Neco bileho na supinach.

Meli jste neco takoveho nekdy na rybe? Objevilo se to na dvou Iodotropheusech vic nez pred mesicem. Vypada to jako bile olemovane supiny. Porad to bylo beze zmeny, ale ted se na ne divam a vypada to, ze se to trochu zlepsilo a te jedne rybe, co to mela min, se to skoro ztratilo.

A+I

Neco bileho na supinach.
8.1.2009 22:22

Jeste jedna fotka druheho boku te stejne ryby.
Neco bileho na supinach.

A+I
8.1.2009 23:10

Ahoj, mam doma dva samce, a maji to same od dospelosti,ani mi neprislo, ze by to nemelo byt ok. Jinak dva samci mi zbyli z malo pocetne skupinky, kterou ten nejsilnejsi samec zlikvidoval, zacatecnicka chyba dal jsem je do akva v pomeru 3+2

chosse
9.1.2009 6:08

Ahoj A+I: myslím, že jde o nějaký druh zaplísnění.......pro bližší určení bych určitě kontaktoval Pietra

Jonathane
9.1.2009 18:17

A+I : no asi by mel mit hlavni slovo Pietro, ale mne to strasne pripomina ( a i fotky ve vlakne o motolici) situaci, kdy se mi nepodari dostat delsi dobu domu a voda se v nejake nadrzi zkazi tak, ze ryby nejprve stahnou ploutve, pak zmalatni ( pocitam ze tady uz dochazi k priotraveni ) a polehavaji po dne a pokud se v tehle fazi okamzite nevymeni voda, tak dalsi faze vypada presne jako je na tvych fotkach. Na rybach se zacnou delat takove bile vypotky, pak cim dal vetsi jakoby zavojove cary a ve finale to vypada jako ty tvoje tetry , jako zasypane snehem.Pak rychla smrt. V te fazi jaka je na tvych fotkach staci vymenit tak 50 % vody a pridat sul nebo jinou desinfekci, vypotky samy do druheho dne zmizi. A nemusi takto reagovat vsechny ryby stejne, nejcitlivejsi muzou byt uz v teto fazi a jine jeste klidne zerou a jsou aktivni. Ale jak jsem psal, pripomina mi to situaci se starou vodou pouze na zaklade tech 2 fotek, muze to byt opravdu nejaka zakerna plisen.Zvlast je li to na tech rybach porad. Pokud se to na nich objevuje jen nekdy, pak bych uvazoval o zmene cetnosti vymeny vody. No ryba nevypada dobre tak radeji zvaz vsechny moznosti, nez nasadis zakernou chemii.

Tom
9.1.2009 19:13

Tom má naprostou pravdu, opravdu je to následek zanedbané higieny v akváriu.Pokud není vstupní voda přes UV lampu tak se vní nachází spousta různých organismů jako: prvoci,láčkovci,plísně,nálevníci,meňavky,byčíkovci a další.Voda je sice upravená jako pitná ale nikoliv pro akvaríjní účely,tím pádem se tím nikdo nezabývá. Lidem to neškodí takže se dál neupravuje. Nedávno jsem četl studiji pana Doc.Řehulky a v té je posáno kolik organismu se nachází v pitné vodě a nikterak nekontroluje.Pro lidi není nebezpečná a lidský organismus je schopen těmto věcem se bránit, ale jiné je to u rybího organismu. Závěrem ryby jsou napadené neznámým prvokem nebo jiným organismem a je to důsledkem špatné kvality vody, né přímo z vodovodního řádu ale zanedbáním péče v akvárium. Voda je sice upravená chlórem a jinými chem.látkami ale nemohou to zase přeháňet jinak by se to asi nemohlo používat jako pitná voda.

pietro
9.1.2009 20:14

No ja bych to jeste neuzaviral hned spatnou hygienou. A+I by meli podat vice detailu at z nich hned nedelame uplne trotly.

Tom
9.1.2009 21:13

Tak jsem to nemyslel, vím že je to skušený akvarista ale je to více faktorů jak vznikne tato nepříjemnost.I mne to potkalo, prostě se to stává a dodneska jsem nepřišel na příčinu.

