Nemoc Tropheus

Začali mi umírat Trapheus Duboisi. Nejdříve v odchovně malých rybek a nyní i ve velkém aq s dospělými. Nejdříve jsem to přičítal 2týdenní nepřítomnosti, kdy se o ryby staral soused (neměněná voda, jak krmil, ...). Vodu jsem vyměnil, krmím standardně jako už roky a stále umírá v odchovně jedna rybka denně. Nyní mi umřeli i 2 dospělí. Přestanou žrát a jsou trochu nafouklí. Je zajímavé, že v odchovném aq jsou společně s Tropheusama i Paracyprochromis a ty jsou v pořádku. Zkusil jsem léčbu eSHa200, ale nic. Prošel jsem si to i na tomto fóru, ale nenašel jsem jednoznačný výsledek. Prosím o radu.

Filip Král

13.4.2016 12:18

Ja pouzivam na dropsy Epsom salt a Octozin od Waterlife. Epsom salt to je takove rybi projimadlo.

melanochromis
13.4.2016 14:52

Melanochromis: promiň, ale nerozumím úplně tvé odpovědi. Co je to dropsy? Kde se dají sehnat výrobky Waterlife?

Filip Král
13.4.2016 20:41

Promin, kdyz nevim jak to napsat cesky, tak to napisu anglicky. Je to jako jak pises, ze jsou ryby nafoukle, tak ta sul pusobi neco jako projimadlo. Rozhodne se rybam ulevi. Popravde nevim odkud sehnat vyrobky od Waterlife v Cesku, ale pouziva se Metronidazole nebo Entizol. Myslim ze tu dobu co si byl pryc, tak pravdepodobne byly ryby prekrmeny a pak to tak nejak dopadlo. Ja take nejsem zadny odbornik na nemoce ryb, ale tohle vyslo u me. Casto menit vodu davej tam tu Epsonovou sul a sezen si ten Entizol.

melanochromis
14.4.2016 8:41

Filip Filipe,je to jak píše melanochromis-prostě soused neměnil vodu,překrmoval a stalo se to,že se hromadily dusíkaté látky ve vodě a společně s překrmováním se u některých ryb přemnožily ve střevech střevní paraziti-bičíkovci,ryby nežerou,nafukují se(bloat)a neléčené postupně odcházejí.Podivuješ se,proč se to týká jenom tropheusů a cyprichromisů ne,ale ten důvod je jednoduchý.Tropheus jsou oproti cyprichromisům mnohem náchylnější k obsahu-nárůstu hodnot dusíkatých látek ve vodě a hlavně mají úplně jiné trávení než cypra.Mají mnohem delší střevní-trávící aparát.Tolik na vysvětlenou. Obávám se však,že ve stádiu,kdy se už ryby nafukují-nežerou,nevylučují,straní se ostatních atd. je už na léčbu entizolem pozdě.Ten se používá už při prvních příznacích-ryby jsou apatické,nepřijímají potravu,vylučují dlouhé,nitkovité,slizké výkaly které dlouho tzv.visí u řitního otvoru.V tomto stádiu entizol.Pokud už se ale rybám nafukuje břišní dutina,je už zpravidla na entizol pozdě.Pro tyto případy se už nasazuje Baktopur-direct,popř.Sera med Flagellol.Dávkování najdeš na bříbalových letácích-je to zpravidla 1 tbl/na 40l vody u bactopuru-doba aplikace cca 5 dnů,u flagellolu 1ml přípravku na 40 l vody.Na škodu není zvýšit teplotu na cca 28 C a hodně vzduchovat a nesvítit.Dej si do vyhledávače slovo bload-otevře se ti spousta odkazů a můžeš studovat. Každopádně ti přeju,ať dáš ryby do pořádku (-: zdravím

Vl. Šebesta
14.4.2016 9:20

Díky Melanochromis i Vl.Šebesta.

Filip Král

VLOŽIT ODPOVĚĎ