Otrava akvária

Tak mám smutný dotaz. Někde se stala chyba a rád bych propříště věděl kde.... Přestavuju nádrž pro tlamovce a dával jsem 3D pozadí a nový písek. Pozadí (polystyrenové od R. Zídka) jsem lepil akvarijním silikonem a nechal 20 hodin zaschnout. Písek kupovaný z BauMaxu, k tomu kameny z řeky. Měl jsem ryby v barelech, zvládaly to v pohodě. Vrátil jsem tam polovinu akvarijní vody a filtr celou dobu běžel. Večer jsem do akva pustil 13 ryb, vybarvily se, na ten stress z barelů normálka. Přepojil jsem filtr. Ráno byla voda o velký kus čistější, žádná ryba u hladiny. Přišel jsem z práce a hrůza. 2 Akary chcíply, zbytek v posledním tažení znovu v barelu. Takhle rychle by přece nemohly pochcípat ani bez filtru, byla to jedna ryba na 50 litrů vody. Test NO2 je zcela fialový. Takže příčina jasná - jenže z čeho? Ryby jsem dohledal všechny, žádná zdechlina nezůstala. Co dál, mám asi napustit úplně novou vodu a udělat klasický záběh, ne? Má nějaký smysl honit vodu plnou NO2 v akva bez ryb? Díky PS. Uvidíme kolik rybek se vzpamatuje...

rach x

29.10.2009 18:01

Napadá mě pouze jedna věc. Pro nitrifikační bakterie jsou amonné sloučeniny surovinou, kterou oxidují a získanou energii využijí k asimilaci CO2 na organické sloučeniny. V první fázi oxidují nitritační bakterie (zejména Nitrosomonas)amoniak na kyselinu dusitou. Druhá fáze je nitratační, v níž nitratační bakterie(např. Nitrobacter) oxidují soli kyseliny dusité na soli kyseliny dusičné. Opakem nitrifikace je denitrifikace, která probíhá v anaerobním prostředí. Denitrifikační bakterie redukují dusičnany na amoniak, popřípadě až na molekulární dusík. Jednoduše řečeno proběhla nežádoucí chem .reakce v novém prostředí. Tím pádem ti odumřela kolonie nitrifikačních bakterií. Jednodušeji to nejde napsat.:-) Proces obnovení kolonie a vyrovnání chem. stability se nedá urychlit žádným dostupným přípravkem, pouze nasadit do akva novou bakteriální kolonii.

pietro
29.10.2009 18:11

Pietro: Můžu se zeptat z jakého důvodu došlo jak píšeš pravděpodobně k denitrifikaci? Co tedy mohl být ten spouštěcí mechanizmus, že proces jestli to dobře chápu dostal zpětný chod?

sarka.x
29.10.2009 18:36

Prostě mi hlava nebere že ryby které spolu byly 24 hodin v 50 litrovém barelu se otrávily po 20 hodinách v 10x větším vodním objemu. Voda má teď zákal jako typicky nové akva, takže to, že kolonie ve filtru je kaput beru jako hotovou věc....

rach x
29.10.2009 21:03

Pro Šárku. Přesný důvod neznám, pouze se mohu domnívat, že nastala chem. Reakce na nové prostředí. Vstupní voda má také jisté hodnoty jako No3,No2,amonné ionty. Tam vidím problém, „AMONIAK“ NH3, NH4 Pokud je takový zásah do stabilního prostředí, mohou nastat různorodé chem. reakce. Také stará kolonie se nestačila dostatečně namnožit, proto ten zákal a namnožení jednoduchých organismů.

pietro
29.10.2009 21:37

Díky Pietro, ale běžné se to určitě nestává, že? Příští týden mne čeká podobná akce jako racha x .....

sarka.x
30.10.2009 6:35

Tak jsem o tom ještě vylučovací metodou přemýšlel. Ty jedy musely přijít opravdu z filtru. Odjinud by to nedávalo smysl už vůbec.

