pozná někdo tuhle nemoc
Zdravím místní odborníky. Pozná někdo, co se děje s mými cyprichromisemi? Vidtální rybky přestanou příjímat potravu, pak se začínají hrbit (vypadá to jako křivice páteře) a pak hynou. Ve společném akvariu jsou v háji jen cypr. ostatní ryby jsou v pohodě. budu rád za kažádou radu.
Mila.holba
Ahoj, napsal jsi malo informaci. Aby se mohlo (doufam) vyloucit to nejhorsi, napis jak mas ty ryby dlouho, kde jsi je kupoval (akvaristika nebo chovatel), jake ryby jsou s nimi v akva, jak je akva velke a kolik v nem asi ryb, kolik tech Cyprichromisu bylo puvodne, jestli je nekdo nestresuje, jake mas pH vody, jak casto a cim krmis a hlavne presneji jak se to projevuje - tim myslim jak dlouho ryba neji nez se zacne krivit, propadaji se jim jen bricha nebo i hubne (zmensuje) hlava, nez prestaly zrat jestli mely normalni vykaly (ne prusvitne, dlouhe a nitkovite), nemaji po tele tmave skvrny nebo naopak vybledla mista ci bolaky, supiny nikde neodstavaji nebo nevypadavaji, nemaji trochu vystouple oci atd. Mohlo by se totiz jednat i o rybi TBC. Hlavne, pokud to nemuzeme zatim vyloucit, nesahej do akvaria rukou, na ktere mas nejakou ranku, riznuti apod. a pak se dukladne hned umyj mydlem. Pokud by se Ti nahodou zacaly objevovat kolem ranky ruzne fleky, bolaky, deformace apod., okamzite a zavcas informuj doktora. Tzv. rybi TBC neni TBC uplne v pravem slova smyslu a je prenosna nejen na ryby, ale i na zvirata a na cloveka. Zpusobuje ji Mycobacterium marinum a bakterie blizce pribuzne TBC bakterii, ktera se nazyva Mycobacterium tuberculosis. Existuje v podstate pres 50 druhu bakterii pribuznych tuberkuloze, ktere muzou zapricinit onemocneni. Jsou schopne zit skoro kdekoliv - ve vode, v hline i ve zviratech. Zdravy imunitni system si s nimi vetsinou dobre poradi, ale stres, jak znamo, imunitni system velmi oslabuje. A stres v akvariu muze zpusobit nevhodne slozeni osadky, male pocty od druhu, napadani, nevhodne parametry vody, nevhodny zpusob krmeni nebo nevhodne krmivo, prilis soli v akvariu atd. Kolik pridavas do akvaria soli?? Proto se ptam na vice informaci, tak napis, prosim, trochu vic, ta ryba na fotce nevypada dobre. Nechci Te strasit s TBC, neni to v akvaristice bezne onemocneni, ale vyskytuje se a to kriveni patere a nasledna smrt je jeden z jejich priznaku. Tak radeji at vis :-( .
