Rychlost růstu Tropheus
Ahoj,prosím o info. Je růst všech Tropheusů přibližně stejný a nebo jsou patrné rozdíly? Vím, že dorůstají +- stejné velikosti ale pozoruji podstatné rozdíly ve velikosti stejně starých (cca 1 rok) T. bemba vs. T. duboisi. Moc díky za odpověď.
zvj
Nerostou vsichni presne stejne rychle, ale v dospelosti jsou Duboisi vetsi druh.
23.11.2012 7:11
I v dospělosti jsou ve velikostech tropheusů rozdíly, nejsou ale příliš velké (max cca 2-3cm) největší obvykle bývají T. brichardi nebo annectens a je zajímavé, že velikost stejného druhu se může podle ras v jezeře na různých lokalitách lišit, dle dostupnosti potravy respektive hloubce vody, ve které žijí. Popsal jsem to v knížce. T. spec. back, ke kterému Bemba patří náleší spíše k menším druhům, ačkoli staří samci mohou dorůst i 15 cm, zůstávají obvykle menší a samičky bývají výrazně subtilnější, než u jiných druhů. Vaše pozorování se nijak nevymyká bežné praxi. Zdravím.
23.11.2012 7:37
Ještě bych dodal že růstové rozdíly které púozoruješ na svých rybách, jsou zapříčiněny hlavně tím, že ryby jsou od malička různě dominantní a průbojné a to platí i u krmení. Rybky které si urvou při krmení více mají potom s čeho rychleji růst a u aktivních ryb s takovým energetickým výdajem jako jsou trops to platí dvojnásob.
23.11.2012 8:27
Děkuji za erudované odpovědi. Oba druhy mám v jedné nádrži a zřejmě přichází v úvahu i mírné omezování jednoho druhu druhým. Dříve to byly vitálnější, bojovnější bemby ale dnes si dva, dominsntní samci větší maswy, utvořili svá trdliště o která důrazně pečují i ve vztahu k bembám.
23.11.2012 8:31
No, možná se pletu (autor dotazu to neuvádí), ale porovnává duboisi versus bemby a ne jednotlivé jedince uvnitř druhu. Pravděpodobně má o něco větší duboisky než bemby a to je prostě dáno robustností druhu. Bemby rozhodně nemají v agresivitě vůči duboisům handicap, spíše naopak. Ale jak jsem řekl, jen spekuluji, tazatel nenapsal, kerý druh má mírně menší.
23.11.2012 8:35
Odpověď č. 4 jsem bohužel četl až po tom, co jsem vložil svoji 5, nicméně to zřejmě potvrzuje moje domněnky. Společného chovu se nebojte, oba druhy jsem tak choval dlouhodobě (cca 60 ks v 500 litrech) a je to krásná kombinace a pokud je nádrž dostatečně dlouhá a není přecpaná kameny, samci obou druhů si svá teritoria najdou.
...snad už poslední :-)) dovětek (ale už jsem to vlastně naznačil výše) mírně rozdílná ryclost růstu obou druhů není rozhodně znakem nějakého utlačování jednoho druhu druhým.
23.11.2012 8:50
Díky ;-)
23.11.2012 11:43
Oba druhy chovám a mohu potvrdit že maswy rostou a i v dospělosti jsou trošku větší. Co se týče agresivity - souhlas s MK.
23.11.2012 12:06
Jakje zde již uvedeno tak bemby se do křižku pouští častěji a z větším zapálením. Píšeš že máš cca roční ryby, tak jen doufám že máš hlavně u Bemb dostatečně početnou skupinu na rozměry nádrže. Za nějakého půl roku začnou ryby pohlavně dospívat a to co se teď jeví jako souboje, bych nazval spíše jako rituální zkušební souboje, takové dětské hašteření, zkoušení si námluv atd. I když je pravda, že i mladí trofani dokážou být řádní hajzlíci a když se do toho moc zakousnou, tak to končí špatně. Jak ale píšu, většinou se tomu tak stává v nedostatečně početných skupinách, kde chybý rušivý elemnt hejna ve kterém se oba sokové ztrácí. Starší dospělé ryby mají už v sociálech většinou jasno a jen občas to zkusí nějakej samec z hejna, kterej se cítí že by to mohl zkusit na dominantního samce, který neustále střeží svůj šutr, tře se a tímto svým zhýralím životem, kdy nemá mnohdy čas se ani pořádně nažrat slábnene. Potom přichází rituální předvádění se a následný zákus tlamama do sebe. Takový souboj o teritorium a postavení ve skupině může skončit dost rychle nebo se taky klidně protáhnout na půl dne, kdy jedinec který prohraje je zahnán a vítěz se předvádí na svém teritoriu. To s těmi růstovými skoky jsem myslel obojí, jak už bylo uvedeno rozdíl v druhu, ale i vlivem průbojnosti mladých ryb u žrádla.
