafouknuté břicho než ostatní a otevřenou tlamku a je mi jí líto - jsou moc pěkné. Potravu přijímají bez problémů.Možná je to opravdu tou krátkou dobou a není nádrž ustálená. Snad už to bude dobrý. Jo jo je to samo C.pavo asi mi přeskočily klávesy :-). Přemýšlel jsem nad N.leleupi - ty žluté a Cyatopharynx - takže můžu přidat po 10 kusech? Akorát nevím kde sehnat ulity pro leleupi. děkuji a zdravím všechny.

Milhausi
14.12.2008 13:19

N. leleupi nepotřebují ulity, třou se do štěrbin nebo do keramiky s jedním otvorem.

karlos
14.12.2008 14:45

Dam za pravdu pan Krautovi a pridam svou zkusenost.....ze Xenotilapie a Enantiopusi vseobecne.....jsou velice lekave a stresove ryby.....moje zkusenost je jeste jedna a to ze jsou nachylne na prekrmeni.....pokousel jsem se je tez chovat ve sve Tanganyice, ale bohuzel mi jedna podruhe odesla a bylo to prave tim, ze byli lekave...zmena svetlo-tma.....a Tebe Milhausi je to umocneno temi bilymi sejry jeste vice....me osobne, jak jsem Ti to psal na akvamalawi, vubec do tangayiky nepasuji, jsou mozna tak dobre do more....mel jsi vyuzit nasi prirodu (potoky, reky) a bylo by to Tango jak vysite......ale kazdy mame jiny vkus a jinak naditou penezenku.....

Jonathane
15.12.2008 12:05

Jen bych ještě doplnil: to X. melanogenys nebyl překlep, Enantiopus je starý neplatný název, který samozřejmě mnoho akvaristů a bohužel také obchodníků bude mým odhadem minimálně ještě deset let používat. Zdravím.

Miroslav Kraut
15.12.2008 20:54

To Ondrášovi - Těch kamenů tam mám cca 90 kg při ceně 69kč/kg takže drahý, ale pěkný. To akva jsem dával do kupy a šetřil od srpna. Dnes jsem přidal 10 ks Neolamprologus leleupi.

Milhausi
15.12.2008 22:26

Kameny jsou pro Xenosky naprosto nevhodné, mají ostré hrany. Doporučuji koupit hnědý říční jemný písek Exoterra riverbed sand (4,5kg 180Kč)a smíchat ho s tim tvým ať to akva tak nesvítí. Taky bych doporučil vyměnit kameny za valouny. Tvoje kameny jsou moc hezké ale pro tyhle ryby moc nebezpečné. Lamprologus leleupi je na Xenosky moc ostrý. Celkem dobře se ti povedlo vytvořit dojem moře, jen sis vybral nevhodné ryby. Barevné ryby z malawi by se do toho akva hodily mnohem víc. Mbuny(Melanochromis,Metriaclima,atd) v kombinaci s jedním(dvěma) druhem dravce např. Dimidiochromis compressiceps, Nimbochromis linni, fuscoteanitus nebo vzácnější Aristochromis,Champsochromis,Tyranochromis. Navíc tyhle dravce nemá každej. Možná inspirace na další(větší)akva.

Desperx
15.12.2008 22:50

re: pane Kraut 35 ryb + minimálně dalších 30 do 500L akva, s pozadím a kameny tak 400l, to myslíte vážně ? to aby měnil 2/3 vody 2x týdně a zvláště s takhle naročnýma rybama na vodu.

Desperx
16.12.2008 11:38

Dobrý den, při mladých a tím pádem drobných rybách si za tím počtem stojím. Mám v 500l nádrži s dekorací (dospělých) 45 cyprichromisů (3 druhy), 15 velkých cyathopharynxů a cca 10 xenotilápií. Ta nádrž funguje podle mne bezvadně a i hodně dobře vypadá (dle názoru mnohých návštěvníků) S tou výměnou 2/3 vody souhlasím, já ji praktikuji a stačí jednou týdně. Ty mořské kameny, které má tazatel, používám také a ve všech nádržích i čistě s xenotilápiemi, nevidím v tom žádný problém. Jsou trošku obrostlé řasou a tudíž tmavší, navíc vhodně upravují vodu na rozdíl od vašich doporučovaných valounů (pokud jste nemyslel vápencové). možná si každý zařizuje nádrž podle toho, co se mu líbí a pokud to má určitá pravidla, nevidím v tom problém. Pkud se vám líbí valouny, tak si jich tam dejte traktor. Mimochodem vaše doporučovaná sestava s mbunami+převážně karnivorními postaru haplochromisi je podle mne z dietetického hlediska dost nevhodná. Ale jsou to jen rozdílné názory, ať si tazatel vybere sám. Zdravím.