30.11.2012 9:23
- hm, tuberkoluzu v akvariu opravdu, opravdu nechci :( :( Tento stav u mně trvá minimálně tak rok, spíš déle (než jsem se dokopal na tuhle diskusi), zatím nikdo z rodiny ani já kožní příznaky rybí TBC neregistruju. - jakým zpusobem lze prokázat tohle onemocnění??? krátce k akva - jde o 1500l je tam okolo 30 cypr. 7 cyphotil. 6 altolampr. - žádný stres podle mě nehrozí (ám zatím strach přidat další plánované ryby), pH je okolo 8,5, tvrdost okolo 15 stupnu (uhličitanová). krmení: - většinou SAK (www.exothobby.cz) a SERA, někdy živé (klasicky planton z rybníka - leta letoucí bezproblémový zdroj) onemocnění - některé rybky jsou takhle nahrbené už od mládí, ale pokud nepadnou, tak normálně vyrostou, jsou vytální, počítám že jde prostě o vývojovou vadu v mém geneticky vyčerpaném hejnu (jde o vlastní odchovy ryb které jsem koupil asi tak před 5 lety). - u dospělých rybych toto nastupuje taky, zajímavé je, že 80%u samic. Rybka začne být apatická, na šupinách je vidět, že není v kondici, ale žádně vypadlé, nebo odchlípné šupiny nemá, žádné boláky, žádné zvětšení hlavy, očí nebo něco podobného neregistruju. Pak se začíná propadat břicho, rybka nepřijímá potravu, začne křivit a pak hyne. Ostaní druhy ryb jsou v pohodě. Klasicky starší větší ryby neonemocní, mladší spíše. To co je zajímavé je, že padají zásadně jedna za druhou (chronologicky myšleno), ale nikdy ne hromadně. děkuju za každou radu :)
30.11.2012 11:25
Tu nechce nikdo :-( . Proto jsem se taky ptala na vice informaci, aby se mohla vyloucit ;-) . Bakterie pri tuberkuloze se mnozi velmi pomalu a tak je to vlekle dlouhodobe onemocneni. Ale premyslim, jak by se k vam dostala, kdyz uz mas ryby tak dlouho. Na te fotce vypada, jako kdyby ta rybka mela vybledla mista po tele, je to jen film na skle? Deformace patere byvaji typicky jev u TBC a nebo taky mohou nastat pri nutricnich problemech zavinenych dlouhodobe nevhodnou jednotvarnou stravou. Napriklad pri trvalem nedostatku vitaminu C mohou nastat problemy s kuzi, deformace patere atd. Ryby potrebuji kvalitni pestrou stravu nejlepe jeste doplnovanou zivym nebo mrazenym. Ten SAK vidim, ze davas asi jako hlavni krmivo. Ja ho neznam, ale moc pozitivne se o nem na forech nepise. Snad ho tady nekdo zna a vyjadri se, jestli je to dlouhodobe vhodne a kvalitni krmivo z hlediska nutricniho. Taky je potreba mit kvalitni vodu a pravidelne cistit filtr. Deformace nekdy byva jen vyvojova vada a jde spis o estetiku, protoze ryba je jinak zdrava a normalne zije - ale to bys pozoroval uz u mladat, jak ostatne sam pises. Taky by mohlo jit - a mozna i jde - o strevni bicikovce (klidne z nevhodneho stravovani). Ryba zacne hubnout a propadat se ji brisko az to pak vypada tak, jako kdyby mela krivou pater a nakonec uhyne v podstate na vyhladoveni. Myslim, je to Tvuj pripad. Jak pri TB nebo pri techto bicikovcich hynou ryby pomalu a ne naraz. Protoze TBC nepoznas jinak nez laboratornim vysetrenim, tak bych zkusila vylucovaci metodu - nejake ty Sardinky vylovit a v karantennim akvariu prelecit proti bicikovcum lecivem metronidazole - napr. Entizol po dobu asi 8 dni. Tablety nadrtit na jemny prasek. Kazdy den novou davku leku a pred tim vzdy vymenit 25% vody, teplotu vody 28`C a nesvitit. Nejakou chvilku po lecbe potrva nez uvidis, ze ryby zacnou zase pribyvat na vaze. A kdyz uvidis, ze to zabralo, tak by to asi chtelo prelecit celou nadrz. Mohl bys ji prelecit rovnou, ale vzhledem k objemu by bylo asi lepsi to napred otestovat v malem mnozstvi vody jestli lecis spravne. Metro je setrne k rybam i k nitrifikacnim bakteriim. To krmivo, ktere pouzivas, prehodnot. A taky nevim nevim, jestli to Cyphotilapiim staci, jak jsou stare?