23.11.2012 12:56
U dostatečně početné skupiny madých tropheusů z geneticky kvalitních rodičů, v dostetčně velké nádrži, dobrém krmení a důsledné péči o vodu jsem nikdy žádné významné rozdíly ve velikosti nezaznamenal, ale je pravda, že všechny tyto podmínky musí být dodrženy. Kdysi jsem z F1 stavěl mnoho hejn mnoha geografických ras a nikdy k diferenci růstu některých jedinců nedošlo. Stejná situace je i u Petrochromisů.
23.11.2012 14:04
Ehm, no samozřejmě jsou i tací odborníci, kteří mají špičkové geneticky kvalitní trops rodiče, kde všechny samice se třou a nosí zároveň, takže když si někdo pořizuje 20-30 hlavé hejno prcků tak buď jsou od špičkové nosnice kterou mají ovšem jen špičkový chovatelé nebo od více takových samic které nosí ve stejných termínech. Ovšem pozor zde musí jít o geneticky kvalitní rodiče, kteří mají důslednou péči o vodu a dobrém krmení což dělá u tropheusů málo kdo. Omlouvám se za mylné info, ale zase jsem to posral. Pravda takové zkušenosti jako kolega nemám. Jen vím že kdo má normální trops, tak se třou v různých dobách a jejich potěři jsou potom od sebe v tom lepším případě růstově minimálně rozdílní. Takové rozdíly jsou buď dohnány a u aktivnějších a průbojnějších jedinců předehnány nebo se srovnají až v dospělosti. Zkušení chovatelé s geneticky špičkovými jedinci prominou že se zde o tom zmiňuji ale myslím si že většina chovatelů kteří trops třou a jejich potomky mají na kšeft, mají odchovné nádrže kde tito rozdílně velcí špunti jistě plavou byť jsou od sebe jen několik dní rozdílně vyklepaní. On je totiž rozdíl být cca 5 dní v odchovničce s přísunem několika denních dávek krmení, než se mačkat v samiččině tlamě. Myslím si, že to co zde napsal tazatel v původním dotazu se pravda týkalo rozdílu velikosti obou druhů trops, ale dám ruku do ohně za to, že většina normálních lidí, kteří trops odchovávají nebo jen mají, tak ví o čem tu píšu, ale asi nemají ty geneticky kvalitní rodiče v dostatečně velké nádrži, v dostatečných počtech, kvalitně krmené, s důslednou péčí o vodu. Hmm hmm, to né jistě né, to tu má a dělá jen jeden špičkový chovatel a ostatní takové zkušenosti nemohou mít. Přeji krásný zbytek dne, všem obyčejným chovatelům ryb.
23.11.2012 14:22
Trošku moc adrenalinu pane Havleno, opět, ne? Pokud byste tropheuse choval delší dobu a v normálních podmínkách, tak byste věděl, že se hejna starších samic jaksi přirozeně synchronizují do určitého třecího období, které trvá několik málo dní v měsíci. Ani od Bemb a ani od duboisů není proto problém, při řekněme dvaceti až třiceti samicích v hejnu, odebrat cca 40 - 70 přirozeně odnošených a v podstatě stejně starých i velkých mláďat. Tolik tedy mohu napsat ze své praxe a mnoho chovatelů má zkušenosti jistě úplně stejné. Smyšlenky a teorie nechám na vás stejně jako nechám stranou svůj komentář k ostatnímu vašemu textu. Hezký víkend přeji všem.
23.11.2012 14:29
Jakého třecího období???? takové teorie můžeš probírat s gentlemany, kteří vedou studium u jezera Tanganika. Moje zkušenosti říkají že pokuď je samice zaplněná a v kondici tak se tře a potom nosí a většinou tyhle třecí orgie navozuje výměna vody. Toť moje praktické zkušenosti a věřím že i zkušenosti jiných, ale to by museli mít koule to sem napsat a ne jen souhlasím s MK bla bla bla.