Kraut Miroslav
16.12.2008 18:50

Dobrý den, samozřejmě malých ryb tam můžete dát 200 ale 70-80 dospělých ryb na 400L vody je pro začátečníka zbytečně náročné na údržbu, tím nechci nikoho podceňovat. Prodej přebytků pak taky není úplně jednoduché. Navíc ryby se necítí dobře v přerybněném akva, ale nejsem zastáncem typu 10 frontos v 2000l. Zkušený chovatel může mít v akva co chce, když to udrží naživu. Měl jsem např. 60 dospělých tropheusů (40bemba 22-18/20mpulungu 5-15)v 500l a po prodeji 22 bemba samců bylo akva daleko klidnější a ryby více vybarvené. Vaše akva by bylo zajímavé vidět nemáte video na youtube ? Traktor nevlastním, valoun=jakýkoliv kámen bez ostrých hran. Mbuny s dravými haplochromis nejsou problém a plní funkci hlídače populace v akva. Dieta: sera vipan, sera flora, sera granule discus red, koretra atd. Potravní strádání také nehrozí, dravé hapky žerou mnohem rychleji a sežerou toho za stejný čas víc než mbuny, takže mbunám nehrozí bloat a habky nestrádají. Mám vyzkoušeno v praxi u Hapl. linni, fuscoteanitus, compressiceps. Nic není dogma a každý má své zkušenosti, klidně naprosto odlišné, se stejným druhem. PS. Vaši knihu jsem nedávno koupil a můžu ji jen doporučit. Jen nesouhlasím s poměrem Tropheus samců. 1:1 je vhodné pro menší akva a velké 500l+ 1:10. Ve velkých akva samci s poměrem 2:20 nejsou moc agresivní, tráví čas imponováním mezi sebou a lákáním samic na tření (mají jich tam dost). Pokud tedy není akva přerybněné, optimalní stav je 10-30l na rybu. Také ale zaléží na povaze ryb, ale to je na jiné povídání. Vše nejlepší, ať se rybkám daří.

Desperx
17.12.2008 18:47

To je škoda že chcípli... Může to být i dusitanama, melanogeni jsou na ně extrémě náchylní!!!

Ondra
18.12.2008 9:09

Dobrý den, přesně jak jste napsal, máme každý jiné zkušenosti. Na poměru 1:1 si stojím, mám to ověřeno za cca 15 let na desítkách skupin tropheusů a když už jsme u toho, nejklidnější skupiny byly ty, kde samci dokonce převažovali. Na objemu nádrže podle mně v tomto směru nezáleží. Když doporučujete poměr 1:10 (jako mnoho jiných chovatelů, kteří ke mně jezdí a přečetli si teto poměr někde v ATčku v roce 1985-prý je to úžasné na získání hodně mláďat)a vnášíte do toho humánní myšlenky o tom jak se kdy ryby cítí. Jak se asi cítí ty desítky a stovky-podle vás přebytečných samců, kteří zůstávají měsíce a měsíce v nádržích obchodníků a nakonec tam uhynou podvýživou? Jak jste řekl, každý máme jiné zkušenosti a já dodávám také názory na chov např. těch zmińovaných tropheusů. Zdravím a přeju hodně štěstí.

Miroslav Kraut
18.12.2008 23:04

M.Kraut: Mám v 500l nádrži s dekorací (dospělých) 45 cyprichromisů (3 druhy).. To M. Kraut - Vam se mezi sebou nekrizi? Moc nerozumim, kdyz v jinem prispevku (c. 2828 odpoved 7) kritizujete nekoho, kdo ma v akva dva druhy Zeber - kvuli moznemu krizeni a sam mate v akva tri druhy dospelych Cyprichromis. Stejne tak tady doporucujete v odpovedi 15 pridat k Cyprichromis pavo jeste Cyprichromis leptosoma jumbo. Ale je to jen muj osobni nazor...