1.12.2012 0:15
Aku mas teplotu v akva? Ten SAK nie je dlhodobo vhodne krmenie, mohol by to byt jeden z dovodov, cize, nevhodna strava, ako pise A+I. SAK odstav, zacni krmit viac Sera a cyklop. Pokial mas zarucene bezpecny zdroj ziveho, tak ho skrmuj, ale minimalne mrazeny a denne. Pokial si ale krmil cyklopom len zriedkavo, tak davku zvysuj postupne. Je mozne, ze sa dostatocne pri krmeni nenakrmia a vlastne hladuju. Bolo by vhodne dat do akva mrazeny alebo zivy cyklop tak, aby koloval v akva a aby sa nenasaval do filtra. Pokial je to len problem vyzivy, z tohto stavu sa dostanu a vykrmia sa.
1.12.2012 11:52
Chov Cyprichromisů spolu s Cyphotilapiemi může být pro Cypr. velice stresující. Cyphotilapiím to nevadí, mají je rády. HD
2.12.2012 11:16
moje jedna mladá samice cyprichromise. Je to od napadení cyphotylapií, ze ktereho unikla, po několika dnech se takto zdeformovala. Zatím je vitální a příjímá potravu i když se mi zdá že o něco méně než ostatní. Tak uvidíme.
samozřejmě tam mělo být cyphotilapií :-)
3.12.2012 15:51
Morpheus, tak to neni dobry. Ta ryba chudinka zije ve stresu ze strachu o svuj zivot a nema kam uplavat :-( . To propadani briska - vsadim trenky, ze potrebuje prelecit metronidazolem .. to je tak jedina moznost to jeste rozchodit, dokud je mozna jeste cas. Jinak ji nedavam moc nadeji :-( .
3.12.2012 16:12
Mě jeden chovatel tvrdil, že je to překrmovaním. U jeho cyprichromisů se mu stalo to samé. Zkušenosti má. Ale ruku do ohně bych za to tvrzení nedal.
3.12.2012 20:52
Tak prekrmovanim by vyzerali asi inak :) Mne to pripada, ako nedostatocne zivene az hladujuce. Ci to je stres zo zlozenia osadky akva alebo iny problem je tazko odhadnut, ale verim, ze odlovenim do samostatnej nadrze s vhodnym a dostatocnym krmmenim by za 3 mesiace vyzerali v poriadku.
4.12.2012 1:05
Morpheus pise, ze prijima potravu, i kdyz o neco mene. Cyprichromis nosi klidne 28 dni nez mlade vypusti a za cely mesic hladoveni takhle nikdy nevypadaji. Podle mych zkusenosti by potrebovala prelecit Entizolem - a to co nejdriv! - kvuli premnozenym strevnim bicikovcum z duvodu stresu.
4.12.2012 9:17
Canart: samozrejme jsem to bral jako nasledek prekrmovani, nebo snad poznas podle obrazku jak ryba vypadala pred mesicem, dvema? Tem jeho rybam se zkroutila pater do s-ka byli to mlade ryby a docela si dovedu predstavit situaci kdy po velkem prijmu potravy narusta svalova hmota rychleji nez by mela a to zpusobi deformaci patere. Ale je to jen muj amatersky pohled na vec cim by to mohlo byt zpusobeno.
4.12.2012 9:30
Aldakr, prosimte, o jake rybe pises? My se ted bavime s Canartem o rybe na fotce v odpovedi c. 6. A k fotce v uvodu - cti poradne, tazatel rika, ze se mu to deje postupne u ryb dospelych ... :-)
4.12.2012 9:33
Ted se divam, ze je to mozna trochu slozitejsi :-) . Ja jsem psala od odpovedi 6 o rybe na fotce v 6. A Canart mozna opravdu pise o te puvodni.
4.12.2012 9:43
O sestce nepisu tam je psano, ze byla ozuzlana cyphnotilapii, pisu o te puvodni, o cyprichromisech se zkroucenou pateri bez vlivu ozuzlani:)
4.12.2012 10:58
:-) OK, tak jinak. Ani jedna ryba zde na fotografiich neni prezrana. Jsou obe ve stresu.
