Rozdíl v kvalitě ryb: odchyty, F1, F2, Fx ?

Dobrý den, může mi někdo napsat jaký je rozdíl v kvalitě ryb: odchyty, F1, F2, Fx ? Děkuji.

Lukáš Hradecký

3.3.2011 20:34

Ty první bývají drahé, snad vybarveny, hlavně důkladně přebrany.:-) Ty druhé a třetí kupuješ prcky, tak jak se to vykulí, a hlavně doufám levněji. :-) Ta evoluce není tak rychlá že by z toho byl jiný druh. Kvalita, záleží jestli to plave ve 100l nebo v 1000l. Je to jen můj názor, nic víc.

Pavel 86
3.3.2011 20:48

Co je to kvalita ryb?

roman.pavel
3.3.2011 21:59

něco zkusím vyplodit:-) pohled tanganikáře- importovaný ryby-super, dobrý na chov, skvělá genetika a barvy. F1, jako eště tode, F2 už nic moc, F3, F4..tim se už nezabejvám¨ Normální akvarista- import-jé, to je vopruz, nemocný to je,těžko se to množí, chce to speciálni vodu,nežere mi to normálně, F1-no lepší, líp se to tře, neni to tak nemocný, náchylný na vodu, F2 paráda, F3, F4.....super super. pravda je nekde uprostřed:-)) u tropheusu jsou nejak lepší importovaný ryby, líp se třou, líp nosej atd, dlouhodobě -v těch Fx generaích se daří množit prakticky jen duboisy a bemby. u ostatních tanga ryb-třeba cyprichromisové, lamprologové, některý xenotilapie, eretmodi..mi přijde, že už je to nějak jedno. barevnost-je možné, že se importovaný ryby můžou zdát hezčí, bo je někdy při odchytu vybíraji jako ty nejhezčí kusy, u jejich potomstva to ale už nikdo většinou nedělá..., to může být ten barevnostní problem.

Martin_Parizek
4.3.2011 12:08

No, vidím Pavle, že jste na „afriku“ odborník :-). Ryby se sice podle barvy v Africe zcela nesporně třídí, ale jinak, co se týče kvality genů, kondice atd se přebírat nemusejí – v tom jsou na tom všechny skoro stejně. Prcky od nich koupíte určitě levněji, protože nemusíte platit váhu vody v letadle. Evoluce je rychlá na to aby vznikl druh naprosto dostatečně, jinak by totiž historicky žádný druh v minulosti nevznikl, že ? :-). To jen my jsme tady z jejího pohledu pouhou vteřinu. Na tom, zda ryba plave ve 100 nebo 1000 litrech kvalita zcela určitě nezáleží. Nevidím na tom zevšeobecnění žádnou logiku. Je to podmínkami ve kterých žije a především v tom, jak čistou má vodu. Dodržování minimálních prostorových nároků vzhledem k velikosti daného druhu mi připadá při chovu živých zvířat jaksi samozřejmé. To je zase můj osobní názor. Pro MP: dost trefně napsáno … a připojuji se s těmito výhradami: Níže popsané druhy („ostatní tanga ryby“) se podle mého názoru příliš netřídí ani v Africe. Není u nich patrná nevyrovnanost vzorů ve zbarvení. V zajetí si F generacích drží barvu dost dobře, viz např. F20 leleupi, kteří jsou jako pomeranč, ale i xenos, kde podle mých zkušeností je barva opravdu stále stejná. Taky nesouhlasím jen s těmi bembami a duboisi. Za komančů a těsně po revoluci sem vozilo ryby z importu minimum lidí a všichni to pak jako mláďata kupovali od nich a to minimálnně 10 – 15 let. Nepřipadá mi, že by ty ryby mezi tím vymřeli a zcela nepochybně tu v nějakých F10kových generacích (stejně jako Malawi) někde mezi chovateli jsou. Jen se s nimi nikdo nechlubí, protože jejich barevnou kvalitou je to opravdu výrazně horší. Nedávno jsem viděl např. takové Ikoly množené minimálně v 10. generaci a byla to docela hrůza, respektive odvar. Ale množily se a našim výkupcům taková kvalita stačí . Zdravím.

miroslav kraut
4.3.2011 14:59

pro MK inetová komunikace má jistá úskalí:-) tu barevnost jsem myslel obecně, ne jen vztaženou na ty Ostaní tanga ryby”. Holt to mám oddělovat:-), Jinak souhlasim, leleupák je docela dobrý příklad. A ješte k tem tropheusům-pokud to tak je, je to jedině dobře. Já tedy žádný takový konkrétní případ neznám, což není směrodatné:-) Fakt tu někdo má Fx např Rainba, Muraga, Bulu pointy, Ilangi, Kachese nebo dokonce nějaký brichardi? Rád se poučím.

Martin_Parizek
4.3.2011 15:28

Děkuji za názory - je to moc zajímavé, měl jsem namysli hlavně tu nevyrovnanost barev v Fx generacích. Platí tedy, že čím větší číslo za F, tím se hůře množí, nebo se snad už nemnoží vůbec?

