Rostliny v akváriu
Prosím poraďte mi jakou rostlinu k tlamovcům .Mám tam anubiasi ale chtěl bych něco do písku.Mám kolem filtru místo ,které nechávají tlamovci na pokoji. Klidně i něco vyššího co má tužší listy. Nebo co má kdo za zkušenost co tam dokáže přežít.
PET
Anubias, Vallisneria gigantea, Vallisneria spiralis (Italiana), Vesicularia dubyana - Java moss, Microsorium pteropus - Java fern. Vallisnerie se sazi do pisku, ostatni se privazuji ke kameni nebo ke drevu.
27.1.2009 21:46
Já bych tam dal Bolbitis heudelotii...tlamovci si této rostliny nevšimnou a já je mám přirostlé ke kameni...viz foto(normálně je připevním gumičkou ke kameni)a asi tak za měsíc či dva se uchytí.Z Aqua-Daho jej posílají na dobírku a v dobé kvalitě,ale já je beru od známého akvaristy....z čedičové vaty jak jej zasílá většina pěstitelů se špatně dostávají kořeny.Lze ji použít i do písku s hrubými kameny,kam se přichytí...Mrkni se na fota či na odkaz : http://www.zoosmid.com/catalog/index.php?main_page=popup_image&pID=6109&zenid=a6999c51e634acd0fccab1e8703cbce8
27.1.2009 21:59
Bolbitis heudelotii se dari dobre v mekke a mirne kysele vode. Takze nevim, jak dlouho bude prosperovat v tvrde a zasadite vode jakou potrebuji africti tlamovci. Proto ho nemam uvedeny v mem doporuceni v odpovedi c.1, prestoze je z Afriky a tlamovci by ho treba nezrali. Ovsem nasi Tropheusi i kdyz by mnohe rostliny nezrali, tak je z dlouhe chvile aspon totalne rozcupuji.
28.1.2009 18:07
co tam třeba dát krzptokorznu
28.1.2009 18:24
Já bych zkusil některý z echinodorů.
29.1.2009 0:02
...echinodory do zásadité vody? Budou jen živořit a nakonec je ryby stejnak rozcupou.Pokud tam nějaké rostliny musíš mít,tak mě se nejvíce osvědčily Vallisnerky a Cryptocoryna aponogetifolia(usteriana). Bolbitis jsem taky kdysi u tlamek měl,ze začátku moc nerostl,pak se zřejmě aklimatizoval a zvykl si na zásaditou vodu a vcelku se rozjel,ale i tak ho ryby trhaly....sice ho nežraly,ale trhaly.
Mne se u tlamek neosvědčily žádné rostliny - zkoušel jsem Vallisnerky (3 druhy), Anubias(4 druhy), Cryptocorynu aponogetifolii i Echinodorus argentinensis. Všechny rostliny buď tlamky trhaly a nebo požíraly.
31.1.2009 10:45
Myslím,že když si někdo dá do zásaditého akvária Bolbitis,tak je překvapený,že to jde,sice pomaleji ale jde a tlamovci si toho nevšímají.Fígl je v tom,že tam musí hodně proudit voda.....nic víc...A když akvarista má problémy s uchytáváním rostlin,tak Bolbitis se cca po dvou až třech měsících přichytne i ke kameni!Tak že při čistění akvárka není pro rostlinu žádný stres.Viz moje obrázky.
19.4.2009 9:15
Tady je slíbený Anubias nana mezi tlamovci.
19.4.2009 12:32
Ten jsem měl taky v AQ s gibberosama....asi několik týdnů, než ho zlikvidovaly. :-)))) Každý nový list utrhly a pak zpustošily i staré listy.
20.4.2009 9:00
Na te fotce to vypada jako prave zalozeny akva, nikde ani kousek rasy. Jak dlouho je ten Anubias na tom kameni a s Frontosami? Frontosy se zdaji jeste hodne mlade.
20.4.2009 22:20
Asi mám vlčí mlhu,ale na té fotce toho moc vidět nejde. :)
21.4.2009 7:57
tropheus duboisi maswa - bemba mutant s anubis nana.
21.4.2009 21:36
To M Kraut : mutant to je krásnej....ale vy taková kapacita a máte bastardíky? Téma křízenců zde probíráme - více méně jsou zavrhovaní, a vy pošlete tohle. Ne opravdu jsou krásní - klíďo bych si je od vás koupil ( nemám na ně místo) ale jak tu bylo řečeno - šířit nečisté ryby ???
21.4.2009 21:58
No vidíte i panu Krautovi to jde a jak a ani si toho nevšimnou... Jo foto je zmenšované,jelikož 8 Mb foto sem nelze vlžit a kdo chce tak ať napíše a já mu ho pošlu na mail... Jinak dole u dna jsou mladé Frontosy(jsem rád že jsem to vyfotil aby se tam víc ryb nepletlo)
21.4.2009 22:08
Ondrasovi - mutant neni krizenec ani bastard :-). Jednou za cas se v prirode objevi nejaka barevna mutace, ktera ovsem v prirode se dal nevyviji a zanikne. V zajeti lze tuto barevnou mutaci udrzet selektivnim mnozenim. Takze v tomto pripade se stale jedna o mnozeni Tropheus bemba. Krizenec by byl napr. Tropheus bemba s T. kirizou.
22.4.2009 6:40
Dobrý den, pro A+I : Děkuji.
22.4.2009 11:11
Dobry den, pane Kraut, jsme radi, ze jste zpatky! Chci se zeptat, ty krasne siroke pruhy jeden jak druhy, co maji Duboisi na te fotce, taky musi byt (si myslim) nasledek selektivniho mnozeni ryb POUZE se sirokymi pruhy. ??