4.12.2012 11:28
k c. 12: Aldakr, naozej je to amatersky pohlad :) Videl som podvyzivene ryby a tiez Cyprichromisy. Tak ryba je uplne prepadnuta v bruchu a lukovito prehnuta. A mam na mysli obr. 1. Na obr. 2, ci uz je ozuzlana alebo nie, v dobrej kondicii by takto nevyzerala. Opakujeum, bude sa jedna o zlu kvalitu krmenia a krmiva alebo sa k tomu pridruzil aj zdravotny problem (creva) v dosledku nevhodnej vyzivy a mozno aj stresom zo spoluobyvatelov. Sice Mila pise, ze stres nehrozi, ale mozno by bolo zaujimave sa pozriet, co sa deje v akva po zhasnuti svetla v tme.
4.12.2012 11:40
A nebo spis co se deje tesne pred rozednenim, kdy se lovci Cyphotilapie probouzi driv nez Cyprichromis ... Canart ma stejne poznatky jako ja - propadle brisko, vyklenuty hrbet, hubnuti i pri prijimani potravy, dale neprijimani potravy - temer stopro strevni paraziti a skoro vzdy z duvodu oslabeni ryby nejakym stresem. E N T I Z O L - co nejdriv nebo bude pozde.
13.12.2012 11:14
děkuju všem za reakce!!! ...každopádně - přeléčím entizolem - udělám něco s krmením, resp. už jsem udělal (zdravé rybky jsou ale v kondici, jestli budu mít ted před Vánoci čas a vzpomenu si, tak vložím fotky ostatních ryb) - opravdu nikdy jsem v akva neregistroval náznak útoku nebo nějaké prohánění cyprichromisů od cyphotilapií, ani ráno kdy mám tu možnost vidět ryby než se rozsvítí světla, ale zkusím se na to zaměřit jedna prosba, kde sháníte entizol???
Ahoj, pro entizol chodím ke zvěrolékaři. Vždy mi ho předepíše kolik chci.
13.12.2012 13:24
Zaměřit se můžete, ale žádné útoky stejně nezaznamenáte. Vaše původní pozorování jsou správná. Normálně a dostatečně krmené frontosy a gibberosy na Cyprichromise neútočí. Ověřil jsem si to opakovaně u několika skupin v několika nádržích s několika druhy respektive rasami. Neútočí dokonce ani na menší druhy, jako je např. Xenotilapia papilio sunflower. Zdravím.
13.12.2012 14:22
Entizol sa da zohnat aj priamo v lekarni. Aj ked je na predpis, nikdy osm nemal problem vysvetlit magistre, na co to potrebujem, aj ked na mna nechapavo pozerala, vzdy mi predala tolko, kolko som potreboval. Alebo treba poslat nejaku zenu z rodiny ku gynekologovi, nech mu to vysvetli tam a nech jej ten Entizol predpise ;) Tiez som takto skusil aj veterinarnu lekaren a predali mi Metrozol aj bez predpisu.
14.12.2012 11:36
Neřekl bych, že cyprichormisové jsou nějak zvláště náchylní na onemocnění střevními bičíkovci. Když to napadá samice- jak jsou staré? jak často se třeli? nemůže to být prostě nejaká souhra faktorů- ryby vyčerpané životem, k tomu může přispívat i nevhodná genetika, vzhledem ke zmiňované dlouhodobé příbuzenské plemenitbě.
14.12.2012 11:39
Stejně mi přijde divný, chovat dohromady cyprichormisy a cyphotilapie. Je přeci poměrně dobře zdokumentováno, čím se v přírodě cyphotilapie živí....:-))
14.12.2012 12:10
MP, asi jsou na sebe zvykle jako pes s kockou a s papouskem v jednom byte. Akorat nesmi Mila odjet na dovolenou bez zajisteneho denniho krmeni ;-) . Pokud je ryba dlouhodobe stresovana, muze onemocnet strevnimi parazity jakykoliv druh a pak klidne vypada jako ta ryba na uvodni fotce.