rach x
30.10.2009 9:33

Radku, je mi lito co se Ti prihodilo, ale davalo by to smysl i odjinud nez z filtru. Predaval jsi ryby a filtr do uplne noveho akva s novym piskem. V pisku zije hodne nitrifikacnich bakterii do hloubky nekolika milimetru. Kdyz se pisek meni, ma se rozdelit nejakyma prepazkama na 3 dily a menit ho natrikrat vzdy s aspon 2 tydennim odstupem. Taky skla novyho akva byly bez bakterii a nevim, jestli pouzils aspon puvodni kameny. Takze to vsechno v akva bylo da se rict sterilni krome filtru, ve kterem zila kolonie bakterii zbalancovana do akvaria urciteho objemu. Pak jsi pridal polovinu objemu noveho akvaria vodovodni vodu, ktera pravdepodobne obsahovala chlor. Muze se stat, a obcas se stava, ze vodarny pridaji chloru do vody vic a nebo taky min nez je prumer. Treba po nejake vetsi bouri, kdy je v rece hodne kalne vody, vodarna prida chlor. Pri vymene vody se v akvariu chlor z nove pridane vody rozlozi na cpavky a jine slozky jako vodik a CO2. Cpavky ve vode, ktera ma pH nizsi nez 6,8 jsou vlastne NH4 a jsou rybam relativne neskodlive. Nad pH 6,8 je cpavek NH3 a ten je pro ryby hodne skodlivy. PH6,8 je hranice mezi NH4 a NH3. Takze tohle se asi stalo. V akvariu nebyly skoro zadne bakterie a ve filtru jich nebylo dostatecne mnozstvi pro velky objem vody, navic s chlorem. S pridanou chlorovanou vodou vznikly cpavky, vodik a CO2. Cpavky se premenovaly na NO2 z duvodu nedostatku nitrifikacnich bakterii a kysliku. Snazim se to vysvetlit dost polopate a lidove i pro ostatni. Nemas nahodou jeste jedno akvarko? Jestli jo, tak vyper napln z filtru v tom novem akva at tam dodas nitrifikacni bakterie. Pro Sarku: nez tam das ryby, mer par dni cpavky a NO2. Po vpusteni ryb prvni den nekrm vubec a pak zacni krmit opatrne s malymi davkami a postupne je zvedej. Akva se musi zbalancovat na urcity pocet ryb. Zezacatku proste testuj vodu casto.

A+I
30.10.2009 12:17

A+I: Jasně, to co popisuješ je logické. 50l barelů mám jen 6 a tak musela být část vody chlorovaná. Filtr jsem zapínal až za X hodin takže to už byl chlor pryč.... To nebylo klasické nové akvárko s postupně rostoucím N02 ale něco co během 6 hodin otrávilo vodu NO2. Tolik škodlivin se mohlo vzít jen z filtru který zkolaboval po 12 hodinách kdy evidentně čistil. Ryby jsem kontroloval ráno a byl jsem nadšený že se daří (moc dobře vím že přestavba Amazonky na Afriku kdy musím dát nové dno i pozadí není žádná sranda). A za pár hodin dusíková žumpa. No nic, udělám klasický pomaloučký záběh bez ryb (nemám rád pojem záběhová ryba) a až budu sadit novou obsádku tak přinesu celý další nový zaběhlý filtr. Ten mám k dispozici už teď ale nemyslím že by bylo rozumné ho tam dávat než se bakterie rozmnoží v písku na pozadí..... Díky

rach x
30.10.2009 12:45

Co myslis tady tou vetou: Filtr jsem zapínal až za X hodin takže to už byl chlor pryč.... ? Cos mel v tech sesti barelech, zabehlou vodu ze stareho akva a nebo cerstvou vodu na odstati?? Odkud byl po X hodinach chlor pryc? Jestli tomu rozumim dobre, tak jsi dopustil akva chlorovanou vodou, cekals az vyprcha chlor a pak jsi tam pustil filtr?? Jestli to bylo takhle, tak chlor se zatim rozlozil ve vode a probehla chemicka reakce, kterou popisuju nahore. At to bylo jak to bylo, jestli mas filtr, tak je hloupost cekat. Normalne ho vymachej poradne do vody! Uvidis, jak se akva hned zabehne! Prece nebudes cekat mesic, kdyz mas zabehlej filtr. Kde mas vubec ty ryby, to je chces mit mesic v barelu?