Lukáš Hradecký
4.3.2011 15:42

Pro Lukáše: To jsem nechtěl, aby to takhle vyznělo, nedá se to obecně aplikovat na všechny druhy, týká se to jen pár skupin ryb. A třeba se ve finale za pár let může ukázat, že tahle moje domněnka je mylná. Viz zkušenosti pana Krauta nebo jiných akvaristů zde píšících. Každopádně jsem rád, že si o tom můžu podiskutovat:-)

Martin_Parizek
4.3.2011 16:29

Zravím Vás po delší pauze. Ono většinou bývá že volně žijící živočichové mají větší kondičku než usedlíci v louži kde po 2 tempech hrozí srážka :-). To je ta zmínka o prostoru, aspoň mě rostou ve větším prostoru rychleji.Co je samozřejmost, voda nebo prostor? Asi obojí. Když si představím mé ryby v 15m hloubce a akva 50cm hloubka bude velikost určitě na rybě časem poznat. Evoluce a rychlost když nechám své prcky kteří bývají často stejní a zaměřím se na místní hádky z kterých jasně vyplývá jedna zásadní věc - Tropheus bude mít zase Tropheuse. Nějaké množení má asi každý živočich jiné, někdo se nebude množit v zajetí a někomu je to jedno asi Labidochromis c. yellow ani nevím kolik tam může být těch X když se ůdajně Malavky množili do komerčního prodeje v zajetí u Tanganiky a pak dál a pořád se množí. Takový mám názor a podle toho bych se rozhodoval a zařizoval.

Pavel 86
4.3.2011 16:34

To lukáš: dík žeš rozjel new vlákno, věřím že se k tématu vyjádří více lidí. To MP : no mám f1 a ty budou mís teda již - nic moc ...tak to teda dík... :-)

Ondrášovi
4.3.2011 16:50

I v meším akva se dají rybky vykrmit do výrazně větších velikosti a mohou se dožívat výrazně vyššího věku. Stačí se podívat na červené neonky-akvarijní populace jsou rybky i přes 5cm.takový se v přírode rozhodně nenajdou. některý mbuny se daří v akváriích vykrmovat taky do malých monster:-) pro ondrášovi- nebrat ten můj vyplod zase tak vážně:-))

Martin_Parizek
4.3.2011 19:07

Vážení problém, proč se zhoršují jednotlivé generace ryb je také v tom, že většina chovatelů již nekrmí živým krmením. Jen si vzpomeňte, kdy se tady psalo o živém krmení. Tomuto krmení se totiž nic jiného nevyrovná. HD

Hynek Dařbujan
4.3.2011 19:32

Nojo, ale kde brát kvalitní živé krmení? Máte radu?

supina nepřihlášen
4.3.2011 20:12

pro HD s tim se nedá něž souhlasit.

Martin_Parizek
4.3.2011 20:30

V létě mívají v Brně na Táborské živé patentky, občas jsem je kupoval a v lednici vydrželi i týden. Havně to nenechat v teple vylíhnout :-)

Pavel 86
4.3.2011 20:33

já jezdim na plankton na 3 rybníky, mám je vytipované už velmi velmi dlouho, co nachytám, to zkrmim, něco zamrazim. tedy buchanky, perloočky, koretry... jako živý krmení stoprocentně nezávadný není, už sem v průběhu let pár rybek také pohřbil..., nicméně to vždy souviselo s kvalitou vody v akva. ale na rybách je videt, že mají vyloženě radost, když můžou něco lovit. Krmit méně, nepřekrmovat. Navíc jeden z našich nejlepších chovatelů Tanganiky, pan Štětina, také krmí živým planktonem, o HD ani nemluvě a abych uzavřel tu trojici tak i MK o tom pozitivně píše ve své knize. Nevidím tedy duvod, abych tak nekrmil i já. Hlavně je lov planktonu zdraví prospěšná činnost, při rozbíjení ledu si člověk hned uvědomí, že by se měl pravidelněji a více hýbat:-)))

Martin_Parizek
4.3.2011 20:45

pro pavla-zrovna živý patentky bych dával jen lamprologům a pod. Tropheusům ne, neřikám, že sem to nezkusil, ale za ty nervy mi to nestojí:-) mražený sou už nějak bezpečnější:-)

Martin_Parizek
4.3.2011 20:54

Nemám Afriku tak používám často všecno možný mraženy. Taky jim to leze víc jak lupínky. Zas větší nároky na výměnu vody, zas to pořád kalde jikry.

Pavel 86
4.3.2011 21:10

Taky jsem míval vytipovaných pár rybníků, kam jsem jezdil lovit. Taky jednu nádrž, kde byly koretry. Bohužel dost často jsem měl právě po krmení s nima úhyny. Postupně jsem to vzdal a raději koupil mražený cyklop, nebo artémii. Patentky vůbec, tam je riziko asi největší.

supina nepřihlášen
4.3.2011 21:12

pro pavla- tak to jo, taky sem pancéřníčkům, parmičkám ,tetrám a spol dával živý nitěnky i patentky, měli z toho fakt radost:-)

Martin_Parizek
4.3.2011 21:29

To Pavel 86: A černý komáří larvy se ti podařilo nechat vylíhnout v nádrži? :-) Mně jednou ano a byl to mazec... Mimochodem to je jedno z krmení, kterýho bych se nebál za předpokladu, že by larvy pocházely například ze sudu s dešťovou vodou někde na zahradě.

supina nepřihlášen
4.3.2011 22:13

Naštěstí ne :-) v sudu je mívám v deštovce často ale je jich málo :-( tak to nelovím ale zkusil jsem to.

Pavel 86

VLOŽIT ODPOVĚĎ