14.12.2012 12:34
A+I: pes kočky primárně nežere:-) za to kočka papoušky jo, zde bych řekl, že jde spíše o druh papouška... a většinou je to v případě třeba andulek jen otázka času:-)
14.12.2012 12:52
MP, mne neslo o to, ze by nemel Mila odjet na dovolenou bez zajisteneho krmeni kvuli tomu, ze by mu kocka sezrala andulku a pak pes kocku. To je uskali internetu ... :-))
14.12.2012 13:15
A+I: ale to jsem pochopil:-) já se jen vyjádřil k té kombinaci pes+ kočka a spol- v jednom konkrétním případě to může fungovat, ale to je ta výjimka, co potvrzuje pravdilo:-) ten pták nemá nikdy jistotu, pokud to není nějaký Ara tedy. Podobně je to s cyprichromisy a cypho...:-)
16.12.2012 11:42
Dobrý den. Je to bočení ( zkřivení ) páteře - lordoza, kyfoza , skolioza. Veterináři dobře znají. Také jsem vlastnil tuto nemoc u diskusů - bublinka u ocasu v páteři a nepatrně zkřivený náběh ocasní ploutve. Je to dědičná nemoc, degenerace po špatných rodičích které jsou F-20 třeba.
18.12.2012 7:54
Pane Otradovec, Mila pise nahore, ze se mu nektere ryby zacinaji hrbit a deformacim patere se odborne rika (podle typu pokriveni) skolioza, kyfoza nebo lordoza. Takze to vsichni vidime, ze ma ryba na fotce zkrivenou pater :-) . Podle mne to na te fotce ale neni ani lordoza ani kyfoza, ale to je vedlejsi. Nemohl byste tady, prosim, trochu bliz popsat priznaky u Vasich Tercovcu? Cemu rikate bublinka u ocasu v pateri, myslite vazne bublinku nebo nejaky nadorek - narustek? Dekuji. Deformace patere ale nemusi byt jenom geneticka zalezitost (kdy ji potomci dedi po predcich). Jiste, mohla by to byt genetika, a taky jsem to nahore napsala a rovnez Mila si to mysli, ale co kdyz v jeho pripade v tom hraje roli i nevyvazena strava? Pise, ze krmi vetsinou Sakem. A jestli to neni pro tyto ryby kvalitni krmivo a krmi s nim 5 let, tak se to klidne mohlo podepsat i na vyvoji potomku. Prestoze existuje spousta ruznych patogenu a parazitu, ktere mohou zpusobit kostni deformace, vetsinou se kazdy lekne, ze ma v akva TB. Ptala jsem se na podrobnosti, protoze jsem chtela TB co nejvic vyloucit. I kdyby poslal rybu na rozbor, tak by to bylo urcite dost nakladne, protoze mykobakterialni infekce nejsou ani v laboratori vubec jednoduche identifikovat. Prestoze Mycobacterium marinum mohou zpusobit rybe skoliozu nebo i jine abnormality, byva mnohem beznejsi vyskyt granulomu. Kombinace deformity i granulomu (ktery rovnez byva i u jinych onemocneni) by vsak mohla byt bredbezna diagnoza TB. Deformitu patere mohou zpusobovat, krome TB-bakterie, i jina onemocneni, dale pak, jak uz jsme psali, genetika, kolisani teploty behem vyvoje jiker, nevhodna dieta - nerozmanitost stravy s absenci potrebnych vitaminu (C), mineralu ap., zraneni rybky v ranem stadiu, nevhodne podminky v akvariu, vysoky vek ryby nebo i jine priciny. Mila psal, ze se pater prohne nahoru, bricho se propada, ryba nema pekny vzhled - supiny, je apaticka, nezere a uhyne (toto byvaji priznaky i u strevnich parazitu). Delo se to stejne i s Vasimi Diskusy a nebo meli jen mirne deformovanou pater u ocasu a jinak normalne zili? Hlavne si to, prosim, nevysvetlujte jako nejakou ironii, ale zajima mne to. Dekuji Vam. P.S. Mate nadherne akvarium s nadhernymi Gibberosami ;-) .