A+I
30.10.2009 14:07

A+I: Ad ryby - většinu jsem rozdal, těch 13 co jsem si nechal a chtěl je pak dát do jiného akva jsou kaput. Nejdřív jsem napustil 200 litrů vody z vodovodu. Cca 4 hodiny jsem čekal a začal postupně přečepávat barely. Po cca 3 hodinách v plném akva vody se 13 rybama (to už je 7 od napuštění chlorované vody) jsem pustil filtr a šel spát (půlnoc). Ráno (po dalších 7mi hodinách) byla voda znatelně jasnější, všecno vypadalo OK. Za dalších 8 hodin všechno mrtvé. To by se v akva bez filtru rozhodně nestalo. Takže filtr nečistil ale zamořil. Lepší vysvětlení nemám. Měsíc čekat budu protože zaběhlý filtr jsem už jednou měl a jak dopadl. Dokud se nenitifikuje písek a pozadí tak nebudu experimentovat. Ten zaběhlý filtr se mi bude tuze hodit až přinesu naráz 60 malých malawek.....

rach x
30.10.2009 17:03

podle mne je příčina jiná špatně vyschlé pozadí předčasně vyreagované pozadí vypouští do vody nežádoucí chemikálie voda je bílá pryskyřice se postupně rozpouští .Je třeba neustále vyměnovat vodu a tak za týden by se to mělo zlepšit .

hrisnik
30.10.2009 17:22

moc tomu nerozumim, filtr byl treba 2 hodiny vyply nebo furt jel v barelech? Dalsi nejasnost mam v tom, jak chces zabehnout akva bez ryb, budes cekat mesic, na co? Zkousel jsem jednou jak se chova nove zalozene akvarium bez ryb a NO2 bylo stale, proste se bakterie bez bordelu nevytvorily ani za 2 mesice (bylo to ale fakt sterilni, vse vyvarene a nove). Proc tam nedas alespon 2 ancistruse, ktere budes normalne krmit? Pokud filtr neprerusovane jel, tak se tohle stat nemohlo, podle me je to nejaka otrava z pozadi. Napis neco k technologii vyroby.

Troph3us.
30.10.2009 17:55

Filtr jel nepřerušovaně. Pozadí mi dělal R. Zídek a ten jich dělal desítky ne-li stovky. Už jsem se s tím smířil že příroda se zařídí občas podle svého. Budu krmit prázdné akva, ve finále spoléhám na druhý stejný filtr (Eheim 2217) který zabíhám v jiné nádrži. Už někdy lovils ancistruse z kamení? Horší variantu bys nevymyslel....

rach x
30.10.2009 19:37

Aha, tak pozadi je OK, jestli ho dela jen silikonem a posypem. Ancaky lovim v pohode tak, ze jim nedam 2-3 dny zradlo a pak hodim na dno pelety, vemu velkou sitku a podeberu je i piskem. Nicmene stejne je s krizkem po funuse. Hodne stesti.

Troph3us.
30.10.2009 22:05

Ahaa, tak takhle jsi postupoval. Tak tento postup byl spravny, akorat mam par dulezitych otazek, pokud se porad chces dopatrat toho co se stalo: 1. Jak vysoke bylo pH vody v Amazonce nez jsi ji zacal precerpavat do barelu. 2. Jak dlouho byla voda v barelech a mel jsi pusteny vzduchovaci kaminky ve vsech barelech? 3. Vodovodni vodu jsi napoustel studenou nebo vlaznou? 4. Jak vysoke pH mela vodovodni voda, kterou jsi tam napustil? 5. Snizoval jsi pH napustene vodovodni vody nez jsi tam zacal cerpat vodu z barelu? 6. Meril jsi pH vody v barelech nez jsi ji zacal precerpavat?

A+I
31.10.2009 2:47

Docela dobrý článek dusík v akváriu od str. 13 http://issuu.com/salik/docs/akvarium04

sarka.x
31.10.2009 8:19

Ten clanek je opravdu super! Doporucuju vsem precist, rozsirite si vedomosti o chemismu akvarijni vody.