23.11.2012 14:35
Synku tobě asi nejde udělat,z té staré pračky ta mikrovlnka,že??tak se tu zase snažíš zpochybnit,co je dávno jasné,a ještě opět stylem největšího bouchače pěkně v teple doma v pokojíku.Pochop už jednu věc,že co se týče chovu ryb ty lepší a chytřejší než MK nebudeš,tak se tu neztrapňuj.
23.11.2012 15:07
Tvůj názor je mi ukradenej mirane. Neser se kam nemáš a jestli potřebuješ Mirkovi lézt do zadku tak si u něho domluv schůzku. Já se tu bavím s pánem co si o sobě myslí, za podpory vlezdoprdelistu jako seš ty, že sežral moudrost světa a když ne moudrost světa, tak určitě něco skaženýho a nebo si podle toho jak se vyjadřuje po večerech čte knížky od Vaška Klausovic. Jakej adrenalín Mirdo, já jen glosuji tvoje jájovství.
23.11.2012 15:12
myslím hr,že za chvilku tobě vlezu,ale do úsměvu.a nebude to dlouho trvat
23.11.2012 15:48
Pro hr: Díky za č. 10. Velice výstižně popsáno. Nejsem začátečník (pouze Bemby mám poprvé) ale takto popsat chování Tropheusů se snad ještě nikomu nepovedlo. Po přečtení č. 10 musí každý, kdo Tropheusy nechová, po nich zatoužit. PS: Takového člověka bych chtěl ale ujistit, že není pravidlem aby bojovnost Tropheusů přecházela na každého chovatele.
23.11.2012 17:52
To hr : ty seš rafan a mikropračkovlnej supergejšan .... zase jsem se pobavil a na závěr ti řeknu : buď vyměň cvokaře a nebo začni žrát jiný bobule...:-)))))))
Aj ked to tu uz bolo v podstate napisane, tak pridam svoje skusenosti. Co sa tyka rastu, nezaznamenal som za rovnakych podmienok rozdielnu PRIEMERNU intenzitu rastu roznych druhov alebo foriem Tropheusov. Rozdiely su v raste dominantnych samcov, ktori rastu spociatku rychlejsie. Lahko samoze stat, ze tito samci dobehnu v raste priemer starsich mladat. V konecnom dosledku po dosiahnuti dospelosti ale nemusia byt najvacsi. Tiez opakujem uz napisane, ze Bemby su mensie Tropheusy aj v porovnans duboisi, ktore su aj robustnejsie. K dalsiemu problemu, bez ohladu na to, co tu kto pisal, opat pisem vlastne skusenosti, ale v skupinach Tropheusov, ktore uz mam naozaj dost dlho (dufam, ze 10-12 rokov je dost dlho :), sa po urcitom case skupina naozaj zosynchronizovala tak, ze v urcitom case, zhruba behom 2 tyzdnov, sa vytierali takmer vsetky samice. A jednalo sa ako o F1, tak aj o WF skupiny. Prave Bemby boli v tomto priam ukazkove. Vymena vody v tom nehrala ziadnu ulohu. Ryby sa treli takmer dokola...vyter, donosenie, regeneracia, vyter... no a nebolo zriedkave, ze sa treli 2 samice naraz s dvoma samcami na opacnom konci akva a dokonca sa uspesne trel jeden samec v ten isty den s 2 samicami. Toto sa vsak neda povedat o mladych rybach, ktore sa treli krizom-krazom.