18.12.2012 8:00
Pane Pařízku, už jste tu kombinaci Cyprichromis a Cyphotilapia někdy sám v akváriu choval? Že tak zasvědceně víte, jak to funguje respektive nefunguje. Ono je lepší popisovat vlastní zkušenosti a na základě toho někomu radit.
18.12.2012 8:06
Deformity patere nejsou mezi rybami neobvykle, a to ani v prirode. Rybari casto takove ryby vylovi. Pro zajimavost sem davam na ukazku rybu vyfocenou v mori u pobrezi Australie. Autor snimku Richard Ling rika, ze to byla dospela ryba, ze ji videl ve skupine se 6 dalsimi a ze nejuzasnejsi vec byla ta, ze ty ostatni ryby se ji prizpusobovaly v tempu a stale na ni cekaly. No neni to dojemne?
18.12.2012 8:59
Kombinaci Cyphotilapií a Cyprichromisů jsem osobně zkusil, respektive ty Cyprichromisy jsem jim dal na sežrání. Měsíc či dva se v podstatě nic nedělo, pouze Cyprichromisy byly viditelně stresované, až jednoho dne na ně Cyphotilapie uspořádaly hon a bylo po nich. Toť vlastní zkušenost. Kolega je takto choval spolešně od mala a bylo to v pohodě, dokonce Cyprichromisy na Cyphotilapie působily uklidňujícím dojmem, ale opět jednoho dne z Cyprichromisů zůstalo pár šupin. HD
18.12.2012 9:12
cyprichromise chovám s cyphotilapiemi přes 4 roky a zatím jsem nezaznamenal žádný útok ani ztrátu ryby, tak mi to doufám ještě nějakou dobu vydrži :) :)
18.12.2012 9:22
Ja tedy nechapu, jak mohou Cyprichromis pusobit na Cyphos uklidnujicim dojmem :-) . My jsme je takto chovali od mladat neco pres rok a jak Cyprichromis dospeli ke treni, tak si narokovali cele akva, samci litali ve svem teritoriu sem a tam a odhaneli ostatni ryby vcetene Gibberos. Uklidnujici ucinek na Cyphotilapie, podle mne, maji treba Benthochromis. Jak Gibberosy, tak Benthochromis jsou klidne a majestatne ryby - aspon teda ty nase a pusobi uklidnujicim dojmem hlavne na mne - to akva jako celek :-)) .
18.12.2012 9:28
MK: nechoval, nicméně logika tohoto počínání mi zůstává skryta:-) V odborné literatuřa se uvádí, že hlavní potravní složkou Cyphotilapií jsou v přírodě Cyprichromisové. Proč bych tedy měl chovat predátora a jeho kořist pohromadě, navíc v poměrně malém a uzavřeném prostoru? Pokud mi tedy záleží na zdárném prospívání obou druhů. Také jsem zaznamenal poměrně dost historek o tom, jak toto soužití pro Cyprichromise nedopadlo dobře:-) To je jak s těma drátama spadlejma na zem, taky na ně nemusím šahat, abych se přesvědčil, jestli je v nich proud, 10x třeba nebude, ale po 11ctý zrovna ano:-)))
18.12.2012 10:20
Už jsem tu podrobně popisoval historku, jak jsem dával hladovému obrovskému samci gibberosy (skoro 40cm) v Německu pokusně sežrat polomrtvou dospělou samici cyprichromise microlepidotus o délce cca 10 cm. Nedokázal to. Podle mého názor se živí v jezeře především mladými cyprichromisy do určité velikosti. Doporučuji je v akváriu chovat společně až v dospělosti a poznaménám opět a poněkolikáté, že normální samička gibberosy má velikost cca 16 - 20 cm a její tlamka není ani na dospělého cyprichromise (microlepidotus nebo leptosoma jumbo) dost velká. Druhou věcí je, že tu má spousta lidí překrmená obrovská monstra, která by to dokázala. Pokud se Cyphotilápie normálně pravidelně krmí, tak na ryby (i menší než cyprichromise) prostě neútočí. Mám to vyzkoušeno opakovaně s gibberosami i frontosami v akváriích velikosti 500 litrů. Moje zkušenost je ta, že Cyprichromisové uklidňujícím dojmem, co se týče plachosti, na Cyphotilápie skutečně působí. Právě proto je spolu doporučuji i já chovat.
