Osud jednoho Tropheuse - přidat ho k hejnu?
Ahoj, zacnu od zacatku. Pred 1.5-2 lety prinesl nekdo na nas akvaristicky meeting jednoho dospeleho Tropheuse. Ja jsem tomu tenkrat nevenovala pozornost, protoze jsem ho nechtela a tak ani nevim, kdo ho tam prinesl a proc. Nechtel si ho vzit vlastne nikdo, az se ho zzelelo jednem mladym manzelum a vzali ho do jejich Malawi s tim, ze si casem poridi Trofiky a pridaji ho k nim (njn). Po navratu domu dali, vlastne na noc, toho Tropheuse k mbunam, ale dostal tam takovy narez, ze ho nasli rano bez jedine ploutve lezet na zemi. Vytahli ho a neverili, ze se z toho dostane. Ale uzdravil se a tak ho tam zkusili dat zpatky a tentokrat to dopadlo dobre. Libilo se jim, jak je vzdy vita a vyzaduje pozornost, no proste Tropheus. Pred 3 mesici dostali pracovni nabidku na 5 let na Hawaii a tak postupne zacali rozdavat mj. jejich ryby a vse kolem nich. Ted v sobotu nam prinesli darek, pry k nasemu hejnu ... hadejte co :-( . Asi na nas bylo videt, jak jsme z toho celi odvazani a na nich pro zmenu, jak jsou z toho smutni az mne nakonec prislo lito toho Trofika i jich a se spatnym svedomim jsem ho od nich vzala. Prestoze vypada dobre, karantena byla jasna. Meli jsme v mensim akva 4 mlade Haplochromis burtoni a tak jsme ho k nim dali. Prvni den byl OK, ale po rozkoukani zacal obcas prohanet ty Burtoniky. Nic agresivniho, jen se obcas po nejakem ohnal, i kdyz se mi to zdalo cim dal castejsi. Vcera vecer jsem je krmila a jak jsem prisla pak za hodinu, dominantni 7 cm samec Burtoni lezel zmordovany na zemi. Tak jsem se tak namichla, ze jsem hodila Tropheuse k 50 snekum Nerite, kterym skoncila karantena a Hapika jsem se znazila zachranit, ale jeste v noci umrel. Tak mam vzteka na toho Tropheuse, na sebe i na ty, kdo pozval Kevina na Hawaii :-( . Nevim, co mam delat. Premyslim, jestli ho tenkrat nekdo neprinesl kvuli tomu, ze to byl drand a byly s nim problemy. Je mozny, ze to je v nem a nebo by kazdy Tropheus prohanel mensi ryby v malem akvarku (40 litru)? Ted je ve 110 litrech s temi Nerity a s 2.5 cm mladaty Ancistrusu a tech si vubec nevsima. Moc se nam nechce pridat ho do zabehnuteho hejna, ktere je spolu od malicka uz pres 7 let plus nejake jejich odrostle odchovy, co se v akva narodily. Mame strach to i jen zkusit, protoze nevim, jestli mu nehrkne v hlave kdyz nejsme zrovna u akvaria. Je tam taky plno malych Julidochromis. Mam prosbu. Pridaval jste nekdo nekdy jednoho dospeleho Tropheuse k zabehlemu a bezproblemove fungujicimu hejnu? Co s takovym samotarem muze hejno udelat? Nemuzu poznat, jestli je to samec nebo samicka, kazdou chvili se mi to jevi jinak. Dekuju predem za vsechny postrehy a napady.
A+I
Tady je s nejmensim z tech Burtoni.
8.2.2013 13:44
jestli jsem nalitl na dalsi tvuj vtip, tak se nastvu:) Alo, neverim, ze nerozeznas pohlavi, ale me to prijde jako samice. Ke svemu hejnu bych si ji nepridal.
8.2.2013 14:01
Já jsem něco podobného udělal. Celou skupinu jsem přestěhoval do jiné nádrže a současně přidal toho jedince. Začlenil se bez problémů,ale určitě je to veliký risk.
8.2.2013 14:38
Přidával jsem tropheuse více krát a ať už skupinu ke skupině nebo jednotlivce či několik kousku mladé aji staré. Základní pravidla přidávání jsou ti asi jasná že jo. Jen připomenu, že totální alespoň dočasná změna tvaru a místa stávajících teritorií je základ. Dále jak píše mattes je potřeba všechny ryby (Trops) když to řeknu otevřeneě stresnout odchytem a přemístit do jiné nádrže a tam je alespoň hodinku v mírném šeru nechat přemýšlet, co se děje, samozřejmě i s nováčkem. V domovské nádrži provést změny a udělat vodovýměnu. Zhasnout světla vrátit ryby do nádrže a nechat je v tento den pouze na denním světle. Mírné stresnutí z přelovení, kratkodobý pobyt v náhradní neznámé holé nádrži, společný návrat do pozměněné nádrže s vyměněnou vodou a denním světlem, jsou faktory, které stávající osádku zaměstná z každodenní rutiny a tak se nevrhnou jako vlci na nově příchozího a nově příchozí při přelovení do náhradní nádrže bude držet basu s vykulenou skupinou a bude rád, že má společnost, ve které se cítí dobře. Základní hejno ho ani nezaregistruje nebo jen častečně, ale určitě nebude mít nějaké nutkání někoho zabíjet a ani obráceně. Po společném návratu do domovské pozměněné nadrže budou řešit spíše dominantní klasiku kdo má větší hubu a širší pruhy a začnou obhajovat nová teritoria a nováček dříve vraždychtivý bastard který zabýjel menší ryby spíš ze strachu než s touhy po krvy se vlivem pusobení hejna zklidní, začlení, zplodí potomky a všichni budou žít a plavat spolu spokojeně a v míru až na věky. KONEC 1. části PS: Alo, 2. díl už je na tobě. :-))))
10.2.2013 14:33
Podle papily se to pohlaví musí u takhle velké ryby dát poznat snadno. Podle fotky je to na 90% samička. Kvůli jedné rybě určitě nikam nepřelovuj celé hejno. Problém by byl, kdyby ta ryba byla větší, než jsou tvoje domácí duboisi. Pokud je velikostí přiměřená nebo menší, normálně jí tam dej při nejnižším stavu vody při výměně vody, posuň jen trošku pár kamenů a nech ten nízký stav vody třeba hodinku. Pak už normální napuštění světlo i provoz, nejlépe po napuštění hned lehce nakrmit. Už jsem to tak párkrát dělal a nikdy nebyl problém, ačkoli u trophíků se nikdy nedá nic úplně předpovědět:-). Ahoj.
11.2.2013 14:20
My jsme ho dostali jako samce, pry jim nekdo rekl, ze to vypada na samce a dali mu dokonce klucky jmeno :-) po jednom horolezci, ktery prezil svou smrt - to kdyz prezil svou smrt v akva Malawi bez vsech ploutvi. Ale kdyz jsem ho zkoumala, tak mne prave taky pripadne jako samicka. Mne je to celkem jedno, ale mozna zacleneni samicky by mohlo byt jednodussi, ale u tech ryb clovek fakt nikdy nevi. Dekuju vsem za povzbuzeni. Mne jde nejvic o to, jak se takova samotarska ryba bude chovat v hejnu svych a jestli tam nezacne nejak vyvadet a nebo neco zavadet. To nase 39 ks hejno je 100% sehrane a nikdy jsme tam nic nepridavali, spis jen ubirali mladata. Jeste chci aspon tyden pockat, tech malickych Anciku si vubec nevsima.