pietro
9.1.2009 22:22

Nam se to teda stalo uplne poprve za ty dlouhy roky s rybama. Dokonce driv, kdy jsme jeste nechovali tlamovce, jsme v tomto akvariu (Tetry atd.) nemenili vodu vubec tak casto. Ted to berem vsechno jednim vrzem s tlamovcema a to minimalne 1/3 vody kazdej tyden. Je ale pravda, ze tenkrat, jak propukla ta plisen na Tetrach, to bylo tesne pred vymenou a bylo to uz 10 dni, coz porad je, myslim, OK. Ta plisen vychazela jakoby zpod supin, ale byla i na ploutvich a Pietro to oznacil (podotykam, ze jen podle fotek a popisu) na Columnaris, ktery dokaze zlikvidovat osadku v akva behem 24 hodin, a ten je, pokud vim, bakterialni. Ty sekundarni bakterie mohly mit klidne ty nove zakoupeny ryby, protoze inkubacni doba je az 3 mesice. Ale jak rikam, byla to diagnoza na dalku a klidne to mohlo byt neco jinyho. Ryby se o nic neotiraly, byly porad cile a zraly. Vesele se honily po akva jeste pri vecernim krmeni. Ale neprisly zrat dve labea bicolor (byly nekde zalezle), ktere jsme nasli druhy den mrtve obalene tim bilym. Brzo rano jsme jeli pryc jeste za tmy pred krmenim, tak jsme ryby nevideli a po navratu odpoledne jsme vytahli hadice na vymeny vody a v akva pohroma. Frekvence vymen mirne pres 1/3 vody v 7 - 10 dnech urcite neni zanedbavani hygieny v akvariich. Do zadnych akvarii jsme nedavali donedavna zadnou sul a prave v tomto jedinem akva s Tetrama snizujeme pH na 6.8, ale to snad na to vliv nemelo. Jediny, co me jeste napadlo je to, ze 16. rijna jsme dali do toho akvaria slamu, proplachnutou teplou vodou a nacpanou do puncochy, proti rasam, ktere se v tom akva udelaly. Ty ryby jsme totiz prestehovali do noveho, vetsiho, a prestoze jsme pouzili stary pisek a filtr, akva se stejne dostalo do jinych podminek nez bylo do te doby, uz jen tim, ze bylo dvakrat vetsi a dostalo i nove silnejsi osvetleni = jine spectrum. Tak se tam zacaly tvorit rasy krome stetickove, ktera uz byla i v tom puvodnim, dlouha zelena rasa zvana Zabi vlas a kratke zelene steticky na vsem. Pry na to mela pomoct prave ta slama. Jenze slama ma v sobe i ruzne zarodky plisni a tak nevim, jestli to nejak mohlo souviset. Ted uz tam neni slama ani zadna rasa, protoze leky a tma zrusily nejen polovinu rostlin, ale i vsechny rasy. Ted je tam zase tma, lek Praziquantel proti motolici, ale ten snasi dobre rostliny i ryby - zatim. Az tahle davka leku vyprsi, tak chceme vylovit Tetry do karantenniho a popripade pokracovat s lecenim. Porad si totiz nejsme 100% jisti, jestli se muze motolice roznaset v akva i bez sneku jen tak mezi rybama. Takze mozna ta slama zpusobila v akva nejakou plisen.

A+I
9.1.2009 22:22

K tem Iodotropheus - v tomhle akva menime 40% vody tydne (nekdy se stane ze neni moznost a tak max. do 10 dni). Sul jsme nikdy nepridavali. Tohle se udelalo dvema rybam asi pred 6-7 tydny a je to porad stejne. Vubec to nevypada jako plisen, ale nedokazu to popsat. Mozna neco jako droboucka krupicka nekde ojedinele, nekde seskupena do ruznych obloucku vetsinou na okrajich supin. Ted jsme uz dvakrat pri vymene nasypali do vody Epsom sul a sul pro morska akvaria, aby se dostaly do vody mineraly, zda se to trochu lepsi, ale porad to na nich je. Zadna jina ryba to nedostala. Takze nevim co to je a z ceho to muze byt.

A+I
9.1.2009 22:42

Dobrý poznatek?? sláma může ukrývat jisté toxíny z plísní a to je možná příčina? ale motolice je nezaměnitelná a pro svůj cyklus potřebuje hostitelské tělo plže jinak přenos z ryby na rybu není znám.Opravdu pokud není znám laboratorní výsledek nelze specifikovat čím je ryba napadena? lze jen spekulovat.také řasy a sínice mohou vyvolat zdravotní problémy u ryb a živočichů. Různe epidermy a další kožní choroby.

pietro
11.1.2009 14:56

http://www.african-cichlid.com/Sprengerae.htm

kutal
11.1.2009 19:28

nevím teda, ale já u rarostlých akvárek neměním vodu skoro vůbec max při prání filtru a nebo když se doplnuje odpařená voda a parametry jsou v pohodě. u tlamek to nejde tam člověk musí měnit každý týden... z těmi bakteriemi to je, pěkný mazec člověk pak může krmit jen vločkovým krmením dodržovat karanténu a vodou si něco přinést.. to není teda ani trochu povzbuzující.

Turok

VLOŽIT ODPOVĚĎ