26.11.2012 8:35
Canart hezky si to napsal tomu se říká diplomacie. takže když to shrnu, tak tobě se synchronizovaně třou trops, ale zároveň se ti třou pořád dokola. Tudíž za použití šikovných slovíček ses zavděčil oběma přoucím se akvaristům, kteří tvrdí jeden to a druhý tamto. No tak to bych si to slovíčko synchronní asi odpustil, protože jestli máš např 30 ks trops a samice může být cca15-20 tak se ti vytřou třeba s dvěma dominantními samci v nádrži, během cca 10ti dnů. Potom, jelikož jsou vytřené tak nosí. Po donošení regenerují a vzápětí se zase třou. To je sice hezké, že se ti ty nosnice takhle sehrály, ovšem jak tu donekonečna píšu tak každá nádrž je velice individuální záležitost. Z takového popisu chování trops mi potom ale jasně plyne, že troheusové jsou takové dokola se třoucí myši, které se jenom třou, nosí a regenerují. V sociálech skupin ale probíhá i jiné žití než takhle popisované tření a samice nejsou výrobní linky na tvorbu jiker, proto je normální že se některá samice netře delší dobu nebo se tře prostě jak popisuji já kdy se jí zlíbí. To že se samice vytřou v průběhu týdne až deseti dní, bych určitě nenazýval nějakou synchronizací, ale prostě jen že to tak prostě navázalo. Jistě jsou jistá pravidla a poučky k chovu určitých druhů ryb, ale to je jenom odrazový můstek. Co se dalšího průběhu chovu u tropheusů týká, je už odvozeno od jejich počtů ve skupině, počtů samců VS samic, společenstev druhů v nádrži, objemu a zařízení nádrže atd atd. Kdybych tu měl popisovat jakým způsobem se tře devadesáti hlavé dospělé hejno tropheusů, kde mezi nimi plave cca třicet 1 cm až 5cm dorost, tak tady asi moc s nějakým synchroním třením asi moc neuspěju. Kolotoč třecího aktu, nošení, regenerace a následného tření je v takových počtech tak trochu nejasná záležitost, kdy jsou neustále v nádrži jak nosící samice, tak třecí se páry a samozřejmě zaplňující se samice.
26.11.2012 9:42
mě se třeba Ilangi zesynchronizovaly tak, že se třou jednou za rok:-))
26.11.2012 10:37
k c. 21: Radek, nie som na tomto fore, aby som sa niekomu zavdacil. Myslim, ze s analyzou myslienok cudzich ludi, ktore su tu napisane, to trocha prehanas ;) Pisem len o tom, co pozorujemj vop svojich akvariach, ci uz to bude sediet so vseobecne platnymi principmi alebo sa im bude vymykt. Tak len strucne este raz ozrejmim, co som napisal: Ryby sa treli takmer dokola...vyter, donosenie, regeneracia, vyter... Znamena to, ze ryby sa vytreli behom par dni, niekolko samic (nie uplne vsetky samice)...potom samozrejme nosili, po zhruba 22-25 dnoch som mlade vyklepal, potom samice regenerovali. Nevytierali sa vzapati, doba, aku regenerovali (alebo teda sa nevytierali) som nikde nenapisal a to, ze som napisal dokola, neznamena, ze sa vytierali hned po 2 tyzdnoch. Ale ked sa uz zacali vytierat, hoci aj po 2 mesiacoch, tak sa vytierali opat v priebehu niekolkych dni. Trenie nebolo pravidelne pocas celeho roka. Cize pojem dokola znamenal, ze bol v treni system, ze vacsina samic fungovala rovnakym sposobom. Nie krizom-krazom stale povytierane samice s roznymi stadiami v rozpati 1 mesiaca. No a trenie dokola sa asi tazko bude dat nazvat sposob, aky predvadzaju napr. Kasangy, ktore sa vytru napr. 3x za rok. Samozrejme, ze sposob mnozenia ovplyvnuje zostavenie skupiny a ja som nikde nenapisal, ze synchronizacia musi nastat v kazdom hufe. Dufam, ze som zase nepouzil nejake sikovne slovicka :)
26.11.2012 11:04
To Canart:Jak početné máš hejno Tropheusů? Moje hejno má zhruba 60ryb a k tomu je 15 Petrochromisů,ryby jsou mladé,necelé 2 roky a začínají-spíše nacvičují- se třít. Po nakrmení živou koretrou jsem zaznamenala tření jak 4 párů Tr. duboisi tak i 3 párů Red Rainbow najednou a stejný den se třeli i Petrochromisové. Že by začátek synchronizace ,o které se zde vede diskuse?