A+I
19.12.2008 6:45

Dobrý den, ani se křížit nemohou. Jak jste sám správně napsal jsou to tři různé druhy. DRUHY. U těch zeber je to druh jeden s geografickými RASAMI. To je pochopitelně velký rozdíl. Nechci tady příliš mentorovat, ale je to jen váš nedostatek informací, který se dá načerpat v literatuře-např.Konings. Ten píše, že v přírodě žijí normálně promíchaná obrovská hejna dvou až tří druhů cyprichromisů. Je to s ohledem na silnou vnitrodruhovou agresivitu, která se v promíchaném vícedruhovém hejnu tříští. Konings zmiňuje, že jsou samci různých druhů v trojrozměrném hejnu ve volné vodě dokonce pravidelně vystřídaně situováni, čímž se agresivita jasně zmenšuje. Přepsal jsem tuto stať do své knížky, je to tam trošku podrobněji vysvětleno. Pokud by se cyprichromisové mezidruhově křížili, existoval by v současné době v jezeře pouze jeden výsledný druh, to je logické, že. Zdravím.

Miroslav Kraut
19.12.2008 22:40

Pane Kraut, muzu se zeptat ktere druhy Cyprichromis mate pohromade? A dale Vas poprosit o nazev a rok napsani knihy od A. Koningse, ze ktere jste pouzil jeho stat do sve knihy? V zadne z jeho knih nemuzu najit, ze by se ryby Cyprichromis mezi sebou v akvariu nekrizily. A to, ze nelze srovnavat podminky v jezere s podminkami v akvariu je Vase veta z jineho tematu. Nemyslim si, ze nemam dostatek nacerpanych informaci, naopak porad se snazim dovedet vic, ale v tech informacich, co se mi kdy dostaly je, ze Cyprichromis je v podstate jeden druh ryby, jen s barevnymi odlistnostmi, ktere vysly krizenim v prirode a ty nejsilnejsi a nejodolnejsi se uchovaly. Je mozne, ze v jezere se uz dal mezi sebou nekrizi a nebo jen ojedinele, ale vsechny informace o jejich krizeni, ktere mi byly nebo jsou k dispozici, jsou ty, ze Cyprichromis se v akvariich mezi sebou krizi, hlavne druhy jumbo s ostatnimi Cyprichromis leptosoma. Pokud by byl dostatek obou pohlavi v kazdem hejnu, snizuje se toto riziko krizeni (stejne jako u Tropheusu), ale muze snadno dojit k nechtenemu oplodneni jiker v malem prostoru jako je akvarium, kdy se tre jeden druh a v blizkosti se pohubuje samicka jineho druhu s cerstvymi jikrami v tlamce a dostane se ji od prave se treciho samce sperma z vody na jeji jikry. Mozna, ze jsou vsechny tyto informace od chovatelu z ruznych casti sveta mylne a jen se predavaji dal na zaklade nepravdy. My sami mame 3 druhy? ryb Cyprichromis (C. leptosoma Blue Flash, C. leptosoma jumbo Livua Blue Orchid a Cyprichromis pavo Kambwimba, kazde v jine nadrzi prave z duvodu mozneho krizeni. Vim o pripadu krizeni mezi C. pavo a C. microlepidotus. Proto by me zajimalo, co jste myslel prvni vetou ve Vasi odpovedi - ze se ani krizit nemohou. Na druhe strane s Vami silne souhlasim o slozeni ratio u Topheusu. Podle mych zkusenosti hejna se zhruba stejnym poctem samcu jako samicek nebo jeste s vetsim poctem samcu nez samic, funguji perfektne. Proto se mi nelibi, kdyz si nekdo porizuje Tropheusy ve vetsim poctu s tim, ze je pozdeji vyselektuje. Taky by me zajimalo, co by bylo se vsemi temi vyrazenymi samci dal a taky jak by se zabehnute hejno s timto zasahem vyrovnavalo. Podle me je nejlepsi reseni do zabehnuteho a fungujiciho hejna uz dal vubec nezasahovat at je ratio jakekoliv.

