samec a samice
Jak poznám samici peseudotothorpheus socolofi a semce téhož druhu
vratislav hlavac
Toto téma je tu již zmíněno několikrát :-). Ale odpovím ti rád. Je dosti obtížné poznat pohlaví, pokud nejsou ryby plně pohlavně zralé. Obecně samci jsou větší a mají ostřeji zakončené ploutve, jak hřbetní, prsní -párové,řitní. také mají víc výrazné tzv. jikrné skvrny ale pozor nelze se tím řídit, jelikož i samice mají tyto skvrny také. Sice nejsou tak výrazné, ale nelze se tímto řídit. Zkušený akvarista pozná rozdíl v pohlavních znacích urogenitální papily. Samci ji mají více vystouplou a je větší. Nejlépe tyto orgány jdou rozpoznat při aktu tření.
10.12.2009 14:09
Foto č.2
11.12.2009 7:03
Dobrý den, nejsem znalec na Malawi, ale jestli mohu Pietra doplnit, tak ty jikerné skvrny na řitních ploutvích (u některých druhů jsou tyto drobné skvrnky také ve hřbetních ploutvích) mají opravdu zpravidla obě pohlaví, přesně jak píše Pietro. Samičky mají těch jikerných skvrnek často dokonce i více, jsou ale mnohem drobnější než u samců. Ti je mají opravdu velké a velmi výrazné a většinou dost věrně odpovídají velikostí a barvou skutečným jikrám danného druhu. Ale všechno je to pouze jen zpravidla nebo většinou. S tou papilou, jak píše Pietro, je to jediný spolehlivý znak na 100%, jenom jste to Pietro zřejmně omylem prohodil. Mnohem větší papilu mají samičky - tedy aslepoň podle mých zkušeností. Ve své knížce jsem je vyfotil u Tropheusů - myslím, že u Malawi je to dost podobné a případný zájemce se může alespoň přibližně zorientovat. Zdravím.
11.12.2009 12:57
měl jsem socolofi dva roky dal jsem je pryč .Jsou to krásné ryby bohužel jedny z nejchoulostivějších ryb na kvalitu vody a chytání nemocí .Často se píše o demasonach, socolofi jsou mnohem choulostivější .Samec je pestřeji vybarven a má ostřejší ploutve .Měl jsem nádherného samce a 5 samiček vytřel se postupně se všemi samičkami .Pak najednou z nějakého důvodu zeslábl a než jsem stačil zareagovat dominantní samice ho zabila .Poté převzala jeho roli a vybarvila se jako samec ,tak že od samce byla k nerozeznání .Kdybych jí neviděl vytřenou nikdy bych neřekl že je to samička .Takže pokud budeš mít jen samé samičky ,jedna vezme roli samce ani to nepoznáš ,pouze se ti nebudou třít .
11.12.2009 13:20
Pro orfeuse: věřím, nepřikládal bych ovšem tomu druhu obzvláštní choulostivost, běžně jsme ho tu s kamarády před lety chovali. To sociální chování při ztrátě samce jste ale vystihl přesně. Jen ještě doplňuji: dvě samice se mohou i třít - jedna z nich věrně napodobuje chování a někdy i zbarvení samce (jak správně píšete), viděl jse to u několika druhů, v mém chovu svého času u C. frontosa Bangwe - než se mi podařilo sehnat samce. Samička, co hraje samičku :-) skutečně normálně naklade a posbírá jikry. Odchov mláďat ovšem nečekejte :-))) Zdravím.
12.12.2009 12:44
Možná budu říkat nesmysli ale slyšel jsem že tlamovci dokáží změnit pohlaví...co je na tom pravdy..nebo je to jen jedna bába povídala
o takové změně jsem jaktěživ neslyšel,,,
12.12.2009 16:07
To:tlamík Ono to asi bylo mysleno to co jsi slyšel právě tady tohle, kdy se samice začne chovat jako samec.Dokonce se i zbarví jako samec.Mlíčí mět ale nikdy nebude :-)
12.12.2009 17:28
Ahoj,to jsi si si asi spletl s morskymi Klauny.U nich kdyz uhyne samec,tak nejvetsi samice prevezme jeho misto a zmeni se na samce.
12.12.2009 17:35
Omlouvam se a opravuji,je to obracene.Po uhynuti samice ji zastoupi nejsilnejsi samecek a premeni se na samici.
13.12.2009 12:04
Odpovím vám na vaší otázku ohledně přeměny pohlaví. Některé cichlidy mohou v dospělosti změnit pohlaví, podobně jako i mnohé druhy jiných čeledí ryb. Obvykle se jedná o změnu samice v samce. K tomuto jevu dochází, když v izolované skupině ryb chybí samec (např. v akváriu). Změna pohlaví byla pozorována u řady druhů cichlid, např. Sarotherodon melanotheron, Etroplus maculatus, Amphilophus citrinellus nebo Cichlasoma portalegrense. U posledního druhu byla pozorována změna pohlaví i u samic, které se již dříve rozmnožovaly. I ty jsou schopny se přeměnit na plně funkční samce. Ojediněle se u cichlid setkáváme s tzv. protogynii. Jedná se o jev, kdy mladí jedinci jsou všichni samice, ale v určitém věku se ve skupině jedna samice změní na dominantního samce. Tak je tomu např. u Crenicara punctulatum. Tato jihoamerická trpasličí cichlida žije ve skupině, přičemž ke změně jedné samice ve skupině na samce dochází ve věku 8 měsíců. Takové ryby žijí u nás v rybnících a řekách. Je to kaprovitá ryba a jmenuje se Karas stříbřitý (Carassius auratus). Rodí se pouze jako samice a po dosažení pohlavní zralosti v 2-3 roce života se samice přemění na samce.
13.12.2009 20:23
něco na tom bude :)