26.11.2012 13:33
Mirane děkuji za názor a uznání. Zdravím Vás. Děkuji též canartovi za střízlivý popis jeho zkušeností. Máte jen tu smůlu, že se shoduje téměř do puntíku s tím mojím, tak budete mít tady prostě s některými jedinci problém :-))). Jak dlouho chováe tropheusy pane Havleno, že relevanci možné synchronizace samic můžete posuzovat? Původně jste tady zpochybňoval, že si případný zájemce nemůže koupit u chovatele hejno třeba 50 ks stejně velkých mláďat, dám vám (tedy vám asi raději ne, to by mi dali -:) klidně kontakt na x chovatelů tropheusů, kterým se tato pro vás nadpřirozená věc v akváriu běžně odehrává, včetně mé maličkosti. A když už jsme u toho dobře sestavené hejno Bemb, ale třeba i T. brichardi se můře rozmnožovat jako myši. Jiné je to třeba u druhu T. moorii, přesně, jak píše canart, i tam máme stejné zkušenosti. Pro Zdenu, na koretru u těchto ryb bacha, moc je s tím necpěte :-), ale začátek synchromizace by to být mohl...ale spíš to tu vidím na reakci rodičovských ryb na domělý nástup a příslib hojnosti vydatné potravy...možná.
26.11.2012 14:55
Zdravím,pane Kraut,také mi to tak přišlo jako reakce na krmení koretrou.Dostávají ji živou jako zákusek,takže omezeně.Jinak Tr. moori jsem od chovatele dostala ve stejné velikosti okolo 7 cm,Tr.duboisi byli menší,asi kolem 4cm. Po roce společného chovu mi přijde .že Tr. duboisi roste přece o něco rychleji než Tr.moori,přesně jak jste psal. Ještě by mě zajímalo,jak vyrostli Tr. Bulupointi panu Havlenovi,když na toto forum dával fotku tohoto druhu /zhruba před 4měsíci?/ a jestli je od chovatele obdržel v různých velikostech anebo je dostal od chovatele jako já ve stejné velikosti?
26.11.2012 22:55
k c. 24: Zdena, mal som v skupine zhruba 25 ks ryb. V tvojom pripade si tiez myslim, ze je to reakcia na koretry. Zive krmivo robi divy :) k c. 25: Miro, nemate za co ;) A toho sa neobavam, mozno niekto bude mat problem somnou, ale ja s nikym urcite nie :))) Ako som napisal vyssie, snazim sa tu podelit o svoje skusenosti a pokial sa s nimi niekto nestotozni, OK, ale mozno niekomu pomozu. Niekto musi na to prist sam, mne to tiez trvalo mnoho rokov. Preto som pisal, ze sa jednalo o skupiny, ktorych dlzka zivota u mna bola tych 10-12 rokov. Cize jednu skupinu som mal moznost sledovat naozaj dost dlho. Tropheusy celkovo som zacal chovat pred 20 rokmi a mnohokrat to islo systemom pokus-omyl. Dnes maju moznost ludia vynechat toto stadium, ale ku podivu nechcu :) Urcite sa daju ponuknut Tropheusy vo vacsom pocte priblizne rovnako stare. Z hladiska intenzity mnozenia su na cele Bemba, priblizne rovnako Ikola, potom red formy a nakoniec moori. Samozrejme, nie kazda skupina bude idealna a teda ani jej reprodukcia sa nemusi zhodovat s vyssie uvedenym. Napr. moja WF skupina Chaitika funguje velmi intenzivne. Ale pri tomto druhu (moori) by som povedal, ze urcujuca moze byt aj generacia (WF, F1, F2). Spominam len druhy a formy, s ktorymi mam skusenosti.
27.11.2012 9:27
Já bych ten žebříček množivosti sestavil stejně jako vy s tím, že bych k těm černým (kromě Bemb jsou na tom podobně i Kiriza i další) a Ikolám na prvním místě přidal T. brichardi. Pokud je skupina dostatečně početná a nestačí se před třením vybít, tak se to množí opravdu hodně dobře...až moc :-)). S červenými a moorii má také stejné zkušenosti, některá skupina té samé rasy funguje dobře a množí se pravidelně v desítkách kusů a některé jdou po kapkách, ale to je normální, o to je to zajímavější :-). Třeba WF Ilangi jsem měl třikrát, od prvních dvou skupin jsem měl dvacet mláďat za rok a od téhle poslední skupiny 150 a to je ještě rok nemám :-).