22.4.2009 13:35
Dobrý den, velice lituji, ale nejsem zpátky. Tu fotku jsem tam vložil, protože tazatel neuvedl svůj mail a už to vypadalo, že ho většina přesvědčí, že rostliny k tlamovcům nejdou, což je samozřejmě nesmysl a já vím z vlastního porovnání, jak mohou rostliny významně přispívat ke kvalitě vody v akváriu a to zejména právě s tropheusy a tedy k jejich kvalitnějšímu životu. Jediná nádrž kde mi rostliny opravdu nevydrží, je nádrž s petrochromisy, ti rozkoušou všechno, dokonce i filtr pokud je zelený. Ale mnoho tlamovců (např. cyprichromis, cyathopharynx, xenotilapia, ophthalmotilapia atd.) si rostlin vůbec nevšímají a v takových nádržích rostliny nádherně dočišťují vodu od dusíkatých látek. Takže už jsme zase u otázky kvality odpovědí na určité otázky původního tazatele, u zbytečného napadání tazatelů nebo diskutujícíh - vím názor mnohých je, že je to diskuse a je to normální. Můj nikoli.Z našeho života se vytrácí slušnost a já nejsem ochoten akceptovat zdůvodnění, že doba už je taková a že to je dnešní norma na kterou si prostě musím zvyknout. To se raději stáhnu z diskuse. Promiňte, moc jsem se rozepsal, původně to mělo končit opravdu jen tou fotkou, ale vás si vážím, tak reagovat musím. Ne opravdu lituji, nejsem zpátky, jsem k dispozici pouze na jednotlivé konzultace na svém mailu, což někteří chovatelé využívají, a na což, jak vím, máte vy negativní názor. To je vaše právo versus moje nabídka. K těm duboiskám: není to selektivní odchov. Bohužel mláďata i ukázkově vybarvených vybraných rodičů nedědí zcela bezezbytku jejich zbarvení. Pouze část potomstva. Ryby které vidíte jsou výsledkem selektivního nákupu z odchytových duboisi maswa respektive halembe. V tom původním popisu fotky jsem udělal chybu. Mělo tam být + bemba mutant, je to ta jediná červená ryba na snímku. Za to se dodatečně omlouvám. Zdravím a přeju štěstí v chovu.
To A+I : díky za opravení mého bad názoru...jsem chytřejší...:-)
22.4.2009 14:34
Já mám u tropheusu cryptocoryne balansae-kryptokoryna kadeřavá a vůbec si jí nevšímají.Měl jsem u nich taky anubiasy a taky je nežrali
22.4.2009 19:09
Souhlasím s panem Krautem.Ač v domovině rostliny nemají,tak jsou druhy co tam být mohou.Bolbitis a Anubias na 100 %.A kdo si s nimi dá práci,tak mu kořeny přirostou ke kameni a nemá problém s přesazováním když čistí akvárko či jej dezinfikuje.Jinak jsou i druhy co hold rozkoušou všechno,ale Tropheusy a Frontosy,ne.Ať Vám to všem krásně pluje!
22.4.2009 21:35
Skoda, pane Kraut. Aspon obcas sem zavitejte... Tady dva chovatele si spolu sestavili hejno odchytovych Tropheusu Duboisi se sirokymi pruhy a davali pak k sobe mnozit jejich mlade zase pouze se sirokymi pruhy a nekolik generaci vybirali porad jen ty siroke ve snaze ustalit to. Tak proto se ptam... Zajimalo nas, jestli je mozne a nebo na jak dlouho to vlastne udrzet dal. Vim, ze rostliny v akva jsou benefical. Ale nikdo me tu nepresvedci sebekrasnejsim psanim s mnoha rozumnymi duvody, ze rostliny muzeme mit v akva s Tropheusy, stejne tak jak asi nikdo nepresvedci Brovu, ze muze mit rostliny s Frontosami. Kdyz byli Tropheusi mali, tak to slo, pak zacali vse cupovat. Po mnoha pokusech jsme to vzdali, nema vubec cenu zkouset to dal, jen tam neco dame a uz se kolem toho motaji a dobou do toho. V akva, kde je hejno Cyprichromis, mame nadherne Valisnerie a vse je v pohode. S nasimi Tropheusy ani v Malawi nevydrzi vubec nic. Do tuhych listu Anubiasu dobou neunavne tak dlouho, az vlaji z tech listu jenom zilky :-). Kazdy, jak vidim, s tim mame jine zkusenosti a proto ja rikam, at si to kazdy vyzkousi sam a bude videt. Zas tak velka investice to neni a za zkousku to stoji. Nastesti mame ve vstupni vode NO3 nulove, tak to zvladame snad dobre i bez rostlin :-). Nase akva, kde nejsou africti drandi, vypada takhle ;-).
22.4.2009 23:10
Nevím jak frontosy a ostatní gibberosy ale moje skupina Blue Mpimbwe prostě všechny rostliny vytrhá, utrhá a rozkouše. Týkalo se to: Vallisneria gigantea a spiralis Echinodorus argentinensis Anubias barteri, lanceolata, congensis, cofeefolia a nana. A fakt mi za to nenadávejte :-)))...opravdu za to nemohu, že jsou takové. Navíc jim to ani nemám za zlé. :-))) Potvrdila by vám to kdejaká naše návštěva i moje drahá polovička.....škoda, že jsem to nenatočil na video, jak se celá skupina gibberos třeba vrhala na trsy Vallisnerek a po jednom listu je otrhávala.....