A+I
31.10.2009 8:32

A+I: Vodu jsem dával vlažnou, barely byly vzduchované 2 ze 6ti a filtr jsem přendával po dvou hodinách mezi 3 barely s rybama (to jich tam byla stovka, naštěstí většina našla útočiště jinde....) PH jsem neměřil ani neřešil. Netušil jsem že výkyv PH může nastartovat takové reakce.

rach x
31.10.2009 12:22

Ahoj Radku, sice jsi neodpovedel na vsechno, co jsem chtela vedet (hlavne hodnoty pH), ale hned jak jsem konecne pochopila jak jsi postupoval s celou zmenou, zaclo mne to byt jasne. Nechci, aby sis myslel, ze se priroda proste zaridila podle sveho. Priroda funguje podle zakonu a pro nas je dobre ty zakony znat. Tady na tom Tvem smutnem pripadu se muze vyvarovat stejnych chyb plno dalsich akvaristu. Pokusim se Ti napsat, k cemu doslo. Mel jsi zabehle (mimochodem moc pekne) akvarium biotop Amazonie s dvema velkymi trsy rostlin - aspon jak si to pamatuju. V Amazonce jsou ryby, s naroky na nizke pH, tak predpokladam, ze ses snazil o nizke pH. Nenapsals ty hodnoty pH u niceho, co jsem chtela, takze to budu muset psat spis teoreticky. Nevim, jestli snizovals pH vodovodni vody, ktera vzdy do Amazonky prichazela, ale i kdyby ne, pH slo v akva pomalu dolu diky rozkladani rybich vykalu, zbytku rostlin atd. Nic na udrzeni vysokeho pH jsi v Amazonce urcite nemel. Takze voda do barelu sla s nizkym pH. Rozkladem organickych zbytku ve vode v barelech bez vzduchovani se nastartoval vznik NH4 a dokonce pH se mohlo jeste vic snizit. Za asi 24 hodin jsi napustil zhruba polovinu akvaria vodovodni vodou. Ta mela o dost vyssi pH nez voda v barelech (vodarny ji udrzuji okolo 7,5 ale mohlo byt i vyssi) a tak kdyz jsi do akva k teto vode pak pridal vodu s nizkym pH z barelu, doslo k chemicke reakci, kdy se NH4 rychle premenily na NH3 a to byla potrava pro bakterie, ktere premenuji NH3 na NO2. V ten moment je spotreba kysliku tak vysoka, ze je i mozne, ze se ryby udusily. Kazdy filtr je vybalancovany na chod akvaria, ve kterem pracuje. Dobre zabehle akvarium s hodne rostlinami je v takove rovnovaze, ze si vystaci s celym chemismem vody i bez bakterii ve filtru a tak v takovem filtru pak nebyva bakterii nijak moc nebo dokonce tam nejsou temer zadne.

A+I
31.10.2009 12:23

Tim chci rict, ze nikdo nevi, kolik vlastne bylo nitrifikacnich bakterii ve Tvem filtru z Amazonky. Rozhodne vsak jich nebylo tolik, aby mohly zareagovat na tak prudkou zmenu, co se odehrala po napusteni noveho akva. Jednoduse nemohly premenit tak rychly narust NO2 na NO3. Byla to nahla zmena i pro ryby. V kratke dobe dostaly do akva velmi skodlivy NH3 a pak hned vysoke mnozstvi NO2. Ryby dokazou vydrzet v dobre okyslicene vode celkem vysoke hodnoty NO2 po urcitou dobu, ale to by musel byt narust NO2 pozvolny, tak jak byva pri klasickem zabihani akvaria. Ale u Tebe byla zmena moc prudka. Filtr Ti vodu urcite neotravil a stalo by se to i bez nej. Kamen urazu byl smichani zasadite vodovodni vody s vodou kyselou a v te Tve byly navic nejmin ve trech barelech uz urcite nejake NH4. Taky ten chlor nemusel byt vsechen jeste z vody pryc, i kdyz z vlazne odchazi rychleji nez ze studene. PH opravdu hraje moc dulezitou roli v chemismu akvarijni vody. Stejne dulezite je vedet, ze kazda vetsi zmena i v dobre zajetem akvariu ma za nasledek vyboceni akvaria z rovnovahy a muze mit fatalni nasledky. Proste kazde akvarium je v rovnovaze na urcity pocet ryb, rostlin atd., ktere v nem ziji. Proto se maji ryby i do zabehleho akvaria pridavat opatrne, zezacatku nekrmit a vodu hlidat, casto ji testovat. V zadnem akvariu se nesmi delat moc zmen najednou nebo se dostane do faze, kde bylo na zacatku. Radku, zalezi na Tobe, ale ja bych tam vymachala ten zabehly filtr. Zabihani by se tim urychlilo a pak ho tam kdyz tak muzes vymachat znovu jeste jednou pred vpustenim ryb. At se Ti vsechno podari!

A+I

VLOŽIT ODPOVĚĎ