27.11.2012 12:38
Nechápu některé ubožáky, kteří nemají nic k rybám, protože snad nedokáží v té své hloupé makovici nic jiného než rýpanec vytvořit. Píšu o tobě Ondrášovi, Dám ti radu hleď si svého a nekomentuj vlákno debilníma poznámkama. Když bych měl každýmu takovýmu chudákova jako jsi ty nebo blbeček miran, kterej na rozdíl od tebe o rybách dokáže napsat pár vět, odpovídat, tak bychom se tu jenom urážely. Pro Zdenu K.- Já nechovám troheusy jako většina zdejších chovatelů a také si nedělám z bytu chovnou stanici. Když po mě někdo ryby chce, tak buď mu je odlovím ze společné nádrže z dorostů, nebo je cíleně vyklepnu do odchovníčky, která se k tomuto účelu stává na nějakou dobu součástí nádrže. Růstové skoky které zde popisuji, jsou přirozenou součástí vývoje mladých ryb pohybujících se mezi dospělci a nebo jen odchovu malých ryb ve velké nádrži. Nejsou prostě cíleně vykrmovaná jako selata v chlívku a jejich růst je proto rozdílný. Jestli byli moje ryby zakoupeny v různých velikostech??? Ano byli, ovšem když kupujete rybky ve velikosti 3-4 cm tak je pravda, že rozdíl není až tak zřejmý. Snad proto mají někteří akvaristé se slabším zrakem tendence tvrdit, že jsou všechny malé rybky stejné. Nejsou! To je kravina to by museli být klony, držené a krmené v sádkách pod přídělem stejných dávek, což pravda mnohdy některé kšeftařské chovy ryb, držených v neuvěřitelných mixech a hrůzných podmínkách nazývané koníčkem připomínají. Moje ryby budou mít něco kolem dvou let +-, ale takové údaje si nevedu. Možná by to věděl M. Pařízek od kterého je mám a kterého tímto zdravím. Mezi rybami, které se cca v posledním měsíci až dvou začali třít jako o závod, jsou rozdíly jak u samců tak u samic. Všechny ryby jsou zdravé nádherně zbarvené. Rozdíli ve velikostech mezi rybami dosahujícími od cca 8-10 cm jsou tedy až do 2 cm a popravdě se tomu ani nedivím. Dvouleté ryby jsou teprve čerstvě pohlavně dospělé, ale to neznamená, že by měli mít všechny stejnou velikost, když jsou třeba vykulené nebo vyklepané přibližně +- 1 týden. Jak už jsem psal nevyrůstali jako selata nebo králíci v prťavých odchovničkách, ale v prostorné nádrži, kde se hned od mala mohl přirozeněji formovat jejich sociál a individuální postavení ve skupině. To jak se potom rybky krmí v takhle velkém aqu má dozajista taktéž vliv na jejich růstové rozdíly, které jsou i v přírodě zcela přirozené. Ryby rostou po většinu svého života, v přírodě do té doby dokud jsou schopné si obstarat potravu a v zajetí dokud jsou zdravé a nesejdou věkem. Dost lidí co má zde a nebo i jinde na akvaristických stránkách tlamovce, mají bohu žel zkreslené představy o tom jak velké a robustní mohou být třeba 5-8 let staré ryby oproti jimi rok chovanými dorosty. Takoví lidé co nikdy neviděli dospělá letitější hejna vzrostlých a robustních ryb si budou donekonečna pořizovat velké druhy tlamovců do zcela nevhodných nádrží a argumentovat že jim to tak už rok nebo dva funguje.
27.11.2012 12:39
Jsem zastánce velkých nádrží, kde je možné pozorovat mnohem více s přirozeně vrozeného chování ryb. Když je k tomu jejich složení druhové a početní ideální a ryby mají veškerou péči kterou mají mít, tak by každý potom mohl psát o krásách afrických cichlid a ne prosby o pomoc, že jim jedna ryba zabíjí ostatní nebo že jsou ryby schované už týden za šutrem, že jsou nafouklé jako balony atd. Tak jako ostatní mají nějaké své zkušenosti z praxe, tak i já mám své a to že tu nepíšu souhlasím s tím nebo oným neznamená, že jsou moje zkušenosti o něco horší nebo že pravdu má jen jeden člověk, kterého tu mnohdy podporují právě lidé co o rybách mnohdy vědí kulové. Je smutné že kdyby zdejší rádoby guru napsal, že ryby je dobré jednou týdně vykoupat ve vaně, tak by dost lidí napsalo, ano souhlasím. Až když tu mám většinou s MK nějaký spor, ohledně našeho rozdílného pohledu na věc, tak se tito lidé přifaří a svou tupou připomínkou začnou foukat do ohně a přiklánět se na stranu „mistra“ aniž by sami nějakou zkušenost dokázali popsat a tak rozvinout diskusi. To je póza se které je mi k blití a smutno zároveň, stejně jako nekonečné nic neříkající útoky od jedněch a těch samých lidí. Vlastně ony nejsou nic neříkající. Něco říkají a to že jejich autor neví o rybách tolik aby se mohl něčím zapojit do diskuze, tak alespoň urazí a vleze do zadku druhému, aby tím dal jasně najevo, čí že je to přicmrndávač. Je tu nestále dost zajímavých postřehů a diskusí a i když se zde kolikrát pohádáme, tak věřte že většinu z vás prudičů mám na háku a chci vás ujistit, že i nadále vám budu lézt na vaše slabé nervy, které vás nutí reagovat připomínkami, které přesně ukazují o čem jste schopni něco napsat. Většinou je to o hovně. Nazdar.