18.12.2012 10:41
To je pravda, my jsme pridali ty Cyprichromis Mobam do akva, protoze ty Gibberosky byly tenkrat male a plache ve velikem prostoru. Ale pak ti Cyprichromis nejak ovladli akva. Mozna to byl jenom nas pripad. Ale rozhodne se Gibberos nikdy nebali. Ale to byly Gibberosy ve veku kolem 1.5 roku a dal jsme to nechteli riskovat, protoze to nebyl zadny druh Jumbo.
18.12.2012 13:05
U relativně malého druhu klasických C. leptosoma tu obavu trochu chápu, nicméně si myslím, že ani tak při normálním krmení k útokům nedochází, když u mně nenapadaly ani X. papilio. Samci Cyprichromisů samozřejmě mohou být dost otravní. U některých sestav s jinými agresivnějšími teritoriálními tlamovci (Tropheus, O. ventralis, nasuta, boops, Callochromis atd) je to ale spíš žádoucí. U mně se na dospělé Cyphotilápie příliš nevytahovali. Možná je vtip také v tom, aby bylo v hejnu alespoň 10 - 15 samců, věnují se pak více sami sobě a jejich teritoria se logicky při takové hustotě zmenšují. Taková je alespoň moje zkušenost respektive rada. Ahoj.
pro MK: nicméně zkouším chovat Jumba s Tropheusy:-) v německu sem videl krásny Moby specklebacky, tak sem zakoupil odchytovýho samce a sedm větších F1ček. dal jsem je k menším (ca 8-9cm) červenejm mutantním trophíkům do 470 litrů. uvidím, co to udělá, zatím se všichni tváří spokojeně a cyprouši docela nabírají na váze, spokojeně dosbírávají drobný plankton, kerý tropheusové ignorují.
19.12.2012 11:15
Tuhle kombinaci má v zahraničí mnoho chovatelů, já myslím,že je docela vhodná, jen mi to osobně nejde k sobě esteticky. To, že vám trophící ignorují plankton mi nepřijde normální, ale co kus to originál.
19.12.2012 11:33
MK: Tropheusové si z něj vybírají hlavně hrubší sousta, těmi jemnějšími se moc nezabývají. jako dokud je kostka mraženého v celku, tak jí poctivě obírají, pak ztrácí zájem. Ale poslední dobou dávám plankton už rozmražený a snažím se ho po akvárku rozptýlit, to je fakt moc nebere:-) nachytal sem ted poměrně jemnej. Živým už krmím naprosto minimálně, nemám čas jezdit.
19.12.2012 11:36
Já jsem tomu kupodivu rozuměl :-). mně ho tedy sesbírají do mrtě do posledního kousíčku a oberou i filtr. Přiznám se, že by mně nerozmražený a důkladně nepropraný plankton tropheusům ani nenapadlo dát.
19.12.2012 11:51
ok:-) Já si ho chytám sám, kupovaným nekrmím, tak si ho peru už před mražením. léta jsem nechával kostku rozmražovat v akvárku, a vlastně jsem to změnil jen u těch cyprichromisů, at si můžou co nejdíl vyzobávat.