A+I
21.12.2008 10:59

Přebytečné samce jsem daroval nebo prodal velmi levně do akvaristik, kde byli prodáni(cena v prodejně 80-100 Kč podle formy) během 14 dnů. Samozřejmě pokud je od Vás někdo vykoupí za 300,- a prodává za 600,- tak je možné, že tam ryby svůj život dožijí. Fungování ratia samců je hodně individuální podle počtu ryb v hejnu, velikosti akva, povaze ryb, dekoraci a dalších faktorů. Mám zkušenost se skupinou 25 chovných kiriz ratio 1:2 kteří byli uplní andílci (skoro nulová agresivita), navíc v malém 250l akva. Zkušenější chovatel pozná jak jsou jeho ryby spokojené, např. 60 ryb v 500l kde jsou teritoria tak pro 5 dominantních samců, nevidím důvod proč by tam mělo být dalších 30 subdominantích samců, kteří mezi sebou neustále bojují a prohání i samice. Poměr 1:10 je dobrý při počtu ryb 35+, 1:1 je lepší při menším počtu ryb (20). Pokud někomu funguje, bez problémů s agresivitou, 40 samců a 20 samic, je to jedině dobře. Já takové zkušenosti nemám. re pan Kraut: tropheusy se zabývám 10 let, v době kdy jsem s nimi začínal uz byl rozšířený názor na poměr 1:1. re A+I: nejlepsi reseni do zabehnuteho a fungujiciho hejna uz dal vubec nezasahovat at je ratio jakekoliv s tímhle souhlasím. Problém je pozdější přídávání dalších ryb ať už z finančních důvodů (70 ryb do 600l ikdyž ceny hodně spadly, ne každý je milionář:) nebo z důvodu omezené nabídky.

Desperx
21.12.2008 11:31

At ma kdo zkusenosti s timto jakekoliv, je pravda jak pises, ze hodne zalezi na povaze ryb, myslim, ze dokonce vic nez na velikosti hejna a tomu umerne velikosti akva. I kdyz co ja vim, pocet zhruba 1:1 funguje mym znamym i ve velkych hejnech nad 50 kusu ryb. Nam to nastesti funguje u obou druhu Tropheusu (30 a 40 ks) taky. A kdyby si do sebe chvilema nestouchli, tak bys je mel hned okoukany. V tom je prave ta nadhera hejna Tropheusu - nerikam rvacky, ale to neustale postuchovani :-)

A+I
22.12.2008 7:56

Dobrý den, pro desperx: ano, skupiny tropheusů fungují individuálně, to je jasné kažnému, kdo je delší čas chová, jen jsem zveřejnil svůj názor na podle mne optimální poměr pohlaví a vyjádřil lítost nad osudem podle vašeho názoru přebytečných smaců. Jistě, vy jste to vyřešil: prodal jste je do zverimexu. Když pominu, že v běžné prodejně se okamžitě latentně díky stresu, kvalitě vody a přítomným bakteriím, nakazí, jak asi nakonec dopadli? Kdo si je asi koupil a k čemu je asi dal? Ano, chápu, vy to máte vyřešené. Blahopřeju k vašemu názoru. Pro A+I, v té knížce se nepíše, že se v akváriu nekříží, píše se tam, že žijí ve společných hejnech. C. leptosoma jumbo s c. leptosoma ovšem ne. Máte pravdu, všichni cypr. jsou si vývojově velmi blízko. To je na delší a asi spíš osobní povídání, nemám bohužel čas se o tom zde slohově rozepisovat, omlouvám se. Musel byste to vidět přímo v nádrži, tu ignoraci samic, vůči cizím samcům. podobně je tomu u vzájemně velmi podobných druhů tlamovců v jezeře Viktoria. Pokud by ke křížení docházelo, opravdu by ty druhy již dále nemohly existovat. Chovám společně C.leptosoma jumbo, microlepidotus a pavo. Kříženci pavo x microlepid. příliš nevěřím, jste si jistí, že jste měli samice obou druhů? Pavo se tře vždy na substrát a microlepid. ve volné vodě. pochybuji, že by to spolu tedy vůbec uměli. Ale nehádám se, zázraky se dějí. Zdravím a přeju hezké svátky všem.

Miroslav Kraut
23.12.2008 11:42

Ty vase tri druhy, ktere mate spolecne, nejsou tak nachylne ke vzajemnemu zkrizeni, ale zaruka stoprocentni neni. Mne to napred docela vydesilo, kdyz jste napsal 3 druhy, ale nenapsal jste ktere. Ale je dobre, ze se ten prispevek takhle vyvinul, protoze aspon si lidi uvedomi, ze kdyz se rekne 3 druhy Cyprichromis, nemysli se tim jen velikost, barva a nebo odlisna lokalita v jezere. Cyprichromis and Paracyprichromis brieni se ale mohou zkrizit, prestoze jsou to odlisne druhy.

A+I

VLOŽIT ODPOVĚĎ