27.11.2012 13:00
Pro hr: moc hezky napsané a zase, jako vždycky, upřímně v klidu a s nadhledem. Jestli tu má někdo vámi zmiňované slabé nervy, tak byste měl začít u sebe. Připadá mi, že žijete v nějakém virtuálním světě, ve kterém vám tady všichni ubližují a nikdo vás nechápe. Ještě k tropheusům: To, že máte u dospělých kirschflecků 2 cm rozdíl mezi samci a samicemi, je u této rasy zcela normální, ale pokud jsou jim dva roky, měly by být ty ryby o 1 až 2 cm větší. Z tohoto pohledu jde o to, jestli jsou ty vaše přirozené podmínky v akváriu taky optimální. A v otázce, zase podle vašich slov starších robustních letitých ryb, se opět pletete. Tropheus by měl v těch zhruba dvou letech dorůst své obvyklé velikosti a na ní zhruba zůstat. Ryby sice rostou celý život, ale v dospělosti už velmi pomalu a v mm, robustní a přerostlí tropheusové jsou chovatelskou chybou v překrmování a ne normální velikostí věkem. Můj cca osmiletý samec maswy má stále normálních 13 cm, které měl už v cca dvou až třech letech.
27.11.2012 13:29
Nikde jsem nenapsal, že tropheusové by vlivem věku měli dosahovat nějakých gigantickývh rozměrů. Je snad jasné, jak jsem to myslel a jestli ne, tak pro ty pomalejší jsem psal jsem že RYBY, jako obecně, rostou nebo robustní celý svůj život a to jaké ty přírůstky jsou a v jakých věkových stádiích je věc druhá. Proto není důležité mě za každou mojí připomínkou opravovat a klást důraz na to že pravdu máš pouze a jenom ty. Jestli jsi měl ve dvou letech 12 cm velké bulu point, tak to je teda matroš. To museli být giganti jaké svět neviděl. Nedávno jsem pořizoval 20 ks tropheus bulupoint mabilibili a ti podle jistých tělesných znaků byli starší než dva roky a měřili kolem 10 cm. Hmm, tak jestli ty tvoji buloši nebyli tak trochu vypasení. Nepsal jsem ani že velikostní rozdíly jsou mezi samci a samicemi, ale jak mezi samci, tak i mezi samicemi. Je potřeba čist pomalu a vyložit si text správně a následně jej nepřevracet. Rozdíl je jasný máme každý jiné zkušenosti a tudíž rozdílný pohled na věc. Já ovšem za každou tvojí reakcí se nesnažím napsat, že to co píšeš je špatně a že pravdu mám tedy jenom já. Nad tím by ses měl asi zamyslet.
27.11.2012 13:39
Už jsem napsal vše, co jsem chtěl a nemám potřebu to dál komentovat. Nikam by to stejně nevedlo.
27.11.2012 13:43
To píšeš vždycky a stejně to potom nevidržíš s nervama a napíšeš. :-))))
27.11.2012 14:25
pro HR, taky zdravím. ty ryby sis bral nějak loni na podzim, co si tak matně vybavuji? pak pár rybek ještě okolo vánoc? měly tak nějak mezi 3,5-4,5 cm starý mohli bejt v rozmezí 2-3 měsíců, fakt nevím přesně, tedy ted je jim nějak rok a pul+-. Bych řekl, že je vše v normě.
28.11.2012 8:00
:-))))
28.11.2012 13:33
Neuveritelne ;))))))))